Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

17. týždeň tehotenstva

tehotenské bruško v 17. týždni tehotenstva
V 17. týždni tehotenstva ženy často trápi ďalší tehotenský príznak21 ako je zápcha a spolu s ňou aj hemoroidy. Zápche v tehotenstve3 sa dá predchádzať masážou bruška v smere hodinových ručičiek, pitím vlažnej vody, neskorším raňajkovaním, stravou plnou vlákniny, cvičením alebo glycerínovými čapíky - o nich je dobré sa porozprávať s lekárom. Hemoroidy, ktoré vznikajú v oblasti konečníka sú kŕčové žily vytvorené na žilových pletencoch konečníka, ktoré sa vplyvom zvýšeného množstva a prietoku krvi v oblasti panvy rozširujú, môžu bolieť a pri stolici krvácať. Zápcha môže byť jedna z príčin vzniku hemoroidov.

V tomto týždni žena začína pomaly priberať na váhe, bežné oblečenie jej začína byť užšie, a preto je vhodný čas na obstaranie tehotenského oblečenia6, ktoré telo neobopína a žena sa v ňom cíti pohodlne.

Niekedy okolo 17. týždňa, ale hlavne pred 18. týždňom tehotenstva, vykonávajú lekári amniocentézu17, teda odber plodovej vody, tento zákrok je žene odporúčaný z hľadiska veku (viac ako 35 rokov) alebo z dôvodu pozitívneho výsledkov predchádzajúceho skríningového vyšetrenia. Odber plodovej vody je metóda, ktorá slúži k identifikácii radu vrodených chýb. Nie je ale bez rizika, a preto je dobré, ak je žena o amniocentéze informovaná a diskutuje o pozitívach a negatívach zákroku so svojím lekárom.

Žena na svojom tele cíti priberanie na váhe hlavne z toho dôvodu, že bábätko v bruchu rastie natoľko, že je už veľké tak ako placenta, teda okolo 17 cm a váži cca 90 - 120 gramov. Adipózne tukové tkanivo, ktorú začína bábätko v tomto týždni mať, mu pomáha utvárať a udržiavať jeho telesnú teplotu. Toto tkanivo je taktiež výborným zdrojom energie a je dôležitá pre metabolizmus dieťaťa.
17.týždeň tehotenstva - ultrazvuk a veľkosť bruška
V minulých týždňoch boli horné končatiny vždy dlhšie ako tie dolné. To sa v tomto týždni mení, pretože dolné končatiny svojou dĺžkou výrazne dohnali končatiny hornej a všetky časti tela už vyzerajú veľmi vyrovnane. Bábätko sa v maternici čoraz viac pohybuje, je aktívne, cmúľa si palčeky na rukách i nohách, saje a žuje. Ak žena necítila pohyby v predchádzajúcom týždni, je pravdepodobné, že v tomto týždni by pohyby, vďaka výrazne väčšej aktivite dieťaťa, už cítiť mohla.

Vyšetrenia v 17. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Amniocentéza (odber plodovej vody)17 15.-20. tt
Prenascan1 od 10.tt, zvyčajne 12.-22. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
MaterniT21 Plus1 od 10.tt, zvyčajne od 12. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

17. týždeň tehotenstva v číslach

17. týždeň tehotenstva

  • 17. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 15. týždeň od oplodnenia
  • približne 23 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 16 týždňov + 0 dní až 16 týždňov + 6 dní (skrátene 16tt + 0 až 16tt + 6)

17. týždeň tehotenstva po dňoch

17. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 17.týždni tehotenstva:

<< 16. týždeň tehotenstva / 18. týždeň tehotenstva>>

Viac o 17. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006

  1. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyde...
  2. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so 17. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 17. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť