Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

26. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 26. týdžni tehotenstvaV 26. týždni tehotenstva sa bábätku v maternici vyvíjajú sluchové nervy, a preto je jeho sluch ďaleko citlivejší ako v predošlých týždňoch. Okrem sluchových nervov sú to aj pľúca, ktoré sa vyvíjajú a bábätko nimi "dýcha" plodovú vodu. Toto dýchanie ho spolu s otvorenými nosnými dierkami a svalmi pripravuje na prvé popôrodné nadýchnutie.

V tvárovej časti došlo k dotvoreniu očnej dúhovky do modrej farby, ktorá sa po narodení vyfarbí do finálnej podoby a pretože je vývojová fáza očí na konci, môže ich bábätko pomaly otvárať a zatvárať. Rysy v tvári sú už evidentné a je možné veľmi ľahko rozoznať pery, nos, bradu alebo očné viečka. Práve ústa a pery sú od tohto týždňa posilňované prehĺtacími svalmi. Bábätko si tak precvičuje svoj ​​sací reflex, ktorý bude potrebovať k úspešnému saniu materského mlieka. Akonáhle sa mu dostane do blízkosti palček, začne ho sať. Niektoré detí precvičujú sací reflex v maternici tak intenzívne, že sa narodia s pľuzgierikmi na prstoch, perách či na rukách.

Nie je to ale len sací reflex, ktorý sa rozvíja, pretože bábätko je schopné už aj uchopiť pupočnú šnúru. Po narodení bude mať v pästičkách takú silu, že bude schopné pevne uchopiť palec mamičky, otecka či babičky. V mozgovej časti sa dovyvíjala tá polovica mozgu, vďaka ktorej má dieťa predurčené, či bude pravákom alebo ľavákom.

Ak mamička čaká chlapčeka, jeho semenníky už začali zostupovať smerom k miešku a tiež u dievčat dochádza k prehlbovaniu pošvy. Vývoj pohlavných orgánov je skoro na konci a sú tak ultrazvukom jasne identifikovateľné a hlavne rozdielne.

Hmotnosť bábätka sa pohybuje okolo 800 gramov a jeho veľkosť medzi 23 - 26 cm.

Ak sa objavia u ženy v tomto období mierne kontrakcie, je to úplne v poriadku, pretože týmito poslíčkami sa ženské telo pripravuje na blížiaci sa pôrod32. Pokiaľ ale kontrakcie silnejú a sú čoraz častejšie, je najlepším riešením vyhľadať lekára, ktorý kontrakcie zmierni a rozhodne o ďalšom postupe. Môže sa stať a je taktiež bežnou praxou, že v prípade dvojčiat sú kontrakcie už v tomto týždni silnejšie než pri tehotenstve s jedným bábätkom.

Je dobré taktiež dbať na správny jedálniček, pretože to, čo tehotná žena prijíma, cez pupočnú šnúru prijíma ako výživu i jej dieťa v maternici. Nie je to teda len o potravinách, ale aj o frekvencii príjmu jedla. Nepravidelným stravovaním a nevyváženým jedálničkom môže dôjsť k poklesu cukru v krvi, čo má za následok napríklad závraty, mdloby, únavu alebo tras. Preto je ideálne jesť častejšie, v malých porciách a vždy mať pri sebe niečo na zahryznutie, desiatu, či ovocie.

Aj tento týždeň, ako predchádzajúce a nasledujúce, môže žena sledovať a cítiť zvýšený krvný tlak. Pokiaľ tento stav pretrváva a mamička sa necíti dobre alebo pozoruje aj opuchy končatín a tváre, náhle pribratie na váhe, zastreté videnie, videnie škvŕn pred očami, náhle alebo trvalé bolesti hlavy, môže sa jednať o preeklampsiu3. Jej riziko výskytu je častejšie síce až v treťom trimestri, ale aj v druhom trimestri sa môže u niektorých žien objaviť.

Vyšetrenia v 26. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1 skríningové vyšetrenie na odhalenie tehotenskej cukrovky 24.-28. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

26. týždeň tehotenstva v číslach

26. týždeň tehotenstva

  • 26. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 24. týždeň od oplodnenia
  • približne 14 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 25 týždňov + 0 dní až 25 týždňov + 6 dní (skrátene 25tt + 0 až 25tt + 6)

26. týždeň tehotenstva po dňoch

26. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 26. týždni tehotenstva

<< 25. týždeň tehotenstva / 27. týždeň tehotenstva>>

Viac o 26. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#26
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s 26. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 26. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť