Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Svrbenie kože v tehotenstve

Svrbenie kože v tehotenstve môže úzko súvisieť s tvorbou strií7 - pajazvičiek alebo s tehotenskou dermatózou. Taktiež to môže byť príznak zle fungujúcej pečene. Svrbenie kože môže byť jedným z problémov1, ktoré tehotenstvo so sebou prináša.

Strie

Medzi najčastejšie príčiny svrbenia kože v tehotenstve patrí tvorba strií. Strie sú v podstate drobné jazvičky, ktoré vznikajú v podkožnej časti medzi elastickými vláknami v dôsledku príliš rýchleho a intenzívneho napínania kože. V tehotenstve ide práve najčastejšie o bruško, ktoré je pajazvičkami postihnuté. Strie môžu postihnúť aj iné oblasti tela, ako sú napr. prsia, stehná, boky alebo zadoček. Ich vzniku je možné z časti zamedziť pravidelným používaním špeciálnych prípravkov. Viac v samostatnom článku Strie7.

Tehotenská dermatóza

Ďalšou príčinou svrbenia kože v tehotenstve môže byť tehotenská dermatóza. Existuje viac druhov tohto ochorenia a aj prejavy bývajú odlišné. Niektoré začínajú ako svrbiace vyrážky, ktoré sa postupom času menia na pľuzgieriky. Inokedy ide o prejavy pripomínajúce akné. Väčšia časť dermatóz je liečená pomocou kortikoidov a liekov, ktoré dokážu tlmiť svrbenie. Väčšina dermatóz odznie sama po pôrode32 dieťatka. Niektoré typy sa však môžu vyskytnúť pri ďalšom tehotenstve, alebo počas užívania hormonálnej antikoncepcie4.

Druhy tehotenských dermatóz

 • Pruritus gravidarum - alebo tiež svrbenie. Býva dávané do súvislosti s tehotenskou cholestázou u nastávajúcich mamičiek, ktoré pre toto ochorenie majú predpoklady (dedičnosť, pečeňové choroby). Pri výskyte miernej formy však býva dostačujúca liečba antihistaminikami doplnená o sedatíva. Objavuje sa najmä v posledných mesiacoch alebo týždňoch pred pôrodom. Nebolo preukázané, že by ochorenie malo vplyv na organizmus bábätka. Vyrážky zvyčajne miznú do dvoch týždňov po pôrode.
 • Herpes gestationis - tu sa jedná o kožné ochorenie s tvorbou pupienkov, ktoré má tendenciu recidívy (návratu) pri ďalšom tehotenstve, alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Spravidla začína v oblasti bruška a potom prechádza na končatiny. Liečba je zahájená poväčšinou antihistaminikami a masťami s obsahom steroidov. Pri ťažších formách je nutné podávať kortikoidy celkovo.
 • Svrbiaca polymorfná dermatóza - je ochorenie kože charakteristické púčikmi, ktoré sú spojené s výrazným svrbením pokožky. Najviac postihnuté bývajú oblasti brucha a stehien. Typickým prejavom je početný výskyt strií. Liečba spočíva spravidla vo vonkajšej aplikácii kortikoidov.
 • Prurigo gestations - tu je výsev svrbiacich pupienkov najčastejší v oblastiach končatín, ramien a bruška. Lieči sa lokálne kortikosteroidnými masťami.
 • Autoimunitná progesterónová dermatitída - toto ochorenie postihuje tehotné ženy v prvom trimestri1. Výsev svrbiacich vyrážok je silne podobný tehotenskému akné . Všeobecne je za príčinu daná imunitná reakcia organizmu proti hormónu progesterónu.

Prognóza tehotenských dermatóz je vcelku dobrá. Nie je nutné sa znepokojovať s nepriaznivým vplyvom na budúcu mamičku či bábätko.

Cholestáza - ochorenie pečene

Najzávažnejším ochoreniam sprevádzané svrbením kože v tehotenstve je ochorenie pečene - tehotenská cholestáza, niekedy tiež nazývaná ako tehotenská žltačka. Táto choroba sa objavuje najmä v treťom trimestri (niekedy aj v druhom trimestri) a postihuje cca 1% tehotných žien. Príčinou vzniku cholestázy je neinfekčný zápal pečene, zatiaľ čo u bežných typov žltačiek A, B a C sa jedná o vírusovú nákazu. Zápal pečene vzniká zvyšujúcou sa hladinou hormónu progesterónu, s ktorou sa pečeň a žlčník nevie vyrovnať. To spôsobuje následné poruchy produkcie a optimálneho prietoku žlčových kyselín. Tieto sa potom dostávajú v nadmernom množstve do krvného obehu a spôsobujú silné podráždenie pokožky.

Viac náchylné k tomuto ochoreniu sú budúce mamičky, ktoré v minulosti prešli niektorou z pečeňových chorôb, napr: mononukleózou, hepatitídou, ak boli tehotenskou cholestázou postihnuté počas predošlého tehotenstva, ak bol jej výskyt zaznamenaný u mamičky tehotnej ženy alebo u ženy v jej blízkej rodine. Viac ohrozené sú aj mamičky s viacpočetným tehotenstvom.

Príznaky

 • Masívne svrbenie kože, najmä na dlaniach a chodidlách. Svrbenie môže byť tak silné, že tehotnú ženu donúti k nekontrolovanému škrabaniu, ktoré môže končiť až chrastami
 • Svetlé zafarbenie stolice
 • Tmavý moč
 • Únava a obrana
 • Nechutenstvo
 • Depresia1
 • Veľmi zriedkavo zožltnutie pokožky a očných bielkov

Riziká tehotenskej žltačky

Budúcej mamičke nehrozia riziká takmer žiadne, teda okrem úporného svrbenia. Ale pre plod môže mať tehotenská žltačka až fatálne následky. Hrozí totiž zrútenie placentárneho zásobenia v dôsledku čoho môže dôjsť k predčasnému pôrodu6 alebo dokonca k úmrtiu bábätka v maternici. Z tohto dôvodu pristupujú lekári radšej k indukcii (vyvolaniu) pôrodu29 ešte pred stanoveným termínom7, najlepšie okolo 36 . týždňa tehotenstva.

Diagnostika a liečba

Toto tehotenské ochorenie sa určuje na základe vyššie popísaných príznakov, ďalej potom lekárom zistením rodinnej anamnézy a z vyšetrenia krvi - krvný obraz, pečeňové testy. Prevencia a liečba však v podstate neexistuje.

Všeobecne sa odporúča:

 • vyvážený a pestrý jedálniček,
 • nezaťažovať organizmus toxickými látkami, ktoré majú neblahý vplyv na pečeň - predovšetkým alkohol,
 • kľudový režim,
 • primeraný pohyb - najlepšie obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu.

Tehotenská cholestáza zvyčajne vymizne do niekoľkých týždňov po pôrode.

Viac o svrbení kože v tehotenstve

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20170222121244/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/kdyz-tehotenstvi-svedi_1
 2. http://www.ulekare.cz/clanek/kozni-onemocneni-v-tehotenstvi-2672
 3. http://www.itehotenstvi.cz/tehotenstvi/svedi-vas-nesnesitelne-pokozka-mate-zrejme-cholestazu.html
 4. https://web.archive.org/web/20160310171523/http://tehotenstviaz.cz/index.php?c=248&kat=83&strana=
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so svrbením kože v tehotenstve

Máš skúsenosť so svrbením kože v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť