Chute v tehotenstve

Čipsy, ktoré ťa priam magicky priťahujú, zvláštne chuťové kombinácie, nad ktorými ostatní len krútia hlavou, ale aj obyčajné jablká, ktorých sa nevieš dojesť a zješ ich na kilá… Aj takto môžu vyzerať tehotenské chute, s ktorými sa vo väčšej či menšej miere stretne takmer každá budúca maminka. Prečo vlastne tehotenské chute vznikajú a čo robiť, ak ti prerastajú cez hlavu?
bláznivé chute v tehotenstve

Tehotenské chute často vedú ženu k tomu, aby sa stravovala nezdravo.

Prečo sa v tehotenstve menia chute?

  • Príčina tehotenských chutí je úzko spätá s rastúcou hormonálnou hladinou v ženskom tele. Už pár dní po oplodnení totiž v organizme ženy stúpa celá kombinácia hormónov.
    • Predovšetkým ide o hCG1 – ľudský choriový gonadotropín, ktorému sa ľudovo hovorí aj tehotenský hormón. Pripisujú sa mu okrem iného i tehotenské nevoľnosti5 a svoj vrchol dosahuje okolo 12. týždňa tehotenstva, odkedy jeho hladina začína pomaly klesať. Práve v tomto období niekoľko nepríjemných príznakov tehotenstva zvykne ustupovať.
    • Ďalej sú to estrogén a progesterón, teda hormóny, ktoré by po menštruácii mali v tele ženy klesnúť. Keďže však menštruácia z dôvodu oplodnenia nenastala, hormóny neklesajú, no práve naopak, stúpajú.
  • Typickým prejavom tehotenských chutí je jav, kedy ženu lákajú potraviny, na ktoré predtým takmer ani nepozrela, prípadne sa nevie nabažiť jednej konkrétnej potraviny, ktorú si musí dopriať každý deň. V opačnom prípade to môže v praxi vyzerať tak, že dostane voči niektorej potravine alebo pochutine averziu – často ide o kávu či mäso.
  • Najčastejšie sa hovorí o chuti na zvláštne kombinácie jedál, no v skutočnosti takýmto extrémom prepadne len malá časť tehotných žien. Preto s potvrdeným tehotenstvom nemusíš automaticky očakávať, že budeš túžiť po jahodách s treskou alebo bryndzových pirohoch poliatych čokoládou.
  • Mnoho žien hovorí, že potraviny, na ktoré mali v tehotenstve najväčšiu chuť, obľubovalo neskôr aj ich bábätko. Ak teda s rastúcim tehotenským bruškom zješ denne niekoľko banánov, alebo nevieš odolať tvrdému syru, možno ich raz bude mať rado aj maličké. 🙂

Kedy sa tehotenské chute objavujú?

  • Zmena chutí a pociťovanie šialených chuťových kombinácií môžu byť už jedným z prvých príznakov tehotenstva, ktorý sa vyskytne pokojne aj pár dní po uhniezdení oplodneného vajíčka v maternici. Väčšinou však tehotné ženy pociťujú zvláštne chute od ukončenia prvej polovice prvého trimestra.
  • Prvý trimester1 je takisto obdobím, kedy sa tehotenské chute prejavujú najintenzívnejšie. Ich sila postupujúcim tehotenstvom pomaly utícha a často úplne odznieva v druhom trimestri. Výnimkou sú však aj maminky, ktoré majú pobláznené chuťové poháriky až do pôrodu.

Čuch v tehotenstve

  • So zmenou chutí v tehotenstve úzko súvisí aj zmenené vnímanie vôní či pachov. Povráva sa, že má tehotná žena citlivejší čuch práve z dôvodu, aby lepšie dokázala rozpoznať potraviny, ktorým by sa mala v jej stave vyvarovať. Síce to znie logicky, dôveryhodnejšie pôsobí názor, že citlivejší nos má na svedomí opäť zmenená hormonálna hladina.
  • Môže sa teda stať, že z potravín a pokrmov, ktorých vôňu si dovtedy ani nevnímala, sa ti v tehotenstve bude zdvíhať žalúdok, čo dokáže poriadne skomplikovať varenie a zmeniť skladbu jedálnička v tehotenstve. Väčšinou ide o vôňu mäsa, ktorá budúcim mamičkám prekáža najviac, no skúsenosti sú nesmierne individuálne – pokojne ti môže začať prekážať aróma aj úplne neutrálnej potraviny, ktorá sa nevyznačuje špecifickou silnou vôňou.
    • Rovnaké je to aj s inými vôňami či pachmi – rýchlo sa môže stať, že možno budeš musieť zmeniť aviváž, deodorant či sprchový gél, pretože ich vôňu jednoducho neznesieš.
  • Platí to však i opačne – niektoré vône ťa môžu doslova priťahovať a mnohokrát nemusí ísť ani o potravinu či kozmetický produkt. Noviny, benzín, hlina alebo vôňa vzduchu po daždi – sama uvidíš, v akých vtipných situáciách sa vďaka tvojmu nosu ocitneš. 🙂

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.


O čom svedčia najčastejšie chute?

O tom, či chute v tehotenstve majú nejakú hlbšiu príčinu, sa stále vedú dohady. Pomerne rozšírený je názor, že potravina, na ktorú má tehotná žena často chuť, obsahuje vitamíny alebo minerály, ktoré jej telu práve chýbajú.

Sladké kalorické pochúťky

Najčastejšie ide o čokoládu, a tak by si si mohla povedať, že telo jednoducho potrebuje viac cukru. Pravdou však je, že neutíšiteľná chuť na čokoládu vzniká i vtedy, ak organizmus hlási nedostatok magnézia5. Skús preto do svojho jedálnička zaradiť napríklad ďatle, banány, sušené marhule, ale aj mandle, špenát či varenú šošovicu.

Slané pochutiny a kyslé potraviny

Túžba po slaných a väčšinou i nezdravých potravinách môže signalizovať nízku hladinu sodíka, ktorú má na svedomí zvyšovanie objemu krvi. Už od 10. týždňa tehotenstva jej totiž v tvojom krvnom obehu cirkuluje čoraz viac. V prípade slaných pochutín sa však odporúča byť opatrný – tehotné ženy totiž často trpia opuchmi nôh a rúk, ktoré nadmerné prijatie sodíka môže len zhoršovať, preto svoje chúťky na slané maj pod kontrolou a pokús sa odsledovať, či ti balík čipsov nezhoršuje prípadné opuchy.

  • Platí to aj v prípade, ak ti chutia kyslé potraviny, ako zavárané uhorky, zavináče a podobne. Aj tie totiž obsahujú veľké množstvo sodíka.

Ovocie

Veľká chuť na ovocie patrí v tehotenstve k tým prijateľnejším, pretože sa dôsledkom nej markantne nezvyšuje kalorický príjem. Ak je za túžbou po konkrétnom druhu ovocia skutočne skrytý nedostatok nejakého vitamínu, nie je dôvod si toto ovocie odopierať. Pozor by si však mali dávať budúce mamičky, ktorým bola diagnostikovaná tehotenská cukrovka5. Ovocie, hoci je zdravé, totiž takisto zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Syry a syrové výrobky

Aj chuť na syr je v tehotenstve pomerne častá a môže ju mať sčasti na svedomí málo vápnika v tele. Syry okrem iného obsahujú aj veľa tuku, preto si treba dať pozor na množstvo a typ syra, ktorý zješ. Dobrým zdrojom vápnika sú okrem mliečnych výrobkov aj mak alebo mandle.

Pica syndróm

  • Za týmto pojmom sa skrývajú chute na nejedlé veci – napríklad môže ísť o hlinu, omietku či zubnú pastu. Nie je to syndróm, ktorý postihuje len tehotné ženy, no objaviť sa môže aj u detí či dospelých ľudí, pričom vtedy ide o poruchu príjmu potravy.
  • Hovorí sa, že v tehotenstve signalizuje nedostatok železa v organizme, no ak máš zvláštne chute na nejedlé veci aj ty, rozhodne to nevnímaj ako signál, že by si mala železo suplementovať. Tvoj lekár má k dispozícii rozbor tvojej krvi, vďaka ktorému by ťa upozornil, ak by sa nedostatok železa3 vyskytol aj u teba.

Určujú chute v tehotenstve pohlavie bábätka?

Hoci by to bolo skvelé, žiaľ, ide o mýtus. Možno si niektoré maminky stoja za týmto tvrdením, pretože mali v rôznych tehotenstvách rôzne chute, ktoré im neoficiálne „potvrdili“ chlapčeka aj dievčatko, no určite sa o tento názor nemožno opierať. Ide o jednu z množstva babských rád, ako určiť pohlavie, ktorým sa rozhodne nedá na 100% veriť.


Ako sa v tehotenstve stravovať?

Ak ťa bláznivé chute neustále ženú k tomu, aby si každý deň siahla po niečo nezdravom, prečítaj si naše rady, ako tomu zabrániť:

  • Daj si pozor, aby si nevyhladla. Hladný človek totiž nemá práve chuť na zeleninový šalát, ale automaticky si zvolí kalorické a nezdravé pokrmy, ktoré sú prísľubom rýchleho zasýtenia. Nezaškodí teda, ak si pomedzi hlavné chody dopraješ aj nejaký zdravší variant svačinky alebo snacku. Dobrou voľbou môžu byť kúsky zeleniny s humusom, pár kociek kvalitnej čokolády alebo proteínová tyčinka.
  • Dbaj na to, aby bol tvoj jedálniček nutrične vyvážený. Organizmus, ktorý má dostatok vitamínov a minerálov, ťa bude omnoho menej „týrať“ neutíšiteľnými chuťami na nezdravé jedlá alebo sladkosti.
  • Dodržuj pitný režim. Nielenže je obzvlášť v tehotenstve dôležité, aby si prijímala dostatok tekutín, ale často sa za hlad môže vydávať aj smäd.

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.


Video: Tehotenstvo – Čo jesť a čo nejesť?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Nevoľnosti v tehotenstve

Nevoľnosti sú najdiskutovanejším tehotenským príznakom a zároveň sa ho najviac nastávajúcich mamičiek aj obáva. Prečo tehotenské nevoľnosti vznikajú, ako ich zmierniť a sú nebezpečné ako pre teba, tak i pre bábätko? Aj tieto informácie, okrem množstva iných, sa dozvieš v našom článku.

Káva v tehotenstve

Názory na pitie kávy v tehotenstve sú rôzne. Ak je tehuľka bez zdravotných komplikácii, môže si dopriať jednu až dve šálky kávy denne bez obavy ohrozenia plodu. Pitie vyššieho množstva káva vedie k retardácii rastu plodu. Náhradou kávy je bezkofeínová káva alebo nápoj Caro.

Bolesť v podbrušku počas tehotenstva

Bolesť v podbrušku počas tehotenstva nemusí znamenať vôbec nič, ale takisto môže znamenať aj veľmi zlú situáciu.


Viac informácií o tvojom tehotenstve na Modrom koníku

  • Odborníci v Poradniach
    • Tehotenstvo, zdravie, vzťahy, vývoj bábätka, financie alebo právne záležitosti – našich odborníkov v Poradniach sa môžeš opýtať na čokoľvek, pričom si buď istá, že ti bude odpovedať človek, ktorý sa pohybuje v danej oblasti profesionálne.
    • Poradne sú zadarmo a otázku môžeš položiť aj anonymne.
  • Tehotenstvo týždeň po týždni
    • Čo sa deje v jednotlivých týždňoch tehotenstva, aké zmeny a vyšetrenia ťa čakajú a ako sa postupne vyvíja bábätko? To zistíš v našich tehotenských týždňoch, na ktorých sme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Tehotenstvo po týždňoch

Hodnotenia a skúsenosti s chuťami v tehotenstve

Máš skúsenosť s chuťami v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke