Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

9. týždeň tehotenstva

Ultrazvuk v 9. týždni tehotenstvaV 9. týždni tehotenstva sú už vytvorené všetky časti tela dieťaťa, avšak nie sú úplne vyvinuté a plod je stále stočený do tvaru písmena C. K jeho narovnaniu prispieva hlavne vývoj pečene, ktorá je na tak malý plod veľká, a preto dochádza k napriameniu trupu dieťaťa a teda i tvaru plodu. V 9. týždni tehotenstva vzniká tiež placenta, ktorá preberá vyživovaciu funkciu plodu a zásobuje ho kyslíkom a živinami.

Plod v tomto týždni meria približne 2,5 centimetra, váži okolo 4 gramov a aj keď to žena ešte necíti, bábätko sa v brušku pohybuje a reaguje na podnety z mimotelovej oblasti ženy, ako je svetlo, zvuk, hluk a pod.

Hlavička plodu je ešte stále, ako v predchádzajúcich mesiacoch, oproti telíčku väčšia. Ďalej sa mení a vyvíja tvár dieťaťa, oči, nos, brada a všetko je ďaleko väčšie a hrubšie. Zmenu zaznamenáva aj sluchový orgán, teda uši dieťaťa, ktoré sa z oblasti krku presúvajú vyššie, do úrovne očí. Bábätku sa tvoria kosti a chrupavky a črevá sa presúvajú z pupočnej šnúry smerom do brucha. Prsty na horných končatinách sú zatiaľ krátke a spojené plávacou blanou. Na dolných končatinách dôjde k vyvinutiu prstíkov neskôr, zatiaľ sa tvoria len tzv. púčiky, z ktorých sa vyvinú chodidlá.

Tehotná žena môže na sebe pozorovať rast pŕs, ktoré môžu by oveľa citlivejšie, plnšie a ťažšie ako zvyčajne. Je taktiež možné, že sa žene v oblasti prsných dvorcov objavia malé biele hrbolčeky, tzv. Montgomeryho žliazky. Tie majú za úlohu produkovať maz, ktorý udržuje bradavku zvlhčenú, až začne žena s dojčením11. V tomto období je vhodné nosiť dobré a kvalitné spodné prádlo, teda podprsenku, aby žena zmeny pŕs lepšie a v pohodlí dobrej bielizne znášala.

V rámci príznakov tehotenstva21, ktoré tehotenstvo sprevádzajú už od jeho počiatku, môže žena pociťovať aj častejšie pálenie záhy. V tomto prípade sa odporúča jesť častejšie, menšie množstvo jedla a v menších porciách.

Vyšetrenia v 9. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

 • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
 • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
 • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
 • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

9. týždeň tehotenstva v číslach

9. týždeň tehotenstva

 • 9. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 7. týždeň od oplodnenia
 • približne 31 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 8 týždňov + 0 dní až 8 týždňov + 6 dní (skrátene 8tt + 0 až 8tt + 6)

9. týždeň tehotenstva po dňoch

9. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (CZ): Ultrazvukové vyšetrenie v 9. týždni tehotenstva

<< 8.týždeň tehotenstva / 10.týždeň tehotenstva >>

Viac o 9. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. https://www.johnsonsbaby.cz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&i...
 6. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395
 7. https://web.archive.org/web/20120424071525/http://www.pampers.cz/cz_CZ/kalendář-těhotenství/9-těh...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 9. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 9. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
katka8  17. mar 2021

Tretie tehulkovanie

Žienky, moje tretie tehulkovanie je bez pocitov na zvracanie, piškotka má 20 mm, srdiečko bije ako zvon ♥️. Trápi ma bolesť zväčšujúcej sa maternice. Som prekvapená, že ešte nemám zvláštne chute, predtým ma to sprevádzalo celé tehu. Ešte kojím 11 mes. dcérku, na začiatku tehotenstva kojenie veľmi bolelo, až som cítila ku tomu odpor a chcela som prestať. No posledné dni sa to zlepšilo.
0 poďakovaní
mojka1919  12. feb 2019

9tt

Baby moje, u mňa je to už druhé tehotenstvo. Pri prvom som tento týždeň takmer nevnímala, že som tehotná, neboli takmer žiadne zmeny na mojom tele. No toto druhé tehu mi dáva poriadne zabrať. Neskutočné nechutenstvo už cca 3. týždeň. Pálenie záhy, zo všetkého mi je ťažko a zle, dosť často chodím na pokec s wc. Ale neľutujem, viem, že to stojí zato. Už nech mám drobčeka v náručí.
8 poďakovaní
rumbaanitkin89  18. nov 2018

Rumbaanitkin89

Žienky mám nafúknuté brucho, bolestivé prsia, keď vidím jedlo, je mi ťažko, cítim nevoľnosť. Som unavená, chce sa mi spať, ale nedá sa mi, lebo som smädná. Tak sa napijem čistej vody z vodovodu a potom zaspím. Niekedy ma niečo pichá, inak je všetko v poriadku. Som v 9 týždni a som taká šťastná, že nosím pod srdcom dieťa. Budem ho veľmi ľúbiť.
7 poďakovaní
ikina30  16. apr 2018

Únava, nespavosť, nechutenstvo a podráždenosť

Aj ja sa s vami podelím s mojími skúsenosťami. :) Tak v mojom prípade som od začiatku tehotenstva veľmi podráždená a citlivá na rôzne podnety. Niekedy sa sama nad sebou zamýšľam, či som to vôbec ja. Okrem čučoriedok, jahôd, manga, uhoriek nemám na nič chuť. Ostatné jedlá mi spôsobujú dosť veľkú ťažobu na žalúdku. Musím sa vyhýbať všetkému, čo som mala rada.
Čo sa týka únavy, hmm... Spala by som stále a všade, ale proste nemôžem, pretože nezaspím. V noci sa zobudím minimálne 4 krát kôli pocitu smädu a minimálne 1x kôli potrebe na toaletu. Ráno bez budíka vstávam 4:48 s pocitom, že by som ešte spala.
Napriek tomu všetkému je toto obdobie tým najkrajším, pretože viem, že v brušku nosím ten najväčší a najkrajší poklad na svete.
5 poďakovaní
katarinka1515  24. júl 2017

Žalúdok-únava-nafúknuté bruško

No dievky. Teda najhoršie je u mňa asi žalúdok a únava. Keď niečo zjem, okamžite mi je po tom zle, musím čakať, kým si odgrgnem, dovtedy mám knedlík v krku. Niekedy si nie som istá, či to odgrgnutie nebude mať aj nejaký doprovod (grc-grc) :-D Zaberá mi dobre citrón s vodou alebo nejaká voda s bublinkami, super je červená vinea, skúšam aj magnéziu perlivú :-)
Jediné, z čoho mi nie je moc zle, sú zemiaky s mliekom - kyškou.

A únava?! Zbohom rodina. Som schopná zaspať aj v stoji! 10-12-20 hodín bez problémov. V noci tak 3x na záchod je bežné. Verím, že pôrod mi to vynahradí. Ale určite to už prestáva, bolo to ale aj horšie, všetky 3 týždne dozadu.
3 poďakovania
atrejkacucu  10. jún 2015

Nič neobvyklé

Ja som zatiaľ necítila nejaké veľké zmeny...ani hlad, ani únava :) Som rada, že zatiaľ som na tom takto :) Uvidíme, čo bude ďalej...nie je mi ani zle, ani mi nič nevadí, ani sa neprejedám...ešte by som povedala, že v tomto teple mi menej chutí...takže ja som prípad, ktorý zatiaľ nevníma tehotenstvo...teda aspoň moje telo... :-D ;-)
2 poďakovania
zuzinana  2. mar 2015

Hlad a spavosť

Ja som neustále hladná, jem každé dve hodiny, ak nie hodinu a pol. Mám divoké chute, jem aj to, čo by som za iných okolností nikdy predtým nezjedla. A ďalšia je spavosť. Aj keď spím v noci plnohodnotných 8 hodín, tak po práci, keď prídem domov si musím ešte na hodinu a pol, dve hodiny pospať, aby som mohla normálne fungovať.

Ešte som si všimla, že posledný týždeň nemôžem cítiť na krku voňavku. Je mi z nej zle. Teraz si už dávam len dezodorant.
Takto vyzerá môj 9. týždeň tehotenstva.
1 poďakovanie
1adybird  28. nov 2013

Príšerný hlad

Nie som si istá, či čakáme malých drevorubačov alebo čo, lebo som neustále hladná. Môžem zjesť čo chcem a nikdy nie som sýta. Dokonca niekedy mi je neuveriteľne zle od hladu. Pritom celý deň niečo vyjedám. Ak to takto pôjde ďalej, budem ako kosatka a Greenpeace ma budú chcieť odvliecť naspäť do mora... na toto asi nie je recept, však? :-)
17 poďakovaní