Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

25. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 25. týždni tehotenstvaV 25. týždni tehotenstva pod ešte stále tenkou a priehľadnou kožou bábätka sa vytvára tuk, vďaka ktorému je bábätko deň čo deň guľatejšie a buclatejšie a vďaka svalom silnejšie. V tomto období vzniká okrem tuku pod kožou tiež systém kapilár, ktorý zafarbuje kožu do ružova.

V tvárovej časti dochádza k vyrovnávaniu rozdielov medzi mozgovou a tvárovou časťou. Mozgová kôra, vďaka ktorej človek môže premýšľať, vnímať a plánovať, sa v mozgu začína líšiť a člení sa do niekoľkých vrstiev. Drvivá väčšina aktivít je zatiaľ riadená tými časťami mozgu, ktoré sa vyvinuli už skôr. Tvárová časť ďalej rastie, pretože v nej dochádza k rastu dolnej a hornej čeľuste a základom zúbkov a pomaly sa otvárajú nozdry.

V oblasti vnútorných orgánov, bližším k pľúcam, dochádza k vetveniu priedušiek a tvorí sa prieduškový strom. Bábätku sa tiež vyvíjajú krvné cievy v pľúcach. V tomto týždni môže dieťa merať okolo 22 až 25 cm a vážiť cca 500 - 700 gramov.

Vyšetrenia v 25. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1 skríningové vyšetrenie na odhalenie tehotenskej cukrovky 24.-28. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

25. týždeň tehotenstva v číslach

25. týždeň tehotenstva

  • 25. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 23. týždeň od oplodnenia
  • približne 15 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 24 týždňov + 0 dní až 24 týždňov + 6 dní (skrátene 24tt + 0 až 24tt + 6)

25. týždeň tehotenstva po dňoch

25. týždeň tehotenstva po dňoch

Tehotenská cukrovka

25. týždeň tehotenstva je typický hlavne realizáciou glukózového tolerančného testu, kedy sa Ti kontrolujú príznaky tehotenskej cukrovky5. Sestrička Tí v poradni odoberie krv (nalačno), potom vypiješ glukózový roztok a po 2 hodinách sestrička krv (zvyčajne z prsta) odoberie znova. Týmto odberom sa zisťuje hladinu cukru v krvi, pretože výskyt tehotenskej cukrovky je u žien pomerne častým javom, postihuje 2-5% tehotných žien. Najviac ohrozené sú ženy, ktoré predchádzajúce dieťa porodili s vysokou pôrodnou váhou alebo v minulom tehotenstve už cukrovku mali, sú staršie ako tridsať rokov, majú nadváhu a alebo sa cukrovka v ich rodine vyskytuje u iného rodinného príslušníka.

Liečba tehotenskej cukrovky

Pokiaľ máš hladinu cukru v krvi príliš vysokú, budeš musieť držať špeciálnu diétu a v niektorých prípadoch bude možno potrebné pristúpiť k liečbe pomocou inzulínu, aby sa predišlo možnému poškodeniu plodu. Vysoká hladina cukru v krvi totiž ovplyvňuje priebeh tehotenstva a tiež stav bábätka po pôrode. Deti mávajú vysokú pôrodnú hmotnosť alebo sa môže spomaliť vývoj plodu v maternici. Ak hladina cukru nie je nejako vysoká, ale jedná sa o tehotenskú cukrovku a prebieha tehotenstvo naďalej rovnako a nie je označené ako rizikové.

Viac v samostatnom článku: OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1

Infekcia močových ciest

Častá potreba močenia alebo žiadne vylúčenie moču aj cez silný pocit potreby, zápach vylúčeného moču, pálenie alebo bolesť pri močení, sú typickými príznakmi infekcie močových ciest. Jej príčinou môže byť napríklad zadržiavanie moču alebo neúplné vyprázdnenie močového mechúra. V takom prípade by žena mala vždy, akonáhle cíti potrebu, použiť toaletu a neodkladať jej použitie na neskôr. Zápal močových ciest2 je veľmi nepríjemný a bolestivý. Aj keď je liečba jednoduchá jej odklad však môže znamenať vážne komplikácie.

Video: Ultrazvuk v 25.týždni tehotenstva

<< 24. týždeň tehotenstva / 26. týždeň tehotenstva >> 1

Viac o 25. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#25
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 25. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 25. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť