Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Krvácanie v tehotenstve

Krvácanie v tehotenstve dokáže vystrašiť každú nastávajúcu mamičku. Krvácanie sa môže objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, hoci častejší výskyt tohto problému býva spravidla na začiatku tehotenstva. Nie je pravidlom, že krvácanie musí nutne znamenať veľký problém, ale nie je ho dobré podceňovať. Vždy je lepšie podstúpiť lekársku prehliadku.

Krvácanie v prvej polovici tehotenstva

V ranom štádiu tehotenstva sa môže objaviť mierne krvácanie, alebo špinenie. Napr. v dobe, kedy by sa mala dostaviť menštruácia, pri uhniezďovaní oplodneného vajíčka do sliznice maternice, po pohlavnom styku, alebo môže byť na vine nízka hladina hormónu progesterónu, ktorý produkuje žlté teliesko.
Existujú však aj ďalšie tehotenské problémy1, ktoré krvácanie spôsobujú.

Hroziaci potrat

V tomto prípade dochádza k čiastočnému odlúčeniu plodového vajíčka, ale plod je stále nažive. Toto býva sprevádzané špinením alebo slabším krvácaním, ktoré je spôsobené vo väčšine prípadov hematómom (krvnou zrazeninou) pod placentou. Tento stav sa rieši režimom spánku a podávaním hormonálnych prípravkov k udržaniu a podpore rannej gravidity.

Začínajúci potrat

Tu sa jedná o stav, kedy odlúčenie vajíčka je tak rozsiahle, že už nemožno zastaviť. Začínajúci potrat3 je vždy sprevádzaný krvácaním a bolesťami v podbrušku.

Prebiehajúci potrat

Pri prebiehajúcom potrate je z maternice vylúčené buď celé vajíčko alebo len jeho časť. Vo väčšine prípadov dôjde k vypudeniu iba časti plodového vajíčka, preto je potrebné v takom prípade vykonať kyretáž2. Pri kyretáži sú z maternicovej dutiny odstránené všetky zvyšky plodového vajíčka, ktoré by mohli zapríčiniť vznik zápalu či silného krvácania maternice.

Zamĺknutý potrat

O zamĺknutý potrat ide vtedy, ak sa plod po krátkej dobe vývinu vyvíjať prestane a následne dôjde k jeho odumretiu. Toto prebieha takmer nepozorovane. Až po niekoľkých týždňoch dochádza ku krvácaniu a niekedy i k bolestiam, čo je spôsobené snahou organizmu vypudiť a vylúčiť obsah maternice.

Syndróm miznúceho dvojčaťa

Aj tu sa môže objaviť krvácanie spôsobené spontánnou redukciou mnohopočetného tehotenstva na jednopočetné.
Vo väčšine prípadov nie je druhý plod ohrozený.

Mola hydatidosa

Patologický stav tehotenstva spôsobený poruchou vývinu trofoblastu.

Mimomaternicové tehotenstvo

Je spôsobené uhniezdením oplodneného vajíčka inde než v maternici. V mnohých prípadoch vo vajíčkovode.
Pozri článok Mimomaternicové tehotenstvo4.

Ďalej potom môže krvácanie spôsobovať

 • Polyp na krčku maternice - vzniká v dôsledku tehotenských zmien na sliznici maternice.
 • Myóm - svalovinový uzlík - zvlášť ak sa nachádza v dolnej časti maternice.
 • Karcinóm krčka maternice - zhubný nádor.
 • Varixy - kŕčové žily.
 • Prekanceróza - zmena tkaniva na ktoré ešte nie je poznať nádorové bujnenie, ale jeho vznik sa dá predpokladať.

Krvácanie v druhej polovici tehotenstva

Krvácanie po 28. týždni tehotenstva býva najčastejšie spôsobené placentálnymi zmenami.

Vcestné lôžko

Placenta praevia4 vzniká v prípade, ak je placenta (lôžko) uložená v spodnej časti maternice, kde buď priamo zasahuje do pôrodných ciest alebo je v ich bezprostrednej blízkosti.
Prejavuje sa mnohokrát aj opakovaným krvácaním spravidla v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Krvácanie môže mať aj veľmi silný priebeh, čím sa môžu u tehotnej prejaviť veľmi skoro známky sekundárnej anémie alebo až hemoragický šok (nebezpečná reakcia organizmu pri veľkej strate krvi). Bábätko môže v maternici zomrieť kvôli placentárnej nedostatočnosti.

Sú známe štyri typy vcestnom lôžka:

 • Hlboko posadená placenta - v takom prípade je placenta uložená v spodnej časti, ale nezasahuje do priestoru krčka maternice. Pri tomto náleze môže tehotná žena rodiť vaginálne.
 • Placenta zasahujúce k okraju vnútornej bránky krčka maternice
 • Placenta presahujúce sčasti vnútornú bránku
 • Placenta presahujúce úplne vnútornú bránku krčka maternice

Stavy pri ktorých akokoľvek placenta zasahuje do krčka maternice sú indikáciou k vedeniu pôrodu cisárskym rezom.

Predčasné odlúčenie normálne uloženej placenty

Tento problém sa vyskytuje prevažne v III . trimestri.
Ohrozené sú obzvlášť tehotné ženy

 • s vysokým krvným tlakom (hypertenziou),
 • pri placentárnej nedostatočnosti,
 • s preeklampsiou3,
 • po úrazoch brucha,
 • pri maternicových anomáliách.

U predčasného odlúčenia normálne uloženej placenty dochádza k narušeniu ciev medzi stenou maternice a placentou. Tým vzniká hematóm (krvný výron) a následne dochádza k obmedzeniu funkčnosti placenty. Toto odlúčenie placenty býva sprevádzané silnou bolesťou maternice a môže sa objaviť aj silné krvácanie s jasnou krvou.
Tento stav môže viesť k ohrozeniu života mamičky i bábätka, preto je nutné vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.
Pokiaľ je preukázané vyšetreniami skutočné odlučovanie placenty, býva pristúpené k okamžitému ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom.

Začínajúci alebo hroziaci predčasný pôrod

Aj tu môže byť prvým prejavom slabšie krvácanie tmavšou krvou, ku ktorému sa pripája činnosť maternice - bolesti maternice, kontrakcie, či bolesti v podbrušku. Aj v tomto prípade je nevyhnutné vyhľadať rýchlu lekársku pomoc .

Krvácanie z okrajového sínusu placenty

Najčastejšou príčinou tohto krvácania je nízke nasadanie lôžka. Toto krvácanie sa objavuje najmä v posledných týždňoch pred pôrodom. Spravidla sa jedná o krvácanie slabšie ale opakujúce sa.

Rovnako ako v prvej polovici tehotenstva môže byť krvácanie spôsobené inými príčinami, ako sú polypy, myómy a celkom zriedkavo aj karcinómom.
Krvácanie sa môže objaviť po pohlavnom styku3 alebo po veľkej fyzickej záťaži.

Tehotenské krvácanie akejkoľvek intenzity je nutné konzultovať s lekárom, aby mohla byť včas nasadená liečba.

Viac o krvácaní v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=spineni-a-krvaceni-na-zacatku-tehotenstvi&cisloclan...
 2. http://www.rodicka.cz/krvaceni-v-tehotenstvi/
 3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/krvaceni/krvaceni-koncem-tehotenstvi-zac...
 4. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/opakovane-potraty/krvaceni-prvni-polovin...
 5. http://tehotenstvi-am.webnode.cz/krvaceni-v-tehotenstvi/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s krvácaním v tehotenstve

Máš skúsenosť s krvácaním v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jajanka2211  13. jan 2015

Krvácanie v tehotenstve

Moje tehotenstvo bolo od začiatku poznamenané problémami s krvácaním a špinením. Pár dní po tom, ako som si našla na teste 2 čiarky, sa zjavila na intímke aj krv. Bežala som na pohotovosť (odhodlaná, že o toto bábo už neprídem). Na ultrazvuku ešte nič nevideli.

Našťastie o pár dní tam už bola bublinka a po ďalšom týždni aj srdiečko. Hneď mi nasadili Duphaston a Cyklo3Fort. Špinila som stále, ale bublinka rástla. Po prekonaní prvého trimestra som si myslela, že už bude všetko dobré. No po výlete v Tatrách som skončila v nemocnici s krvácaním. Strašne som sa bála, ale po kontrole ultrazvukom sa zistilo, že je bábo OK. Bol tam malý hematóm, ktorý však neohrozoval bábo. Zasa nasledovalo neustále špinenie, kontrola u endokrinologičky a hematologičky. Endokrinológia dopadla dobre. Hematologička zistila nejaké hraničné hodnoty zrážanlivosti. Tak som dostala Fraxiparin, ktorý si pichám do brucha, recept na železo a vitamín E.

V svojich tabletkách a injekciách som sa začala strácať. :-) Šetrila som sa, vačšinu času ležala. Nakoľko prvotrimestrálny screening a tripple testy dopadli dobre, dúfala som, že už to bude len dobre. Len ten malý hematóm tam stále bol a kvôli nemu som stále špinila. :-(

Po cca mesiaci som zasa skončila na pohotovosti s krvácaním. Našťastie zasa bolo bábo v poriadku. Krvácanie spôsoboval hematóm a možno aj placenta, ktorá čiastočne zasahovala ku krčku. Dostala som ďalší liek Dicynone (ten som však mala brať len do vymiznutia príznakov krvácania). Dostala som príkaz ležať (najmä od manžela) a 2 týždne v kuse som strávila medzi 4 stenami v posteli.

Teraz som v 23tt, na poslednej kontrole tam už hematóm nebol, špinenie tiež skončilo. Neberiem už žiadne lieky okrem Fragminu a železa a silne verím, že to dotiahneme do úspešného konca. Už aj vychádzky mám povolené. :-)
3 ľudia považujú za užitočné