Odmietli ste vaginálne vyšetrenie v tehotenstve?

olejka
27. jún 2012

Mne to príde že mnohé z týchto vyšetrení nie sú nutné...Prečo ich lekári robia a prečo sa neopýtajú či s nimi súhlasíte?Máte podobný pocit?

bodka13
27. jún 2012

@olejka nie...dôverovala som svojmu gynekológovi,nemala som žiadne pochybnosti o jeho postupoch ....myslím,že vyšetrenia robil tak ako bolo potrebné a nijako neublížil mne a dieťaťu 😉
...a či sú nutné,tak to neviem-neštudovala som medicínu 😉

baramborka
27. jún 2012

súhlasím s @bodka13 , keby neboli potrebné, určite ich lekár nerobí, práve naopak bola by som trošku nervózna keby mi ich nerobil a druhým ano, ja som bola vyšetrovaná až až a nemám pocit, žeby sa niečo stalo mne alebo miminku .

traktor
27. jún 2012

neodmietla som..myslim, ze tieto vysetrenia sa nerobia preto, ze lekar sa nudi..alebo tak, ale preto, ze su potrebne...mne pomocou tohto vysetrenia zistil, ze sa otvaram a zasil ma + mi dal aj danu a mozno aj vdaka tomuto vysetreniu a skorej pomoci sa mi podarilo donosit moje dieta do uspesneho konca..verim svojmu lekarovi a nechavam na nom co a ako..ale vsetko, co ma zaujima, co by som chcela mu poviem a konzultovali sme to spolu..myslim, ze vsetko je o komunikacii a o dôvere

zu2za3na
27. jún 2012

@olejka a ty si tehotná alebo rozmýšľaš nad bábom a odrádzajú ťa takéto kontroly? Po pôrode už stratíš všetky zábrany, do rozkroku ti bude pozerať celá nemocnica:Da myslím si, že tie vyšetrenia sú nutné, aby sa predchádzalo rizikám ako už spomenuli baby

lamina
27. jún 2012

neodmietla som, kazde vysetrenie ma svoj ucel..najma v tehotenstve ked lekar inak nezisti stav krcka maternice a nemohol by ti zachranit dieta keby nevedel ze sa napr otvaras v 5 mesiaci..

chelonka
27. jún 2012

@olejka no veru sú nutné tie vyšetrenia, zistuju nimi, či sa otvráraš alebo nie, aký tuhý máš krčok maternice, či sa skracuje alebo nie, kde sa nachdáza babatko, či nalieha na branku a podobne!!!

hiva
27. jún 2012

ja teda neviem, ale nejak tejto teme nerozumiem.... mozno mi nieco uslo alebo som nepochopila otazku.... ved vaginalne vysetrenia su predsa zaklad... ako inak skontrolovat krcok maternice? ...... mi to pripada ako keby sa niekto stazoval, preco mu kardiolog robi EKG? a otazka suhlasu?.... mna teda este nikdy nikto k lekarovi nasilu netahal... vzdy som tam isla dobrovolne a s tym, aby ma vysetril ... a ked raz idem ku gynekologovi, ci uz tehotna alebo netehotna, nejak automaticky predpokladam, ze ma vysetri .... a skor naopak...asi by som odchadzala velmi sklamana, keby mi akurat tak tlak zmeral... ved v tehotenstve sa krcok maternice musi kontrolovat, a neviem si predstavit ako to spravit inak ako cez vaginu 😉 😀

anjelicek26
27. jún 2012

@olejka - tiez ma nenapadlo odmietnut, lekarka bola velmi opatrna, nikdy to nebolelo, ani som nekrvacala, ani nic, podla mna je dolezite vediet, ci sa neotvaras, ale tu v anglicku napr. vaginalne vysetrenia hadam ani nerobia a deti sa rodia dalej.... iny kraj iny mrav, ja som bola rada vediet, ze som zavreta na 10 zapadov 😅

bodka13
27. jún 2012

@hiva normálne som vybuchla 😀 😀 a prvé čo ma napadlo bolo,že pohľadom do očí 😀 😀 😀
...ospravedlňujem sa,že som mimo tému 😉

kvaca
27. jún 2012

Je veľmi málo pravdepodobné, že gynekológ sa ti bude pozerať niekam inam a vyšetrovať niečo iné. Prepáč, prepáč, prepáč ak to pochopíš blbo, ale nemôžem si pomôcť. Strašne mi to pripomenulo Ivu Pazderkovú -

https://www.youtube.com/watch?v=ixvezcrXMAs
wewe8584
27. jún 2012

ahojte baby ... na svk sa robi vaginalne vysetrenie aj pocas tehu, no postupne sa od toho uz upusta. v zahranici sa to uz vobec nerobi. ja zijem v uk, som tehotna a este ma nikto vaginalne nepozeral....plati nazor i zistenie, ze sa pocas vaginalnej prehliadky moze nechtiac zaviest infekcia....uvidime, ako to bude pocas dalsich tyzdnov, ale pokial viem, nerobi sa to tu a dokonca anglicanky by skor saleli, keby im to chceli robit. Ja som napriklad mala skusenosti zo svk, ze mi pri vaginalnej prehliadke zaviedla kandidy, liecila som sa, isla som na prehliadku a opat sa to stalo...odvtedy som ziadala iba jednorazove pomocky pri vysetreni. Pravdupovediac, ja ako spravna slovenka by som i ja bola pokojnejsia, keby ma aspon 2 - 3x pocas tehu pozreli, ci je vsetko v poriadku....co uz...iny kraj, iny mrav...oni vedia co robia. 🙂

danka.chomka
27. jún 2012

@olejka ja som odmietla. vo vyspelych europskych krajinach sa od nich uplne upusta nakolko maju aj svoje rizika (nie male), o ktorych vsak lekar neinformuje napriek tomu ze je povinny. Ak ich nechces absolvovat mas na to plne pravo a urcite si tym neohrozujes dieta. Vo vela krajinach je tehotna zena ,,svata" a vaginalne sa vysetruje jedine ak je pritomna patologia ako krvacanie alebo bolesti a nie preventivne ako je tomu u nas.

bubelko
27. jún 2012

nemusela som nic odmietat, ziadne nebolo. teda bolo - jedno, hned na zaciatku. potom uz nie. 😉

afrika
27. jún 2012

ahojte,
@olejka možno myslela časté vyšetrovanie...to určite nieje vhodné a viem to z viacerých strán.
samozrejme pokiaľ sú zistené určité riziká, je to niečo iné a vtedy netreba nič podceniť.

anjelicek26
27. jún 2012

Podla mojho skromneho nazoru ak moze mat zena v tehu sex, tak ju nejake vaginalne vysetrenie tiez nezabije 😅 🤐

afrika
27. jún 2012

@anjelicek26 jasné, že nezabije 😉 . no určite nie časté vyšetrovanie.

monika15
27. jún 2012

@olejka

U nas v kanade.... je vaginalne vysetrenie jedine v pripade ak si OB mysli ze je problem.....
Jediny jeden krat som sa musela povolit ked 5 dni pred terminom pozerala ze ci maly je dole......

A myslim si ze je to najlepsie co moze byt..... je dokazane ze cim viacej zena chodi na gyndu tym viacej problemov je... same zapaly... same plesne......

anjelicek26
27. jún 2012

@afrika - ved je to len 5-6x za cele tehu, to je az tak moc? Pri rizikovom tehu mozno viac krat, ale tam aj vedia, ze preco...

afrika
27. jún 2012

@anjelicek26 ja sa nechcem hádať, je to len môj názor.... na gynekológiu chodím pomaly častejšie ako do práce a možno preto ten odpor.
5-6x nieje vôbec veľa. myslela som častejšie 😕

evening_star
27. jún 2012

@olejka Môj lekár sa ma vždy spýta, či toto palpačné vyšetrenie chcem pre dobrý pocit, alebo nie. Ja som vždy odmietla. Je mi to nepríjemné, tak načo. V západných krajinách sa už nerobieva, palpačné vyšetrenia sú potrebné až tak od 30tt, ak žena nemá ťažkosti. Krčok maternice mi vždy lekár pozrie cez ultrazvuk. Takže nie všade to robia ako na páse...

kubkatka
27. jún 2012

No poviem Vám, že keď mňa chce teraz moja lekárka vyšetriť, tak som rada. Prvé bábo som stratila (anembryomola-zamĺknutý potrat). Plod geneticky nevyšetrili, napriek tomu, že o našej rodinnej anamnéze vedeli, dokonca po kyrete ma môj lekár ani nepovažoval za potrebné vyšetriť!!! Terajšia lekárka nechápe dodnes. Takže ak má ona pocit, že je potrebné akékoľvek vyšetrenie nebránim sa, ale!!! Ak mi je niečo nepríjemné, poviem to, pýtam sa, informujem, aby som nedržala "jak hluchá dvere". Akékoľvek vyšetrenie máš možnosť odmietnuť. Je to len a len na tebe, ale aj tak si nemyslím, že sú vyšetrenia zbytočné, treba sa vopred opýtať, čo tým vyšetrením chce lekár zistiť. Inak kontrola "otvárania sa" a stav krčka maternice v tehotenstve je dôležitá, ale paňou svojho zdravia a pocitov si ty. 🙂

anjelicek26
27. jún 2012

@afrika - moja lekarka si vzdy zaznacovala, ked to vysetrenia robila, mam to ako poznamku v tehu knizke, bolo to 6x, s toho 2x na zaciatku - 6+8. tyzden na vaginalne sono, potom 10.tyzden - kvoli sterom, 20.tyzden, 30.tyzden a 34.tyzden - vsetky tri razy kvoli uzavretosti krcka - potom som uz sla az do porodnice, kde ma niekto obchytkaval 😀

aduskatt
27. jún 2012

mne ho urobil a mozem povedat, ze nastastie........zistil v 20 tyzdni, ze som otvorena......aj vdaka tomuto vysetreniu sa mi podarilo dieta udrzat aspon do toho 36 tt.........v nemocnici vsak uz do mna nerypali znutra radsej, za cele tri mesiace, co som tam bola ma vysetrovali raz....

lucinocka
27. jún 2012

@olejka mne ho doteraz nerobili, kazde 4 tyzdne mi robi UTZ a na nom vidno ci je krcok zatvoreny

katren
27. jún 2012

@afrika
@olejka
@evening_star tak mne robia KAZDU poradnu a chodim tam pravidelne kazde 2 tt.....robili mi to pri Dominicke, Mickovi a teraz tiez....vsetky tehu na rizikovom, od 15tt sa otvaram.....teraz som uz na spicku prsta otvorena....ja som vdacna za toto vysetrenie, bo viem co a ako je so mnou a sa babom.....ja som nikdy neodmietla....co na tom, ze to je neprijemne.....ja svojmu dr. doverujem a nemam ho preco odmietat....preto by som si ho asi nevybrala...
a ako
@anjelicek26 pise, ked mozte sexovat, sak vam tie 2 minutky az tak vadit nemozu 🙄

afrika
27. jún 2012

@katren nehovorím, že by som to odmietla. to si si asi zle prečítala. 😒 pri mojich skúsenostiach by som neodmietla žiadne vyšetrenie. len si myslím, že ako napísala @anjelicek26 tích cca 6 vyšetrení odspodu stačí.
ja by som určite nič neriskovala, no viem, že risk je aj časté "šprtanie" sa do tela. a tiež viem bohužiaľ o tom až príliš.

afrika
27. jún 2012

@katren a prajem nech to dotiahneš minimálne do 38 tt 😵 😵 😵

katren
27. jún 2012

@afrika ja verim ze ano....Dominicka isla sice 2tt dopredu, ale Michal 6 dni po termine 😀 😀 😀

evening_star
27. jún 2012

@katren No veď ja nespochybňujem dôležitosť tohto vyšetrenia v prípade, že žena má problémy, ako napr. ty, že si sa otvárala... Ale môj doktor vidí krčok maternice cez utz, vždy ho premeria, a ak ja nemám ťažkosti, tak to vyšetrenie nemá taký význam.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre