Porodná doba

Pôrod32 prebieha v troch fázach (pôrodných dobách):
Pôrodná doba

  • Prvý doba pôrodná - tzv. otváracia
  • Druhá doba pôrodná - tzv. vypudzovacia
  • Tretia doba pôrodná - tzv. pôrod placenty

Prvá doba pôrodná

V otváracej dobe sa rodičke pri pravidelných kontrakciách otvára a potom zaniká krčok maternice. Zánikom krčka maternice vzniká bránka maternice, ktorá sa postupne roztvára. Keď sa pôrodné cesty celé otvoria (na 10 - 11 cm), nie je už bránka maternice hmatateľná. Hlavička dieťaťa pozvoľne zostupuje pôrodnými cestami nadol. Prvorodičky by sa mali pripraviť na dĺžku 10 - 12 hodín, viacrodičky majú pôrodné cesty po predchádzajúcom pôrode už pretiahnuté a prvé doba pôrodná sa u nich pohybuje v dĺžke 6-8 hodín. Oba časové údaje sú len orientačné a dĺžka otváracia fázy sa môže u každej rodičky líšiť.

V prvej dobe pôrodnej odteká plodová voda, ak sa tak nestane, pôrodná asistentka uvoľneniu plodovej vody napomôže tzv. amniotómiou - umelým prepichnutím (dirupciou) vaku blán. Pokiaľ začne plodová voda odtekať dlhší čas pred pôrodom, hovorí sa o predčasnom odtoku plodovej vody1. Informácie o plodovej vode a jej včasnom alebo predčasnom odtoku nájdete v hlavných článkoch Podová voda, Predčasný odtok plodovej vody1 a odtok plodovej vody.

Dýchanie

Pri kontrakciách by rodička mala svoju pozornosť zamerať na správne dýchanie: hlboký nádych nosom a pomalý výdych ústami. Pri otváracej dobe pôrodnej by sa rodička mala zamerať na dva typy dýchania:

  • Pomalé hlboké brušné dýchanie - nádych nosom, výdych ústami, rodička využije pri každej kontrakcii,
  • Psie dýchanie - ku koncu prvej pôrodnej doby, keď sa kontrakcie zintenzívnia. Na začiatku dýchania sa rodička zhlboka nadýchne a potom dýcha s otvorenými ústami veľmi rýchlo.

Masáže

Masáž by mala byť zameraná na oblasť bedier. Ťahy dlaní alebo päsťou pri masírovaní by mali byť pevné, pozdĺž chrbtice a do strán, môžu sa vykonávať aj krúživé pohyby.

Teplá voda a lopta

Niektorým rodičkám urobí dobre, keď si budú horúcou vodou sprchovať bruško alebo chrbát a zahrejú sa. Ak má rodička k dispozícii vaňu, môže sa do nej celá ponoriť, bruško celé ponoriť pod vodu a kúpeľ si spríjemniť kvapkou obľúbeného olejčeka. Do sprchovacieho kúta si môže žena vziať tiež fit loptu, na ktorej sa môže pri sprchovaní uvoľniť a poskákať si.

Sledovanie bábätka a mamičky

Pomocou prístrojov sa každých 15 minút sleduje akcia srdiečka bábätka a každé 3 hodiny sa natočí záznam CTG. Viac o CTG vyšetrení nájde v samostatnom článku CTG vyšetrenie.
Mamičke sa každé 3 hodiny meria teplota2, Krvný tlak a pulz. Každú druhú hodinu sa rodička vyšetrí vaginálne a zistí sa stav pôrodu.

Klystír a holenie

Použitie klystíru7 alebo holenie hrádze záleží na každej rodičke. Viac o klystíre nájdete v samostatnom článku Klystír7.

Lieky

Na tíšenie bolesti a na uvoľnenie sa najčastejšie používajú Analgetiká a Spazmolytiká v podobe čípkov alebo injekcií.
Ak chce rodička pomôcť pri bolestiach4, prejde sa k podaniu epidurálnej analgézie24. Keď rodička pocíti, že kontrakcie slabnú, podá saoxytocín20, ktorý kontrakcie znovu vyvolá. Viac o tíšenií pôrodných bolestí nájdete v samostatnom článku Pôrodné bolesti4.

Ak záznam CTG vypovedá o hypoxii plodu, prechádza sa k akútnemu cisárskemu rezu57.

Druhá doba pôrodná

Vypudzovacia doba nastáva po úplnom otvorení pôrodných ciest. Najčastejšie trvá 5 - 30 minút a nemala by presiahnuť dĺžku 1 hodiny. Rodička ho spozná tlakom na konečník (tlak hlavičky). Keď je hlavička dieťaťa ešte veľmi vysoko, je rodičke odporúčaná zvislá poloha (v stoji, na lopte, na stoličke), v ktorej žena tlačí ale bez zadržiavania dychu, ktoré by ju zbytočne vyčerpalo. Dych by mal byť pomalý a hlboký ako v prvej dobe pri kontrakciách.
Druhá doba pôrodná

V čase, keď hlavička zostúpi do pošvy, zaujme rodička polohu pre pôrod a začne tlačiť. Pri každej kontrakcii by sa mala žena poriadne zhlboka nadýchnuť, zavrieť oči a pusu a hlavu pritiahnu k hrudníku a tlačiť. Všetko by malo trvať 10 sekúnd a pri jednej kontrakcii by sa tlačenie malo opakovať trikrát. Keď sa hlavička začína tlačiť na hrádzu a tá sa príliš napína, pôrodná asistentka prevedie po súhlase rodičky nástrih hrádze, tzv. epiziotómiu16. Viac informácií o nástrihu hrádze získate v hlavnom článku Epiziotómia16.

V prípade, že hlavička dieťaťa nevstupuje správne alebo pôrod trvá dlhšie, pristúpi lekár na použitievakuumextraktora2 alebo pôrodnických klieští, v niektorých prípadoch aj k cisárskemu rezu.

Tretia doba pôrodná

Po pôrode dieťaťa je pupočník zasvorkovany a prestrihnutý. Pôrodná asistentka čaká na odlúčenie placenty. Počas toho je z pupočníka odobraná krv na zistenie jej pH a Rh faktora bábätka. Tretia doba pôrodná trvá 5 - 30 minút, počas ktorej by rodička nemala jesť ani piť. Po porodení placenty lekár skontroluje, či je placenta celá. Ak sa placenta neodlúči, privedie sa pacientka do narkózy a placenta sa operatívne odníme.

V niektorých prípadoch sa hovorí aj o štvrtej dobe pôrodnej, ktorá trvá 2 hodiny a rodička je počas nej ponechaná na sále. Rodičke je zašitá hrádza v prípade epiziotómia, skontrolovaný tlak, pulz a teplota. Štvrtá doba pôrodná slúži hlavne na zoznámenie sa s bábätkom2 a prvému priloženiu a pokuse o dojčenie11. Po 2 hodinách rodička vstáva a odchádza na toaletu, kde vyprázdni močový mechúr a je presunutá na izbu šestonedelia.

Súvisiace články

Viac o pôrodnej dobe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://pripravakporodu.atin.cz/
  2. http://www.evalabusova.cz/cesty/I_8.php
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Porod
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodnou dobou

Máš skúsenosť s pôrodnou dobou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť