Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

27. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 27. týždni tehotenstvaV 27. týždni tehotenstva váži bábätko v maternici niečo okolo jedného kilogramu a meria od temena hlavy k zadočku 25 až 30 cm. Tento týždeň je typickým pre prvé otvorenie očných viečok, ktoré boli doteraz, celé 4 mesiace zatvorené. Vizuálna časť mozgu sa vyvinula natoľko, že dieťa môže v maternici sledovať a vidieť rôzne tiene, svetlá a vnímať ich. Nerozozná ešte žiadne tvary, ale to čo sa okolo neho deje, už môže vidieť.

Dieťa si tiež začína vytvárať svoj ​​spánkový režim a žena tak môže sledovať, že cez deň je dieťa aktívne a večer spí. Môže tomu byť ale aj naopak, keď dieťa cez deň spinká a večer sa začína prejavovať rôznymi pohybmi, ktorými mamičku budí. V plodovej vode, v ktorej sa dieťa v maternici nachádza, navyše pôsobia pohyby mamičky ako kolíska, a preto vo väčšine prípadov dieťa spí, keď sa mamička hýbe a je aktívny, keď mamička spí.

Ultrazvuk v 27. týždni tehotenstvaBábätku sa taktiež vyvíjajú pľúca a hoci je ich vývoj rýchlejší ako v predchádzajúcich mesiacoch, aj v prípade predčasného pôrodu by dieťa ešte samo dýchať nemohlo a nevedelo, muselo by mať pomoc, s ktorou by dýchanie zvládlo. V maternici zatiaľ stále dýcha a prehĺta plodovú vodu a pripravuje sa na prvý naozajstný nádych po pôrode.

Maternica tehotnej ženy je v tomto týždni už tak blízko k hrudníku, že sa žene môže občas horšie dýchať, môže sa cítiť neobratná a rýchlo unavená. Rastúca maternica spôsobuje tlak na nervy, a preto môže mamička pociťovať časté kŕče v nohách, za ktorými stojí aj pomalý krvný obeh.
Celé telo ženy sa mení, pretože pôrod sa už pomaly, ale isto blíži a telo sa na neho celých 40 týždňov pripravuje, preto problémy s kŕčmi môže žena pociťovať čoraz častejšie.

V oblasti prsných bradaviek vznikajú takzvané druhotné prsné dvorce, čo je rozšírenie tmavo zafarbenej pokožky až za prsné dvorce. Prečo k tomuto javu na bradavkách dochádza zatiaľ nikto nevie, avšak jedna z domnienok je fakt, že sa tmavšia bradavka ľahšie hľadá novorodencovi v priebehu dojčenia. Táto zmena bradaviek je dočasná a zmizne do 12 mesiacov po pôrode.

Vyšetrenia v 27. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1 skríningové vyšetrenie na odhalenie tehotenskej cukrovky 24.-28. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

27. týždeň tehotenstva v číslach

27. týždeň tehotenstva

  • 27. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 25. týždeň od oplodnenia
  • približne 13 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 26 týždňov + 0 dní až 26 týždňov + 6 dní (skrátene 26tt + 0 až 26tt + 6)

27. týždeň tehotenstva po dňoch

27. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (EN): Ultrazvuk v 27. týždni tehotenstva

<< 26. týždeň tehotenstva1 / 28. týždeň tehotenstva >>

Viac o 27. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#27
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 27. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 27. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť