Kedy ste otehotneli po prvej sekcii a ako ste rodili?

zonjushe
15. nov 2012

Mile zienky, zaujima ma, po akom dlhom case od 1. sekcie ste opat otehotneli a akym sposobom ste rodili?Mali ste nejaké komplikácie?Chceli ste dobrovoľne sekciu, alebo ste uvažovali aj nad prirodzeným pôrodom?Dali Vám možnosť voľby?Vopred dakujem za Vase prispevky 🙂

vejula
16. nov 2012

@zonjushe ja ťa chcem povzbudiť. PRvá bola sekcia v Čadci (tak sa mi zda, že tam to je pravidlo, akutne sekcie tam idu ako na pase) a pred necelymi dvoma tyždnami som rodila prirodzene v MArtine po 2 a pol roku dievčatko, ktore malo 4,26kg 🙂

bipka
16. nov 2012

Prvu som mala sekciu, dvojicky predcasnicky, druhy porod po 16,5 mesiaci prirodzene 🙂 Nabuduce volim sekciu 😀

jankaferancova
16. nov 2012

@iwesska ano presne tak,nazyva sa to aj "bikiny rez" 🙂 ked uz je druha sekcia,robia rez kolmo,potom ma rez na maternici tvar T (samozrejme obratene T) druhy rez je uz vedeny v casti maternice,kde prebiehaju kontrakcie,cize po takom sposobe rezu uz prirodzeny porod nie je mozny,pretoze by hrozila ruptura (roztrhnutie) maternice.takze nejak tak to je,v dolnej casti maternice kontrakcie neprebiehaju,preto je druhy,prirodzeny porod v takomto pripade mozny,len skoda,ze v niektorych zdravotnickych zariadeniach "radsej" urobia rovno aj druhu sekciu... ☹

zzzz128
16. nov 2012

@jankaferancova No o tom som nepočula žeby sa to tak robilo,ale každá nemocnica má iné postupy. Ja som mala dve SC s odstupom vyše 3 roky,malého som ledva donosila,lebo ma bolela jazva,nakoniec sa narodil až v 38tt. Jazvu mám na jednom mieste,druhú ani nevidieť 🙂 Lekárka mi po SC povedala,že som pri jazve mala veľmi tenkú stenu maternice,tak reálne hrozila ruptúra. A kvôli všetkým komplikáciam ďaľšie deti mať nemôžem.

stellamaris
16. nov 2012

@jankaferancova neviem ako u vas,ale tu robia sekciu v bikini zone presne ako tu prvu,rovnaky rez,kolmo rezat ,to sa snad uz nerobi....viem,lebo som sa pytala na to,nakolko este jedno dieta chcem a bude to znovu sekcia 😒

jankaferancova
16. nov 2012

@zzzz128 no tak uz pocujes 😉 ja som sestra na ARE,takze nejake tie vedomosti o sekciach mam,nakolko sa ich aj aktivne zucastnujem,ako anesteziologicka sestra,ci uz pri spinali alebo celkovej anesteze a ked s niecim takym robis musis vediet aj cosi okolo toho a co som nevedela musela som sa k tomu dopatrat 😉 takze som aj teba mozno obohatila o dalsie zaujimave info 😉

jankaferancova
16. nov 2012

tak vies zalezi to od viacerych faktorov,osobne poznam babu,ktora mala 3x cisarsky a veru ranu nema na jednom mieste,teda v bikinach,ale vsak to je jedno,nech rezu ako chcu,hlavne nech je mamicka aj dietatko v poriadku a ked cisarsky spravit musia,tak tomu nezabranime aj keby sme neviem ako chceli 😉 len mna osobne mrzi to,ze fakt niektorí lekari volia postup,po sekcii radsej dalsia sekcia.ja ak sa nam podari druhe dieta,tak veru rozmyslam nad tym,ist rodit niekde inde,lebo u nas sa s tebou nekaslu a sekcie su ako na pase,hlavne u tych co uz maju sekciu za sebou...

jerryjanka
16. nov 2012

prva sekcia - akutna pre klesajúce ozvy - január 2011, otehotnela som v decembri 2011 pôrod planovanou sekciou koniec augusta 2012 - mohla som isť rodiť prirodzene - aspon to teda skusiť ale jedine do Trenčína lebo u nás sa po prvej sekcii automaticky robí pri dalších tehotenstvách sekcia - rez mám ale v rovnakom mieste ako po prvej sekcii - ale prvá bola lepšia 😅

stellamaris
16. nov 2012

@jankaferancova no to zalezi,to ano....mam kamaratku,ktorej druhy cisarsky robili kolmo,pred 17 rokmi v cechach...ma hrubu a skaredu jazvu od pupka dolu,aj po rokoch nosi iba nohavice,ktore jej jazvu nedrazdia....je mi jej fakt luto 😒 byvam v nemecku,tu nechaju teba doktori rozhodnut po prvej sekcii,ako chces rodit....iba ked to inak nejde alebo si sekciu vyslovene prajes,tak bude sekcia......ja som si vybrala velmi dobru nemocnicu a operoval ma dokonca doktor z Ciech a doktor zo Slovenska asistoval,takze som bola velmi spokojna a vdacna ze rychlu a dobre vykonanu sekciu 🙂

jankaferancova
16. nov 2012

@stellamaris no vsimla som si,ze si v Nemecku,no tu na Slovensku je to bohuzial tak ako to je,zdravotnictvo je v hroznom stave a tak sa to potom odraza aj na pacientov a veru vela z nich na to doplaca... 😒 ja neviem ta moja sekcia,teda stav po nej bola katastrofa,viac to fakt nechcem zazit.potrapila som sa 6 hodin v kontrakciach,nakoniec bola z toho sekcia a veru poviem ti,ja by som radsej vydrzala tie bolesti ako to co som mala potom po tej sekcii,no hruuuuza viac fakt nechcem zazit 😖

stellamaris
16. nov 2012

@jankaferancova to ti verim,pocula som o slovenskom zdravotnictve dost od kamaratiek,co rodili a som rada,ze som rodila v zahranici.....na svoju sekciu mam fakt dobre spomienky,nakolko kontrakcie necitim,po sekcii som mala minimalne bolesti,davali mi infuzie,urcite aj lieky od bolesti a vstala som na druhy den s pomocou....sestricka mi este ukazala,ako treba vstat z postele no a na stvrty den ma prepustali domov....a chcem sa opytat,robia u vas tiez jemnejsiu sekciu( kde malo rezu,viac roztahuju vrstvy koze)?myslim nie tu sekciu,kde prerezu vsetkych sedem vrstiev koze....

gabkostanka
16. nov 2012

@zonjushe otehotnela som 18 mesiacov po 1. sekcii, porod bol automaticky planovana sekcia, ale zalezi od nemocnice, u nas aj ked som si priala prirodzeny nebol ani jeden lekar, ktory by ho spravil, inak rezali pozdlzne cez jazvu, dokonca ju mam krajsiu ako predtym

jankaferancova
16. nov 2012

@stellamaris jaj moja zlata kdeze kdeze,rezu vsetky vrstvy koze.a ze vstat s pomocou?nehrozi...sestricka ukaze a ty uz sa s tym popasuj ako vies ☹ s bolestami,so vsetkym... ☹ no mne trvalo dobre dlho kym som sa dala dokopy,joooj strasne spomienky mam.... 😒 len ti ticho zavidim 😉

zzzz128
16. nov 2012

@jankaferancova Ale to neni bohviečo mať T na bruchu 😖 Človek sa celá život učí 🙂

jankaferancova
16. nov 2012

@zzzz128 no nie je to bohvieco,ale tak pre dietako a jeho zdravie vsetko 😉

stellamaris
16. nov 2012

@jankaferancova tak to ti uz rozumiem,preco nechces sekciu...priala by som kazdej,aby netrpela,ked nemusi....mozno prave preto so sa rychlo zotavila a postavila na nohy,bolo o mna kralovsky postarane, mala som izbu iba pre seba,pretoze dieta bolo na neonatologii,co je jediny smutny fakt na mojej sekcii.

jankaferancova
16. nov 2012

@stellamaris fiha tak ty si sa mala naozaj kralovsky.kiezby sme sa aj tu na Slovensku citili tak ako ty...

stellamaris
16. nov 2012

@jankaferancova aj vy to mate na slovensku,ale zatial iba na nejakej sukromnej klinike,kde sa to vsetko plati....my to mame tu normalne,ale bola som tu v miestnej nemocnici,kde som nedostala ani paralen proti bolesti hlavy,tak som isla rodit o 20 km vzdialenej nemocnice a nelutujem 🙂 viem,ze slovenske zdravotnictvo este roky bude potrebovat,aby bolo na urovni zahranicia,skoda veru 😒

elisskah
16. nov 2012

ja som pocas tehotenstva stale hovorila, ze cisarsky nechcem, ale nakoniec som tak skoncila, v celkovej anestezii, lebo porod nepostupoval, mala sa zasekla kdesi vysoko, velmi mi klesol tlak. Bola som z toho velmi nestastna, hrozne spomienky mam na tie prve dni, nestastna som bola, ze som nebola schopna mat malu pri sebe a starat sa o nu. Bolo mi hrozne, hrozna bolest a ked ma nutili vstavat samu z tej vysokej postele. Sestricka na mna pozerala a nepomohla mi. ked sa mi chcelo kaslat, to sa vobec nedalo, div som sa nezadusila pri tom. Hrozne ma to bolelo az na 4 den som bola ako tak schopna. Dalsie dieta planujem neskor a dufam, ze budem moct zazit prirodzeny porod, aby som mohla hned vidiet babo, aby mi ho polozili na brucho a mohlo sa hned prisat.

asshanti
16. nov 2012

@zonjushe ahoj, prveho synceka som nakoniec mala sekciou, bola akutna, kedze po dni a pol po vyvolavackach, prepichnuti plodovej vody, ktora uz bola aj zelena, som bola otvorena len na 3 prsty, tak ma urgentne brali na sal. 😉 otehotnela som necele 2 roky po narodeni prveho synceka, planovane, dnes ma presne drobcek 2 roky a 8 mesiacov a ja v pondelok nastupujem do porodnice, kedze uz mam termin prave a v utorok mi budu robit sekciu... nadsena nie som, ale co narobim... vobec sa neotvaram opat, som uz asi 6-7 tyzdnov otvorena na spicku prsta, vobec to nepostupuje, rez po prvej sekcii mam len asi 0,4 cm hruby (to bolo pred 3-tyzdnami merane), este sa mohol stencit, lebo uz ma to boli a drobcek ma podla posledneho sona zo stredy cca 3,80 kg, takze riskovat moj doktor nebude, ze to by nik neriskoval... tak uvidime ako to dopadne v utorok... 😉 uz s aneviem dockat a zaroven som uz aj nervozna...

zonjushe
autor
16. nov 2012

@asshanti tak ale uz aspon vies do coho ides, tak drzim palce 🙂..inak ta stencena jazva je asi najcastejsim dovodom pre dalsiu sekciu..neviem od coho to zavisi, niekto ju ma ok, niekto velmi tenku..predpokladam, ze sitie tam zohrava hlavnu ulohu a tiez hojenie rany..

asshanti
16. nov 2012

@zonjushe ved prave, ze viem do coho idem... 😀 😝 ale dobrovolne, uz sa neviem dockat malinkeho... 😵 neviem od coho zavisi to stencenie, ja som nikdy problemy s jazvou nemala, vobec som ju necitila, takmer ju nevidno, nebolela asi od prichodu domov z porodnice, az teraz posledne 2-3 tyzdne... myslela som, ze ja ju mam ok, ale dr. len krutil hlavou pri prvom sone jak ju pozeral a hned si somral, ze toto nepusti rodit prirodzene... 😒 ale nevadi, hlavne, aby sme boli v poriadku, ved mam jedno dietatko, ktore ma velmi potrebuje, uz doma. 😉

zonjushe
autor
16. nov 2012

@asshanti no ja som viac ako pol roka po sekcii, ale este stale to obcas boli, a ani ta jazva nie je najkrajsia, sice ju vobec nevidno, lebo je uplne dole, ale je cervena a hruba..mne sa celkovo zle hoja jazvy..mam jednu po odstraneni znamienka a tiez nie je vobec pekna..takze navonok nic moc, dufam, ze aspon vo vnutri to drzi :D

zzzz128
17. nov 2012

@jankaferancova To samozrejme 🙂

jankaferancova
17. nov 2012

@elisskah to boli presne aj moje pocity ☹

kitty88
17. nov 2012

ja som mala tiez akutnu sekciu kvoli pomalemu otvaraniu a klesajucim ozvam malej... teda prezila som si aj kontrakcie aj sekciu a uz teraz som rozhodnuta, ze aj pripadne druhe dieta chcem rodit sekciou. mala som spinalku a vsetko som znasala dobre, aj zotavovanie bolo dost rychle 🙂

kobrtko
24. jan 2013

@stellamaris Kolmo rezať sa vraj robí, no na to musíš mať nejako komplikovaný zdravotný stav...neviem presne prečo sa niekedy robí ten kolmý rez, no viem, že určite ešte áno. Joj, to by som moc kolmý nechcela, radšej, ak cr, tak normálne, ale si človek asi nenavyberá. Ja už po 1 cr som, uvidíme, ako sato bude vyvíjať ďalej. Tak jasné, že najradšej by som rodila prirodzene 😉

moon1979
24. jan 2013

@jankaferancova ahojky, moja gyn mi tvrdila, že nevie pozrieť v akom stave mám jazvu 😖 takže ani netuším, či nie je stenšená stena maternice alebo nie .... onedlho ma čaká druhý pôrod a teda začínam stres nech už porodím akokolvek, či sekcia či prirodzene ... len jedno viem určite, že celkovú narkozu už nechcem, to bolo príšerné kým zo mňa vyprchala ...

moon1979
24. jan 2013

@jankaferancova
a najhoršie je to, že mávam bolesti (nie časté a nie dlho) v podbrušku, ale teraz neviem, či je to jazva alebo len to, že sa maternica neustále rozťahuje 😢
som zvedavá čo povedia v pôrodnici, či ani tam nebudú vedieť skontrolovať cez sono jazvu ... rozostup medzi pôrodmi bude presne 3 roky

jankaferancova
24. jan 2013

@moon1979 to je zaujimave,ze nevie ako vyzera jazva,mne ju dr.videl pekne na ultrazvuku,ked som bola na preventivke.hm...tie bolesti,neviem moze to byt aj tym aj tym....rozostup bude super,3 roky.moja znama rodila teraz druhe babo prirodzene a to mala naplanovanu sekciu,ani 2 roky nebol odstup,vsetko dopadlo dobre a bez komplikacii.takze aj tebe prajem,nech je to tak,ci prirodzene,bez komplikacii.ja som mala celkovu anestezu a bola som v pohode.ja som sestra na ARE,takze nieco o anesteze viem a zalezi cim sa uspava a v akom mnozstve ti to daju,takze aj to prebudzanie zavisi od toho 😉