Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

26. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 26. týdžni tehotenstvaV 26. týždni tehotenstva sa bábätku v maternici vyvíjajú sluchové nervy, a preto je jeho sluch ďaleko citlivejší ako v predošlých týždňoch. Okrem sluchových nervov sú to aj pľúca, ktoré sa vyvíjajú a bábätko nimi "dýcha" plodovú vodu. Toto dýchanie ho spolu s otvorenými nosnými dierkami a svalmi pripravuje na prvé popôrodné nadýchnutie.

V tvárovej časti došlo k dotvoreniu očnej dúhovky do modrej farby, ktorá sa po narodení vyfarbí do finálnej podoby a pretože je vývojová fáza očí na konci, môže ich bábätko pomaly otvárať a zatvárať. Rysy v tvári sú už evidentné a je možné veľmi ľahko rozoznať pery, nos, bradu alebo očné viečka. Práve ústa a pery sú od tohto týždňa posilňované prehĺtacími svalmi. Bábätko si tak precvičuje svoj ​​sací reflex, ktorý bude potrebovať k úspešnému saniu materského mlieka. Akonáhle sa mu dostane do blízkosti palček, začne ho sať. Niektoré detí precvičujú sací reflex v maternici tak intenzívne, že sa narodia s pľuzgierikmi na prstoch, perách či na rukách.

Nie je to ale len sací reflex, ktorý sa rozvíja, pretože bábätko je schopné už aj uchopiť pupočnú šnúru. Po narodení bude mať v pästičkách takú silu, že bude schopné pevne uchopiť palec mamičky, otecka či babičky. V mozgovej časti sa dovyvíjala tá polovica mozgu, vďaka ktorej má dieťa predurčené, či bude pravákom alebo ľavákom.

Ak mamička čaká chlapčeka, jeho semenníky už začali zostupovať smerom k miešku a tiež u dievčat dochádza k prehlbovaniu pošvy. Vývoj pohlavných orgánov je skoro na konci a sú tak ultrazvukom jasne identifikovateľné a hlavne rozdielne.

Hmotnosť bábätka sa pohybuje okolo 800 gramov a jeho veľkosť medzi 23 - 26 cm.

Ak sa objavia u ženy v tomto období mierne kontrakcie, je to úplne v poriadku, pretože týmito poslíčkami sa ženské telo pripravuje na blížiaci sa pôrod32. Pokiaľ ale kontrakcie silnejú a sú čoraz častejšie, je najlepším riešením vyhľadať lekára, ktorý kontrakcie zmierni a rozhodne o ďalšom postupe. Môže sa stať a je taktiež bežnou praxou, že v prípade dvojčiat sú kontrakcie už v tomto týždni silnejšie než pri tehotenstve s jedným bábätkom.

Je dobré taktiež dbať na správny jedálniček, pretože to, čo tehotná žena prijíma, cez pupočnú šnúru prijíma ako výživu i jej dieťa v maternici. Nie je to teda len o potravinách, ale aj o frekvencii príjmu jedla. Nepravidelným stravovaním a nevyváženým jedálničkom môže dôjsť k poklesu cukru v krvi, čo má za následok napríklad závraty, mdloby, únavu alebo tras. Preto je ideálne jesť častejšie, v malých porciách a vždy mať pri sebe niečo na zahryznutie, desiatu, či ovocie.

Aj tento týždeň, ako predchádzajúce a nasledujúce, môže žena sledovať a cítiť zvýšený krvný tlak. Pokiaľ tento stav pretrváva a mamička sa necíti dobre alebo pozoruje aj opuchy končatín a tváre, náhle pribratie na váhe, zastreté videnie, videnie škvŕn pred očami, náhle alebo trvalé bolesti hlavy, môže sa jednať o preeklampsiu3. Jej riziko výskytu je častejšie síce až v treťom trimestri, ale aj v druhom trimestri sa môže u niektorých žien objaviť.

Vyšetrenia v 26. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1 skríningové vyšetrenie na odhalenie tehotenskej cukrovky 24.-28. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

26. týždeň tehotenstva v číslach

26. týždeň tehotenstva

  • 26. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 24. týždeň od oplodnenia
  • približne 14 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 25 týždňov + 0 dní až 25 týždňov + 6 dní (skrátene 25tt + 0 až 25tt + 6)

26. týždeň tehotenstva po dňoch

26. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 26. týždni tehotenstva

<< 25. týždeň tehotenstva / 27. týždeň tehotenstva>>

Viac o 26. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#26
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 26. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 26. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mimaakrim  21. nov 2021

Som 26 tt a 3 dni

Moje pocity sú úplne iné, ako keď som bola tehotná pred 18 rokmi. Keď sa miminko narodí budem mať pomaly 40 rokov. Vnímam všetko, všetko skúmame do detailu, aj som troška viac unavená, bolí ma žalúdok, ale viem, že to všetko prejde, tešíme sa naňho.
  • mám omnoho väčšie bruško ako pri prvých dvoch
  • nie sú žiadne, všetko je už v tejto dobe dostupné
0 poďakovaní