Ako efektívne využiť voľno pred pôrodom?

sivana09
20. júl 2019

Ešte pred niekoľkými týždňami keď som bola prepracovaná som sa tešila na to, že keď skončím v robote, tak budem počas dovolenky oddychovať a užívať si "ničnerobenie".

Včera som mala posledný deň v práci, takže mám teraz pred sebou plný mesiac dovolenky a potom začína materská. Čiže skoro tri mesiace do termínu pôrodu.

A už uvažujem, ako najlepsie, najefektívnejšie a najproduktívnejšie využiť tento čas..

Ako ste ho strávili/trávite vy?

Nechcem ho len premárniť necinnym sedením a pozeranim do internetu..

evkamotka
20. júl 2019

Ja som mala volno pred porodom tri dni a uz ma brala zachranka. Predcasny porod. Takze nikdy nevies ci mas toho volna az tak vela 🙂 ja by som isla na predporodny kurz, pozistovala, si co najviac o dojceni a starostlivosti o babatko. Ked sa narodi, nebude tolko casu spovedat kamosky a citat

siska53
20. júl 2019

@sivana09 ja som si uzivala to,ze mozem spat a jest kedy chcem, relax,klud..citala som knizky,co som mala, k vyvoju babatka a dost bola aj na nete,ale to skor kvoli tomu,ze sme potrebobali povyberat spotrebiče a pod.do bytu,kde e sa mali stahovat a nasi maju strasne pomaly internet.
Po tej hektike po tých rokoch v práci som si od 4.m. uzivala,ze nic nemusim. Vedela som, ze ked pride babo, uz take volno nebude.

biela_sova
20. júl 2019

@sivana09 Ahoj, gratulujem k brusku. Pokial Ti to zdravotny stav dovoli, vela vela by som chodila na prechadzky, rano a vecer, pohyb Ti velmi pomoze aj pocas porodu aj po nom, ked sa budes o babo starat. Budes v dobrej kondicii. My sme mali knihu od Bukovskeho (Navod na prezitie pre bejby) a citali sme si,co nas caka. Aspon sme sa takto dobre pripravili a neostali zaskoceni. Mozte ist aj na vylet, uzit si posledne mesiace "sami". Chodievajte vecer na muzom na rande, to nesrandujem 🙂. Prechadzka po dedine/meste, vylet do okresneho mesta, zmrzka, vecera, ruka v ruke. Z tychto peknych chvil budete cerpat, ked pridu chvile unavy a pociatocneho zacudovania, ze maly cloviecik je uz s vami. Mas jedinecnu prilezitost si splnit any, ktore dlho odkladas... napr naucit sa cudziu rec, alebo sa v nejakej zdokonalit, alebo dostudovat si, co si si potrebovala dostudovat. Alebo pozhanaj si vybavicku, hracky pre dietatko do roka, ked sa narodi, nebudes mat velmi cas tak "rozvlacne" surfovat po nete ako teraz. Odporucam nenakupit velmi vela hraciek do kocika a teda hraciek pre uuuplne male bejby, staci mu par, ono aj z kopy hraciek ma par oblubenych. Ale skor vidin, ze u nas sa vyuzili velmi dynamickejsie hracky pre batolata, nakuhovacie hracky do bazena, s ktorymi sa hra aj na penovej deke na zemi doma, lopticky, nafukovaci konik, auticko, na ktore vie vysadnut a. trubit, bazenik "musla" na dvor/balkon, plny umelohmotnych lopticiek (to je uplne top hracka"), plavacie koliesko pre deti do roka (o rok v lete to velmi vyuzijete), vkladacky foriem do domceka, interaktivny stolcek, cestovna ohradka pre babo (ked zacne objavovat svet a zazvoni postar, alebo potrebujes odskocit na toaletu, vie mu to zachranit zivot,v tomto veku deticky velmi rychlo lozia a vsetko chytaju, vesaju sa, aby teda nieco na seba nezhodilo v Tvojej kratkej nepritomnosti). Ano, a ochrany rokmhov nabytku, toto sme teraz popri malom lepili (mame aj take penove okolo celej postele a nabytku pod televozizor/v na kupelnovom abytku), je to fajn vec. Keby som sa mohla vrstit v case, asi toto by som urobila ja. Snad som poradila, drz sa!

andrejka1974
20. júl 2019

hlavne si dopriat vela oddychu a spanku potom to uz bude vzacnost

blackcat8885
20. júl 2019

Ja som upratovala a keďže mám staršieho syna chodili sme von celé leto. Inak som ledva žila minule leto bolo extra teplo a ja +24kg 😒 bytovka bez výťahu takze zábava. Veela som spala a čítala, od pôrodu už čítať nestiham 🙂. Uzi si ešte pokoj potom budeš možno len spomínať pri babatku. Ale vtedy sa mi dní vliekli teraz pri 2detoch bežia rýchlo

aceris
20. júl 2019

Och, bud rada, ze mas este energiu...ja som sla na matersku par tyzdnov pred porodom a teda uz som fakt nevladala viac ako spat, jest, kukat telku a bola som rada, ze som ako tak nieco poprala a pozehlila pre babo...aj tak som nestihla vsetko...do porodnice som odchadzala a doma bol vybuch...jasne, ze muz to neporobil a vratila som sa do este horsieho...a poviem ti, ze som sa z toho vyhrabavala 9mesiacov pri malom...takze mat ja este ten cas, tak ho investujem na najdenie si svojho systemu aby som mala domacnost pod kontrolou a nemala napr.narazovo upratovania kopec na vikend ale stacilo kazdy den par minut...nieco ako zonovy uklid ale po svojom...vyhadzala by som zo skrin co nie je potrebne, lebo bude treba daleko viac miesta na kopiace sa veci drobca....uzivala by som si cas s muzom..sla na daky predlzeny vikend a pod.

nika898
20. júl 2019

@sivana09 uzivaj si to. Rob co len chces, co ta napadne. Uzivaj si manzela po porode bude trosku na druhej kolaji. Chodte spolu na dovolenku aj k moru tam ti nehrozi ziadna infekcia, myslim z vody. Ja som pri prvom tehu kazdy den niekde bola na prechadze, na navsteve, predporodny kurz, navsteva porodnice, zariadovanie a chystanie detskych veci. Proste naozaj si uzi ten cas. 3 mesiace vobec nie su vela 😉

sono2
20. júl 2019

@sivana09 deň pred pôrodom fugovala kúpeľnu, umyvala okná v deň pôrodu pred obedom😀stále bolo čo robiť, celý čas. Podľa toho, čo ti treba stihnúť. Ja som si hovorila, že už pred pôrodom druhej dcéry chcem mať tri týždne pokoj, predsa som už bola giganticka, všetko šlo rýchlejšie ako pri prvej no a vidíš, rodila som 5 dní pred pôrodom termínu a tie dni mi ešte chýbali🤣🤣veci pre malú som prala s mamou dva dni pred pôrodom a chystala tašku v kontrakciach😁😁

evkamotka
20. júl 2019

Suhlasim s tymi prechadzami, treba cieleny pohyb aj 2x denne, tiez som chodievala a tiez vecer tie rande s muzom. Pri krpcovi sa dllllllho nikam nedostanete

sapetka
20. júl 2019

Spi🤣

deti95060810
20. júl 2019

oddychuj a spi...potom už budeš nato len spomínať a to pekne dlho...😉

wena
20. júl 2019

My sme boli s partnerov jeden víkend na predpôrodnom kurze, chodila som aj na rôzne prednášky a kurzy s tehotnými kamoškami (kurz dojčenia, prvá pomoc pre deti, starostlivosť a manipulácia s novorodencom), čítala som rôzne knihy o tehotenstve, babatkach, dojceni, porode atď. Dokoncovali sme detsku izbu, vyberala som veci a chystala si vybavu pre babo. Snažila som sa čo najviac socializovat, stretávala som sa veľa s kamarátmi, do kina, na návštevy, po porode na to asi nebude veľmi čas. S partnerom sme boli ešte na nejakých predlzenych vikendoch, chodili sme viac na večere, spoločné obedy, sadnúť si na niečo, na prechadzky. Ja mam pohodove tehotenstvo, takže chodím aj na tehotensku jogu a cvicenie vo vode pre tehotné, cvicim aj panvove dno podľa videí na YouTube. Kúpila som si aj aniball a cvicim aj s ním každý deň. Urobila som zásoby drogerie a trvanlivych potravin aby nám nič nechybalo keď príde babo a dala som dokopy celú domácnosť, vytriedila a predala veci co sme nepouzivali. Teraz mi ostavaju posledné dva týždne do termínu, sama nechápem ako to rýchlo zbehlo, uzivaj si ten čas. 😊

ariannazara
20. júl 2019

Nákupy, čítanie knihy, preporodna príprava. A kade co 😂

lucinka1988
20. júl 2019

@sivana09 ja som pracovala bez prestávky pre pôvodného zamestnavatela z domu, čo bolo pre mna veľmi efektívne nastavené trávenie času. Okrem toho som si porobila veľa veci doma, na ktoré som po pôrode už nemala čas..Chodila som veľa na prechadzky a ten čas mi tak ušiel, že ani neviem ako..Ja som ale nebola doma 3mesiace pred porodom, ale iba klasických 6 týždňov.

daniella30
20. júl 2019

@sivana09 hackujem papucky, ciapocky, svetriky, hracky velmi dobre navody ma na youtube domicrochet

natalienka12
20. júl 2019

@sivana09 neviem aku mas pracu a vzdelanie, ale ak ti mozem poradit, studuj vzdelavaj sa, uc sa cudzie jazyky lebo msterska ubehne ako voda a ako vravela moja byvala sefka, na meterskej kaxda zena zacne rozpravat v plurali v zdrobneninach a osprostie ako papuca. Pokial nepredavas v Lidli alebo nemontujes kabliky do aut, tak sa vzdelavaj. Tym samozrejme nikoho nepodcenujem. Ale pokial premyslas nad efektivnym vyuzitim casu, tak asi budes patrit k vzdelanym zenam.

lucinka1988
20. júl 2019

@natalienka12 s týmto celkom nesúhlasím, v pluráli a zdrobneninach som nikdy nehovorila, čas na osprostenie toez nemám, keďže robim od nástupu na MD odbornú pracu z domu bez prestávky. Komentár nemyslim v zlom ani ironicky, len veľmi závisí od toho, ako si to ktorá žena nastaví...Aj keď je pravda, že ak je žena 3 roky doma bez akéhokoľvek pracovnej aktivity, tak to veľmi hrozí, že to bude tak, ako píšeš..

aceris
20. júl 2019

@natalienka12 kym skonci materska tak aj tak zabudne...chcelo by to systematicky cely cas aj na md...ale....kto zatial sa postara o dieta?moje nikdy nespalo samo...a ked som v case spanku chytila knihu, v momente otocenia stranky bol hore a konecna :D

annadobsonyova
20. júl 2019

ja som furt varila a piekla, učila som sa po francúzsky, naučila som sa hačkovať amigurumi (malému som toho uháčkovala celkom dosť), chodila som do knižnice, upratovala som, navštevovala som rodinu/kamarátov. Boli to príjemne a hlavne pokojne strávené týždne 🙂

natalienka12
20. júl 2019

@lucinka1988 tak ty si ta, ktora cas vyuzila aktivne a preto sa mas teraz tak ako sa mas a nevyplakavas ako niektore tu ze ich nikto nechce zamestnat. Inak, ked je zenska doma 10 rokov okrem varenia pecenia a utierania zadku nic nevie, no kto by ju zamestnal?

bobula46
20. júl 2019

Ja by som tie bábätkovské veci neriešila. Tehotenstvo je posledný čas iba pre teba, čiže si dopraj nejaké posedenie s kamoškami, zajdi do kina s manželom/priateľom, na koncert, hrad, choďte niekam na predĺžený víkend, kľudne niekde na loďky, menšiu túru pokiaľ ti to zdravie dovolí, všetko čo je potom s dieťatkom ťažšie vykonávať. Choď si nakúpiť nejaké krásne oblečenie, pretože keď sa bábo narodí už budeš chodiť len do tých "bejby sektorov" a budeš nakupovať len pre to malé stvorenie 😊
Ja som si dala napríklad týždeň na to aby som si všetko čo sa týka bábätka nakúpila. Samozrejme že kočík a tieto väčšie veci sa čakalo dlhšie ale také ako výbavička plienky, oblečenie, zavinovačky všetko v jeden deň a bolo, aspoň som mala prehlad čo som už kúpila. A teda vždy jedny neutrálne body po poradni ale to bola skôr radosť pre mňa 😂
To že nebudeš stíhať čítať knihy a podobné veci je na jednej strane pravda ale zas na druhej, budeš čítať články ako správne dojčiť, nosiť dieťa, ako mu správne nastaviť režim a môže sa stať že tvoje bude na umelom, kočíkové a režim bude chcieť mať svoj vlastný a môžeš sa aj na hlavu postaviť 😀 tieto veci som zatiaľ vždy riešila za pochodu a úplne v pohodičke.

marketa1111
20. júl 2019

Ja som nastúpila na matersku, 21.12.že nachystam vianoce a budem si prat a chystat veci pre bábo..
A hľa..nachystala som vianoce .na vianoce som kompletne opuchla..počkala kým bude robit dr. Takže 28.12.k nemu a hotovo. Ťažká preeklampsia, nemocnica 2 týždne. Potom prevoz sanitkou do BA A potom predčasný pôrod cisársky rez...

1gabriela13
20. júl 2019

@sivana09 veľmi veľmi ti odporúčam ničnerobenie, oddych, relax mysle, proste do nemoty oddychovať, lebo pamätaj, že toho oddychu máš naposledy teraz 😅😅potom budeš už len spomínať.

emma_932
20. júl 2019

rozbehni biznis ;)

natalienka12
20. júl 2019

@marketa1111 och ja som mala preekkempsiu tiez a bolo to strasne som opuchla tak ze som neobula topanky a skoncila v nemocnici. Kto to nezazil, nevie.

natalienka12
20. júl 2019

@1gabriela13 relax je fajn ale lezat 12hodin denbe na posteli a pozerat do stropu asi nic moc.

sivana09
autor
20. júl 2019

vdaka za tipy (rada si precitam este dalsie)
pracovat dalej pre zamestnavatela mne osobne produktivne nepripada - nevidim tam pre seba ziadnu pridanu hodnotu, ale kazdy je v inej situacii, viem, ze pre niekoho to moze byt prospesne..
moje plany okrem prace na vlastnych projektoch su take, ze si chcem rozlozit cas tak, aby som sa denne venovala uceniu dalsieho jazyka, nejakemu tehotenskemu cviceniu, beznym povinnostiam, ktore mam, domacnosti.. a este by som chcela stihnut nieco ine, specialne (ale co?).. a velmi sa mi tu zapacil tip ze kurz prvej pomoci pre deti, to tam zaradim urcite, pre seba aj pre muza

marketa1111
20. júl 2019

@natalienka12 presne. Za pol dňa ma tak zaliala voda že mi váha vyskočila o 3 kg.clenky ako kolena..no celé zle

sintra
20. júl 2019

Asi budes taky ten organizovany typ, ktoremu sa chvile bez nejakej zmysluplnej cinnosti zdaju ako premarneny cas, co? I tak ti odporucam vyuzit ich na oddych, psychicku aj fyzicku regeneraciu. Sily budes potrebovat jednak na porod a hlavne na to co pride po nom. Dalsia vec je, ze nevies kedy realne porodis. Mozno to nebude celych 12 tyzdnov 'nicnerobenia'.
Dnesna doba je strasne orientovana na vykon, kazda hodina musi byt vyuzita efektivne, ludia vobec nedokazu vypnut a len tak sa venovat sebe a svojmu vnutru. Je to na skodu.

sintra
20. júl 2019

@natalienka12 zdravim tvoju sefku, ale podla mna razi velmi skresleny nazor na zeny po materskej. Zial nie je jedina a kvoli tymto predskudkom sa zamestnavatelia na zeny po materskej divaju s despektom 🙄 Ja som na materskej nezacala ani pouzivat mamickovsky plural, ani som neosprostela ako papuca. To co su za reci? Naopak poznam kopec zien co popri MD/RD zalozili napriklad vlastny biznis.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre