Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Chute v tehotenstve

Chute v tehotenstve a averzia voči potravinám sú časté. Tehotenské hormóny sa ukazujú najmä na začiatku tehotenstva, kedy je telo tehotnej ženy nimi preplnené.

Aj má tehotná žena averziu k zelenej listovej zelenine, môže siahnuť po balenej mrkve a sladkých zemiakoch.Tie sú bohaté na beta karotén. Doporučuje sa vyskúšať melón, mango, papáju a marhule.

Video: "Mala som strašnú chuť na sladké a na colu...". Pôrodné desatoro so Zuzkou.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ „Kyslé uhorky som jedla jedine tie od mojej mamy."


🎞️ PETUSH: „Jedla som sladké na tony."


Ak má tehotná žena averziu k hovädziemu mäsu, k hydine a živočíšnym bielkovinám, uspokoja ju sójové cestoviny, tofu, orechy, strukoviny, fazuľa, quinoa a kuskus.

Ak má tehotná žena averziu na mlieko, stačí jesť jogurty, syry a iné na vápnik bohaté mliečne výrobky. Vápnikový bonus získa zo sezamových semienok, brokolice a konzervy lososa.

Zaznamenaná abnormálna citlivosť, kvalitatívne narušenie a domnelé pocity s ohľadom na vôňu a chuť boli hodnotené na základe otázok, ktoré sa vzťahujú k 13. 1 - 16. týždňu tehotenstva a k 31. 34. týždňu tehotenstva v porovnaní s 9 do 12 týždňov po pôrode32 a s netehuľkami.

Výsledky ukazujú, že abnormálny zápach a/alebo chuť vnímalo 76% tehotných žien. Tie verili, že je to spôsobené ich tehotenstvom. Zvýšená tehotenská chuť bola zistená ako bežná v ranej fáze tehotenstva (67% všetkých tehotných respondentov) a ako príležitostná - sprevádzaná narušením chute (17%).

Tehotenské chute boli menej časté v neskorej fáze tehotenstva a takmer chýbali po pôrode. Abnormálna citlivosť chute bola zaznamenaná v 26%. Často bola popisovaná ako zvýšená chuť na horké a znížená chuť na slané. Tieto výsledky naznačujú, že abnormálny zápach a/alebo chuťový vnem je realizovaný veľkou skupinou tehotných žien. Je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, do akej miery môžu byť tieto zmeny základom potravinovej averzie a chute s dopadom na príjem potravy počas tehotenstva.

  • Tehotným ženám je odporúčané vyhnúť sa zvláštnym chutiam, ktoré nemajú význam pre ich výživu.
  • Keď má tehotná žena zvláštnu chuť, má sa vyberať do hôr, ísť na prechádzku, alebo si zacvičiť. Dokonca aj čítanie, alebo telefonovanie pomôže pri potlačení zvláštnej chute.
  • Raz do dňa si má tehuľka dopriať to, na čo má chuť. Po zvyšok dňa sa má snažiť jesť zdravé jedlo.
  • Ak má tehotná žena chuť na zvláštne veci ako je popol, hlina, škrob na bielizeň, je nutné volať svojmu lekárovi. Táto túžba je známa ako Pica - je znakom nedostatku výživy, predovšetkým železa.

Použité zdroje

  1. http://www.everydayhealth.com/pregnancy/first-trimester/food-aversions.aspx
  2. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/cravings-and-aversions.aspx
  3. http://chemse.oxfordjournals.org/content/29/5/391.short
  4. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195666302904708
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s chuťami v tehotenstve

Máš skúsenosť s chuťami v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť