Prenášanie

Prenášanie (tiež partus serotinus alebo prenášaný pôrod ) je pôrod32 po 294. dňoch tehotenstva od prvého dňa poslednej menštruácie, alebo po 280. dňoch od poslednej ovulácie.

Iba okolo 4% budúcich mamičiek porodí v predpokladanom termíne pôrodu7 vypočítanom na základe údajov o poslednej menštruácii. Prevažná väčšina tehotných žien (približne 80%) porodí svoje bábätko v rozmedzí 14 dní okolo vypočítaného dátumu.


Video: "Prenášala som 14 dní,..."


Gravidita trvajúca dlhšie ako 42 týždňov býva označovaná ako prenášanie alebo potermínové tehotenstvo. Podľa štatistík stúpa už 10. deň po termíne pôrodu riziko niektorých komplikácií u dieťatka. Dieťatko v tomto období už prerastá možnosti vlastnej placenty. Táto aj postupne starne, uzatvárajú sa placentárne cievy a dochádza tak k jej odumieraniu. Z tohto dôvodu je veľa budúcich mamičiek preventívne hospitalizovaných a dieťatko starostlivo sledované.

Frekvencia a príčiny prenášania

K prenášaniu dôjde približne u 4 - 14% nastávajúcich mamičiek. Štatisticky však počet potermínových gravidít klesá. Hlavnou príčinou je najmä identifikácia termínu podľa ultrazvukového vyšetrenia. Až 40% žien má nepravidelný menštruačný cyklus, alebo udá chybný údaj o svojej poslednej menštruácii. To vedie k stanoveniu chybného predpokladaného termínu pôrodu.

Najpresnejšie stanovenie predpokladaného termínu pôrodu a veku gravidity je možné zistiť pomocou ultrazvukového merania plodu pri ultrazvukovom vaginálnom vyšetrení, a to najlepšie do 12. týždňa tehotenstva. Neskoršie merania už nie sú tak presné.

Ďalšou príčinou poklesu potermínových gravidít je zavedenie tzv. programovaných pôrodov. Tu sa jedná o plánovaný, vyvolávaný pôrod29 na želanie rodičky bez zdravotných dôvodov.

Dôvody prečo dôjde k prenášaniu nie sú známe. Tiež nie je možné určiť, u ktorého tehotenstva k prenášaniu dôjde. Jednou z predpokladaných príčin prenášania by mohla byť porucha dozrievania hormonálnych systémov v placente, pretože vývin plodu je riadený hlavne placentou.

Prenášanie

Riziká prenášania

Bábätko v maternici vyživuje placenta. Placenta tiež pracuje ako pľúca dieťatka, dodáva mu kyslík a súčasne odvádza kysličník uhličitý. Ďalej plní funkciu hormonálnu a vylučovaciu. Bez plne funkčnej placenty sa teda dieťatko nezaobíde.

Funkcia placenty je však obmedzená na 42 týždňov. Potom placenta začína starnúť. Uzatvárajú sa placentárne cievy, placenta tak prestáva byť funkčná a postupne dochádza k jej odumieraniu. Tým prestáva byť bábätko dostatočne vyživované a je ukončený jeho rast.

Čo možno očakávať v čase prenášania

Obvykle 10. deň po termíne pôrodu budúca mamička podstupuje niekoľko vyšetrení na zistenie zdravotného stavu a komfortu dieťatka. Vo väčšine prípadov je k tomuto odporúčaná hospitalizácia. Podľa výsledkov vyšetrení lekár odporučí ďalší vhodný postup, ktorý bude najlepší pre budúcu mamičku i pre bábätko.

Aké vyšetrenia je teda potrebné podstúpiť:

  • Vyšetrenie UTZ - pri ultrazvukovom vyšetrení sa posudzuje veľkosť57 a symetria plodu, stav placenty a množstvo plodovej vody. Súčasne sa vykonáva aj kontrolné vyšetrenie prietokov krvi pupočníkpm.Tieto informácie hovoria skôr o dlhodobom stave bábätka.
  • CTG vyšetrenie - kardiotokograf poskytuje informácie o srdcovej akcii bábätka a tiež zobrazí prípadnú činnosť maternice.
  • Záťažový oxytocínový test - tento test sa vykonáva za účelom zistenia citlivosti maternice na hormón oxytocín a reakcie plodu na kontrakcie, či je bábätko schopné tolerovať záťaž, ktorú pôrod prináša. Najprv je budúca mamička napojená na kardiotokograf, ktorý sníma 20 minút v režime spánku srdcové ozvy bábätka. Potom je mamičke aplikovaná do žily kanyla, ktorú prúdi v troch fázach hormón oxytocín20, ktorý by mal navodiť kontrakcie. Prísun oxytocínu do tela trvá cca 10 minút. Následne je potrebné natočiť opäť kardiotokografický záznam. Ak vyšiel po tomto teste výsledok pozitívny, je maternica oxytocínom natoľko podráždená, že nedôjde k upokojeniu kontrakcií. Intenzita a intervaly sťahov sa natoľko rozbehnú, že dôjde k pôrodu32.
  • Amnioskopia - toto vyšetrenie slúži na posúdenie vzhľadu plodovej vody. Vykonáva sa za pomoci tenkej trubičky, ktorá je zavedená vaginálne do kanála čapíka.

Podľa výsledkov spomínaných vyšetrení a na základe vaginálneho vyšetrenia je lekárom určený adekvátny postup. Ak vyšetrenia ukážu ťažkosti, alebo ohrozenie bábätka, lekári pristupujú k možnosti okamžitého ukončenia tehotenstva. A to buď pokusom o rýchle spustenie pôrodu alebo operatívnym spôsobom (cisársky rez60).

Ak sú výsledky testovania výborne, je lekármi volený skôr konzervatívny - vyčkávací postup. Existuje niekoľko liekov a procedúr, ktoré napomáhajú k nástupu samovoľnej pôrodnej činnosti:

  • Hamiltonov hmat 7 - pri vaginálnom vyšetrení lekár pomocou prsta odlúpne vak blán od maternicovej steny. To následne spôsobí vyplavenie prostaglandínov, ktoré fungujú ako spúšťač pôrodu.
  • Podávanie nešpecifických látok - jedná sa o látky, ktoré zvyšujú dráždivosť maternice (napr. Tiamín injekcia).
  • Prostin - sú vaginálne tabletky, ktoré sa aplikujú do zadnej steny pošvy tak, aby napomáhali dozrievaniu maternicového hrdla k pôrodu. Ak sú pôrodné cesty už pripravené, je možné túto tabletku vložiť aj do krčka maternice a spustiť tak začiatok pôrodu.
  • Prepidil gél - jedná sa o veľmi účinný, ale aj razantný prostriedok k umelému vyvolaniu pôrodu. Vo väčšine prípadov sa pri klasickom prenášaní tento prostriedok nepodáva. Aplikuje sa predovšetkým budúcim mamičkám, ktoré trpia vysokým krvným tlakom 1 alebo cukrovkou5.
  • PROPESS systém - tento systém funguje na báze plynulého a pomalého uvoľňovania určitej dávky hormónov, ktoré vedú na spustenie pôrodu. Tento systém je používaný spravidla vtedy, kedy boli iné prostriedky neúčinné.

Prenášanie znamená nielen telesný nepokoj budúcej mamičky, ale aj psychický. Radostné očakávanie sa veľmi ľahko zmení v stres a nervozitu. Najdôležitejšie pre matku i dieťatko je však v takejto situácii získať maximálnu možnú duševnú pohodu. Adrenalín (stresový hormón) výrazne spomaľuje nástup pôrodnej činnosti.

Viac o prenášaní na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20171111185436/http://www.toplekar.cz/vysetreni/zatezovy-oxytocinovy-...
  2. http://www.porodnice.cz/clanek/poterminove-tehotenstvi-prenaseni
  3. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
  4. http://www.babyweb.cz/prenaseni-vyvolavany-porod

Hodnotenia a skúsenosti s prenášaním

Máš skúsenosť s prenášaním?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke