Hypnopôrod

HypnopôrodHypnopôrod je terapeutická metóda používaná už viac ako 100 rokov, ktorá podporujeprirodzený priebeh pôrodu2 a znižuje jeho bolestivosť4. Pri hypnopôrode sa dosahuje vysoká miera fyzického i psychického uvoľnenia rodičky až autohypnózy. Napriek svojej modernosti je ale hypnopôrod vlastne iba obnovením už po tisíce rokov používaných spôsobov, ako rodičku pripraviť na pôrod, podporiť jej prirodzené inštinkty a dôveru v schopnosť porodiť, upraviť miesto pôrodu a pomôcť rodiacej mamičke vnímať svoje telo, kontrakcie a pohyby bábätka, aby mohla porodiť v kľude a prirodzene.

U prírodných národov je pôrod32 vnímaný ako bežná a prirodzená udalosť v živote ženy. Nie je nič neobvyklé, pokiaľ sa mu prizerajú aj deti. Pôrod je uctievaný a oslavovaný, tehotnej žene a rodičke sa dostáva silnej podpory a povzbudenia od ostatných žien i celého spoločenstva. Na druhej strane, v západných krajinách sa už počas tehotenstva žena stretáva u príbuzných i lekárov s vyhľadávaním problémov, strašením komplikáciami a bolesťou, často jej chýba dostatočná empatická podpora a v pôrodnici sa často stretáva s nepríjemným cudzím prostredím (ostré svetlo, chod nemocnice, pach dezinfekcie, otázky personálu, väčší pohyb osôb) i rušivými až nevhodnými zásahmi do pôrodu (nútenie neprirodzených polôh, pripojenie na kardiograf, vnútorné vyšetrenia, prepichnutie vaku blán, tlačenie podľa inštrukcií a pod.), žena stráca koncentráciu a pôrod sa spomaľuje, zastavuje i komplikuje.

Hypnopôrodu sa začal venovať britský pôrodník, obhajca prirodzených pôrodov, Grantly Dick-Read. Ten v rokoch 1933 a 1942 vydal dve knihy venujúce sa prirodzeným pôrodom a hypnopôrodu. Na jeho prácu a prácu amerického lekára, takisto zástancu prirodzených pôrodov, Jonathana Dye potom nadviazalo mnoho ďalších, predovšetkým americká hypnoterapeutka a inštruktorka hypnoterapie Marie F. Mongan. Táto autorka, aj v češtine vydanej, knihy Hypnopôrod má za sebou už viac ako 30 rokov praxe s hypnopôrodmi, sama tak v 50. a 60. rokoch 20. storočia porodila svoje 4 deti. Dnes sa kurzy hypnopôrodu organizujú v takmer 40 krajinách sveta.


Marie F. Mongan: "Ak zmeníte spôsob, akým pôrod vnímate, zmeníte aj spôsob, akým rodíte."

Čo je vlastne hypnopôrod?

Nejedná sa o žiadny spôsob tranzu alebo spánku, šarlatánstvo alebo náboženské rituály. Ľahšie sa do stavu hypnózy dostávajú ľudia so silnou vôľou, počas tehotenstva sa zvyšuje citlivosť ženy ku zhypnotizovaniu. Terapeut nie je hypnotizérom, je len lektorom pri kurze, poskytuje znalosti o priebehu prirodzeného pôrodu a je sprievodcom rodičky v jej snahe o harmóniu a dosiahnutie autohypnózy, zvyčajne nie je ani pri pôrode prítomný (niektoré lektorky ale môžu pôsobiť aj ako duly alebo pôrodnej asistentky1). V autohypnotickom stave žena nie je schopná konať proti svojej vôli a presvedčeniu a kedykoľvek sa z neho môže, len na základe svojho slobodného rozhodnutia, vrátiť do normálneho stavu vedomia.

Medzi bodmi dôležitými pre zdarný priebeh prirodzeného pôrodu2 patrí obklopenie sa empatickými a podporujúcimi ľuďmi (môže to byť niekto z rodiny či priateľov, dula alebo pôrodná asistentka1), vytvorenie pokojného, nerušivého a podporujúceho prostredia pri pôrode (viac sa dozviete napr. v článku Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva4), udržanie pozitívneho myslenia, uvoľnenie napätia a zbavenie sa strachu (vrátane vyrovnania sa s priebehom minulých pôrodov a inými psychickými záťažami), využitie relaxačných techník, spôsobov dýchania a slobodná voľba polôh v priebehu pôrodu.

Hyponopôrod Pri hypnopôrode sa tiež využívajú vizualizácie, ako bábätko hladko a voľne prechádza pôrodnými cestami, ďalej tiež meditácie a sústredenie sa na vlastný hlboký dych, možno tak dosiahnuť až stav autohypnózy. Obvykle nastávajúcej mamičke stačí absolvovať 4 až 7 sedení na kurze hypnopôrodu. Žena sa na nich snaží odflitrovať okolité rušenie a sústrediť sa len na svoje telo a na bábätko. Výsledkom je potom vysoká fyzická a psychická kontrola ženy nad jej vlastným pôrodom. Vo vhodnom prostredí sa pri prirodzene prebiehajúcom a nerušenom, empaticky vedenom pôrode rodičke do krvi uvoľňujú hormóny, ako je serotonín a endorfíny, ktoré navodzujú dobrú náladu, uvoľňujú svalstvo a zmierňujú vnímanie bolesti4. Naopak je utlmené vyplavovanie stresových hormónov, ktoré svaly sťahujú a spomaľujú a narúšajú tak priebeh pôrodu.

Žena by si mala ujasniť svoje predstavy o priebehu pôrodu a naučiť sa nasledovať svoje prirodzené inštinkty pred, počas a po pôrode. Cieľom je vybudovať dôveru ženy v jej schopnosť porodiť dieťatko pokojne a samostatne, posilniť jej istotu, rozhodnosť a sebavedomie, zbaviť ju strachu z pôrodu (dovoliť si porodiť) a dosiahnuť harmóniu práce jej svalov a reagovanie na pohyby bábätka v priebehu pôrodu tak, aby porodila prirodzene2, ako je k tomu jej telo stvorené.

Video: Hypnoporod (ENG)

Prínosy a možné nevýhody hypnopôrodu

Mnohé štúdie uvádzajú nižšiu potrebu podania liekov v priebehu hypnopôrodu (vrátane epidurálnej analgézie24) a vnímanie pôrodu ako menej bolestivého. Niektoré zdroje ďalej uvádzajú zníženie percenta zásahov do pôrodu (napr. urýchľovanie, inštrumentálny pôrod a Cisársky rez60, skrátenie doby pôrodu, zvýšenie spokojnosti ženy s priebehom pôrodu, vyššie sebavedomie matky pri starostlivosti o narodené bábätko a taktiež pri ďalšom tehotenstve alebo pôrode a lepšiu psychickú pohodu dieťatka po pôrode.

Vzhľadom na povahu metódy je ale ťažké možné prínosy zhodnotiť a dostatočne vedecky potvrdiť, však neboli nájdené žiadne relevantné nežiaduce účinky hypnopôrodu. Hypnopôrod je vhodný prakticky pre každú ženu, ak chce - a niektoré postupy možno použiť aj vtedy, ak pôrod nebeží prirodzene, dokonca aj pri cisárskom reze. Kurzu hypnopôrodu sa môže zúčastniť aj partner nastávajúcej mamičky a byť jej potom pri pôrode silnou oporou.

Avšak niektoré ženy môžu prekvapiť reálne Pôrodné bolesti4 po tom, čo si počas kurzu hypnopôrodu vysnívali bezbolestný alebo len mierne bolestivý pôrod. Absolvovanie kurzu tiež nezabezpečuje, že nastávajúca mamička bude schopná naučené techniky pri pôrode použiť. Rodička môže byť aj vo väčšom strese, ak pôrod nebude prebiehať prirodzene.

Kurz hypnopôrodu a prípadné služby duly alebo pôrodnej asistentky1 samozrejme tiež stojí nejaké peniaze, nezanedbateľný je aj čas venovaný jednotlivým sedeniam.

Video: Relaxácia - Uvoľnený pôrod (CZ)

Viac o hypnopôrode na modrykonik.sk

Diskusia: Čakám tretie dieťa. Aký pôrod doporučujete?

Použité zdroje

  1. http://www.jemnezrozeni.cz/
  2. http://www.hypno-porod.sk/
  3. http://www.hypnobirthing.com/
  4. http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Hypnotherapy_in_childbirth
  5. http://www.babyweb.cz/hypnoporod-je-cesta-jak-rodit-prijemne
  6. http://www.babycenter.com/0_hypnosis-for-labor-does-hypnobirthing-work_10351603.bc
  7. https://web.archive.org/web/20151101170732/http://www.pregnancy.org/article/hypnosis-childbirth-w...
  8. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-1264720/Does-self-hypnosis-giving-birth-prevent-pain.html
  9. http://bja.oxfordjournals.org/content/93/4/505.full

Hodnotenia a skúsenosti s hypnopôrodom

Máš skúsenosť s hypnopôrodom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke