Mám 18, som tehotná a čaká ma maturita. Ako sa rozhodnúť?

jenniferlak
12. júl 2023

Ahojte
Mám 18,práve nastupujem do 4ročníka na strednej a čaká ma maturita
Som tehotná,mám stáleho priateľa aj fajn rodinu
Ide o to že ak si bábätko nechám tak stratím mladosť,bojím sa že nedokončím školu alebo nezvládnem maturitu,že materstvo nezvládnem,finančne to bude príliš náročné a nemám stálu prácu
A však aj pôjdem na interupciu už nebudem môcť mat deti
Neviem či som pripravená byť matkou,som stratená v tejto situácii a neviem ako postupovať ďalej
Mali by ste nejakú radu ?

jaskolka
12. júl 2023

V 3 týždni by si ešte ani reálne nevedela, že si tehotná. Máš to už vôbec potvrdene od lekára?
A čo sa, týka toho, že či si nechať dieťa.. Tak s podporou partner, rodiny a v situácii, v akej si (že to hrozí, že už nebudeš môcť potom otehotnieť) ja by som si určite ho nechala. Mladosť nestratis, veď si predstav, že teraz mnoho žien rodi v 35 a vyššie, ty už v tom čase budeš mat skoro dospelé dieťa a stále budeš ešte mladá

lienka.7
12. júl 2023

@jenniferlak sorry, ale vymysli si tu nieco ine?
Pred 18tkou druhý krát tehotná?
A si v 3tt, ti vieš ako prosim ta? Byt má kto?
Prázdniny v plnom prúde, ze? 😉

derdia
12. júl 2023

Takze vlastne sa ides teraz, ked tvoje dieta uz zije, existuje, ma dusu, bije mu srdce rozhodnut. Ci ho zabijes, alebo nie.
Zaujimave.

klarissa25
12. júl 2023

@hellwant to som si ty vole ani nevšimla 🤦‍♀️🤦‍♀️

mimka1402
12. júl 2023

@zuzanockamt Ale môže otehotnieť aj takáto. O tom nepochybujem.

aduskatt
12. júl 2023

hneď mi padol usmievajúci sa smajlík pi znásilnení..........

bessie12
12. júl 2023

@hellwant neverím, že toto je reálne. Urcite to bude nejaký troll ..
Nikto normalny by sa pri spomienke na znásilnenie neusmieval.

jenniferlak
autor
12. júl 2023

@klarissa25 prvýkrát v 17 znásilnená,tehotenstvo som zistila v 8tyzdni tehotenstva a prvé rozhodnutie bol okamžitý potrat,keďže som na tom nikdy nebola zdravotne najlepšie tak som náchylnejšia na niektoré veci,ešte skôr než som stihla ísť na interupciu som potratila a bola to kyretáž,hneď po tom som dostala zápal celej maternice a už vtedy mi môj gyn.hovoril že budem rada ak ešte otehotniem pretože to bolo silné a potom dalších milión zápalov,od vtedy som pohlavný styk bez ochrany nemala,je to moja nezodpovednosť v poriadku beriem názor každej jednej ženy čo ste tu,a však pýtam sa iba na radu keďže sme ženy a mali by sme sa podporovať,ďakujem krásne za každú pozitívnu odpoved ženy ❤️

mimka1402
12. júl 2023

@derdia Ale žiadne zabitie, stále je to splet buniek a nie dieťa. Od duše to má na míle ďaleko. S týmito citovymi vylevmi je fér neutočiť na ženy.

cookie29
12. júl 2023

a su tu prazdniny....

jaskolka
12. júl 2023

@lienka.7 tak ja poznám dievčinu (teda poznala som,) ktorá 1x otehotnela v 16,druhé dieťa prišlo tesne po jej 18 tých narodeninách a v 20 už rodila 3x. A nie, nebola to "tmavšia" slečna, dokonca pochádzala aj z veľmi dobre situovanej a inteligentne na vysokej úrovni postavenej rodiny. No o ochrane pred otehotnenim asi toho veľa nevedela, alebo na to kaslala. Každopádne je reálne možné byť pred 18 už druhýkrát tehotná.

mogaa
12. júl 2023

@jenniferlak fúúú dievča, máš 18 a druhé tehotensto? vieš čo ti povedal gynekológ a napriek tomu riskuješ? ono ak niekto otehotnie prvý raz, ok stalo sa a ak sa k tomu pridružia tie gynekologické problémy, tak človek predpokladá že si dáš väčší pozor....no máš to ťažké....na jednej strane riziko že ďaľšou interupciou sa ti zníži šanca na dieťa ak to budeš naozaj chcieť, na druhej strane, rok školy a k tomu malé dieťa....a partner ktorý sa možno postará ....

mimka1402
12. júl 2023

@jenniferlak Pozri, prešla som si znasilnenim a aj otehotenenim a tiež som prišla o dieťa, ale... Pozri, nikto ti nedá odpoveď čo máš urobiť. Môj názor si dostala.
A či si fake téma alebo nie, tak je to jedno. Proste rozhodni sa na základe ďalekej budúcnosti. Škola sa dá dokončiť, aj ostatné veci. O záťaži rodičov? No, určite to bude, ale ak budeš ty chcieť môžeš sa osamostatniť. Veď prvé roky sa nejako zvládnu. Nikto nevraví, že budeš zaťažovať rodičov celý život. Opri sa o názor rodičov a priateľa. Nie je to ideálne, ale keď dieťa bude mať hoc polroka vieš ísť hoc iba odkladať tovar v tescu a sklbite prácu s rodičmi aby bol niekto s malým alebo priateľ. Každé euro sa zíde a práca sa vždy dá nájsť.

jenniferlak
autor
12. júl 2023

@hellwant iba mladý poznajú tohto usmievajúceho 🙂 emoji ako kurva ironického ?

jenniferlak
autor
12. júl 2023

@mimka1402 ďakujem pekne za názor cením si to,pekný deň

gagik
12. júl 2023

@jenniferlak ano je to krasne a pozitivne byt teda ako hovoris znásilnená v 17- nasich,rovno otehotnieť ,potratit, nasledne opat “omylom” otehotnieť , rozmyslat nad interupciou..ty asi nebudes zrovna študijný typ…

tululu
12. júl 2023

@mimka1402 nikto nikdy nezistil,dokedy je to splet buniek a odkedy clovek,je rovnako mozne,ze od prveho splynutia tych dvoch buniek je to uz zarodok cloveka so vsetkymi informaciami,ktore bude bunka potrebovat,aby sa diferencovala na oko,ucho,pecen ci malicek na lavej nohe.cize s tymto tvrdenim by som bola velmi opatrna,lebo veda v tomto nema jasnu odpoved a urcovat co uz je a este nie je zivot je fakt megalomanske tvrdenie,pokial to clovek nechce len zapasovat do svojho svetonazoru.

mogaa
12. júl 2023

@jenniferlak súhlasím s
@mimka1402 , bez podpory partnera a podpory rodičov sa nepohneš.....takže si dobre zváž či sa dá na ich pomoc spoľahnúť a či je partner aj partnerom pre budúcnosť....

jenniferlak
autor
12. júl 2023

@gagik súkromná umelecká škola každý rok prejdený s vyznamenaním🫶🏻

mimka1402
12. júl 2023

@tululu Prosím na mňa s týmto nechoď. Ani som nepriala si od fanatikov "rady". Mladej babe nepomôže vyhrážky a citové vydieranie, ale taktické vízie do budúcnosti.
Pre veľa ľudí je utp omnoho lepšie než aby dieťa vyrastalo bohvie kde. Všetci prolife ľudia vidia dieťa iba do momentu kým je v maternici, ale nikto nevezme si bremeno výchovy a záťaže a finančných prostriedkov namiesto autorky. Takže tieto reči naozaj sú tu zbytočne.

mikadooo
12. júl 2023

@jenniferlak opýtaj sa rodiny a okolia, ktoré ti bude evtl s dieťaťom v budúcnosti pomáhať, ak teda nejaké dieťa bude. Nie nás tu. Čo my s tým máme... akurát ti tu kresťanky budú radiť, ako je dieťa dar a aké budeš mať psycho, keď pôjdeš na interrupciu (nesúhlasím - treba sa zariadiť s ohľadom na seba a na svoje okolie, nie s ohľadom na niekoho vieru, či názory cudzích žien). Ku gynekológovi - príde mi to dosť utrhnuté, čo ti tvrdia - ak to teda nie je fake téma. Žiaden normálny gynekológ by nevynášal definitívne rozsudky nad mladou babou len kvôli jednému (hoci aj komplikovanému) potratu a nejakým gyn. zápalom.

thoughtfulweirdo
12. júl 2023

V prvom rade počkaj do potvrdenia tehotenstva lekárom. Potom si sadni spolu s rodičmi a priateľom a dajte dokopy úplne konkrétny plán, ako ti kto z nich vie pomôcť v starostlivosti o dieťa. Rodičia asi finančne a byvaním. Ak priateľ pracuje, vie ísť po prvých pár týždňoch on na materskú, ty do školy, potom dieťa do jaslí alebo k opatrovateľke. Ak študuje aj on, je to ťažšie, museli by s opatrovaním pomôcť aj rodičia, záleží, akú majú oni prácu a možnosti vystriedať sa. V (pre dieťa) najmenej ideálnom prípade opatrovateľka hneď po pár týždňoch, len teda to je mega finančná záťaž na rodičov. Samozrejme, v prvom rade zisťuj možnosti individuálneho štúdia na škole. Až keď budeš mať všetky informácie a ako-tak jasnejšiu predstavu, čo ťa čaká, potom rozmýšľaj, či to chceš. Priznám sa, že ja osobne neviem, čo by som robila, lebo som v tom veku používala minimálne 2 spôsoby chránenia sa naraz, aby som toto nemusela riešiť. A ešte, nechaj si lekárom konkrétne vysvetliť tak, aby si porozumela, z akého dôvodu ti hrozí nemožnosť mať deti a čo presne majú na mysli, problém s počatím alebo donosením, či rizikom vád plodu?

jj298
12. júl 2023

@kacena4 “materstvo je emocionalny stav s peniazmi to nic nema”? Prosim????? Fuha a preco odo mna vzdy pytaju peniaze ked kupujem plienky a mlieko? Preco nemam zadarmo kocik a flasku a vajicko a oblecenie?
A po porode sa najlepsie uci, ked vobec nevies co mas robit s babatko , zvykate si na seba, nespis, bolia ta prsia len ked sa na nepozres, kojis 10 h denne. Ano to je bomba.
Neviem odkial si spadla.

maranta_leuconeura
12. júl 2023

@tululu zivot zacina ked je to samostatny organizmus, ktory dokaze prezit mimo matky, takze od cca 36. tyzdna, samozrejme s pomocou modernej mediciny uz skor aj po 20. tyzdni

mell27
12. júl 2023

Autorka má zrušený účet...

lienka.7
12. júl 2023

@mell27 no pobavila sa a zrušila... typický scenár tu 👌

klarissa25
12. júl 2023

Ja som to čakala hneď od začiatku ze sa zrusi

jj298
12. júl 2023

@lienka.7 divim sa , ze ho este nezrusila aj ta co je nabuchana po 2 mesiacoch a ozranom. Ci?

mimka1402
12. júl 2023

@lienka.7 Pri týchto komentároch by som si zrušila účet aj ja, než sa obhajovať. Nerozumiem tendencií útočiť na autorov v každej téme. Ak to je falošné okay zareagujem ako viem- nájde si to v budúcnosti človek ktorému to pomôže, alebo idem ďalej. Či nahlasim diskusiu. Ale ak baba písala pravdu... Tak je mi jej srdečne ľúto. A to sama si myslím o tom svoje.

jaskolka
12. júl 2023

@jenniferlak počítaj si od dňa poslednej menstruacie. Tehotenstvo sa nepočíta od ovulácie. Reálne si teda v nejakom 6 týždni.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre