Odtok plodovej vody

Odtok plodovej vody Ak sa blíži predpokladaný termín pôrodu32, existujú dva najčastejšie spôsoby odtoku plodovej vody:

V prvom prípade odchádza len nepatrné, či malé množstvo plodovej vody, čo je zapríčinené buď pretrhnutím amniového vaku vo vyšších partiách alebo pretrhnutím iba jedného obalu. Plodová voda tak steká v malom množstve k hrdlu maternice, či len tzv. presakuje.

V niektorých prípadoch môže odtok plodovej vody úplne prestať. Pôrod vtedy spravidla rozbieha dlhšiu dobu, ale hrozba infekcie je pomerne malá, z dôvodu neporušenia dolnej sekcie amniového vaku.

V druhom prípade dochádza k pretrhnutiu amniového vaku pred hlavičkou bábätka, čo vedie k oveľa väčšiemu odtoku plodovej vody ako v prvom prípade. Je tu tiež väčší predpoklad, že sa pôrod spontánne rozbehne približne do 24 hodín od začiatku odtoku. K tomuto napomáha najmä naliehajúcu hlavička bábätka, ktorá takto vyvíja tlak na spodnú časť maternice, čo prispieva k skracovaniu krčka maternice. Zároveň tak dochádza k stimulácii hormónov, ktoré sa podieľajú na rozbehnutí pôrodu.

Tu je riziko infekcie vyššie, avšak len za určitých podmienok. Dôležitý je najmä stav pošvovej mikroflóry. Ďalej je tiež potrebné vziať do úvahy, že baktérie spôsobujúce infekciu majú cestu sťaženú odtekajúcou vodou. Preto sa dá povedať, že je bábätko, aj nastávajúca mamička v bezpečí do prvého vaginálneho vyšetrenia po odtoku plodovej vody.

Výskumy preukázali, že riziko výskytu infekcie dramaticky stúpa po 24 hodinách od vaginálneho vyšetrenia a zvyšuje sa samozrejme s každým ďalším vnútorným vyšetrením či inou procedúrou.

Ako možno spoznať skutočný odtok plodovej vody

Plodovú vodu je možné rozpoznať od iných telových tekutín predovšetkým pre jej typickú sladkastú vôňu. "Zdravá" plodová voda by mala byť bezfarebná, prípadne pri blížiacom sa pôrode mierne ružovkastá. Iné zafarbenie plodovej vody môže byť znakom diskomfortu bábätka alebo prebiehajúcej infekcie.

Ak má nastávajúca mamička pochybnosti o odtoku plodovej vody, môže si zakúpiť v lekárni lakmusové papieriky, ktoré po kontakte s amniovou tekutinou zmodrajú.

Ako sa zachovať po odtoku plodovej vody

Nastávajúca mamička by mala navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde jej bude zmeraná teplota, tlak a pulz a ďalej sa skontrolujú srdcové ozvy bábätka, prípadne budú urobené aj krvné testy. Po odtoku plodovej vody je potrebné skontrolovať polohu bábätka v brušku a naliehanie hlavičky. Vylúči sa tak nepostupovanie pôrodu z dôvodu nevhodnej polohy plodu.

V prípade, že sa pôrod nerozbehne do 24 hodín, pristupujú lekári k tzv. indukcii29 (umelému vyvolaniu pôrodu), práve kvôli hroziacej infekcii. Častokrát sa však v našich pôrodniciach pristupuje k indukcii ešte skôr, než ubehne zmieňovaných 24 hodín.

Amniotómia (prepichnutie plodových obalov)

Umelé pretrhnutie amniového vaku sa vykonáva najmä pre urýchlenie pôrodu, alebo tiež s cieľom zistiť viac o kvalite plodovej vody. Keď je tento zákrok vykonaný už počas prebiehajúceho pôrodu, obvykle dôjde k prudkému zosilneniu sťahov - kontrakcií.

V prípade, že je vykonaná amniotómia ako súčasť umelého vyvolania pôrodu, môže sa stať, že nedôjde k vytúženému efektu, čo znamená, že sa kontrakcie nezačnú. Opäť tu dochádza k limitu 24 hodín z dôvodu hrozby infekcie. Ak nedôjde počas tejto doby k pôrodu, nasledujú medicínske intervencie, ktoré zvyšujú potrebu analgézie a vzniká aj väčšia pravdepodobnosť ukončenia pôrodu operatívnym spôsobom, t.j. cisárskym rezom57.
Amniotómia by preto nemala byť považovaná za rutinnú súčasť pôrodnej starostlivosti.

Súvisiace články

Viac o odtoku plodovej vody na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/odtok-plodove-vody-byva-n...
  2. http://www.evalabusova.cz/rady/plodova_voda.php
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plodová_voda
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s odtokom plodovej vody

Máš skúsenosť s odtokom plodovej vody?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť