Psychogénna zápcha

Psychogénna zápchaIdeálnou frekvenciou na vyprázdňovanie stolice u detí i dospelých je raz za deň, pravidelne v rovnakej dobe. Správna hranica ale nie je určená, preto nie je vhodné porovnávať deti medzi sebou. Ak sa však doba medzi stolicou predlžuje a vyprázdnenie sprevádza plač a bolestivé tlačenie, jedná sa o zápchu. Za neschopnosťou vykonať veľkú potrebu u vášho dieťaťa budete najskôr hľadať príčinu v strave. Za predlžovaním jej frekvencie však môže byť aj psychická stránka malej bytosti, ktorú treba riešiť a liečiť rovnako tak intenzívne, ako správnu výživu. Psychogénna zápcha totiž má svoje riešenie, tak sa naň poďme pozrieť.

Ako spoznáte, že zápcha je psychického pôvodu?

Pravdepodobne v prvom rade budete skúšať, či zápchu nespôsobujú nejaké potraviny, ktoré dieťa pravidelne konzumuje.

Ruka v ruke s diétnymi opatreniami však pozorujte tiež to, ako sa dieťa správa. Psychogénna zápcha zvyčajne prichádza plazivo, ale na dieťati je nervozita z chodenia na nočník evidentná. Aj u veľmi malých detí, s ktorými sa ešte o problémoch neporozprávate, môžete dobre spozorovať, že si zápchu možno spôsobujú úmyselne.

Veľmi často deti stolicu zadržiavajú zámerne. Dôvodov môže byť niekoľko a ich príčina je často uložená niekde hlboko v ich hlavičke a vy si ani nemusíte byť vedomá, že sa niekde stala chyba.

Psychogénna zápcha u veľmi malých detí

K psychogénnej zápche dochádza najčastejšie pri prechode z plienok na nočník15. Kým vykonávanie malej potreby mimo plienky je pre deti väčšinou veľmi jednoduché a zábavné, pretože "cikanie na kvetiny" a vaša pochvala je pre nich hrou. Z "robenia bobkov" sa však môže stať problém.

Oproti cikaniu sprevádzajú kakanie nepríjemné pocity v bruchu a zadočku, výsledný produkt špiní a zapácha. Prípadná nehoda sa nevyrieši len tým, že sa dieťa prezlečie do suchého oblečenia, ale po pokakaní sa musí umyť, bielizeň hneď preprať, ak sa nehoda stane niekde vonku, mamička často len ťažko zamaskuje, že sa tak trochu za komplikáciu hnevá.

Ďalším aspektom, prečo si dieťa ku kakaniu vytvorí odpor, môže byť náhly kontakt so svojou stolicou, na ktorý v časoch, keď kakalo do plienok, nebolo zvyknuté.

Citlivejšie deti vnímajú odchádzajúcu stolicu ako zranenie, súčasť jeho tela, ktoré odchádza a to ich môže stresovať.

Tým, že dieťa vykonávanie veľkej potreby vedome odkladá, problém ešte zhoršuje. Vynaliezavé deti sa v strachu pred ďalšou nepríjemnou chvíľkou na nočníku naučia rôzne triky, ako stolicu zadržiavať. Ak netrpia prudkou hnačkou, zastaviť nutkanie na kakanie je pre nich vďaka pravidelnému tréningu zvieračov a svalov ľahké. Niektoré deti si v najhoršom nutkaní sadajú na pätičky alebo nejakú hračku, aby pocity tlaku miernili.

Takéto deti vydržia odkladať kakanie dlhé dni a časom sa zlepšujú. Zápcha najprv zvyčajne trvá pár dní, ale interval medzi vyprázdňovaním sa predlžuje.

Dieťa samozrejme začína bolieť brucho, tlak na zadoček je stále silnejší. Začína byť nervózne, obchytáva si bruško a zadoček a vymýšľa ďalšie spôsoby, ako cestu na nočník odložiť.

Začne sa vyhýbať chodeniu von a medzi deti, pretože si uvedomuje, že keď sa naplno pustí do hry a zábavy, prestane mať zvierače pod kontrolou. Niekoľký deň zápchy, kedy už ho bruško bolí a tlak je stále väčší, venuje svojej stratégii ako udržať stolicu, všetok čas. Polihuje, odmieta chodiť von, nechce jesť.

Samotné vykonanie stolice je potom sprevádzané plačom, mnohokrát až hysterickým, a bránením sa posadeniu na nočník. Vykakanie si často schováva, kým bude osamote, najlepšie v postieľke, ak ešte na noc nosí plienky, je to ideálna príležitosť ako so stolicou neprísť úplne do kontaktu.

Bohužiaľ pre jeho obavy sa predlžovanie odchodu na nočník prejaví aj fyzicky. Niekoľko dní zadržiavaná stolica je totiž veľmi tvrdá a výsledný bobok veľký, takže vytlačenie nie je ľahké a môže byť aj veľmi bolestivé. Ak si navyše dieťa poraní zadoček, má ďalší dôvod prečo tu bolestivú a nepríjemnú záležitosť nabudúce zase čo najdlhšie odkladať a dúfať, že už sa nebude musieť opakovať.

Po vyprázdnení je dieťa zrazu veselé, šťastné, má veľkú chuť do jedla a k hre. Veľmi sa mu uľaví, a to aj fyzicky, aj psychicky - má to za sebou.

Psychogénna zápcha starších detí

Aj keď prechod na nočník prebehol dobre a vaše dieťa sa chodeniu na nočník nebráni, môže sa psychogénna zápcha objaviť aj neskôr.

Mohlo dôjsť k nejakej neobvyklej situácii v rodine, dieťa si mohlo zle zvyknúť na zmenu prostredia. K psychogénnej zápche často dôjde prechodom dieťaťa do škôlky, kde je nervózne, nemá svoj pokoj. Deti okolo troch rokov tiež môžu začať trpieť hanbou a odkladať vyprázdnenie mimo škôlky. Doma potom zase nemajú na kakanie čas a vytvoria si tak bludný kruh zadržiavania, ktorý vrcholí napríklad až ku koncu víkendu. V tej chvíli už ale zadržaná stolica spôsobuje dieťaťu problém a bolesť, a preto si zafixuje chodenie na veľkú ako nepríjemnú potiaž a tá sa začne cykliť.

Deťom potom často "ubieha", mávajú špinavé spodné prádlo, sú za to vystavané hanbe a posmechu, zvlášť v cudzom prostredí. Problém rastie a je veľmi zložité ho vyriešiť, pretože vy ako mamička si len ťažko jeho myšlienkové pochody dokážete spojiť.

Ak ste podľa tohto popisu spoznali problém vášho dieťaťa, čaká vás bohužiaľ cesta bádania, skúšania, skúmania, prehovárania a strachu. Bobok sa pravde podobne stane vaším denným prianím a trápenie vášho dieťaťa sa stane témou pre celú rodinu. Treba sa obrniť trpezlivosťou a pokojom, neprenášať svoj stres na dieťa, a skúšať rôzne metódy, ako dieťaťu v jeho strachu pomôcť.

Ako s psychogénnou zápchou bojovať?

Hoci ste pochopili, že ťažkosti vášho dieťaťa so zápchou sú zrejme psychického pôvodu, nezanevrite na skúšanie rôznych výživových opatrení.

Potraviny, ktoré stolicu zmäkčujú a ktoré sú zvyškové, teda vytvárajú viac odpadu, budú vytvárať stolicu rýchlejšie a bude mäkšia. To spôsobí, že dieťa bude pociťovať tlak na vykakánie rýchlejšie a rýchlejšie bude musieť tento problém riešiť a nebude pre neho ľahké stolicu odkladať. Naviac mu pri kakaní nebude spôsobovať takú bolesť.

Potraviny vhodné pri zápcheMedzi také potraviny patria hlavne ovocie a zelenina, najmä jablká, figy, slivky alebo čerešne. Podávať je možné aj presnídavky, aby sa dávka, ktorú dieťa zje, zväčšovala. K dostaniu sú tiež slivkovej šťavy, ktoré sú elegantným riešením ak dieťa nechce moc jesť. Pitný režim je tiež dôležitou súčasťou liečby.

Ak dieťa moc na pitie nie je, snažte sa mu podávanie tekutín urobiť zábavnejšie. Ponúkajte mu rôzne hrnčeky, fľaše bez cumlíka, ktoré pre neho budú výzva, kúpte nejaký dobrý mušt, ktorý mu bude chutiť a zároveň dostane pitím i vlákninu.

Vlákninu môžete podávať aj vo forme nápoja, predáva sa mnoho druhov, ktoré sa rozpustia vo vode a nemajú zlú chuť. Rovnako tak môže poslúžiť aj ľanové semienko1, odvar z neho aj zapracovanie semienka do jogurtov či rannej kaše.

Skúšajte tiež eliminovať potraviny, ktoré zápchu môžu spôsobovať.

Výber takých potravín je ale veľmi individuálny, pretože nie každá potravina preháňa alebo zapeká každého. Spornými potraviny sú napríklad banány alebo tučné mlieko a smotana. Niekoho dokážu prehnať, iným zápchu spôsobujú.

Skúste tak obmedziť tučné mliečne výrobky, smotanové jogurty, nekupujte plnotučné mlieko. Ponúknite namiesto nich výrobky kyslé, kefír, jogurt so živými kultúrami s nižším obsahom tuku. Rovnako tak je to aj so syrmi, vyberajte tie do 30% tuku v sušine.

Ďalšou spornou potravinou sú aj banány - tie sa odporúčajú tak pri zápche, tak pri hnačke, pretože niekoho "zapečú", niekoho naopak vďaka vláknine "preženú".

Vyslovene nevhodnou potravinou je samozrejme čokoláda, ale aj rôzne iné cukrovinky. Tiež biele pečivo či ryžu vymeňte za celozrnné, obmedzte konzumáciu zemiakov a varených vajec.

V oblasti výživy sa tiež zamerajte na to, či dieťa nemôže trpieť nejakou potravinovou alergiou. Zápchu môže spôsobovať ako alergia na laktózu1, tak na lepok4. Vyskúšajte tie potraviny na niekoľko dní z jedálnička vyradiť a pozorujte, či sa situácia nelepší. Ak spozorujete nejakú zmenu, obráťte sa na pediatra alebo alergológa, ktorý vám dokáže domnienku potvrdiť alebo vyvrátiť pomocou testov .

Pri liečbe novým jedálničkom nezabudnite ani na pravidelný a intenzívny pohyb, ktorý podporí peristaltiku čriev a zároveň prinúti dieťa prestať myslieť na zatínanie svalov a zvieračov. Často sa stane, že dieťa sa pri hre zabudne sústrediť na premáhanie nutkania na stolicu a náhle sa vykaká niekde vonku na výlete.

Vyprázdneniu môžete ísť naproti aj farmaceutickými prípravkami. V lekárni zakúpite niekoľko druhov preháňadiel, šetrných aj pre veľmi malé deti. Môžete ich skúsiť podávať, ak je ale vaše dieťa v zadržiavaní už profesionál, pokiaľ nebude mať vyložene hnačku, dokáže oklamať aj posilnenie preháňadlom. Predávajú sa aj rôzne prípravky na zmäkčenie stolice, ktorá by mu mohla zadržiavanie sťažiť a tiež eliminovať bolesť pri kakaní, až k nemu dôjde. Osvedčený je tiež glycerínový čípok. Gél, ktorý sa po roztopení v zadočku po niekoľkých minútach utvorí, stolicu zmäkčí a nutkanie na stolicu podporí. Dieťa navyše takéto vyprázdnenie vďaka lubrikácii a zmäkčeniu stolice nebude bolieť a nebude pre neho tak vykakání takým traumou, ako tlačenie niekoľko dní uležanej, tvrdej stolice.

Kedy sa vydať k lekárovi?

Situáciu určite konzultujte s pediatrom a porozprávajte sa s ním o svojich domnienkach. Možno vám aj on poradí nejakú dobrú radu, ako sa zápchou zabojovať.

V prípadoch, kedy dieťa udrží stolicu naozaj veľmi dlho a evidentne mu nie je dobre, sprevádza ho nafúknuté, boľavé brucho, ktoré je na dotyk tvrdé, je bohužiaľ načase navštíviť lekára ihneď. Ten vykoná dieťaťu najčastejšie klystír7 alebo podá nejaké preháňadlo formou čípky.

Situáciu s momentálnou zápchou to samozrejme vyrieši, ale psychický problém a zápchu chronickú takým stresovým zážitkom pravdepodobne podporíte, pretože pre dieťa bude tento zážitok len umocňovať jeho strach. Snažte sa teda takej situácii vyhnúť a pokiaľ je to možné, zápchu riešiť doma a včas, hoci za použitia nejakého lieku.

Zdravotným rizikom dlhodobej zápchy môže byť roztiahnutie hrubého čreva, v mieste a jeho okolí môže vzniknúť zápal. Pokiaľ sa objaví teplota2, vyhľadajte lekára ihneď.

Ruka v ruke s diétnymi opatreniami myslite tiež na to, ako na hlavičku svojho dieťaťa. Často nie je ľahké určiť, ako zápcha vznikla a ako sa stala problémom. Primárnym dôvodom samozrejme mohli byť oba varianty - dieťa trpelo zápchou kvôli zlej strave, a tak sa kakaniu bráni, pretože je pre neho bolestivé. Problém ale mohol vzniknúť aj inak, z dôvodu, ktorý vás samotnú ani nenapadne.
Na prvotnú príčinu zrejme neprídete, preto skúšajte problém riešiť naprieč celým spektrom.

Opatrenia proti psychogénnej zápche vo výchove

Zrejme intenzívne premýšľate, kde ste urobili chybu. Premýšľate, či ste dieťatko čoskoro nenútili na nočník, či ste ho čoskoro nenútili kakať mimo plienku. Možno za to môže skorá dovolenka, kedy sa dieťaťu v cudzom prostredí nepáčilo. Možno ešte nebolo zrelé nastúpiť do škôlky?

Prestaňte sa trápiť, pretože na príčinu pravdepodobne nikdy neprídete. A psychogénna zápcha neznamená, že ste niečo urobili zle vy, ani vaše dieťatko, je to len zhoda okolností a zlých myšlienkových prepojení. Zamerajte sa teraz na riešenie problému, pripravte sa, že budete musieť byť trpezlivá, vynaliezavá a hlavne pokojná. Zo strachu o dieťa, ktoré nekakalo aj viac ako týždeň, budete nervózna, ale to dieťaťu ani celej situácii neprospeje. Zmobilizujte svoje sily, nastavte v rodine pohodu a vymýšľajte rôzne finty, ako dieťaťu strach z kakania vyhovoriť, primerane k jeho veku a schopnosti chápať celú situáciu.

Dieťa na nočníku

Vašou úlohou teraz bude dieťaťu vysvetľovať a ukazovať, že kakanie je bežná súčasť života, ktorá je nutná a nie je nepríjemná, ak sa vykonáva pravidelne. Je to vec, ktorú robia úplne všetci a samozrejme.

  • Dajte dieťaťu najavo, že bobok je bežná a nutná súčasť života, ktorú robí každý. Ukazujte mu, že kakajú aj zvieratká, že kaká každý - dospelí a všetci kamaráti. Zakaždým, keď pôjdete na záchod, dieťaťu nahláste, že idete kakať, do činnosti zapojte celú rodinu. Ukazujte mu bobky, ktoré robia vonku psy, ukazujte mu v knižkách a v televízii záchody a nočníky.
  • Po každom vykakání spustite celú plejádu radosti - tlieskajte, chváľte, obímajte, celý deň hovorte o tom ako bolo úžasné ako sa vykakalo.
  • Môžete skúsiť aj metódu odmeňovania - za bobok ponúknuť dieťaťu niečo dobré na jedenie, čo je výnimočné, alebo nejakú drobnú hračku či zážitok v podobe výletu.
  • U metódy odmeňovania materiálnymi vecami si dajte najmä u starších detí pozor, aby vás neprekukol a nezačali s vami prostredníctvom kakania manipulovať.
  • Stretajte sa s ďalšími deťmi, ktoré problém nemajú. Kakanie ostatných detí môže dieťa motivovať, ukázať mu, že vlastne o nič nejde. Ani vy samy sa pred dieťaťom neschovávajte, hláste mu, že idete na záchod a že sa nič nedeje.
  • Skúste nastoliť nejakú pravidelnosť - ponúknite dieťaťu, že teraz kakať nemusí keď nechce, ale večer / zajtra už áno a dodržujte podobný čas každý deň.
  • Na druhej stranu môžete vyskúšať aj dopriať dieťaťu súkromie na nočníku , na nejakom skrytom mieste doma, či naopak skúsiť nejakú zábavnú formu - ak máte psov, možno by dieťa bavilo kakať vonku ako to robia zvierací kamaráti.
  • Môžete vyskúšať pomoc detského psychológa alebo aj homeopata, liečbu môžete skúsiť podporiť nejakým homeopatickým liekom, ktorý vám skúsený homeopat vyberie - homeopatiká sú v tomto prípade skvelým, neinvazívnym riešením, rovnako tak ako náhľad odborníka na psychickú stránku veci.

Liečba psychogénnej zápchy je dlhá cesta, pri ktorej je potrebné zamerať sa na všetky aspekty. Pravdepodobne budete ten problém preklínať, budete sa báť, bude vám dieťaťa ľúto. Časom sa z robenia bobkov stane rodinná téma, najčastejšia formulácia, životný cieľ. Prehľadajte diskusie, poraďte sa s ostatnými mamičkami na koníku, skúšajte všetko možné, čo sa vám zdá ako nádejné.

Nebojte sa, problém sa časom vyrieši. A zrejme sa vyrieši sám a odíde tak plazivo, ako prišiel, tým, ako dieťa rastie, ako si preberá veci vo svojej hlavičke.

Video: Ako na zápchu bylinkami?

Viac o psychogénnej zápche na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://nemoci.vitalion.cz/zacpa/
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Zácpa_(pediatrie)#Psychogenn.C3.AD_z.C3.A1cpa
  3. http://www.skupinyprorodice.cz/psychogenni-zacpa-u-deti/
  4. https://www.mojezdravi.cz/nemoci/zacpa-u-deti-2108.html

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/dítě-zasedání-nočník-školení-wc-316211/
  2. https://www.maxpixel.net/Caprice-Child-Cry-Baby-476888
  3. https://www.maxpixel.net/Summer-Apple-Child-Green-Girl-Children-Healthy-1370924

Hodnotenia a skúsenosti s psychogénnou zápchou

Máš skúsenosť s psychogénnou zápchou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lubka055  19. nov 2018

Pomohla nám vláknina

Aj my sme bojovali s prechodom z plienok na nočník pri kakaní. Do plienky to bolo mojej dcérke už nepríjemné, do nočníka ani na záchod tlačiť nechcela. Skúšali sme všetko, uplácanie hračkami... Boli sme zúfalí. Anička dokázala zadržiavať niekoľko dní. Samozrejme, vyprázdňovanie jej ublížilo a to bolo následne ešte horší kolotoč. Pomohla nám prebiotická vláknina od firmy Valosun. Presne táto. Plus probiotiká Biogaia. Odvtedy máme s kakaním pokoj. A to sme bojovali nejaké 2-3 mesiace. Je to ťažké. Hlavne na psychiku rodičov, keď človek nevie ako pomôcť svojmu milovanému dieťaťu.
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke