Abrupcia placenty

Jedným z najdôležitejších orgánov v tehotenstve je placenta – takmer po celý čas vyživuje dieťatko, vďaka čomu má možnosť rásť a vyformovať sa do podoby človiečika, ktorý sa jedného dňa začne pýtať na svet. Rovnako však v tehotenstve v súvislosti s placentou môže nastať niekoľko komplikácií. Príkladom je i abrupcia placenty alebo jej predčasné odlučovanie od steny maternice. Čo presne sa vtedy v ženskom tele deje a aké má abrupcia placenty riziká?
predčasné odlúčenie placenty v 30. týždni tehotenstva

Predčasné odlúčenie placenty často vedie k chirurgickému zásahu.

Čo je to placenta a aká je jej funkcia?

  • Placenta alebo plodový koláč je orgán, ktorý vzniká v ženskom tele v prvom trimestri tehotenstva. Približne od 12. týždňa tehotenstva naplno vyživuje bábätko a zabezpečuje mu prísun kyslíka a živín.
  • Okrem toho je i žľazou, ktorá produkuje hormóny, a zaujímavosťou je, že ňou pretekajú dva druhy krvi – krv matky aj krv dieťaťa. Avšak tak, ako je placenta pre tehotenstvo dôležitá, dokáže ho v niektorých prípadoch aj skomplikovať.
  • Prečítaj si viac o funkciách a poruchách placenty

Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.


Čo je to abrupcia placenty a čo ju spôsobuje?

  • Jedna strana placenty je počas tehotenstva prirastená k stene maternice a odlúčiť by sa mala až počas 3. doby pôrodnej, teda až po pôrode dieťaťa. Približne v jednom zo 150 tehotenstiev však nastáva odlúčenie placenty v skoršom štádiu tehotenstva, a to buď v poslednom trimestri alebo v priebehu 1. a 2. doby pôrodnej. Vo veľmi výnimočných prípadoch sa odtrhnutie placenty objavuje aj skôr – po 20. týždni tehotenstva.
  • V praxi ide o závažnú komplikáciu, ktorá sa v tých najhorších prípadoch môže skončiť fatálne – vykrvácaním matky alebo predčasným pôrodom, na ktorý dieťa ešte nie je pripravené. Nebezpečenstvo abrupcie placenty spočíva i v tom, že sa nedá nijako predvídať.
  • Placenta sa môže predčasne odlúčiť aj bez akýchkoľvek príznakov, ktoré by signalizovali blížiacu sa hrozbu. Môže sa vyskytnúť aj u žien, ktoré mali predtým úplne bezproblémový priebeh tehotenstva, v ktorom sa napríklad neobjavili žiadne tehotenské ochorenia.
    • Často však za abrupciu placenty zodpovedá preeklampsia3 a zároveň sa k tomuto stavu vie pridružiť aj ďalšia komplikácia – DIC alebo diseminovaná intravaskulárna koagulácia, ktorá je však len ďalšou život ohrozujúcou komplikáciou, nie faktorom, ktorý by predčasné odlúčenie placenty „vyvolal.“
  • Odlúčenie placenty počas pôrodu môže nastať i vtedy, ak bol žene diagnostikovaný polyhydramnion1 – príliš veľa plodovej vody. Obsah maternice (plodové obaly, nadmerné množstvo plodovej vody) sa v krátkom čase rýchlo vyprázdni, čo môže viesť k predčasnému odlúčeniu placenty od maternice.
  • V súvislosti s odlučovaním placenty môžu nastať dve situácie:
    • Čiastočné odplupovanie placenty – môže ísť o menej závažný nález, ktorý si nemusí žiadať razantné kroky, no rovnako môže nastať i situácia, pri ktorej sa odlúči len časť placenty a jej okraj zostane prirastený k maternici, dôsledkom čoho dochádza ku krvácaniu vo svalovine maternice. Vaginálne krvácanie sa dostaviť môže i nemusí. V druhom, závažnejšom prípade čiastočného odlúčenia placenty je dieťa väčšinou ohrozené na živote, kedy lekári majú len pár minút na to, aby urobili kroky k jeho záchrane.
    • Úplné odlúčenie placenty – ak sa odlúči aj okraj placenty, krvácanie je zväčša viditeľné i navonok, čo spôsobí, že žena má (hoci len krátky, ale predsa) priestor na to, aby vyhľadala lekársku pomoc. Úplné odlúčenie placenty je mimoriadne nebezpečný stav.
  • Dôvodom krvácania alebo krvného výronu je narušenie ciev medzi placentou a stenou maternice. Akonáhle lekári nadobudnú podozrenie, že by mohla nastať abrupcia placenty, urobia ultrazvukové vyšetrenie, krvné testy a CTG, pomocou ktorého skontrolujú činnosť maternice a srdcové ozvy dieťaťa.
  • Odlúčenie placenty v priebehu tehotenstva alebo prvých dvoch dôb pôrodných zapríčiňuje 2 – 15% úmrtí rodičiek a 25 – 55% úmrtí plodu/dieťaťa.

Ako sa postupuje pri abrupcii placenty?

  • Drvivá väčšina prípadov predčasného odlúčenia placenty vedie k predčasnému pôrodu cisárskym rezom. Vaginálny pôrod by bol nesmierne riskantným krokom s dopadom na život matky, ale aj dieťaťa. Žiaľ, aktuálny týždeň tehotenstva sa v týchto prípadoch nezohľadňuje – dôležité je konať bez ohľadu na to, či je dieťa schopné života aj mimo maternice.
  • Vyčkávacia metóda je len raritná, volí sa v skorých týždňoch tehotenstva pri miernom náleze, nie rozsiahlom odlúčení placenty. Žiada si permanentný monitoring tehotnej ženy, prísny pokojový režim a konzervatívnu liečbu, ktorá pozostáva z podávania liekov a ľadových obkladov na brucho.

Ako sa prejavuje predčasné odlučovanie placenty

Predčasné odlúčenie placenty môže byť sprevádzané niektorými z týchto príznakov:

  • vaginálne krvácanie miernej, stredne silnej až mimoriadne silnej intenzity,
  • prejavy anémie – bledosť, únava, pokles tlaku,
  • bolesť v oblasti brucha a podbruška,
  • bolesť v oblasti chrbta,
  • bolesti maternice a nástup kontrakcií.

Aké faktory zvyšujú riziko predčasného odlúčenia placenty?

Hoci môže táto komplikácia vzniknúť aj v nízkorizikovom tehotenstve, teda v takom, počas ktorého neboli zaznamenané žiadne komplikácie, predsa len lekári poznajú faktory, ktoré hrozbu predčasného odlúčenia placenty zvyšujú:


Komplikácie spojené s abrupciou placenty

  • Krvácanie a hrozba vykrvácania

Keďže krvácanie nastáva dôsledkom narušenia ciev v nesmierne prekrvených orgánoch – v maternici a v placente, krvná strata môže byť skutočne veľká. V neskoro podchytených prípadoch si už lekári nemusia s touto komplikáciou vedieť poradiť. Výnimočné nie ani to, ak sa na operačnej sále rozhodnú pre hysterektómiu4 – chirurgické odstránenie maternice.

  • DIC

Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia je špecifický, no nesmierne závažný stav, ktorý sa ku komplikáciám s predčasným odlučovaním placenty môže pridružiť. Laicky povedané, ide o rozvrat krvných elementov, pri ktorom dochádza k zhlukovaniu krvných doštičiek na miestach, kde by k tomu dochádzať nemalo. Takto vytvorené zrazeniny upchávajú cievy a blokujú správny priechod cievami.

  • Ohrozenie života dieťaťa

Keďže dôsledkom krvácania a narušenia funkcie placenty dieťa prichádza o kyslík a živiny, ktorými ho placenta dovtedy zásobovala, je priamo ohrozené na živote. Tento stav sa nazýva aj nedostatočnosť alebo insuficiencia placenty. Nebezpečné sú preto i tie formy odlúčenia placenty, pri ktorých žena vaginálne nekrváca. Na to, že sa niečo deje, prichádza až vtedy, keď okrem postupne nastupujúcich bolestí pociťuje aj zmenu pohybov dieťaťa, ktoré dôsledkom nedostatku kyslíka bojuje o svoj život. Žiaľ, výnimkou nie je ani to, ak v maternici umrie.

  • Predčasný pôrod

Predčasný pôrod6 je častým dôsledkom abrupcie placenty a predstavuje komplikáciu samu osebe. Ak to miernejšia forma odlúpenia placenty umožňuje a zvolí sa vyčkávacia metóda, sú matke podávané kortikoidy na dozretie pľúc dieťaťa. Často sa však predčasný pôrod cisárskym rezom60 volí urgentne a vyčkávanie nie je možné.


Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Abrupcia placenty a ďalšie tehotenstvo

  • Častou otázkou mamičiek, u ktorých v prvom tehotenstve nastala abrupcia placenty, je, či by sa rovnaká komplikácia mohla objaviť aj v druhom tehotenstve. Žiaľ, jednoznačne sa na to odpovedať nedá, pretože predčasné odlúčenie placenty sa môže, no i nemusí zopakovať.
  • Žene vtedy poradí jej lekár, ktorý zohľadní závažnosť komplikácií v predošlom tehotenstve a zároveň posúdi jej súčasný zdravotný stav. Každopádne by však druhé tehotenstvo bolo pravdepodobne od začiatku starostlivo sledované a žena by si na seba dávala omnoho väčší pozor.

Čo ak sa placenta počas 3. doby pôrodnej naopak neodlúči?

  • Môže nastať aj opačná situácia, ak po pôrode dieťaťa do približne hodiny nedôjde k odlúčeniu placenty od steny maternice prirodzenou cestou. V takom prípade môže ísť o adherentnú placentu alebo jej ďalšie stupne závažnosti – placenta accreta, increta či percreta a musí sa vykonať tzv. manuálna lýza.
  • Ide o zákrok v narkóze, počas ktorého lekár jednou rukou vnikne cez pošvu k maternici a druhou rukou vyvíja tlak na brucho. Dôsledkom tohto úkonu sa naruší spojenie maternice a placenty, ktorá môže vyjsť z tela von.

Placenta adherens

Adherentná placenta môže skomplikovať aj predtým bezproblémový a hladký pôrod. Čo to placenta adherens vlastne je a ako postupujú lekári, ak sa na ňu vyskytne podozrenie? To sa dočítaš v našom článku, v ktorom sa venujeme poruchám inzercie placenty.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta môže v priebehu tehotenstva, ale i po pôrode dieťatka spôsobiť nejednu komplikáciu. O to viac dokáže nastávajúcej maminke navodiť strach i skutočnosť, že množstvo problémov súvisiacich s placentou nesie odborný názov. Dnes sa preto pozrieme na placentu accreta, increta a percreta. Čo sa za týmito pojmami skrýva, ako sa v praxi prejavujú a akým spôsobom môžu narušiť tretiu dobu pôrodnú?


Mohlo by ťa zaujímať

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Pôrod

Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Odborné Poradne
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s abrupciou placenty

Máš skúsenosť s abrupciou placenty?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke