Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Tetovanie v tehotenstve

Je tetovanie v tehotenstve bezpečné? Tetovanie tela sa stáva čoraz modernejším trendom dnešnej doby. Veľa budúcich mamičiek chce okrem zdravého bábätka aj nové tetovanie.

Ak sa obráti tehotná žena s takouto otázkou na lekára, odporúčanie na tetovanie zrejme nedostane. Dôvodov je hneď niekoľko. Ak sa nastávajúca mamička pre tetovanie rozhodne aj napriek týmto odporúčaniam, ohrozí tým naozaj svoje zdravie alebo zdravie dieťatka?

Tetovanie v tehotenstve

Hoci je tetovanie v tehotenstve pomerne nezvyklou záležitosťou, existuje veľa budúcich mamičiek, ktoré po tetovaní túžia. Väčšinou si však tento nápad práve kvôli tehotenstvu rozmyslia a svoju túžbu sa rozhodnú odložiť na neskoršiu dobu.

Prečo sa v tehotenstve tetovaniu radšej vyhnúť

Dôvody, prečo sa tetovaniu v tehotenstve radšej vyhnúť možno zhrnúť do dvoch bodov:

 1. Obava z nákazy v nesterilnom tetovacom štúdiu - hoci sú tieto štúdiá či salóny preverené a čistota je už na pohľad zrejmá, napriek tomu sa lekári obávajú z možnej nákazy. Tá by mohla ohroziť zdravie nastávajúcej mamičky a aj zdravie dieťatka. Tento argument sa dá považovať viacmenej za bezpečnostné opatrenie, ktoré je lekár takpovediac povinný spomenúť. V naozaj preverenom tetovacom salóne sú však tieto obavy zbytočné.
 2. Obava z infekcie - druhým dôvodom prečo lekári tetovanie v tehotenstve neodporúčajú je oprávnená obava z infekcie. Nejedná sa tu však o nejakú nákazu. Pri procese tetovania dochádza v tele k reťazi imunitných reakcií. Telo berie tetovanie v podstate ako infekciu. Pri zákroku vzniká rana, ktorú treba dôkladne zahojiť. Telo sa následne snaží všetkými prostriedkami túto ranu zahojiť. Proces hojenia rany je oveľa dlhší a menej intenzívny, ak je telo oslabené chorobou, alkoholom, fajčením, drogami alebo aj spomínaným tehotenstvom. Z tohto dôvodu je potrebné byť na tetovanie vo veľmi dobrej zdravotnej kondícii.

Tetovanie v tehotenstve

V období tehotenstva musí byť imunitný systém nastávajúcej mamičky schopný postarať sa o dvoch. Je to samozrejme záťaž, vďaka ktorej môže trvať hojenie rany o niečo dlhšie.

Dá sa teda povedať, že za normálnych okolností by tetovanie nemalo ohroziť ani nastávajúcu mamičku a ani dieťatko. Všeobecne sa však tetovanie počas tehotenstva neodporúča, pretože stať sa môže čokoľvek. Pri procese tetovania vzniká bolesť, stúpa hladina adrenalínu a ďalších látok a telo sa bráni infekcii. Preto je vhodnejšie odložiť tetovanie na obdobie najlepšie 3 mesiace po ukončení dojčenia11, kedy bude telo mamičky už úplne zahojené a pripravené tento zákrok bez komplikácií zvládnuť.

Tetovanie v tehotenstve
Popis obrázku: Ak počkáte s tetovaním do obdobia po pôrode, máte väčšiu pravdepodobnosť nekomplikovaného hojenia rán.

Permanentný make-up v tehotenstve

Mikropigmentácia alebo permanentný make-up, čiže tetovanie obočia, očných liniek alebo pier je v tehotenstve úplne bezpečné. Jedná sa iba o povrchový zásah. Ak má však nastávajúca mamička obavy, je vhodné aj tento zákrok odložiť na obdobie po pôrode32.

Rozdiel medzi permanentným make-upom a klasickým tetovaním tela

Zásadný rozdiel je v hĺbke vkladania farebných pigmentov do kože. Pri permanentnom make-upe ide o hĺbku len 0,5 - 0,7 mm, teda pigmenty sa dávajú iba do druhej vrstvy kože. Pri klasickom tetovaní sa farba dáva do hlbších vrstiev podkožia a kože.

Na klasické tetovanie sú používané nerozpustné farebné pigmenty. Permanentný make-up pracuje výhradne s farbami rastlinného alebo minerálneho pôvodu.

Trvanlivosť permanentného make-upu je preto len 3 - 5 rokov. U klasického tetovania je kresba už doživotná.

Permanentný make-up a tehotenstvo

Piercing a tehotenstvo

Piercing - teda prepichovanie rôznych častí tela - je v súčasnej dobe veľkým módnym trendom najmä u mladých ľudí. Náušnice v nose alebo na brade v tehotenstve žiadny problém nerobia. Situácia je vážnejšia, ak má nastávajúca mamička ozdobený pupok alebo dokonca niektorú z intímnych častí tela.

Piercing v pupku je možné ponechať približne do konca 6. mesiaca tehotenstva, teda do chvíle, kedy sa bruško začne veľmi rýchlo zväčšovať, a tým aj rozsah kože, ktorou piercing prechádza. V prípade túžby zachovania piercingu je potom možné šperk vybrať a nahradiť nylonovou šnúrkou, ktorá počas gravidity zamedzí zarastaniu piercingu. Existujú tiež ohybné šperky z bioplastov určené priamo pre tehotné. Po pôrode dieťatka je potom možné šperk bez väčších problémov vrátiť na svoje pôvodné miesto.

Piercing a tehotenstvo

Ak má budúca mamička ozdobené intímne miesta alebo prsia je nutné, aby takmer ihneď po zistení gravidity boli šperky vyňaté. Prsia sú od začiatku tehotenstva veľmi citlivé. Piercing zavedený napríklad v prsnej bradavke by mohol spôsobiť náhly zápal. Rovnaké je to aj pri šperku zavedenom napr. v klitorise. Ozdoba by mohla komplikovať vaginálne vyšetrenia, ktoré sú počas tehotenstva veľmi časté. Aj tu je možné použiť proti nechcenému zarastaniu piercingu techniku ​​nylonovej šnúrky rovnako ako u piercingu v pupku.

Podobne ako pri klasickom tetovaní je zavádzanie nového piercingu v tehotenstve skôr nevhodné. Opäť hrozí riziko infekcie a dlhodobého hojenia rany. Teda ak má budúca mamička záujem o tetovanie alebo piercing počas tehotenstva, šestonedelia alebo v čase dojčenia, je vhodnejšie od tohto zámeru upustiť a vyčkať na obdobie aspoň 3 mesiace po ukončení dojčenia. Tetovanie aj piercing predstavujú fyzickú a aj psychickú záťaž, ktorá nie je v týchto obdobiach vhodná.

Video: Všetko o tetovaní

Súvisiace články

Viac o tetovaní v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.tribo.cz/index_frameset.php?mainframesrc=%2Fcz%2Farticles%2F23%2F%3Faid%3D20
 2. http://kerky.cz/tetovani/tetovani-v-tehotenstvi/
 3. https://web.archive.org/web/20160515053239/http://www.efka-tattoo.cz/tetovani
 4. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/piercing-v-tehotenstvi-je...
 5. http://www.tetovanioboci.cz/

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/microblading-beauty-bývanie-2305586/
 2. https://pixabay.com/sk/piercing-brucho-krúžok-šperky-3759367/
 3. https://pixabay.com/sk/umelec-tetovanie-kreatívne-2238785/
 4. https://pixabay.com/sk/rodina-mama-dcéra-tetovanie-1081406/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tetovaním v tehotenstve

Máš skúsenosť s tetovaním v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť