Umelé prerušnie tehotenstva v 24. týždni. Ako to prežiť?

zaclonka
26. jún 2011

Ahojte. V piatok som absolvovala velky ultrazvuk, zial, potvrdil moje obavy. Cakame dvojcata, jedno babenko je v poriadku, druhe zaostava takmer o mesiac, vacsinu vysledkov ma abnormalnych, resp. sa ani nezmestilo do grafov :( Po velmi tazkych bojoch (o problemoch vieme uz od 16tt., dnes som 23tt.) sme sa rozhodli pre umele ukoncenie tehotenstva. Neviem co ma caka, nedokazem si predstavit upt v 24tt a uz vobec nie pro dvojcatach, ale bojovali sme uz prilis dlho, hrozi mi aj spontanny potrat a ja to uz nezvladam, ani fyzicky, no hlavne nie psychicky. Vie mi niektora z vas poradit ako to prebieha? Ako dlho trva zotavenie sa, popr. co konkretne vam pomohlo v tychto najtazsich chvilach zivota zeny? Budem vam vsetkym velmi vdacna :(

maznacik007
26. jún 2011

nuz uplne presne nechapem z akeho dovodu podstupujete UPT pokial je jedno dieta v poriadku.. nie je moznost vynosit obe deti aspon do nejakej hranici kedy je uz mozne to zdrave dietatko zachranit?
skuste podla mna aj pomoc psychologa/terapeuta...
ono v podstate v 24 tt - 25 tt sa deti zachranuju pri predcasnom porode..

sisaha
26. jún 2011

ja som to teda nikdy nezazila, ale preco chces prerusit tehotenstvo, ked jedno dieta je v poriadku? Co sa tyka prerusenia, budes normalne rodit po vyvolani porodu. Urcite su tu zeny, ktore to prezili. Fyzicke zotavenie bude ako pri sestonedeli, ale psychicke mozno nebude nikdy...

jankac1986
26. jún 2011

Ja by som si tehotenstvo prerusit nedala za ziadnych okolnosti...

etuska
26. jún 2011

suhlasim s maznacik007.pokus sa vyhladat odbornika.mozno je velka sanca donosit aspon 1 dietatko zdrave.chapem ze je to velka psychicka i fyzicka zataz,ale ak mam povedat ze seba-radsej by som isla do rizika ako sa vzdat dietatka,deti bez boja 😔 ved to druhe dietatko moze byt zivotaschopne.drzim palce 😉

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvojtanikova
26. jún 2011

hoci je to ozaj tazka situacia, ja by som tiez bojovala aspon za to jedno babo co je ako hovoris v poriadku. Ved urcite je lepsie ak vam ostane aspon jedno mimi ako nemat ziadne. A v takomto stadiu tehotenstva by to podla mna dost bolelo psychicky. Drzim palce aj prsty a urcite si to s tym umelym prerusenim este rozmyslite. Pokial nie si vyslovene ohrozena na zivote ty, bojuj aspon za jedno svoje dietatko.

amima
26. jún 2011

Mysli na to zdrave dieťa. Ja by som na potrat nešla. Teraz to sice nezvladaš psychicky, ale keď to urobíš, aj tak sa ti neuľaví a bude ťa to prenasledovať do konca života. Máme v rodine dievčatko, ktoré sa narodilo z dvojičiek, jedno bohužiaľ zaostávalo už počas tehotenstva a nakoniec ešte v brušku zomrelo, to druhé to dobojovalo až do pôrodu samé, žije a má 15 rokov.

tina_22
26. jún 2011

A nechcela by si dat babatkam šancu? Veď podľa toho, čo píšeš, je jedno uplne zdravé. Tak mu daj šancu žiť, nerob mu to. Určite to zvládneš, veď už ich musíš aj cítiť. Budem na teba myslieť, ja by som to nikdy neurobila, ver mi, že ťa to strašne poznačí, na celý život. Bojuj za neho, ono ti to vráti

maria30
26. jún 2011

Ahoj.. to ti povolili umelé prerušenie v 24tt? Veď v tomto týždni sa to už nerobí... či? A prečo chceš ísť na UPT, keď jedno bábo je zdravé? Robí sa to tak, že Ti dajú lieky na vyvolanie kontrakcií a ty obe detičky normálne porodíš.. môže to trvať krátko, ale môže to trvať dosť dlho (podľa toho ako sa budeš otvárať).. potom Ti nastúpi normálne šestonedelie.. po takýchto pôrodoch zvyknú (väčšinou) spraviť ešte kyretáž, aby Ťa riadne vyčistili.. a čo Ti pomôže? To Ti neviem napísať.. je to psychicky veľmi náročné.. ja som tiež čakala dvojičky a jedno mi v brušku zomrelo.. a čakali sme, čo bude s druhým bábätkom.. či donosíme, či nie...takže viem, čo asi prežívaš... ale skús nad tým porozmýšlať a nechať to na prírodu, ak teda to jedno je v poriadku.. a ak to nevíde, tak viem tiež z vlastnej skúsenosti, že najlepšie na psychiku je ďalšie bábo.. v každom prípade Ti prajem, aby si sa rozhodla čo najlepšie a aby si sa dala, čo najrýchlejšie do poriadku či už psychicky alebo fyzicky... držím palce..

eviq
26. jún 2011

Zaclonka dobre si to premysli :( ak je jedno babatko zdrave, skus mu dat sancu...neviem, ci uz mas deticky, ale je vela zien, ktore sa trapia kvoli tomu, ze ich nemozu mat. ak si ho nechas, urcite neolutujes. viem, ze sa urcite velmi trapis, ale je mozne ze UPT by ta mrzelo do konca zivota. budem ti drzat palce, aby si to zvladla. ak by si sa chcela porozpravat, kludne mi napis. drz sa...

jaaty
26. jún 2011

Ahoj, tiež moja prvá otázka znie, prečo potrat, keď jedno dieťatko je zdravé? Možno si nenapísala všetko, takže toto riešiť nebudem, ak chceš však chceš, napíš viac.
Ja som tiež musela absolvovať UPT v 24 týždni, keď môjmu bábätku zistili vrodenú vývojovú vadu nezlučiteľnú so životom. Nie je to nič príjemné a určite sa s tým budeš vyrovnávať len ťažko ☹ ☹ ☹ ,
... ak Ťa zaujíma viac napíš mi do IP.

feb13
26. jún 2011

Ahoj neviem ake su medicinske dovody na prerusenie tehotenstva v tvojom pripade. Mne to pride tiez nelogicke, ked jedno je zdrave a druhe tiez zije, pises ze ti hrozi potrat tak mozno "priroda to nakoniec vyriesi" ale aj tak je este sanca donosit druhe babo, ci nie? A to by si potom nemusela mat neskor vycitky. Ale nepoznam celu situaciu ani vsetky mozne rizika toho stavu ak sa to nechava takto, takze vobec ta za to rozhodnutie neodsudzujem, len ma to strasne mrzi ze to tak je... Ja som nedavno citala na tomto fore prispevok jednej baby (zial si nepamatam ako sa volala), ktora prvykrat cakala dvojicky a jedno jej odumrelo a potom porodila zdravu dceru, druhykrat tiez cakala dvojicky a jedno jej odumrelo a druhu porodila zase zdravu dceru. Ale jej sa to stalo skorej, ak si pamatam tak jedno 14tt a druhe 9tt. Na inom fore som tiez citala pripevoj jednej mamicky, ktorej jedno dieta z dvojiciek odumrelo v 13tt a postupne sa vstrebalo a druhe ma zdravu dceru. No neviem ako je to v 24tt a neskor, keby sa toto stalo, je to uz relativne vysoke stadium tehotenstva, takze mozno je to pre teba nebezpecne, neviem urcite ta lekari dokladne informovali aby si sa mohla rozhodnut.
Ja uplne chapem ze uz to nezvladas, moze to byt velmi narocne... ale myslim si, ze to bude dost narocne aj potom... vlastne strata dietatka, nech sa to stane za hocijakych okolnosti a v hociktorom stadiu tehotenstva, nikdy tak uplne nepreboli a ta zena mozno len podvedome ale cely zivot sa citi byt akosi tym poznacena... aspon ja mavam taketo pocity a to som mala "len" mimomaternicove tehotenstvo ukoncene v 5tt... ☹
Co sa tyka konkretneho sposobu ukoncenia tehotenstva, najlepsie bude ak sa poradis s lekarom, nech ti poriadne vysvetli vsetky moznosti. Kedze su to dvojicky, spotanny porod je rizikovejsi ako pri jednom dietati, v niektorych pripadoch mozno treba ukoncit cisarskym ale to musi tvoj lekar prehodnotit a zvazit moznosti. Potom normalne nastupuje sestonedelie ako po beznom porode, takze fyzicke zotavenie trva asi tych sest tyzdnov. Do 10 tyzdnov by si mala dostat menzes. Neviem ako je to s laktaciou v takomto pripade, ale mozno aj tu bude treba zastavovat, ak by sa ti naliali prsia (mozu aj ked nebudes babatka prikladat k prsniku).
Prajem ti vela sil, nech to zvladnes ci uz tak alebo tak.

tereza123123
26. jún 2011

Ahoj rozhoduj sa srdcom.Ja som UPT podstupila pred dvomi rokmi v 24tt.Nam lekari akosi ani nedavali na vyber(rozhodnutie za pol hodiny) maleho by nezachranil ani zazrak ☹ Bol to najhorsi tyzden v zivote ☹ nehovoriac o bolesti pri vyvolavacke a bolestiach nekonecne tri dni o hroznom pristupe starsieho personalu...rok navstev u psicholngicky a nikdy na to nezabudnem.Vtedy by som dala svoj zivot miesto jeho no neslo to.Zalezi to vsetko len od teba, zivot nemocneho babatka ale aj toho zdraveho... Ak by si sa chcela hocico spytat tak napis...

evi55
26. jún 2011

kamarátka tiež čakala dvojičky a jedno z nich jej v brušku zomrelo. aj napriek tomu naďalej nosila obe deti, približne jeden - dva mesiace. povedali jej, že je šanca, aby druhé žilo. druhé sa narodilo sekciou ako 900 gramove dievcatko, v marci som ju videla na testovani 9 (monitor). sikovne dievca, dobre sa uci a vsetko dobehla, aj ked je drobnejsia. ale inak normalna, zdrava. treba to nechať v božích rukách. drzim palce, nech je rozhodnutie spravne.

ejuska79
26. jún 2011

pane boze, ved to druhe babatko je o.k., tak preco??? ja som v 20tt tehu zacala rodit, porod mi zastavili, zasili krcok maternice a zvysok som lezala so zdvihnutymi nohami...na vecko som v nemocke nemohla ist, len na misu vedla postele...a stalo to za to ...urobila by som to kedykolvek......

lili_mia
26. jún 2011

Ja viem o tom, ako lekári odrodili jedno z dvojičiek a to druhé, slabšie, ešte nechali v maternici podrásť a narodilo sa neskôr. Rozhodovali na základe veľkosti a váhy toho silnejšieho z dvojičiek, aby si decká neprekážali vo vývoji v brušku 🙂

lucula73
26. jún 2011

daj šancu tomu druhému babatenku,ak je v poriadku,dokedy sa bude dať,v nejakom 24.-25 tt už majú detičky šancu prežiť
držím ti pace

janinah
26. jún 2011

poraď sa s viacerými lekármi, myslíš, že týmto zákrokom si psychicky pomôžeš? nie,bohužial nie

trinity525
26. jún 2011

Ako vobec mozete uvazovat nad umelym prerusenim pri jednom zdravom dietati !!!

zajo79
26. jún 2011

Preco chces zabit zdrave dieta????

lucia20
26. jún 2011

ja viem cim zhruba prechadzas. my sme cakali tiez chore dievcatko. tiez som sa takto rozhodovala. viem, ze UPT je u nas povolena az do 24.tt. neskor nie. a dovtedy je to este stale potrat a nikto to zdrave babatko nebude zachranovat. ja ti nechcem pridavat, ale velmi dobre si to rozmysli. my sme satali pred takyto rozhodovanim a veruze, my sme boli zbabelci a rozhodlisme sa dietatko si nechat aj napriek vsetkemu. keby mi niekto v tej chvili povedal, ze su v brusku dve a jedno je zdrave, ja by som ani neuvazovala. ja som to vtedy riesila s vela maminami, co mi velmi pomohlo hlavne pri rozhodovani. uvedom si, ze teraz ta nikto neuspi, nevyberie deticky a ty sa zobudis....eee to je mylna predstava. pekne tam nakluses ako tehulka do nemocnice, daju ti vyvolavacky, pripravu na porod a pekne ides rodit. a poctivo si odrodis obe deticky, ale s tym rozdielom, ze zomru. ja som prave pre tuto myslienku povedala, ze nie. ak ma zomriet, nech zomrie sama od seba ale ja za nu bojovat budem. ja jej mam dat zivot a nie ju zabit. a to ty ides teraz spravit so zdravym dietatkom, len preto lebo je to "lahsia" cesta. a co keby si takto za neho zabojovala? ja viem, ze ti pisem velmi kruto, ale zabijat dobrovolne vlastne zdrave dieta????nikdy. ver mi, ze ti bude oooooooooooooooooooooooomnoho horsie, ked to spravis. nepride ziadna ulava. ulava pride az vo chvili, ked si povies, ze si bojovala a snazila si sa dat dietatku sancu. my sme dali a mame 10 mesacnu stastnu tatianku. viem, ze toto je najhorsia chvila tvojho zivota, ale musis sa pozbierat.... kto iny ma bojovat za tvoje dieta ak nie ty. inak do 24.tt sa v takomto pripade vstrekne choremu dietatku myslim dusik do srdiecka, cim vlastne zomrie a ty zdrave dietatko donosis a co sa tyka rekonvalescencie, tak je taka ista ako po beznom porode. budes sa zotavovat podla toho aky bude porod.

anjelicek26
26. jún 2011

Bojis sa, ze vynosis obe deti a jedno bude silne postihnute? Je to to, co by si nezvladla? A preto chces zabit obe? Moze to jedno za to druhe? Aby ti to druhe nezdrave neostalo na krku? Nejako mi to z toho vyplyva, ze by si prave toto neuniesla a volis potrat pre obe deti... existuje inak selektivne ukoncenie tehotenstva. Robi sa to pri viacpocetnych tehotenstvach (myslim tym 4-5- embryii), ale neviem, do ktoreho tyzdna to robia.Vstreknu plyn do srdiecka a dietatko umrie. Daj tomu zdravemu drobcovi sancu.

Urcite by som to konzultovala z viacerymi lekarmi, ake su moznosti.

diabliq6666
26. jún 2011

ja by som urcite dala sancu tomu zdravemu babatku...ak sa nema narodit,treba to nechat na prirodu...mne povedali v 29tt,ze moja mala mozno nebude mat mozog v poriadku...a narodilo sa mi krasne zdrave dievcatko...na potrat by son nesla za ziadnych okolnosti...nedokazala by som zit s vedomim,ze som si zabila dietatko

bambi2
26. jún 2011

ja by som to nechala na prirodu... ak to donosis, donosis, ak nie tak bohuzial nie. ale v ziadnom pripade neprerusovat tehotenstvo. je tu este sanca, ze sa narodi aspon jedno zdrave dietatko, tak preco mu ju nedat????!!!!

edie63
26. jún 2011

Ked som bola v nemocnici pred porodom, bola tam jedna zena, ktora cakala dvojicky, ale jedno babatko uz bolo nejaky cas mrtve, tak bojovala o to druhe (neviem presne v ktorom tyzdni bola, ale lekari uz cakali na to, kedy bude to zive babatko v takom stadiu, ze sa moze narodit). Viem, ze toto nie je odpoved na tvoju otazku a nepytala si sa na to, co mas robit, len som si na toto spomenula. V kazdom pripade, drzim palce.

sarusinka
26. jún 2011

normalni doktor ji UPT neudela, pokud druhe dite je zdrave !! nechapu, proc to pise na konika 😠

mima263
26. jún 2011

Síce ani ja nechápem prečo ale predpokladám, že to navrhujú lekári.
Ženy trochu pochopenia by sa zišlo, nemyslíte?

mima595
26. jún 2011

urcite viac pochopenia by sa aj naslo, keby neslo o 1. prispevok od osoby, ktora sa zaregisrovala dnes...nieco tu smrdi ☹

halienka
26. jún 2011

Ahoj Zaclonka 🙂 škoda, že si toto nedala radšej diskusiu ako otázku, mohla by si aspoň nejaké veci ujasniť....takto ti tu 90% žien bude písať aby si zachránila zdravé dieťa (aj keď možno to tak aj plánuješ) a v skutočnosti ti vôbec nebudú odpovedať na to na čo sa pýtaš, teda Ako to prežiť? Nuž prežiť sa to dá, ale je to veľmi ťažké. Ja som podstúpila potrat tiež v 24tt, dieťa bolo ťažko poškodené a nemalo žiadnu šancu na prežitie (pre tie ktoré to nevedia, zo zdravotných dôvodov je možné podstúpiť potrat práve do 24tt). Mne ho robili vyvolaním pôrodu. Po podaní injekcie to trvalo deň a pol kým som porodila. Potom to prebieha fyzicky rovnako ako po klasickom pôrode, šestonedelie, akurát je treba zastaviť laktáciu. No teba asi viac zaujíma psychika. Psychicky som to prežila asi vďaka tomu, že sa mi podarilo na pár strašných dní od rozhodnutia do uskutočnenia vypnúť mozog, čo najmenej nad tým rozmýšľať. Prúser je, že potom sa ten mozog znovu zapne a aj tak človeka tie myšlienky dobehnú...aj keď aspoň v mojom prípade ani moc nebolo na výber, bolesť za strateným dieťaťom bola hrozná, sebaobviňovanie, obviňovanie osudu, boha ak existuje... 😔 Nebola som ale schopná skoro vôbec o tom rozprávať, jedine s mojim mužom a ten mi veľmi pomohol psychicky, podržal ma neskutočne. A druhá vec čo mi veľmi pomohla, že som sa tu na koňovi nakontaktovala na baby čo prežili niečo podobné. Totiž je pravda, že nepochopí kto nezažil, a ja som to presne tak cítila. To že som o tom mohla písať s niekým kto to prežil, cítiť že zdieľame rovnaké pocity, spolu smútime a zároveň si dodávame nádej do ďalšieho života, to ma podržalo na nohách a prenieslo smútkom, ktorým si každá z nás musela prejsť. Našťastie, potom sa mi podarilo otehotnieť a donosiť zdravé dieťa, život znovu nadobudol zmysel a krásu, no vnútorný plač za tým dieťaťom v hlbke môjho ja zostal a vždy keď naň pomyslím, je mi do plaču. No aby som to nejako uzavrela, prežiť sa to dá, ale je to určite jedna z najťažších situácií v živote ženy, Určite si nájdi v blízkosti niekoho, kto ťa v týchto dňoch podrží nad vodou, komu budeš môcť povedať skutočne každú myšlienku, pri kom sa budeš môcť vyplakať. Ak budeš chcieť vedieť niečo podrobnejšie, kľudne mi napíš IP. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, drž sa 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre