Depresia v tehotenstve

Depresia v tehotenstve trápi zhruba 14 až 23% tehotných žien. Pri zistení, že je žena tehotná, môže cítiť radosť, strach, zmätok, môže sa cítiť v strese a neskôr tento stav môže dôjsť až do depresie1.

Diagnostika depresie je v tehotenstve veľmi náročná, pretože sa mnoho ľudí domnieva, že ide iba o hormonálnu nerovnováhu, s ktorou sa žena počas tehotenstva potýka. Pokiaľ nie je depresia v tehotenstve liečená, je to nebezpečné nielen pre matku, ale aj pre plod. Najdôležitejšie je, aby sa mala žena komu sa svojím trápením zveriť a ten jej ponúkol pomoc, podporu a sprevádzal ju pri návštevách lekára.

Charakteristika depresie v tehotenstve

Ide o poruchu nálady, ktorá je totožná s klinickou depresiou. V tehotenstve sa k zmenám v chémii mozgu pridávajú aj hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv na chemické látky v mozgu a súvisia priamo s depresiou a úzkosťou.

Príznaky depresie v tehotenstve

Príznaky sa u tehotných žien objavujú po dobu 2 a viac týždňov. Ide o:

  • neustály smútok,
  • problémy so sústredením sa,
  • nedostatok alebo nadbytok spánku1,
  • strata záujmu o koníčky alebo veci či situácie, ktoré bežne prinášajú radosť,
  • žena myslí na samovraždu, smrť, cíti sa beznádejne,
  • pocity úzkosti, viny a bezcennosti,
  • zmena stravovacích návykov.

Spúšťače depresie v tehotenstve

  • problémy vo vzťahoch,
  • depresia1 vyskytujúca sa v rodinnej anamnéze,
  • žena alebo partner sa lieči s neplodnosťou,
  • žena si už prešla v predchádzajúcom tehotenstve potratom3,
  • žena prežila stresujúce životné udalosti,
  • v tehotenstve sa objavujú komplikácie1,
  • žena si prešla v minulosťou zneužívaním alebo trpí inou traumou.

Vplyv depresie v tehotenstve na dieťa

Neliečená depresia v tehotenstve môže viesť u ženy k nesprávnemu stravovaniu, ku konzumácii alkoholu alebo fajčeniu počas tehotenstva. Žena môže mať samovražedné sklony, ktoré môžu spôsobiť predčasný pôrod6 s nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa alebo vývinové chyby novorodenca. Po pôrode môže mať žena problémy sa starosťou o seba, ale aj s starostlivosť o novorodenca2.

Deti narodené ženám, ktoré si prešli počas tehotenstva depresiou, môžu byť menej aktívne, sú menej pozorné a viac podráždené alebo nervózne.

Liečba depresie v tehotenstve

Najdôležitejšie je pre ženu vyhľadať pomoc, ktorá depresiu správne diagnostikuje a pomôže nájsť vhodnú liečbu. Najviac sú tehotným ženám odporúčané rôzne psychoterapeutické liečenia.

Antidepresíva v tehotenstve

Väčšina lekárov sa zhoduje, že užívanie antidepresív v tehotenstve môže ohroziť plod fyzikálne malformáciou, srdcovými ťažkosťami, pľúcnou hypertenziou alebo nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca.

Pred užívaním antidepresív by žena mala vedieť, že sa tieto lieky dostávajú cez placentu priamo k dieťaťu. Lekári sa nedokážu zhodnúť, ktoré lieky ohrozujú priamo plod a ktoré sú relatívne bezpečné.

Ak žena prechádza silnou depresiou, je vhodná kombinácia psychoterapeutického liečenia spojené s užívaním antidepresív.

Samoliečba depresie v tehotenstve

  • cvičenie v tehotenstve,
  • dostatok odpočinku a spánku,
  • rituály pri zaspávaní a spánku - chodiť spať a vstávať v rovnakom čase,
  • diéta a výživový plán, ktorý súvisí so zmenami nálady a schopnosťou zvládať stres - znížiť príjem kofeínu, cukru a sacharidov,
  • akupunktúra,
  • užívanie Omega-3 mastných kyselín,
  • užívanie byliniek, ktoré ovplyvňujú náladu. Výber je potreba konzultovať s lekárom alebo lekárnikom, pretože niektoré bylinky sa nemôžu používať v kombinácii s antidepresívami, alebo ich dávkovanie musí byť upravené pre tehotnú ženu.

Viac o depresii v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Depression in Pregnancy

Hodnotenia a skúsenosti s depresiou v tehotenstve

Máš skúsenosť s depresiou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivkadracova  7. feb 2015

Netreba sa hanbiť, ono to prejde

Z vlastnej skúsenosti viem, že človek, keď spadne do depresie, ani si to v prvom momente neuvedomuje. Všetko je zle, nič nevychádza, každý je negatívny, Partner nie je nikdy dosť pozorný, deti sú otravné, rodičia ešte viac, a rôzne iné príznaky. S odstupom času zisťujem, že negatívna som vlastne aj ja. Alebo iba ja?

U mňa to prichádza krátko po tom, keď skončia tehotenské nevoľnosti. V druhom tehotenstve si dovolím tvrdiť, že to mám na sebe dobre odsledované. Vidím však rozdiel: kým som bola bezdetná, mala som čas venovať sa sebe, chodila som do práce, a mám dojem, že depresia bola badateľnejšia a častejšia. Niekedy neustúpila ani v práci. No teraz, keď sa už starám o prvorodené dieťa, na depresiu jednoducho nie je toľko času. Áno, kým dieťa nie je v jasliach, zaberie celý deň "viac času" ako normálna práca. Preto sa depresia prejaví až večer, keď dieťa spí, väčšinou pri partnerovi, a v piatok večer, ked sa nemusí vstávať do práce.

Rada sa podelím o moje riešenia, ktoré mi na depresiu zaberajú (aspoň dočasne, a kým sa úplne nevytratí):
- Aj keď sa mi nechce, musím sa prinútiť ísť každý deň von, vládzem/nevládzem, bolí/nebolí.
- Aspoň 1-2x do týždňa musíme ísť "na pivo" s rodinou či kamarátmi. Spoločnosť robí depresívnym dobre, aj keď si to najprv neuvedomujú.
- Vždy som sa lepšie cítila po rodinnej túre, či prechádzke. Napr. cestou na vrchol som bola smutná, nešťastná, urazená, hádavá (čo je v horách absolútne nevhodné správanie), ale po túre, a večer som už bola ako baránok. Aj sme zabudli, že dačo bolo zle.
- Pomohlo mi aj niečo študovať, niečo mimo mojej práce alebo aktuálnych problémov. Najlepšie je, keď sa človek pre niečo nadchne. Mám dojem, že človek, ktorý niečo rieši, nemá šancu sa do depresie dostať.To dokáže skôr rutinná práca.
- A najlepšie na záver: sauna, kúpele, malý pohár červeného vína, veľa lásky od partnera, uchu lahodiaca hudba, príjemné vône, poriadok doma, kvalitné jedlo, príjemná masáž čohokoľvek (hlava, chodidlá, ...).
A čo na to všetko môj Manžel? "Chlapi by vtedy mali ísť na pivo!" : )
7 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke