Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstvaV 10. týždni tehotenstva ďalej pokračuje vývoj a dotváranie tváre v hlavovej časti. Ústa a pery dieťaťa už nie sú tak široké, oči sú stále ešte po bokoch hlavy, ale vytvára sa už pomaly základná zraková štruktúra a oči tak začínajú prekrývať očné viečka. Dochádza k formovaniu a stenšovaniu krčnej oblasti, a tak je už zreteľné oddelenie hlavy a trupu dieťaťa.

Čo sa týka končatín, bábätku sa vytvárajú kĺby v kolenách, lakťoch, zápästiach, ramenách, členkoch, aj v prstoch rúk i nôh. Plávacie blany medzi prstami postupne miznú a začínajú sa vyvíjať aj jednotlivé svaly. Vonkajšie pohlavné orgány sú už pomaly viditeľné a zachytené ultrazvukom lekára, ale zatiaľ nie je možné určiť pohlavie dieťaťa16. Za niekoľko týždňov ale budú už tak vyvinuté, že lekár bude môcť vidieť a určiť pohlavie dieťaťa.

Plod v tomto týždni začína mať ľudskú podobu a to nielen vďaka rýchlemu vývoju tvárovej časti, ale tiež vďaka dotváraniu končatín a chrbtovej časti tela, ktorá začína byť vzpriamenejšia. Chvostík, ktorý do tejto doby embryo malo, sa pomaly vytráca tak, až úplne zmizne. Plod v tomto týždni meria medzi 23 - 25 mm a váži okolo 5 gramov.

Zhruba od tohto týždňa začína telom ženy obiehať väčšie množstvo krvi. Väčšie množstvo krvi je potrebné najmä pre zásobenie maternice a placenty, ktorá plod vyživuje. Do cca 32. týždňa tehotenstvo bude telo tehotnej ženy obsahovať až o 40-50% viac krvi ako v čase pred otehotnením. Popri zvyšovaní množstva krvi je možné, že sa zo stále zväčšujúcich pŕs začne uvoľňovať.

Žena v tomto týždni môže pociťovať zvýšenú únavu, nutkanie častého močenia a iné príznaky tehotenstva21. Prírastok na váhe je už mierne znateľný (skôr ale pri vážení, nie voľným okom), a to najmä z toho dôvodu, že maternica v tele ženy rastie, zväčšuje sa a vyzerá veľkostne ako citrus.
mledzivo, tzv. kolostrum. Prsia sa tak pripravujú na budúce dojčenie11 dieťaťa.
Ultrazvuk v 10.týždni tehotenstva

Vyšetrenia v 10. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

 • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
 • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
 • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
 • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

Skríning vrodených vývojových chýb

Názov testu Výkon Vyšetrované parametre Čas
Kombinovaný test (NT screening) -1.časť odber krvi PAPP-A, free β hCG.10.-12.tt

Súčasťou kombinovaného testu je aj ultrazvukové vyšetrenie šijového prejasnenia (NT) v 11.-13. týždni. Alternatívou kombinovaného testu je Triple test3.

Viac o prenatálnom skríningu vrodených vývojových chýb v samostatnom článku: Klikni sem.

10. týždeň tehotenstva v číslach

10. týždeň tehotenstva

 • 10. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 8. týždeň od oplodnenia
 • približne 30 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 9 týždňov + 0 dní až 9 týždňov + 6 dní (skrátene 9tt + 0 až 9tt + 6)

10. týždeň tehotenstva po dňoch

10. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (CZ): Ultrazvukové vyšetrenie dvojčiat v 10. týždni tehotenstva

<< 9.týždeň tehotenstva8 / 11.týždeň tehotenstva >> 1

Viac o 10. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. https://www.johnsonsbaby.cz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&i...
 6. http://www.pampers.cz/cz_CZ/kalendář-těhotenství/10-těhotná-týdnů
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 10. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 10. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť