Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Indukcia ovulácie

Indukcia ovulácie - názov tejto metódy je trochu zavádzajúci. Nejde o indukčné varenie, ale o jednu z metód asistovanej reprodukcie. Teda prístup, ako pomôcť párom, ktoré sa snažia o dieťa, ale veľmi sa im to nedarí. Veľakrát stačí malý nechirurgický zákrok a za deväť mesiacov je na svete váš malý poklad.


Video: Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides

V rozhovore s MUDr. Lenkou Lapides:

0:00 Úvod
0:37 Kedy vyhľadať odborníka?
1:25 Čo vie odhaliť už gynekológ?
2:32 Čo sa dá zistiť v CAR?
3:58 Aké sú možnosti liečenia neplodnosti?
4:41 Umelé oplodnenie: Ako prebieha?
8:32 Aká je úspešnosť umelého oplodnenia?
9:54 Natívny cyklus odoberania vajíčok
11:25 Preplácanie IVF zdravotnými poisťovňami
12:20 Čo ak je liečba aj dlhšie neúspešná?


YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


O čo tu ide?

Menštruačný cyklus - ovulácia, anovulácia, plodné dni, neplodné dni, sliznice maternice a i.
Na začiatok si ujasníme pojmy: indukcia znamená umelé vyvolanie. Skúsené mamičky iste poznajú indukciu pôrodu, teda jeho umelé vyvolanie (napr. keď prenášate, máte vysoký krvný tlak alebo vám praskla voda, ale pôrod sa nedal do pohybu ). Ovulácia je uvoľňovanie vajíčok z vaječníka, kde ich je uložených asi 40 000. Z čoho počas vášho reprodukčného obdobia (teda doby, kedy môžete otehotnieť a rodiť deti - začína pubertou a prvou menštruáciou a končí obdobím menopauzy) odíde z tela zhruba iba 400. Ak teda chcete počať dieťa, je každé uvoľnené neoplodnené vajíčko ako soľ do rany.

Popis obrázku: Schéma menštruačného cyklu

Prečo sa to deje?

Ako jedna z najpravdepodobnejších príčin sa uvádza syndróm polycystických ovárií. Týmto ochorením trpí až 10% žien v populácii. Ide o situáciu, keď vnútri vaječníkov dozrievajú tzv. folikuly - to sú také vačky s vajíčkami obsahujúce vajíčko obalené vrstvami buniek. Stimulujú ich hormóny z hypofýzy, a keď tieto vačky prasknú, uvoľní sa vajíčko pripravené k oplodneniu. Ak sa folikuly neuvoľnia vznikne cysta a dôjde k zastaveniu ovulácie.

Ako to prebieha?

Ako už vieme, ovuláciu riadia hormóny, najmä estrogén a gestogénu. Majú na starosti tiež produkciu hlienu na krčku maternice a strážia bezproblémové tehotenstvo. A práve tu nastupuje metóda indukcie ovulácie, kedy lekári zasiahnu do týchto hormonálnych zmien a stimulujú vajíčka tak, aby sa uvoľnili a dozreli. Cieľom je teda podporiť vajíčka, ktoré normálne nemajú ovuláciu. Asi ako povolený doping v športe. Všetko v rámci pravidiel a regúl.

Najčastejšie sa používa aplikácia pomocou ihiel, ktoré si budete pichať sama. Nie je to nič zložité, pozná to každý diabetik. Je to len o cviku a možno prekonaní prvotného strachu z ostrých vecí. Lekár vás iste zoznámi s vhodnou technikou, ktorá nebolí. A keď aj potom budete nesvoja, nebojte sa opýtať zdravotnej sestričky. Tá za svoj profesijný život rozdala nejednu včeličku. Dokonca aj neposedným deťom, vy ste predsa dospelá žena, bude to hračka, uvidíte.

Akcia "A" začína tretí deň vášho menštruačného cyklu a trvá až desať dní. V priebehu tejto doby bude váš gynekológ pomocou ultrazvuku sledovať množstvo a veľkosť prípadných folikulov - teda vačkov, v ktorých je uložené vajíčko. Akonáhle vyrastú do požadovanej veľkosti, predpíše vám ďalšiu injekciu, ktorá vybudí vajíčko k uvoľneniu. Po jej pichnutí naberie celá akcia rýchly spád. Do 24 až 36 hodín sa uvoľní vajíčko, ktoré už bude len čakať na partnerove spermie. Preto je veľmi dôležité mať v rtomto časovom rozmedzí pohlavný styk. Prípadne lekár vykoná tzv. vnútromaternicovú insemináciu (IUI čiže zavedenie spermií tenkou hadičkou priamo do vašej maternice.

Kedy áno?

Ak ste s partnerom obaja zdraví, predstavuje pre vás táto metóda prirodzenú možnosť, ako otehotnieť. To znamená, že sú vaše vaječníky schopné uvoľniť zrelé vajíčko a spermia vášho muža dokáže toto vajíčko oplodniť.

Je vhodná najmä pre tie z nás, ktoré trpia anovulačnými (teda bez výkyvov) cyklami, kedy nedochádza k dozrievaniu a vycestovaniu vajíčka von z tela. A to aj napriek tomu, že normálne menštruujete.

Základné vyšetrenie ženy spočíva v prevedení transvaginálneho ultrazvuku maternice a vaječníkov s ohľadom na fázu menštruačného cyklu a následnom gynekologickom vyšetrení.Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje zistiť veľkosť a tvar maternice, prítomnosť svalových uzlov (myómov, výšku a kvalitu sliznice maternice. Taktiež poskytuje informácie o stave vaječníkov, rastu folikulov a prítomnosti cýst1 alebo endometriózy4.

Indukcia ovulácie
Popis obrázku: Ako hormóny ovplyvňujú našu (ne) plodnosť

Testy, ktoré odhalia možnú ženskú neplodnosť:

Vyšetrenie hladiny hormónov (krvné testy)

Nejde o nič zložitejšieho, ako zistenie, v akom stave sú vaše vaječníky a či sú schopné uvoľniť zrelé vajíčka.

Vyšetrenie maternice a vajíčkovodov - hysterosalpingografia (HSG)

Toto vyšetrenie sa robí buď pomocou ultrazvuku alebo röntgenu. Bezbolestnejší a rýchlejší je ultrazvuk, ktorý vás navyše nevystavuje zbytočnému ožarovaniu. Cieľ oboch metód je rovnaký: zistiť priechodnosť (či možnú nepriechodnosť) vajíčkovodov a tvar dutiny maternice.

Chirurgia na reprodukčnom trakte - hysteroskopia a laparoskopia

Nasledujúce spôsoby už zasahujú priamo do tela, pretože umožňujú priamy pohľad do dutiny brušnej a maternice. Pri hysteroskopii1 vidí lekár možné problémy maternice ako polypy a myómy. Laparoskopia5 odhalí priechodnosť vaječníkov. Obe metódy (laparoskopia a hysteroskopia) sa často spoja do jednej operácie, ktorá prebieha pod celkovou anestéziou, teda uspaním.

Genetické vyšetrenie ženskej neplodnosti

Odporúča sa najmä pri opakovaných spontánnych potratoch3 alebo vtedy, ak sa už oplodnené embryá nevyvíjajú celkom v poriadku. Zisťujú sa počty chromozómov a vykonáva sa imunologické vyšetrenie. V praxi to znamená, že sa testujú protilátky proti spermiám, trofoblastu (placente) a proti obalu embrya (zona pellucida). Moderné laboratória stanovuje aj problémy v bunkovej imunite a navrhnú následnú liečbu.

Viac o indukcii ovulácie na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://endokrinologie-obezitologie.cz/cs/clanky/poruchy-menstruace/syndrom-polycystickych-ovarii/
  2. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/nebojte-se-intrauterinni-inseminace-614
  3. Dizertační práce Davida Karla: Psychologické aspekty asistované reprodukce, UK, filozofická fakulta, 2013
  4. https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/140026579
  5. https://www.reprofit.cz/umele-oplodneni/vysetrovaci-metody-zeny/
  6. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/hormonalni-stimulace-co-ocekavat-924

Použité zdroje obrázkov

  1. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s indukciou ovulácie

Máš skúsenosť s indukciou ovulácie?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť