Tehotenstvo po 20

Máte niečo medzi 20 a 30 rokmi a práve čakáte dieťatko alebo o jeho počatie uvažujete? Gratulujeme! Tehotná po 20, to je vek, kedy je pre väčšinu žien na tento veľký krok ten najlepší čas. V tretej dekáde života sa u žien často zídu nielen vhodné podmienky zdravotné, ale aj tie nemenej podstatné veci ako sú sociálne zázemie, partnerský vzťah a finančná istota.
Tehotná po 20

Vaše zdravie a tehotenstvo po 20

Dobrou správou pre vás zaiste bude, že okolo 20. roku života ženská plodnosť vrcholí a do míľnika 30. narodenín klesá len pomaly. To znamená, že máte pomerne dobrú šancu na počatie vytúženého dieťaťa. Zvlášť, ak vy aj váš partner dodržiavate zásady správnej životosprávy.

"Aktuálne výskumy ukazujú, že schopnosť otehotnieť v priebehu jedného cyklu jednoznačne s vekom klesá. Zatiaľ čo napríklad v 22 a 23 rokoch je pravdepodobnosť otehotnenia, a to za predpokladu, že obaja partneri sú zdraví a majú pohlavný styk v plodnom období, približne 25 percent. Nasleduje potom mierny pokles pravdepodobnosti, v 31 rokoch je to už len 20 percent, v 35 rokoch 16 percent, v 38 rokoch 11 percent, v 40 už len 7 až 8 percent a v 45 už len 2 až 3 percentá, "hovorí gynekológ MUDr . Pavel Turčan.

V tomto období je tiež nižšie riziko výskytu komplikácií v tehotenstve1. Napríklad riziko Downovho syndrómu2 u detí rastie s vekom matky. Vo veku 20 rokov je toto riziko 1: 1440 (čiže jedno choré dieťa na 1440 zdravých), v tridsiatich je to už 1: 960. A tento pomer sa s ďalším vekom matky ešte viac znižuje. Menšie je aj riziko ostatných genetických chýb bábätka a tiež spontánnych potratov10.

Ďalšími takými potenciálne závažnými komplikáciami, ktoré prichádzajú s vyšším vekom tehotnej, môže byť tehotenská cukrovka5, hypertenzia čiže vysoký krvný tlak1, preeklampsia3 a eklampsia. Tiež pôrodné a popôrodné komplikácie u matky i dieťaťa s pribúdajúcim vekom bývajú častejšie. To samozrejme neznamená, že vás medzi dvadsiatkou a tridsiatkou nič také stretnúť nemôže. Môže, však štatistiky hovoria jasne - tá pravdepodobnosť je tu o niečo nižšia.

V tomto veku môžete tiež očakávať pomerne rýchlu popôrodnú rekonvalescenciu a ani návrat k pôvodnej telesnej hmotnosti nemusí byť nijako obtiažny. Navyše budete ešte plná energie, čo pri starostlivosti o malé dieťa určite čoskoro oceníte.

Vaše životné situácie a tehotenstvo po 20

Tehotenstvo a materstvo vo vašej tretej "desaťročke" sa môže niesť v rýdzo pozitívnom duchu. Väčšinou už totiž viete, čo so svojím životom. Maturita alebo učňovské skúšky sú už za vami, možno ste aj promovali na vysokej škole. Ak túžite po univerzitnom diplome a nestihli ste to pred otehotnením, nevešajte hlavu. Štúdium na vysokej škole sa dá skĺbiť so starostlivosťou o malé dieťa a práve v tomto veku na to budete mať aj dosť síl.

Viaceré ženy v tomto veku majú stabilné zamestnanie, z ktorého im plynie nárok na peňažnú pomoc v materstve a tá citeľne pomôže rodinnému rozpočtu. Pokiaľ máte pracovný pomer so zmluvou na dobu neurčitú, môžete sa tiež spoľahnúť na to, že do troch rokov vášho dieťaťa vám vaše pracovné miesto zostane a budete sa mať po rodičovskej dovolenke kam vrátiť.

Rovnako tak máte v tomto veku jasno v tom, kde a s kým budete s bábätkom bývať. Ak máte trvalý vzťah s partnerom či manželom, je to ideálny (a v tomto období častý) stav. Ale i keby ste bola na bábätko sama, nie je to koniec sveta. Môžete vybrať rôzne formy ako si privyrobiť k rodičovskému príspevku6, čerpať dávky štátnej sociálnej podpory a nezabúdajte na alimenty od otca dieťaťa. Ten má vyživovaciu povinnosť nielen voči svojmu potomkovi, ale aj voči vám, ako matke, ktorá sa o dieťa stará.

Ďalšia výhoda plynie z istej spoločenské normy - medzi 20 a 30 rokmi ste na matku "tak akurát stará". Nemusíte sa medzi ľuďmi cítiť ako "nabúchaná" tínedžerka ani ako "stará matka". Vaša životná energia je tiež na vrchole, a tak si môžete svojho potomka dosýtosti užiť. A čo viac, zvyšujete tiež šancu na to, že jedného dňa sa dočkáte svojich vnúčat a pritom budete ešte v plnej sile.

Související články

Viac o tehotenstve po 20 na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminkam.cz/vliv-veku-zeny-na-plodnost
  2. https://ona.idnes.cz/gynekolog-zeny-s-tehotenstvim-otaleji-komplikace-hrozi-jim-i-diteti-1ij-/det...
  3. https://www.abctehotenstvi.cz/txt/pozdni-maminky-a-rizikova-tehotenstvi
  4. https://bartak-alexandr.webnode.cz/news/tehotenstvi-a-vek/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/bříza-těhotná-rodina-tummies-1498550/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenstvom po 20

Máš skúsenosť s tehotenstvom po 20?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť