Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

23. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 23. týždni tehotenstvaV 23. týždni tehotenstva prechádza bábätko ďalšími vývojovými fázami, medzi ktoré patrí napríklad spevnenie ušných kostičiek, vďaka ktorým môže dieťa v maternici počuť hlas svojej matky. Preto sa v týchto týždňoch odporúča s bábätkom "rozprávať", spievať mu, čítať, aby počulo matkin hlas a bolo na neho po pôrode pripravené natoľko, že matku okamžite spozná podľa hlasu.

Okrem vyvíjajúceho sa uškaa dieťaťa, resp. jeho kostičiek, sa začína zafarbovať tiež koža, ktorou je pokryté telíčko bábätka v maternici. Za týmto zafarbením je pigment. Pod kožou sa ďalej ukladá tuk a bábätko tak ďalej a ďalej priberá na váhe. V tomto týždni môže vážiť okolo 500 gramov a je veľké 29 cm.

Slaná plodová voda, ktorá bábätko v maternici chráni, je dieťaťom často prehltávaná, vstrebaná do jeho krvného obehu a obličkami zase vylúčená. Pitím plodovej vody môže dieťa ľahko prísť ku čkaniu, ktorú mamička môže cítiť ako trhané pohyby v brušku. Vďaka slanosti plodovej vody je tá pre neho tým pravým a vhodným prostredím, pretože udržuje dieťa v teple, chráni ho pred infekciami a samotné dieťa nadnáša. To tak môže precvičovať vyvíjajúce sa telo, kopať, mávať, otáčať sa. Plodový vak v tomto týždni obsahuje okolo 0.5 litra tekutiny, ktorá je každé tri až päť dní obnovovaná.

V priebehu tehotenstva telo ženy potrebuje vitamíny a dostatok železa. Príjem železa v potravinách je potrebné si strážiť, pretože to je dôležité na tvorbu červených krviniek, ktoré podporujú obeh kyslíka v tele matky i dieťaťa. Potraviny obsahujúce železo sú napr. zelená listová zelenina, chudé mäso, orechy, sušené ovocie alebo raňajkové cereálie. V inom prípade môže žena železo do tela dostať v tabletkách po konzultácii s lekárom. Ak chýba žene dostatok železa v krvi, môže pociťovať únavu, mať pocity na odpadnutie a rýchlejšie dýchať.

Na každej prehliadke meria v poradni lekár alebo sestrička žene tlak. Ten je potrebné v priebehu celého tehotenstva strážiť, aby nedošlo k jeho zvyšovaniu. Pokiaľ k nemu dochádza, môže lekár sledovať tehotenskú preeklampsiu3, pre ktorú je typický práve zýšený krvný tlak, opuchy a bielkovina v moči. Preeklampsia sa dá liečiť a je dôležité podchytiť ju včas.

Opúchanie končatín ale nemusí znamenať hneď preeklampsiu. Opúchanie končatín, hlavne členkov, je v tehotenstve bežnou záležitosťou a aby jej ženy predišli, je vhodné zdvíhať nohy do výšky, naťahovať ich a dlho neposedávať, poprípade začať nosiť špeciálne pančuchy. Rozprúdením krvného obehu sa opuchy zmenšujú.

Vyšetrenia v 23. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

23. týždeň tehotenstva v číslach

23. týždeň tehotenstva

  • 23. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 21. týždeň od oplodnenia
  • približne 17 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 22 týždňov + 0 dní až 22 týždňov + 6 dní (skrátene 22tt + 0 až 22tt + 6)

23. týždeň tehotenstva po dňoch

23. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (CZ): 4D Ultrazvuk v 23. týždni tehotenstva:

<< 22. týždeň tehotenstva1 / 24. týždeň tehotenstva>>

Viac o 23. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.pampers.cz
  3. https://www.wikipedia.org/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 23. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 23. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť