Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Rybí olej

2 skúsenosti

Rybí olej obsahuje dôležitý vitamín A, vitamín D, omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny. Tie si ľudské telo nevie samo vyrobiť a nevyhnutne ich k svojmu životu potrebuje. Napomáhajú k lepšiemu prietoku krvi cievami a k ich pružnosti, znižujú podiel cholesterolu v ľudskom tele. Ďalej znižujú vysoký krvný tlak, ktorý môže spôsobiť ochorenie srdca.

Rybí olej býva vyrábaný z morských rýb, prevažne zo sleďov, sardiniek, makrel, lososov či tresiek.

Účinky rybieho oleja pre ľudské zdravie

 • prevencia pred rakovinou prsníka,
 • prevencia pred rakovinou prostaty,
 • prevencia pred rakovinou hrubého čreva,
 • prevencia pred vznikom cukrovky,
 • prevencia pred infarktom,
 • znižuje riziko vzniku alergických reakcií1 vrátane astmy a atopického ekzému23,
 • znižuje riziko ochorení reumatickou artritídou,
 • znižuje hladinu triglyceridov (typ tukov) v krvi o 20 až 50%,
 • pre diabetičky 2. stupňa je rybí olej nevyhnutnou súčasťou ich jedálnička,
 • správny rast kostí, mozgu a zraku,
 • napomáha pri psychických problémoch, napr. pri schizofrénii,
 • zmierňuje menštruačné bolesti,
 • napomáha pri boji s obezitou.

Novorodenec1 alebo kojenec prijíma rybí olej dojčením11 v materskom mlieku.

Podoby rybieho oleja

Rybí olej vhodný pre deti

Pri výbere rybieho oleja pre deti je dôležité, aby bol z toxického hľadiska čo najčistejší. Mal by obsahovať certifikát. Chuť je pre dieťa veľmi dôležitá. Preto sú rybie oleje pre deti zbavené rybieho zápachu a chuť je spríjemnená citrónovou alebo pomarančovou príchuťou. Rybí olej určený deťom je podávaný vo forme želatínových cukríkov.

V zimných mesiacoch je vhodný rybí olej z tresčej pečene. Ten garantuje obsah vitamínu D, ktorý je v zimných mesiacoch vďaka zníženému slnečnému žiareniu nedostatočný.

Rybí olej s najvyšším prirodzeným obsahom omega-3 mastných kyselín je vyrobený z celých tresiek. Obsah rybieho tuku je vo výške 40%.

Rybí olej v tehotenstve

Počas tehotenstva a hlavne v treťom trimestri je nevyhnutný príjem rybieho oleja. Ten sa podieľa na správnom vývine mozgu a očí plodu a u chlapcov tiež na vývine kvalitných spermií.

Tekutý rybí olej

Tekutý rybí olej je v poslednej dobe zle zohnateľný. Namiesto neho si je možné zakúpiť rybí tuk v kapsuliach. Výroba tekutého rybieho oleja zvyšuje výrobcom náklady na jeho výrobu a vďaka nutnému zahusťovaniu sa strácajú prirodzené antioxidanty, ktoré je nutné nahrádzať syntetickými.

Rybí olej v kapsuliach

Slúži ako doplnok stravy pre deti od 12 rokov a dospelých. Býva podávaný vo forme želatínových kapsúl, ktoré sa ľahko prehĺtajú. Kapsule bývajú zbavené rybieho zápachu a obsahujú približne 35% omega-3 mastných kyselín a 0,5 až 1g rybieho oleja.

Rybí tuk v oleji

Rybí tuk v oleji zaisťuje jeho konzumentovi prirodzený a vysoko čistený rybí olej. Jeho výhodou je možná konzumácia po lyžičkách.To môže byť pri podávaní deťom alebo seniorom výhodou, pretože majú problémy s prehĺtaním rybieho tuku v kapsliach. Olejový rybí tuk je vysoko prírodný, zbavený rybieho zápachu a možných toxínov. Jeho chuť je príjemná vďaka pridanému prírodnému ovocnému arómu.

Video (EN): Bábätko papá rybí olej

Súvisiace články

Viac o rybom oleji na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.nutravita.cz/produkty-prodej/omega-3-rybi-olej-natural/omega-3-hp-natural-bez-prichute...
 2. http://www.cpzp.cz/clanek/1818-0-Proc-jist-rybi-tuky.html
 3. https://web.archive.org/web/20160914001301/http://www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz/rady-a-zajimavos...
 4. http://www.lekarna.cz/hema-rybi-tuk-cps-30/
 5. https://web.archive.org/web/20130601111646/http://www.nutraceutica.sk/cz/produkty/omega_3_rybi_ol...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s rybím olejom

Máš skúsenosť s rybím olejom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
anna1938
6. nov 2018

Deťom dávam len prírodné vitamíny

Tiež mám veľmi dobrú skúsenosť s nórskym olejom z tresčej pečene, ktorý som dlho dávala svojim deťom, hlavne v zime. Teraz som však našla ešte lepší olejček z tresčej pečene so super pomarančovou chuťou. Po prečítaní etikety som bola milo prekvapená, E vitamín ktorý je v tomto oleji je v prírodnej forme. Existujú veľmi podobné a obľúbené produkty, ktoré obsahujú však syntetický E vitamín. Treba si pozorne všímať zloženie. Keďže deťom chcem dávať radšej prírodné vitamínky, začala som kupovať ten s prírodným vitamínom E.
 • necítiť rybinou, deťom chutí
4 poďakovania
lienkashoppingqueen
24. júl 2015

Skúsenosť z Nórska

Mám osobnú skúsenosť z Nórska, kde fakt doktori odporúčajú rybí olej všetkým už od babätiek až po dôchodcov. Moja švagrinka, keď bola tehotná a chodila tam na pravidelné predpôrodné kontroly, tak sa jej ako prvé spýtali, či užíva rybí olej a keď odpovedala kladne, veľmi ju pochválili a povedali, že to po pôrode má dávať aj bábätku (Nórske zdravotné orgány odporúčajú olej už bábätkám od 4 týždňov ten bez príchute. Ona dávala asi od 8 týždňov, najprv pár kvapiek a postupne zvyšovala až na 2,5ml to je odporučená denná dávka pre deti, to je pol čajovej lyžičky). A malý Adamko sa teší spolu s mamičkou už 2 rôčky dobrému zdraviu!

My užívame tieto oleje na Slovensku celá rodina aj vďaka tomu, že chodíme sem tam do nórska a trocha si dovezieme...môžem len odporučiť...
3 poďakovania