Mám 18, som tehotná a čaká ma maturita. Ako sa rozhodnúť?

jenniferlak
12. júl 2023

Ahojte
Mám 18,práve nastupujem do 4ročníka na strednej a čaká ma maturita
Som tehotná,mám stáleho priateľa aj fajn rodinu
Ide o to že ak si bábätko nechám tak stratím mladosť,bojím sa že nedokončím školu alebo nezvládnem maturitu,že materstvo nezvládnem,finančne to bude príliš náročné a nemám stálu prácu
A však aj pôjdem na interupciu už nebudem môcť mat deti
Neviem či som pripravená byť matkou,som stratená v tejto situácii a neviem ako postupovať ďalej
Mali by ste nejakú radu ?

rikarika
12. júl 2023

@jenniferlak ako to naozaj pouzivate ochranu a napriek tomu si uz 2x otehotnela? To fakt mozes pisat len na modrom konovi. Ochranu pouzivat nevies, ale hlavne ze sexujes odušu. Super nastavenie do života.🙏

abbey1
12. júl 2023

@jenniferlak Máš 18, si tehitná, už si raz potratila. Čo tak byť skutočne dospelá, prevziať zodpovednosť za svoj život, za svoje dieťa? Píšeš, že máš stáleho partnera a dobrú rodinu.

mimka1402
12. júl 2023

@rikarika
@abbey1 autorka tu nemá účet. Už sa vyjadrila predtým z akých dôvodov to nastalo.

andrejka1974
12. júl 2023

Ja na tvojom mieste prerušil štúdium a dokončím si ho neskôr a dá sa dohodnúť aj na individuálnom pláne a môžeš z maturovať aj normálne všetko sa dá zvladnut

lienka.7
12. júl 2023

@jaskolka tak dievča proste rebelovalo... ja zase poznam, resp.poznala som babu, ktorá bola fetacka, predávala sa na ulici a tatinko velky šéf banky 👎

zelenakobyla123
12. júl 2023

@jenniferlak Dám ti tu úplne inú odpoveď ako väčšina žien, takže ma tu pravdepodobne ukameňujú. Ak sa rozhodneš pre potrat, niesi vrah ani nič také, je to zhluk buniek. Áno, pravdepodobne si pokazíš mladosť, pokazíš si vzdelanie, na ktorom si očividne drela, keďže si končila každý rok s vyznamenaním. Nieje 100% že si školu potom dokončíš, a ak nie, tak budeš po materskej drieť niekde vo firme za minimálku. Nebudeš vyspatá, nebudeš mať čas na kamárátky, na seba... Nie nepreháňam, takto to reálne bolo u väčšiny žien, ktoré poznám osobne, z videnia, počutia atď. ktoré otehotneli predtým, ako si dokončili strednú školu. Teda, pokiaľ nemali rodičov, ktorí prakticky celú výchovu aj finančné výdavky prevzali za ne. Je to stále iba na tebe ako sa rozhodneš. Ja ti tu len dávam trocha reálnejší pohľad na vec, mám pocit že veľa komentujúcich tu má až príliš ružové okuliare a potrebujú aby sa za každú cenu narodilo dieťa, akokeby sme v 17. storočí a ženy majú v živote len tú jednu jedinú úlohu🤦‍♀️

bellator
12. júl 2023

@jenniferlak ako keby si opísala mňa a moju priateľku, ale pred 20rokmi. Presne toto sa nám stalo. A celá rodina stála pri nás, ale Nika potratila v 7 mesiaci, mŕtvy plod. A už sme to neustali. Rozišli sme sa. Ja sa modlím za teba aby si lepšie obišla.

ahhola
12. júl 2023

Mladý človek zvládne všetko...!!!
Porodis aj zmaturujes v roku 2024.?
Hlavu hore a užívaj leto🌺

ddaassuullaa
12. júl 2023

Prazdniny prazdniny od piatku do nedele...alebo priehrievanie kory?🙏🙄

tululu
12. júl 2023

@mimka1402 pozri sa,to, ze mi nejaky fakt nevyhovuje,neznamena,ze sa zmeni,cize s tym na mna prosim ta tiez nechod.bud sa bavime o tom,co je pre tu buducu matku lepsie alebo sa bavime o biologii a to su proste 2 odlisne veci.a pre mna je zrelost o tom,ze nesiem nasledky za svoje spravanie.
@maranta_leuconeura zivot zacina,ked je samostatny organizmus schopny prezit mimo matky? tym myslime zivot cloveka?lebo mnozstvo organizmov,ktore su zive,nedokazu prezit samostatna,pocnuc od parazitov az po tie,ktore vyzaduju symbiozu s inym organizmom na prezitie.cize v modernej medicine zacina zivot plodu od 20 tt,pred 100 rokmi od cca 38 tt,cize to sa meni?A dovtedy je to co? Zaujimave,ze moderna veda nevie urcit ani kde zivot zacina u dospeleho cloveka,lebo ten prechod od anorganickych zloziek ku zivemu organizmu,ktore ho buduju je nejasny.Je akakolvek bunka ziva?

aaadkaaa
12. júl 2023

Aj som ti sem chcela napisat svoj pribeh, ja som otehotnela v 2.rocniku, aj strednu som dokoncila,aj vysoku, aj nadstavbu, aj pracu, ktoru milujem, som zohnala...ale ci to ma vyznam a nie si troll....ak chces, napis mi ip, mozeme pokecat

estellas
12. júl 2023

Ahoj, ja som tento rok končila školu a mala som spolužiacku,ktorá otehotnela v maturitnom ročníku a dokončila školu zmaturovala s nami. Ona mala individuálny študijný plán. Nemusíš si vôbec pokaziť vzdelanie škola sa dá dokončiť. Vybav si individuálny študijný plán v škole.

hellwant
12. júl 2023

@jenniferlak Ja pokladam cloveka, co si robi ironiu z vlastneho znasilnenia za nenormalneho, hlavne, ked nepreslo vela rokov, ze sa z toho dostal. Tazko asi vies, co znamena ironia. 🤦

1342
12. júl 2023

Ja som bola takto tehotná do štvrtého ročníka som nastupovala cca v 2.mesiaci ,vybavila som si individuálne štúdium a chodila som len na preskúšanie...dcéra sa my narodila v marci zrovna v deň keď sme mali písomnú maturitu z NJ (tu som písala potom v náhradnom termíne v apríli)a v máji keď sme maturovali ústne dcéra už mala 2mesiace ......všetko sme pekne zvládli a dcéra je dnes už pubertiacka má 13 rokov 😊určite budeš dobrá mama a po rokoch nebudeš ľutovať že tak mladá si mala dieťa pretože dieťa rýchlo odrastie a ty budeš stále mladá 😁

sejjby
12. júl 2023

Tiež som otehotnela v 18tich, školu som si dokončila, síce to bolo cez pandémiu a skúšky sa robili z výpočtu priemeru ale makať som musela tak či tak takže zvládnuť sa to dá a bola som na to sama bez pomoci. Mladosť som nestratila a ani ty ju nepremrháš len sa ti ,,zastaví čas,, a budeš žiť pre dieťa.

daniela2202
12. júl 2023

@jenniferlak už si raz potratila ???....👎👎👎

nevenka
12. júl 2023

@mimka1402
Ty si dobre mimo, nie su to ziadne bunky posplietane hala bala, ma "to" svoju vlastnu jedinecnu DNA, ma srdce napriklad...Kazda tehotna riesi, kedy uz bude vidiet srdiecko...
@maranta_leuconeura a ty tiez??? Zivot zacina v 36 tyzdni? Paaanecku, tak potom tie zeny, co potratia do toho 36, alebo aj toho 24-teho tyzdna, tak potratia neziveho tvora, zhluk buniek, ci co to vlastne? Tak ani nemusia truchlit, naco, ked to este neni zive...nie?
O dusi sa tu bavit nejdem, ale toto od zeny citat, ze zivot zacina v 36 tyzdni...v 21.storoci...
Viac ucty mate k zvieratam niektori, tuto chuda steniatko, chuda maciatko, ale plod v maternici zeny je zhluk buniek, no a co...
Zdvihol sa mi teraz dobre tlak, moja mama aj po 42 rokoch stale place, ked si spomenie na svoje prve dieta, ktore ani pochovat nemohla, zahodili ho ako biologicky odpad!!! Nehovorim ani nic o viere, krestanstve, ale toto je ciste z biologickeho hladiska nepredstavitelne hrozne, takto uvazovat!
Ani som nechcela reagovat, ale nedalo mi.

sasitimi17
12. júl 2023

ale áno "stratíš" mladosť, je to tak a priznajme si to všetky s deťmi je to všetko už zložitejšie, je to aj krásne, ale aj veľmi zložité...
u nás na strednej tiež jedna rodila a maturovala s dieťatkom, na stužkovej mala už bábo a pomáhala jej mama, my sme potom mali po mature chaty, zábavy, užívali si kvázi bezstarostný život a ona doma s dieťatkom zavretá, ale zas ona bola šikovná aj VŠ vyštudovala popri dieťati a už má aj druhé tuším
nevravím že je to niečo zlé, ale je to ešte proste vek kedy si chceš užívať a nie vymienať plienky a kojiť bábätko
A to ťa nenahováram na potrat, to určite nie, ale proste toto je realita.
Ja mám teraz už 5 ročnú dcéru a výjdem aj teraz von s kamarátkami do mesta raz za čas, ale už to nie je také ako predtým, ale zas už mi to tak ani nechýba, možno je to aj vekom, že radšej pôjdem niekde na túru do prírody, alebo pobehám si sama v kľude obchody..
keby sa mi to prihodí v 18tke, nešla by som aj tak na potrat a keď máš takého priateľa ktorý vás zabezpečí, tak potom v poriadku, len nedaj sa oklamať že to bude jednoduché, lebo nebude

mimka1402
12. júl 2023

@nevenka Môžeš si myslieť čo chceš, stále to nie je nič živé, žije to v tele iného človeka, nemá to žiadne organy ani nič ak sa bavíme o skorom štádiu. Vždy je lepšie ísť na interupciu ako by ho matka mala bohvie kde hodiť.
A vďaka Bohu ze stále je na Slovensku možnosť zákrok podstúpiť do 12. týždňa. A to, že tvoja matka je nevyrovnana psychicky aj po toľkkých rokoch ma úprimne mrzí, ale to je už na odborníka a nie na argumentáciu v príbehu mladej baby. Namiesto faktov a rad ako to má žena zvládnuť tu prídu moralistky, ktoré zaujíma iba vag.na žien.
Nikto to dieťa živiť nebude, nikto sa oň starať nehude. Ak bude choré skončí v decaku s minimálnou šancou nájsť si rodinu lebo decaky sú stále preplnené... Ak plod je poškodený a ďalších 50r je potrebné sa on starať. Tak to už problém nie je... Moralistky by mali reálne si vziať pod seba takú babu ako autorka a živiť im dieťa ďalších 20r... A potom sa môžme baviť o tom čo je ako keď lepšie zvoliť.

derdia
12. júl 2023

@mimka1402 15 lajkov a moja odpoved nema ani jeden.
Nuz svedci to len o tom aky nemoralny ludia sem prispievaju.
To ze si clovek vrazdu dietata nazve inak, neznamena ze to nie je vrazda.
Totiz ak nevies aj ty keby si zabita pri potrate, tak tu nie si. To je podstata toho co je interupcia.
A este by ma zaujimalo,keby si mi vyvsetlila, kedy nastava ta chvila, ze ten zhluk buniek sa stava clovekom....
A po dalsie tvoje dieta ktore sa narodi, pretoze ho rodicia chcu, uz nie je zhluk buniek? Je stvorene z niecoho ineho ako z buniek?

fantaghiro21
12. júl 2023

Su zeny,ktore maju deti,pracu,studuju VS alebo externe maturitu nadstavbu,maju domacnost a povinnosti a stihaju.ak ti rodina pomoze,financne, s dietatom,mas velke vyhody oproti tym,ktore take moznosti nemali a aj spravili skolu popri dietati....

nwnw
12. júl 2023

@jenniferlak nebudes ani prvaani posledna,co si budes robit maturitu s dietatom. Moje sesternice 4 mali deti pred maturou. 2 si pocas RD dorobili Bc. Ja by som sa sustredila na dieta.

mimka1402
12. júl 2023

@derdia Logicky moja, ak by som tu nebola tak ma to nemá ako trápiť lebo nemám vedomie a neviem o tom.😀 K zvyšku zas každý sa chytá iba tohto ale aby reálne pomohli ženám aby nemuseli ísť na zákrok. To už nieee.😀 Ešteže zachránite dieťa! Ale čo s ním ďalej? To už nie je vaša starosť. Potom keď žena napíše ze nemá prachy na dieťa tak všetky mudruju, že prečo má dieťa ak naň nemá.
Aky je len ten svet rôznorodý.😀 A ano je mi ťa ľúto, že si nedostala lajk, dúfam že to zvládneš psychicky. A veď jasné, všetci sme nemoralni. 🙂 Tak či tak teba nemá čo trápiť čo si žena spraví so svojím telom. 🙂 Či sme už v Gileade?

majkamasar
12. júl 2023

@jenniferlak urcite si dietatko nechaj. Ste mladi. Zvladnete to. Maturitu si urobis aj s babatkom a mozno aj vysoku skolu. Presne to sa stalo mojej spoluziacke na strednej. A zvladla to. Teraz mame 38 ja male deti. A ona dospele deti a uzivaju si s manzelom zivot. Neboj sa urcite o nic neprides. A ak mas rodinu urcite ti pomozu.

kulumulu123
12. júl 2023

@jenniferlak pises ze uz si raz tehotna bola a teraz si zas nakolko pises ze zvazujes upt tak predpokladam ze neplanovane... Deti zlate co vas na tej biologii ucia ked neviete ako sa deti plodia ci ako sa chranit pred nezelanym otehotnenim?????

derdia
13. júl 2023

@mimka1402 ja som to nenapisala o tych lajkoch, ze ma to trapi, ale ako vysledok nasej spolocnosti, kde si matky radsej lajknu odkaz na smrt, ako na zachranu zivota.(ja som dospela, nepotrebujem zbierat lajky za na MK🙈)
To svedci o vsetkom.
Mne je zase luto teba, pretoze raz zistis, co si odporucala a raz sa v zivote pozries Bohu do oci, ci uz veris, alebo neveris...
a potom uz budes vediet vsetko.
A mimochodom som sa ta pytala, ze z coho teda usudzujes, ze je stvorene dieta ked nie z toho zhluku buniek,ktory ty odporucas znicit.

gagik
13. júl 2023

@jenniferlak súkromná umelecká skola? To je akoze študijný typ? 😂

nikk3y
17. júl 2023

tak toto som zvedava ako dopadlo 🙈 darmo sa hovorí že deti nemajú piť ked to nevedia a taktiež aj ***** keď nevedia 🙂 ale takto ak si uz raz potratila ako som citala zopar comm... tak to si uz mlada docela musela byť ... čo je dosť smutné... a ak si už roztiahla a on si nedal pozor tak sa tomu postavte ako dospelí ludia a nepýtaj sa tu blbosti tohyo typu 🤦‍♀️ kebyže ti tu viac ako 50%žien napíše že si dieťa vezmi, vzala by si si ho? rozmyšlaj a nebud labuť.... takto máš 18, jedna susedka mala 14 keď otehotnela v 15 porodila a normálne si dokončila školu a keď ťa do toho rodičia neťahajú tak yo asi uplne OK rodina nebude 🙂 lebo tejto susede sa o malé dieťa stará matka ktorá chodí do práce už kedže mladá si dokončila ZŠ 🙂 a chce aby šla aj na SŠ ... tak ak už robiš takéto velke rozhodnutia ...rozmyslaj dopredu... rodicia ti pomozu, chlapa máš očividne tiež dospelého keď aj pracuje ... zapni dosplelý rozum a základ je kedy máš termín na pôrod ak tento rok tak to máš super a ešte ak porodiš aj do roku 2024 do toho marec -apríl ...nemusiš nič riešiť matura je v máji 🤷‍♀️ak sa teda už nemylim... už je tomu pár rokov 🤣 ... a učiť sa môžeš dieťa ešte nemáš doma, iba v bruchu klud by bol , porodis, budes lezat 4-5 dní s oddychom v nemocnici daj do sluchadiel maturitne temy najdes na nete aj prerozpravanie 🙂 a mozes fungovať aj s bábom 🤷‍♀️ ktoré ti prinesu az na druhý deň podla všetkého ak budes rodiť poobede 🙂 ... nič natom nevidim tazkeho len treba sa tomu normalne postaviť... v maji pojdes na maturity a dieta ti postrazi mama, otec, alebo priateľ -môže si zobrať voľno (dovolenku) hocico 🙂 vsetko sa dá, len musite chcieť 🤷‍♀️ a ak to takto nezvladnes tak to porod a adoptuj 🤷‍♀️ vela zien by to dieta malo za zazrak boží ❤ ver mi 🧚‍♀️ ... a toto neber ako diss ale je to taká asertivita 💁‍♀️ v dnešnej dobe jediné čo pomáha 🙂

juliacenc
17. júl 2023

@jenniferlak nestratis mladost, stale budes mlada stale budes mat prilezitosti… fajn teraz 9 mesiacov nepojdes na diskoteku, alebo neviem co teraz kde chodia mlady… ale potom ziskas moznost budovat karieru nepretrzite, alebo venovat sa comukolvek nepretrzite uz… a radsej teraz ako nikdy. Nikdy nemat dieta len preto ze sa teraz bojis to by si lutovala.

2006_1211
3. sep 2023

@jenniferlak aj ja si robím ešte strednú a zvládam to mam dcérku ma 5 mesiacov priateľ zarába ja sa starám o domácnosť o malú upratujem varím a všetko čo robia aj ženy v staršom veku co majú deti. Zvládneš to. Ľutovala by si ze si si zabila dieťa. Rodina ti určitě pomôže a ešte dokým porodí a prvé mesiace bábo len spí takže sa budeš mat kedy ucit. Keby si potrebovala poradiť alebo pomôcť alebo hoci co tak sa v kľude ozvi 🧡

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre