Mám 16 rokov a som tehotná. Zvládnem to?
Zdravím.S priateľom sme spolu 2 roky.Pred pár dňami som zistila,že som otehotnela. Tehotenský test dva krát pozitívny,vždy sme si dávali pozor.S priateľom sme sa rozhodli že si dieťa necháme,avšak mám iba 16 a on 19.Obaja sme ešte študenti. Dá sa to zvládnuť?(potrat obaja odmietame), máte niekto skúsenosti s tehotenstvom v mladšom veku? Ďakujem za všetky rady,skúsenosti.. 😒
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo v 16 rokoch sa dá zvládnuť pri opore partnera a rodičov, základe individuálneho študijného plánu, rýchlom navštívení gynekológa a vybavení sociálnych dávok cez úrady ako UPSVaR.
- V praxi sa riešia konkrétne dávky a podpora (prídavky na dieťa, rodičovský príspevok, pôrodné) a administratívne kroky na úradoch; pre právne otázky sa v diskusii odkazovalo na Zákon č. 36/2005 Z.z.
- Ak rodičia nepomôžu, sú dostupné štátne a neziskové služby a sociálna pomoc, ale bez časovej a finančnej podpory rodiny bude situácia podľa príspevkov výrazne náročnejšia.
Najčastejšie otázky
Q: Čo mám urobiť ako prvé po dvoch pozitívnych tehotenských testoch?
A: Navštívte gynekológa čo najskôr na potvrdenie tehotenstva a ultrazvuk; informujte partnera a rodičov; zároveň začnite riešiť individuálny študijný plán v škole a preveriť nároky na prídavky, rodičovský príspevok a pôrodné na UPSVaR.
Q: Ako vybaviť školu počas tehotenstva?
A: Požiadajte školu o individuálny študijný plán alebo individuálne štúdium; v diskusii sa uvádzalo, že vybavenie takéhoto plánu by malo stačiť zhruba do 1–2 mesiacov podľa konkrétnej školy.
Q: Na aké sociálne dávky sa môžem obrátiť?
A: V praxi sa riešia prídavky na dieťa, rodičovský príspevok a pôrodné; presné podmienky a vybavenie dávok sa zistia na UPSVaR alebo miestnom úrade práce.
Q: Do akej miery sú rodičia povinní finančne podporovať dieťa?
A: V diskusii sa spomínalo Zákon č. 36/2005 Z.z., podľa ktorého je vyživovacia povinnosť viazaná na schopnosť samostatného živobytia; niektoré príspevky uvádzali, že rodičia podporujú študujúce deti prakticky do 25 rokov (toto však bolo v diskusii sporné).
Q: Čo robiť, ak rodičia alebo partner nespolupracujú?
A: Obráťte sa na miestne sociálne služby a UPSVaR pre informácie o hmotnej pomoci a možnostiach ubytovania; v diskusii však viacerí opisovali, že bez rodinnej podpory je začiatok výrazne náročnejší.
Q: Ako sa rozhodnúť medzi ponechaním dieťaťa, interrupciou a adopciou?
A: Možnosti sú ponechanie dieťaťa, interrupcia alebo adopcia; väčšina príspevkov v diskusii odmietla interrupciu a odporúčala hľadať rodinnú a odbornú podporu; konkrétne kroky konzultujte s gynekológom a sociálnymi službami.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo v 16 rokoch je reálne zvládnuteľné pri opore partnera a rodiny, pri dobrej organizácii školy a financií.
- Prvými praktickými krokmi sú návšteva gynekológa, potvrdenie tehotenstva ultrazvukom a riešenie individuálneho študijného plánu.
- Informácie o sociálnych dávkach a administratívnych krokoch sa vybavujú na úradoch typu UPSVaR.
Sporné názory
- Vyživovacia povinnosť rodičov: jedna možnosť v diskusii uvádza, že rodičia majú vyživovaciu povinnosť počas štúdia do 25 rokov; druhá možnosť uvádza, že vyživovacia povinnosť je viazaná na schopnosť samostatného živobytia podľa Zákona č. 36/2005 Z.z.
- Postoj k tínedžerskému materstvu: jedna skupina ho považuje za prijateľné a zdroj radosti; druhá skupina ho vidí ako predčasné a finančne/životne rizikové.
Otvorené otázky
- Ako presne postupuje UPSVaR pri vybavovaní dávok pre 16‑ročnú tehotnú, ktorá nemá podporu rodičov?
- Aké konkrétne sumy prídavkov, rodičovského príspevku a pôrodného by reálne dostala 16‑ročná matka v rôznych životných situáciách?
- Aké dlhodobé dopady na vzdelanie a zamestnateľnosť má predčasné rodičovstvo v konkrétnych prípadoch bez rodinnej pomoci?
Spomenuté značky a firmy
UPSVaR, Modrý Koník, MTV, DOMA, sv. alžbety, ZUS
Spomenuté produkty a metódy
individuálne štúdium, individuálny študijný plán, vyživovacia povinnosť, prídavky na dieťa, rodičovský príspevok, pôrodné, ultrazvuk, interrupcia, antikoncepcia, HAK, Zákon č. 36/2005 Z.z., endometrióza, materská dovolenka
Miesta a osoby
Letanovce, Zürich
ked sa chce, da sa vsetko zvladnut.. ale treba sa pripravit na to, ze to bude velmi tazke a urcite bude dolezite, aby ste mali podporu u rodicov.. drzim palce!
som tu jediná,komu je to podozrivé?..nový nick založí 1 príspevok-opakovane,najlepšie na tému,kde sa dá dobre pohádať a potom sa už ani neozve...nejaká trafená osoba si to potom číta namiesto topiek a rehlí sa 😠
Neviem ci tu skor niekto nepozeral vcera film na markize. Tehotne v sestnastich 🙂 ale diskutujte dalej. Trt ju pozname a mame jej povedat ci je pripravena? Ked vies sexovat, tak asi si.. a ked si myslis ze nie, mali ste si davat pozor. Dovi
@kofoluska 😕
prepáč, to, čo si sa pýtala zakladateľky, to isté sa ona môže opýtať teba
akú máš istotu, že chlap, s ktorým teraz si, s tebou zostane navždy?
a pýtať sa popredu, aký život svojmu dieťaťu pripraví...takým zvláštnym štýlom 😒
no ja neviem
ty svoju mamu nemáš rada? alebo k nej pociťuješ nejaké negatívne emócie za to, aké detstvo ti pripravila? že otehotnela mladá? 😕
no môžem ťa uistiť, že v dnešnej dobe vek nezohráva žiadnu ale žiadnu úlohu v tom, či manželstvo vydrží,alebo nie
aj keď ste mali dieťa zrelí a zabezpečení, ešte nehovor hop
taktiež nevieš, ako tvoj život dopadne a či tvoje dieťa nebude mať traumu
možno nie z materiálneho strádania, ale napr. zo strádania dajme tomu otca...teoreticky....nič také neželám tebe ani nikomu
ale hrať sa tu na veštkyňu sa mi zdá...divné
@invisible
nenechaj sa znechutiť narážkami na svoj vek
ja si myslím, že mladšie ženy - mládež 😉 , lepšie znášajú tehu aj výchovu
nie sú také úzkostlivé a určite telo dvadsiatky (nie teba,ale skoro) je určite v lepšej kondícii a rýchle sa dá do poriadku
ono je to pekné, užiť si najprv mladosť, potom kuknúť svet, potom super kariéra, potom bývanie, dovolenky,...a potom niekde medzi 30 -40 tkou ups a teraz deti....a potom x žien nemôže, a už je kolotoč vyšetrení, asistovanej reprodukcie.....
nerieš
všetko je tak,ako má byť
ste zdraví, mladí a to je najväčšia devíza do budúcna
a inak - ja som s mojim mužom od 16-tky 😉
a mnohí naši známi, ktorí sa spoznali v staršom veku, sú už od seba
toto fakt nerieš
tak ako ty ani ja nevieme, či s týmto mužom zostárneme...ale určite si to želáme 😉
@invisible ahoj, necitala som celu diskusiu.
Ja som otehotnela v 17.v18.som porodila.ked som otehotnela bola som druhacka na gymnaziu. Prvy polrok som normalne chodila do skoly.od druheho polroku az po maturitu som bola na individualnom plane(doma som sa sama vsetko ucila ci uz matiku, chemiu alebo jazyky a to vsetko pri malom babu). Ked sme mojim rodicom oznamili ze som tehotna mama chcela aby som sla na potrat no nesla som a som rada pretoze mam nadhernu dcerku. Mat dieta je jedna vec no nezabudaj ze dieta treba aj uzivit.keby nebyvame u nasich a priatel nechodi do prace ktoru neznasa aby som ja mohla dokoncit vysku tak neviem. Dalsia vec-budes musiet sa vzdat vsetkych zabav atd. Ja som mohla iba pozerat ako spoluziacky chodia na zabavy, chaty atd. Skoro so vsetkymi kamaratkami som prerusila kontakt, uz sme si ani nemali co povedat, mala som uz ine starosti...
Treba si dobre rozmyslet ci to vsetko zvladnes (to ani nehovorim o pocitoch ked kazdy na teba pozera,ohovara ta) alebo nie...
@lucinocka
Ano beriem ze clovek sa vyvija, avsak niektory rychlejsie, niektory pomalsie.Prepac ale vo vyvoji , ako takom - mozgovom , je kazdy iny. Priklad - mam neter z mnohodetnej rodiny , ma 16 a rozumovo je na 25.Skusensti ma aj so staranim sa o svojich malých surodencov a aj v skole a brigade je velmi sikovna. A poznam ZENU co mala 26 rokov a hlavu vymitu ako 12 - rocne decko, takze zasa nie je vek ako vek a ani ten ti nezarucuje rozumne rozhodnutia. :-/
A co sa tyka psychiky si myslim ze niektore mlade baby - deti v 14 , 15 alebo 16 - ich , maju viac prezite ako take 30,40 rocne.
A ano bola ina doba predtým a ina teraz , ale clovek musi tak ci tak bojovat o splnenie si svojich snov a predstav ci to bolo pred 40 - imi rokmi alebo teraz.
Vsetko zalezi len na tom kde a za akých okolnosti vyrastaju , ale aj to tu bolo povedane. Ja bojujem o svoj sen uz od 15 - ich a aj to som mala problem aby ma niekto zobral na brigadu , lebo som si uz vtedy uvedomovala ze ked si nezacnem nieco zarabat sama , viac si dovolit pre seba nemozem nez na co mi rodicia daju. A nazor sa v zarabani nezmenil, len treba mysliet aj na deti.
No čo ja viem..čerstvý nick, a takáto téma zrovna po tom, čo včera bežal v TV film "Tehotné v 16-tich"............ 😀 😕 😎
@macamac
Podla mna na zaver polozene otazky su na jej situaciu logicke , a niektore z nich (ak aj nie vsetky) dostala buduca mamicka urcite aj od svojich rodicov (ak im uz vobec povedala, ze je tehotna). Aj oni sa hraju na vestcov? 🙂
To, co som jej napisala nema s mojim vztahom k mame a s tym, ci ju mam alebo nemam rada a ci jej nieco vycitam nic spolocne. O tom, ze ma deti v skole sikanovali som jej napriklad nikdy nepovedala - naco aj? Nic by s tym neurobila a iba by sa trapila. A prave preto, ze som sama matkou, viem, ako sa aj tak musela trapit, ked nam ako detom nemohla zabezpecit to, co ostatni rodicia bez problemov mohli inym. Lenze na toto pubertiacka v 16ich nemysli. Na to, ako sa mozno bude citit jej dieta ak bude po akejkolvek stranke stradat - aj po takej, ktoru uvadzas ako priklad Ty - ze bude vyrastat bez otca. Aj o tom by som vedela pisat, ako si na nas ukazovali prstom (aby si sa nemusela pytat, ci jej aj toto vycitam - dodnes som mojej mame vdacna, ze sa s ocom rozviedla a usetrila nas zivota v nefungujucej rodine).
A k mojmu manzelovi - ja som si teda rozhodne ista, ze s nim zostarnem. A on si je isty tym, ze zostarne so mnou. 🙂 Obaja mame na to svoje dovody, ktore vsak do tejto debaty nepatria. 🙂
samozrejme, držím palce, aby ste to zvládli (určite s podporou rodičov)
@invisible a teším sa, že konečne mladá mamička 😉 lebo hranica prvorodičiek sa posúva k 40tke 🙂
Buď silná, postretnú ťa nielen pohľady, ale aj podpichy a to všetko budeš musieť znášať ty (tvoj chlapec nebude chodiť s bruchom) Rodičia zažijú šok! a čakajú ťa strašne dlhé mesiace- tak sa budú zdať...(čo keď ťa budú posielať na interupciu? Aby si si nezničila život? môže sa stať, že po tom nikdy nebudeš môcť mať deti)
držím, držím, držím palce 🙂
@hanah25 uvidíš, keď pôjdeš na stretnutie po 10rokoch, alebo po 15 rokoch a tiě čo pred tým chodili po žúrkach, chatách... kým ty si prebaľovala, utierala raz zadok, raz sople, vstávala po nociach, chystala do školy... tie ti budú závidieť, lebo buď budú s bruchom oni, alebo budú utierať zadky...alebo nebudú môcť otehotnieť, ale budú mať kariéru... a ty si už budeš môcť užívať život lebo deti budú odrastené (najlepšie je mať za sebou) stále budeš mladá a ostane čas aj na budovanie kariéry 🙂 budeš mať všetko 🙂 ozaj. 🙂
@kofoluska ok, v pohode
ja len s tou istotou - mňa dnes už asi neprekvapí nič a istá som si len jediným - že raz umriem,tak, ako všetci 😀 😉
a dnes sa to už tak neberie - ako vidíš tú "modernú dobu", že niekto vyrastá bez otca
dnes už fakt model rodiny mama+tato+deti je veľmi na ústupe
takže to, či bude vyrastať s otcom alebo bez, je dnes už neaktuálne...za toto sa dnes deti už nevysmievajú
ale nastáva pomaly opačný trend - rodina, tradičná, je už také čudo a prežitok 😝
to samozrejme nie je môj názor, ale akosi badám, že už je taký väčšinový
dnes sú deti otrlejšie a otupenejšie dobou...a fakt mnohé veci neberú tak tragicky, ako my, postarší 😕 😉
Zdravím.Ďakujem za všetky príspevky,či už pozitívne alebo nie,cením si všetky rady.Nakoľko sme s partnerom spolu od štrnástich,k prvému styku došlo až na mojej šestnástke.Chránili sme sa vždy,a o miminku sme sa rozprávali neraz.Rozhodne nie v blízkej budúcnosti ale po bábätku obaja túžime. V škole si vybavím individ.plán, priateľ by sa časom presťahoval ku nám,obaja si nájsť brigádu popri škole a pomaly šetriť. Bábo som pevne rozhodnutá si nechať,to že to bude ťažké už viem ale budem ho vychovávať s láskou. K príspevkom typu "diskusia je vytvorená po relácii Tehotné v 16" len toľko,že seriály tohto typu naozaj nesledujem 🙂.
K môjmu spoločenskému životu toľko,že nepreflámujem piatky a soboty,ale je pravda že si raz za čas vybehnem s kamarátkou do mesta 🙂
drzim palce tejto mladej mamicke a velmi si ju vazim, za toto krasne rozhodutie prijat novy zivot a s laskou sa on starat, nech Vam nic nechyba po ziadnej stranke a mate sa vzdy radi.. 🙂
Presne tak ja som otehotnela v 15 a zostala som na to sama ani rodicov som nemala takych co by mi pomohli a sme tu zdrave a stastne a neboj zvladnes to a potom budes na seba hrda drzim palce
@macamac Jj vsimla som si, ze tradicna rodina je na ustupe. Ono to bolo len na margo toho prikladu,co si uviedla. Vtedy to bolo ine. Niektore manzelske pary od nas z panelaku su spolu sice dodnes, ale kazdy ma ineho partnera. A spavaju v jednej spalni. Pride mi to chore, ale aj to je vysledok doby, v ktorej sme vyrastali. Proste neklape? Ostaneme spolu kvoli detom.
A s tou istotou - jasne, moze sa stat cokolvek. Bolo to myslene skor na to, ze ak sa nestane nejaka katastrofa (myslene smrt toho druheho), nas vztah prezije uz vsetko. Viem, ze to vyznieva mozno arogantne, pripadne naopak naivne, ale dovody, preco tuto istotu mam sa mi verejne rozpisovat nexce. 🙂
Tehotná v 15 rokoch??? Nechápem tieto mladé dievčatá - DETI, ktoré takto skoro začínajú sexuálne žiť.
@billam Ako keby sa bali, ze im v zivote nieco ujde. Ale keby aspon boli zodpovedne, ked uz maju potrebu roztahovat nohy. Nie, ono to hned otehotnie alebo napise "davali sme si pozor". Osobne by som decko prefackala nie za to, ze je tehotne, ale ze nepouzivalo antikoncepciu. Bohvie, aku pohlavnu chorobu mohla navyse chytit, ked sa nechranila..........
@janinah veľmi pekne napísané nie? Musí to byť veľmi inteligentné mladé dievča!!!!
@mima4 a čo je nepochopitelné na budovaní kariéry? hm? to už nepôjde nikde do roboty? nebude chcieť nič v živote dosiahnuť?
@macamac presne súhlasím, ako si napísala, že medzi 30-40 chcú rodiť , pred tým vidieť svet, kariera...... atď.
@janinah skor ma zaujímaju odpovede, ako kto sa pýta 😀 určite to bude nejaký vymyselník 😅 😅 😅 suhlasím s tebou 😉
@renka40 je rozdiel chodit do roboty a rozdiel pracovat na svojej kariere. Je velmi ojedinele, aby zena, ktora vyjde zo skoly a potom cca 6 rokov je doma (dve deti), aby vobec potom pracovala na svojej kariere... To musi byt silne ambiozny a karierne orientovany typ zeny, ktora chce sa niekam dopracovat, nie "mat pracu v ktorej preklada papiere za 600 eur v hrubom".

@invisible Neboj zvladnes, rieste to s rodicmi. Urcite prvotny sok zo strany rodicov bude riadne husty, ale to prejde a nakoniec budu radi. A druhe plus je to ze ste s priatelom uz dlhsiu dobu, ze to nieje len taky "okolo iduci" . Drzde sa 🙂 A prajem vela zdravia 🙂 ked si budes chciet pokecat kludne napis 🙂 a gratulujem