Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Diabetes a tehotenstvo

Žena trpiaca diabetes 1.a 2. typu by mala svoje tehotenstvo plánovať s dostatočným predstihom, aby mohla počatie dôkladne skonzultovať so svojím diabetológom a gynekológom.

Ako naplánovať tehotenstvo s cukrovkou

Tehotenstvo by malo nastať najlepšie v čase, keď je hladina cukru v krvi čo najbližšie k normálnym hodnotám a žena je v čo najlepšom fyzickom aj psychickom stave.
Diabetes a tehotenstvo

Je nutné počítať s tým, že tehotenstvo bude brané ako rizikové. Preto je vhodné, aby žena začala čo najskôr pomýšľať na životosprávu, dostatok pohybu a ak je treba, aj na prípadnú redukciu váhy.

Neoddeliteľnou súčasťou plánovania rodičovstva u diabetičiek by malo byť aj oboznámenie sa s možnými rizikami, ktoré môžu vďaka diabetes nastať.
Ak ide o ženu, ktorá ešte netrpí niektorými závažnými komplikáciami cukrovky ( ťažké poškodenie očnej sietnice, poškodenie či znížená funkcia obličiek, poškodenie koronárnych tepien na srdci), bude pravdepodobne tehotenstvo doporučené.

Je vhodná aj genetická konzultácia ešte pred otehotnením, a to u oboch partnerov. Genetik na základe pohovoru môže odporučiť ďalšie vyšetrenia. Často je doporučovaná amniocentéza17 - odber plodovej vody.

Screening vrodených vývojových chýb v 12. týždni tehotenstva je u tehotných diabetičiek plne hradený zdravotnou poisťovňou.

Plánované tehotenstvo a včasná kompenzácia diabetes ešte pred otehotnením výrazne znižuje riziko vzniku vývojových chýb.

Kompenzácia počas tehotenstva

Pretože v priebehu tehotenstva vzrastá výrazne spotreba inzulínu, ženy liečené iba dietetickým opatrením by sa mali pripraviť na to, že v druhej polovici tehotenstva budú užívať pravdepodobne inzulín. Ženy, ktoré trpia cukrovkou 2. typu a užívajú lieky, ešte pred otehotnením prechádzajú na inzulín. Návštevy diabetologickej ordinácie bývajú spravidla 1 x mesačne, pri ťažkostiach 1 x za 3 týždne.

Hlavným cieľom prenatálnej starostlivosti u diabetičiek spočíva v udržaní optimálnej hladiny cukru v krvi. Výkyvy cukru nie sú žiadané u tehotnej, ale trpí nimi aj plod 1. Preto by mala mamička diabetička dodržiavať diétu navrhnutú lekárom, ktorá je prispôsobená výživovým potrebám tehotnej ženy.

diabetes a tehotenstvoPočas I. trimestra1 je vhodná tzv. primeraná náhrada (obmedzenia hypoglykémia na minimum), z dôvodu nezvyšovania rizík vzniku vývojových vád.
Počas II . a III . trimestra potom tzv. tesná kompenzácia. Cieľom je predchádzať vzniku diabetickej fetopatie u bábätka.

Od 35. týždňa tehotenstva, kedy začína placenta starnúť a telo už neprodukuje toľko hormónov, dochádza pri kompenzácii k vyrovnaniu glykémiou. Tento stav môže nastať zo dňa na deň.

Možné komplikácie detí diabetických mamičiek

  • Vyšší výskyt vrodených vývojových chýb
  • Častejší výskyt popôrodných komplikácií (infekcia, kŕče a iné neurologické problémy)
  • Diabetická fetopatia - ide o postihnutie plodu v dôsledku diabetesu matky. Jeden zo znakov tejto fetopatie je vyššia novorodenecká hmotnosť nad 4 kg alebo ťažší priebeh novorodeneckej žltačky.

Tehotenské kontroly u diabetičiek

V tehotenstve čaká nastávajúce mamičky diabetičky podobná starostlivosť rovnako ako u zdravých tehotných žien, len v III . trimestri bývajú návštevy tehotenskej poradne častejšie. Budúce mamičky diabetičky môžu očakávať vyššiu frekvenciu ultrazvukových vyšetrení bábätka, pri ktorých sa lekár sústredí najmä na veľkosť plodu56 a vývojové chyby.

Pôrod diabetičiek

Pôrod32 samotný sa vždy plánuje čo najbližšie prvému termínu, s ohľadom na zdravotný stav tehotnej a bábätka. Ak sa pôrod nerozbehne spontánne, býva medicínsky indukovaný (vyvolávaný) 29. Väčšina tehotných diabetičiek porodí medzi 38. - 39. týždňom tehotenstva.
Ak nastanú komplikácie, stáva sa hospitalizácia nevyhnutnou. U diabetičiek dochádza k častejšiemu úmrtiu plodu v maternici, preto je potrebný zvýšený dohľad. Počas pôrodu býva rodičke podávaný vnútrožilovo inzulín s glukózou.
Stav hladiny cukru v krvi je po celú dobu sledovaný lekármi.

Hoci aj u diabetičiek býva veľká snaha viesť pôrod prirodzene32, mnoho z diabetických tehotenstiev končieva cisárskym rezom58. V súčasnosti však oba tieto spôsoby nepredstavujú pre mamičku ani bábätko zvýšené riziko.

Dojčenie je doporučované. V prípadoch rozvoja alebo zhoršenia neskorých komplikácií diabetesu, kedy je potrebné nasadiť lieky, býva dojčenie ukončené11.

Pôrodom zvýšená potreba inzulínu klesá a všetko sa vracia spravidla do normálu ako pred otehotnením.

Výskyt diabetes u bábätka

  • Ak je diabetik mamička - možný výskyt u bábätka sa pohybuje okolo 2 %
  • Ak je diabetik otecko - možný výskyt môže byť 5-6 %
  • Ak sú diabetici obaja rodičia - riziko stúpa približne na 10-15 %

Teda riziko výskytu diabetes nebýva veľké a po pôrode možno nechať bábätko vyšetriť podrobnejšie. Týmito vyšetreniami sa vyhodnotí miera rizika vzniku diabetes.

Viac o diabetes v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/interni-klinika-uk-2lf-a-fn-motol/pro-p...
  2. http://www.mojebrisko.cz/?p=653
  3. http://web.archive.org/web/20110907005827/http://www.cukrovkar.cz/tehotensky-diabetes/tehotenstvi...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s diabetes v tehotenstve

Máš skúsenosť s diabetes v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť