Veľmi naviazaný pes a manžel proti

6. feb 2020

Ahojte, mam 7 mesacnu uzasnu fenku, ktora je na mna velmi naviazana. Spi pri mne v kosiku, ked varim sedi v kuchyni na koberceku, ked sedim pred telkou lezi na mne...manzel s tym ma velmi problem. Chce ju stoj co stoj vyhodit na dvor do voliery, argumentuje s tym ze psovi je najlepsie vonku a nepatri dnu. O mesiac rodim, a ma o argument viac, ze pes bude ziarlit, ze je rozmaznany, k malemu decku nepatri...prosim vas ake mate skusenosti so zvieratami takto priputanymi k vam a novym clenom domacnosti. Ako mu mam vysvetlit ze predsa sa viem venovat vsetkym, ze ona neni problem. Resp. ako mam nasmerovat moje chlpate decko aby nebolo na mne az tak nalepene ak si myslite ze je to problem? Dakujem za odpovede...

panelacikova
6. feb 2020

Nečítam komentáre, vyjadrím sa len k úvodnému príspevku... Môj názor je, že manžel má pravdu. Utriedila by som si priority, či chcem žiť s človekom-manželom alebo so psom. Taktiež som názoru, že pes a malé dieťa nejdú k sebe. A áno, videla som milión "milých" videí (dcéra ich pozerá na youtube...), kde sa pes "postaral" o bábätko, kde ho "strážil" a také iné kraviny, no proste vytrhnuté z kontextu. Keď si predstavím, že pes oblizuje bábätku tvár, tak ma až strasie. Pes bol v našej ZDRAVEJ minulosti strážca. Býval v búde na dvore a strážil dom, dvor, hospodárstvo. Jebnutí ľudia ho desaťročiami skrížili a zdevastovali do úlohy úbohého bytového chudáka, ktorého berú za člena rodiny, nebodaj, mnohé pošahané ženy za svoje ďalšie "dieťa"... Milujem zvieratá, milujem sa na ne dívať a v živote by som žiadnemu neublížila, jedine v sebaobrane. Ale sú to ZVIERATÁ. A preto súhlasím s mužovým názorom.

lalenka33
6. feb 2020

Nechápem,tie názory,že psovi je lepšie vonku ako vo vnútri.Máme 2 psov (pitbulla a ratlíka)obaja bývajú vo vnútri v dome,volieru nemáme,v zime su na dvore len na venčenie a vybehanie.Sused má vlčika 24 hodin denne 365 dni v roku na dvore,v noci vo voliere.Ten pes celú noc šteká,bez prestávky.Naši celú noc dnu,v teple prespia.Ani nepípnu.Keď sme s našimi na dvore a hráme sa,susedov pes šteká vo voliere alebo na plote ak je pustený.Nikto sa mu nevenuje,nehrá sa s ním.Keď vidím tie jeho smutné oči je mi až do plaču.Aj pes je živá a citiaca bytosť,ktorá chce zažiť aj teplo domova.Nie len dvor a volieru alebo reťaz.

deninka233
6. feb 2020

Ahoj, ja som to, čo ti tu mnohé radia - muža vymeniť, urobila. A nemohla som spraviť lepšie 👍Teraz mám muža, kt. je na rovnakej vlnovej dĺžke, máme psa (stále toho istého, už je veľmi starý), štyri mačky a venujeme sa záchrane a odchovu mačiat - najdúchov. Deti mi vyrastajú pri zvieratách, vedia s nimi manipulovať, ošetrovať alebo pomáhať pri ošetrovaní, fľaškovať.... ako možno je to bežné na dedine, ale tu v Bratislave, čo si všímam je to skôr vzácnosť.
Keď sme sa rozchádzali s bývalým, tak som si to vyčítala, že kvôli psovi zahadzujem vzťah - ale nebolo to o psovi, to bol len "predmet" sporu, bolo to o mojom pocite, o našom pocite z toho druhého, o tom, že každý sme iný z podstaty osobnosti a pes to len zaklincoval...

limetka69
6. feb 2020

@bodka70 dakujem ti za tvoj duchaplny koment, lepsid sa to ani neda opisat. Super.

lenkakravcova
7. feb 2020

@bodka70 No, keď sa dohodli ze pes bude vonku, tak asi ich úmysel nebol mat z neho maznáčik a ale psa na stráženie majetku. Vonku pes nie je cele dni sám, jedine ze nechodíš vonku a celé dni sedíš dnu.. Na dvore sa ma čím zamestnať, stačí mu tam dat hračky, nejaké krabice a ma zábavu na celý deň. Zase to nepreháňaj. Je to pes. Nie človek ani dieťa.

evitka83
7. feb 2020

Pri prvej dcere som si brala stena , ked sa dcera narodila fenka mala 9 m, tiez zachvilu rodim, druha fenka bude mat rok. Mam 2 velke psy. Neviem si predstavit, zeby som kvoli detom psy vyhodila von, pokial by to fakt nebol extrem, zeby slo detom o bezpecnost. Ked ste si brali psa, tak bol asi pri tom. Uprimne povedane, poslala by som muza do prdele slusne, ze pes von teraz von nepojde, ani sa o tom nemienim bavit. A budem to riesit, ked to bude aktualne

fokuska
7. feb 2020

@deninka233 Nemas pocit, ze podla tvojej logiky, by skor manzel mal vymenit ju?
Ved oni boli na rovnakej vlnovej dlzke, dohodli sa spolocne ako to psikom bude. a ONA si to rozmyslela, ona dohodu porusila. A teraz manzel ma mavnut rukou a prisposobit sa?
Mozno bola chyba, ze netrval hned na tom aby veci isli ako sa dohodli, ale aj tak nepochopim toto obhajovanie autorky, ze ona ma pravo zmenit nazor a manzel sa ma prisposobit.
To uz co je... keby on zrazu zmenil nazor a povedal, ze napriklad psa vobec nechce? Ze mu je prednejsie dieta a on si to proste rozmyslel, tak nech ona respektuje jeho pocity?

Autorka ako by si sa ty citila v takomto pripade? Bolo by ti prijemne, keby manzel v niecom inom nedodrzal to, na com ste sa dohodli a este by bol oduty ze sa mu nechces prisposobit? Aplikuj si to na cokolvek, na dohodnutu dovolenku, na to kde budete byvat, alebo na uplny extrem, ze by si rozmyslel, ze uz nechce babatko...

hefo
7. feb 2020

Treba si ujasniť, aké postavenie vo svorke ten pes má mať. V ľudskej domácnosti to posledné, tak sa k nemu treba správať a on si na to zvykne (poradie: samec-samica-deti-pes). Inak s ním budú len problémy, napríklad keď bude mať dojem, že je dôležitejší než dieťa.

A nazvať ho "chlpaté dieťa" - prepáč, ale treba si racionálne uvedomiť že je to "len" zviera a teda vždy človek je viac. Aj keď ti city nahovárajú pri pohľade na "psie oči" opak.
A dohodu s manželom treba dodržať!

hefo
7. feb 2020

@lalenka33 Ale tam nie je problém to či je pes vonku alebo vnútri, ale to, že jednak je väčšinu času zavretý v preň neprirodzenom väzení (voliéra), ale predovšetkým, že sa oň nikto nestará, nikto sa mu nevenuje, každému je ukradnutý.

luba41
7. feb 2020

vybrali ste si plemeno - hned 1. vlastnost - neskonalá oddanost pánovi. 2. vlastnost - velmi aktívne plemeno..Tak čo manžel čakal? ved skuste ju vyhodit na dvor..ja to mláďa - kedy a ako by si malo vyspestovat vzťah s rodinou, dôveru v svojho majitela ked nie tak, že je s nimi v kontakte? ved vy chcete nasilu potlačiť jeho prirodzenost..zle plemeno ste si zvolili..a zatvorit do voliery, na dvor? pes bude zavýjať, dobýjat sa - ale zvykne si ,ked ho nepustíte dnu.. a potom to začne ..nuda, stres a samá pohroma..zdemolovaný celý dvor, štekanie a nahánanie, rozkúsané gumy na aute , všetko dohryzené, z nudy bude utekať - nejaký 2 m plot nie je prekážkou -aj susedia sa vám odvdačia ..už bude pes vadit aj vonku, pretože sa budete hádať jaj so susedmi..pes je aktívny - muž sa mu venuje? vela sa mu venuje ? behá, bicykluje s ním, cvičí ho?

bodka70
7. feb 2020

@lenkakravcova , tak neviem aký bol ich úmysel, ale jednak dané plemeno nie je vhodné na stráženie, jednak aj sama autorka povedala, že k cudzím je priateľský a aj zlodeja by vítal.
Ja samozrejme chápem, že pes nemá byť na prvom mieste v rodine, sama mám deti a máme aj psíka. Deti sú u mňa na prvom mieste, až tak ide pes. Ale to neznamená, že sa o daného psa nepostarám a neurobím mu čo najvhodnejšie podmienky, aby mal spokojný život. Zaobstaranie psa si treba vždy poriadne rozmyslieť, už len z toho dôvodu, že je to živý tvor, na nás plne závislý a máme za neho zodpovednosť.
Ak by sa napr. manželia dohodli, že chcú v dobe čo ja viem kamennú dlažbu a zrazu si manželka zmyslí, že chce drevenú, to beriem, že proste človek sa nemôže vykrúcať z toho, čo sa dohodol. ale pri živom tvorovi nie vždy môžeme s čistým svedomím dodržať, to čo sme sľúbili, lebo proste požiadavky a správanie daného tvora môže byť iné, ako sme si pôvodne mysleli.
Veď aj pri deťoch je to tak - aj modrý koník je plný diskusií, ako sa manželia dohodli, či mama si predsavzala, ako bude vychovávať dieťa, ako ho nebude nosiť po rukách a bude spať len v postieľke samo či v kočíku - no a realita občas prekvapí, dieťa na naše zásady kašle a proste musíme sa mu prispôsobiť trochu. To neznamená ustupovať za každú cenu či rozmaznávať (či už dieťa alebo psa) ale jednoducho nebyť tvrdohlavý a pochopiť že živý tvor má iné predstavy a potreby, ako by sme niekedy chceli. To by si mali uvedomiť obaja manželia v tomto "príbehu".

1mina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
airaw
7. feb 2020

Dohodli ste sa, že si zaobstaráte psa a ten bude vonku.. zaobstarali ste si psa, ty trvas na Tom, že bude vnútri, muž na Tom, že bude vonku (ako ste sa dohodli).. toto by sa ani mne nepáčilo.. ja som veľká milovníčka zvierat, ale psy sme mali vždy len vonku, prípadne v noci v zime vnútri.. psa by som dala von, ako ste sa dohodli.. najprv na hodinu bez teba na dvore, potom dlhšie a na jar/v lete už na celý deň..

acrobaleno
7. feb 2020

Problém nie je v psovi, ale v manželovi. To, že pes má byť vonku to je sedlácke zmýšľanie. A takých ľudí, čo ich majú na krátkych reťaziach alebo vo volierach by som bila palicou. Mám dvoch malých doma a ak by potencionálny manžel niečo podobné pípol tak by som s ním nebola. Rozchádzame sa v základných veciach.😂

acrobaleno
7. feb 2020

@limetka69 Nie si prijebaná 😂 Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka a niekedy je to jediný tvor, ktorý ťa nezištne ľúbi....ale sedliakom to nevysvetlíš. 🙄

stanzi
7. feb 2020

Vážené, tie ktoré vehementne tvrdíte, že pes má byť vonku - uvedomte si, že každé plemeno je iné, a dokonca každý psík je iný...a hlavne, že pes nie je vaša hračka, ani výstavná socha vašej záhrady alebo váš alarm. Kúpa psa je zodpovednosť, je to živý tvor...kto sa rozhodne psa si kúpiť, musí sa mu venovať a poskytnúť mu adekvátnu starostlivosť a kvalitu života.

A inak...správanie sa Slovákov k zvieratám celkovo je dosť tragické. Ešte dlho potrvá kým z nás bude vyspelý národ...

dadkadadus
7. feb 2020

Podľa mna psík a bábätko nie je žiadny problém.. ja mám tiež moju čo je na mne ako píšeš vkuse nalepena, kupem sa čaká pri vani, varím je v kuchyni , spím spi aj ona postavím sa z postele už trieli za mnou 🤎 nikdy by som ju nedala preč ani len do bytu k rodičom alebo niekde . A tiež čakám bábätko bude to ťažké aj venčiť aj staranie o bábätko ale predsa ju nedohodim keď už budem mat ďalšiu starosť , tak sa veci neriešia.. je to člen rodiny a môj tiež frfle že už bude žiarliť na Lili že je vkuse somnou 😳 ale tak hádam nejde žiarliť na psíka 😁.. ja milujem zvieratá a vedel to keď sme sa zoznámili takze 🙂

abbey1
7. feb 2020

Ja nechápem tie komentáre typu "dohodli ste sa". A čo?! Človek nemá právo meniť názor, reagovať na situáciu podľa potreby?
Manžel umelo vytvára problém tam, kde vôbec nie.
Nám keď zomrel 17 ročný pes, chovany prevažne na dvore, zapovedala som sa, že už nikdy žiadny pes. Presne o rok sme už mali doma zachránené šteňa pred utopením, typický orech. Dokonca potomok matky do synom. Súhlasila som pod podmienkou, že zasa bude hlavne vonku. Ha ha. Čestne priznávam, že pes je dnu a von na venčenie ho nosím na rukách, lebo dobrovoľne ani za svet. Už ma rok, ale je ako prícucka, neskutočne na nás naviazaný. Moja sestra sa vyjadrila, že chudák pes dnu zatvorený. 🙂
Dovolila som si zmeniť názor. A muž si zvykol. Predsa neopustí rodinu, kvôli psovi v obývačke. ;)

buducamama
15. apr 2020

Ahoj, necitala som komenty, ale ked mas takto naviazanu fenecku na seba, a este k tomu je je to steniatko, nemoze byt problem odnaucit ju to. Nedivim sa jej, kedze najviac sa jej venujes ty, tak si ta prirodzene vybrala. Riesenim je naucit ju na miesto, kde sa bude moct uchylit a v kazdom pripade ho bude povazovat za pohodlne a bezpecne. Nazvi ho “miesto”, uloz ju tam, daj jej tam hracku a za mlsnostku ju tam navadzaj. Cielom je, ze ked povies povel “miesto”, tak fenecka bez brblania odide na peliesok a este bude aj spokojna a rovnako aj priatel😊. Po prichode dietata daj pozor, aby ju na peliesku neotravovalo. Kludne mozes zriadit peliesky dva, aby fenka na teba videla ked sa budes pohybovat po byte a po povele miesto si moze vybrat, kam pojde. Ale to by som spravila az ked povel pochopi. Inak, ja som vyfasovala starsiu fenu,ktora nie je zvyknuta na byt, cize zije cisto na dvore, ale rovnako je na mna naviazana ako tvoja. Neustale ma sleduje, ked som vonku, je mi v patach neustale. Ma svoje “miesto” na terase,odkial ma sleduje ked som v obyvacke. Aj tak sa da v najnutnejsom pripade. Podla mna vsak priatel aj trochu ziarli, lebo co je moc to je prilis a aj ho chapem, mam to iste doma😂 Lebo ona je moja laska a milacik😂 A ked pocuje ako sa mazname, za hlavu sa chyta😂

anega79
12. feb 2021

Ahoj ako ste to nakoniec vyriesili? Ja mam tiez australskeho ovciaka, si neviem predstavit ze by bol vonku. On aj v noci ide so mnou na zachod, vsade kde sa pohnem tak aj on

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre