Novinky
konik_testuje
Dnes o 19:52 Čítané 2375x

Jemnosť a krehkosť detskej pokožky si zaslúži tú najlepšiu starostlivosť. Pokožka novorodenca a dojčaťa nie je iba zamatovo hebká a voňavá, ale je aj približne 5-krát tenšia ako pokožka dospelého človeka. Preto treba obzvlášť dbať o jej starostlivosť o ňu.

Čo budeme testovať

Každá mamička pristupuje k výberu kozmetiky zodpovedne. Ak ide o našich najmenších, treba myslieť predovšetkým na to, že látky nanesené na kožu prechádzajú bezprostredne do krvného obehu a môžu tak zaťažiť vyvíjajúci sa detský organizmus. Premyslite si preto, po akej kozmetike siahnete. Nechtíkový dojčenský a detský rad Weleda prináša vysoko kvalitné prípravky vyrobené z prírodných látok, bez použitia umelých konzervačných látok. Navyše, väčšina z rastlinných surovín je vypestovaných v ekologickom poľnohospodárstve. Weleda je stelesnením lásky, harmónie a rešpektu k prírode.

Nechtík lekársky je priam zázračná rastlina. Nechtíkové prípravky Weleda vyhovujú aj tej najcitlivejšej pokožke, ako aj pokožke so sklonom k atopickému ekzému. Všetky produkty, ktoré budete môcť testovať, zodpovedajú certifikátu NATRUE - garancii najvyššej kvality čisto prírodnej kozmetiky a BIO kozmetiky. Neobsahujú žiadne syntetické konzervačné látky, farbivá, parfumy ani látky na báze minerálnych olejov vyrábaných z ropy.

Nechtíkový dojčenský krém účinne chráni citlivú pokožku pred vznikom zaparenín v oblasti plienok. Lanolín a oxid zinočnatý chránia jemnú pokožku spoľahlivo pred vlhkosťou. Výťažky z nechtíka lekárskeho v BIO kvalite majú upokojujúce a hojivé účinky aj na už vzniknuté zapareniny. Mandľový a sezamový olej ošetruje a regeneruje jemnú detskú pokožku.

Nechtíkový dojčenský olej chráni a vyživuje prirodzeným spôsobom jemnú kožu novorodencov, dojčiat i starších detí s extrémne citlivou pokožkou. Sezamový olej v BIO kvalite chráni pred vysúšaním, výťažok z ekologicky pestovaného nechtíka lekárskeho má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Olej je vhodný na starostlivosť o pokožku celého tela po kúpeli i na šetrné čistenie v oblasti plienok. Je vhodný aj na jemnú masáž dojčiat.

Nechtíkový detský šampón nechtíkový detský šampón je vhodný na umývanie vlasov i sprchovanie celého tela. Prípravok je mimoriadne šetrný k očiam - bežne nespôsobuje pálenie. Cenný mandľový a sezamový olej vyživujú a jemne ošetrujú detskú pokožku. Vhodný aj pre dospelých s citlivou pokožkou.

Olej na masáž bruška dojčaťa obsahuje prírodné éterické oleje z majoránky, harmančeka rímskeho a kardamómu, ktoré sa tradične používajú na podporu zažívania a pri nadúvaní. Preventívne, veľmi jemne vykonávané masáže bruška, chránia najmenších pred bolestivými vetrami. Jemný mandľový olej, ktorý je základom prípravku, je vhodný na citlivú detskú pokožku.

Koho hľadáme

Hľadáme 10 mamičiek malých drobcov, ktoré si potrpia na kvalitnú kozmetiku pre svoje poklady. Mamičky, ktoré hľadáme, musia byť komunikatívne, aktívne a musia rady fotografovať. Ak sa zaujímaš o kozmetiku a si pripravená podeliť sa s ostatnými o priebeh testovania, hľadáme práve teba.

Ako sa zapojiť

Chceli by ste spolu so svojimi najmenšími otestovať prírodnú kozmetiku Weleda? Napíšte nám do komentára, či máte skúsenosť s prírodnou kozmetikou. Nezabudnite nám napísať niečo o sebe a tom najhlavnejšom – o svojom dieťatku.

Čas na zapojenie máte do nedele 24.2.2019 a v pondelok 25.2.2019 vyberieme 10 mamičiek a ich drobčekov. Spolu si tak môžete dopriať tú najlepšiu starostlivosť o detskú pokožku.

Budeme sa tešiť na vaše komentáre a držať vám palce,

konik_testuje

#test_weleda

Čítaj celý článok
mickazebra AMBASÁDORKA
Dnes o 17:28 Čítané 1190x

Počas sviatkov som na sebe začala badať, že nie som v poriadku. Napádali mi absurdné myšlienky. Nedali mi spať. Mnohokrát ma prepadol záchvat strachu.

Čo ak mi prepne?

Čo ak raz nebudem vedieť čo robím a ublížim svojim deťom?

Čo ak som vážne chorá?

Veď keď sa to môže stať iným, prečo by sa to nemohlo stať aj mne?

Do toho všetkého triaška. Búšenie srdca. Oblieval ma studený pot. Zažívala som návaly zimy. Často som plakávala. Vyčítala som si to. Ako je vôbec možné,  že mi takéto myšlienky vošli do hlavy. Nerozumela som tomu. Veď mi nič nechýba. Mám krásne a zdravé deti. Úžasného chlapa. Mám všetko, čo chcem.

Tak prečo?

Odkiaľ sa tie myšlienky vzali?

Vyhľadala som psychiatrickú pomoc. Bola mi diagnostikovaná zmiešaná úzkostná a depresívna porucha. Zatiaľ si ešte stále zvykám na tento nový stav. Že sa naozaj niečo deje.

Psychiatrička mi povedala, že to mám z vyčerpania. Nič viac, nič menej. Odkedy sa narodil najmladší syn, jedinú noc som sa poriadne nevyspala. Celé noci bol zavesený na prsiach. Môj priateľ chodí na týždňovky a teda starostlivosť o tri deti je počas týždňa celá na mne.

Nesťažujem sa. Ani nechcem, aby to tak vyznelo. Práve naopak. Toto je môj život a ja ho žijem. Každý deň. A bojujem. Kvôli deťom. Partnerovi. V neposlednom rade kvôli sebe.

Neľutujem sa. Nehanbím sa. Čo sa mi prihodilo, stalo sa. Som len človek ako všetci ostatní.

Musím sa poďakovať mojej babke a mame. Keď som im v najhoršej chvíli zavolala, zrútená z toho všetkého, pribehli hneď na pomoc. Nenechali ma v mojich stavoch samú. Nevyčítali. Neodcudzovali. Vypočuli. Pomohli. Veľmi si to vážim.

Moja mama si po mojom narodení prešla niečím podobným. Iná diagnóza, podobný stav.

Prajem každému, aby mal vo svojom okolí aspoň jedného takého človeka.

-------------------------------------------------------------------------

Tento príbeh mi napísala jedna z vás. Žena. Mama. Dcéra. Partnerka. Taká ako my všetky. Ďakujem jej a vážim si jej odvahu. Dúfam, že už bude len lepšie.

Ak je vás tu viac takých, ktoré by ste sa chceli podeliť o svoj príbeh, napíšte mi.

Psychické choroby sa týkajú všetkých. Môžu postihnúť kohokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Zo dňa na deň. Preto o nich treba hovoriť. Nikto v tom nie je sám.

Držte sa. Držme sa.

Maťa

Čítaj celý článok
Hashtagy
#fisherprice  #test_fredandflo  #nevyhadzujeme  #neplytvame  #vymiename  #srdiecka(219)  #navrh(156)  #billa(132)  #joj(122)  #svetovydenmanzelstva(120)  #fisherprice(116)  #zenskeveci(72)  #magio_tv(71)  #recenzia(68)  #test_dm20(67)  #test_dm19(67)  #vianocna_sutaz_fisherpric...(64)  #inspiracia(62)  #ketodiet(58)  #valentin_fisherprice(55)  #sutaz(55)  #liga_za_dusevne_zdravie(54)  #test_larocheposay2(50)  #starajmesaoseba(50)  #sleepikar(48)  #tuki_tv(46)  #babydove(43)  #korunny(43)  #test_samsung2(42)  #motivacia(41)  #test_omron(40)  #hipp(37)  #pampers(34)  #laboratorna_diagnostika(34)  #dm(33)  #vianoce(33)  #zdravie(31)  #cervenynos(29)  #valentin_s_billou2(28)  #sunar(24)  #sommama(21)  #pepco(20)  #valentin(19)  #test_lg2(18)  #recepty(16)  #catrice(16)  #essence(16)  #tehotenstvo(15)  #ranch13(14)  #natitulku(14)  #sunarek(13)  #mojamamavarilepsieakotvoj...(13)  #essence_catrice(12)  #test_fredandflo(12)  #vyzvaprezdravie(11)  Zobraz ďalšie»
redakcia
15. feb 2019 Čítané 1118x

"Zdravím vás, potrebovala by som poradiť, čo dávate svojim deťom na bradavice?" Presne takto začína veľké množstvo diskusií, ktoré sa týkajú práve bradavíc. A niet divu - s bradavicami sa za svoj život stretne takmer každý z nás. Čo to vlastne je, koho ohrozujú a ako sa ich čo najlepsie zbaviť - to všetko bude témou dnešného článku.

    Bradavice sú vírusové ochorenie, ktore spôsobuje ľudský papilomavírus HPV. Týchto HPV papilomavírusov je v súčasnej dobe popísané vyše 100 rôznych typov a niektoré z nich sú prítomné v ľudskom tele, bez toho aby ste o nich vedeli. Nespôsobujú žiadne ťažkosti. Niektoré z nich však svoju prítomnosť ohlásia. V tomto prípade práve formou výsevu bradavíc.

Oslabená imunita nahráva bradaviciam

    Bradavice sú označované ako benígne kožné tumory - nezhubné nádory a na pokožke ich môžete spoznať ako zrohovatené výstupky o niečo svetlejšej farby ako pokožka. Občas na sebe mávajú tiež červené bodky. Bradavice sa môžu vyskytovať samostatne, ale aj v zhlukoch. Miestom výskytu sú najčastejšie horné a dolné končatiny, najmä okolia prstov, dlaní a plôšok nôh. Neobvyklé nie sú ani bradavičky na tvári. K výsevu bradavíc sú náchylné najmä deti, ktoré majú nejakým spôsobom oslabenú imunitu - po chorobe, vďaka rôznym autoimunitným ochoreniam pod.

Rozlišuje sa niekoľko rôznych typov bradavíc:

 • bradavice pravé - ich výskyt je obvyklý v oblasti horných končatín a nie je nezvyčajné, že sa ich vyseje v jednom mieste hneď niekoľko, nebolia a ich povrch je mierne zdrsnený až zrohovatený, sú o niečo svetlejšie než pokožka a vystupujú nad ňu,
 • bradavice plantárne - nevystupujú z pokožky a sú zanorené do hĺbky, nájdete ich najčastejšie na chodidlách, často je možné ich zameniť za kurie oká, na rozdiel od pravých bradavíc môžu byť bolestivé,
 • bradavice ploché a strapcovité - oba typy majú spoločné, že sa objavujú v oblasti tváre a krku, majú farbu pleti a nebolia, líšia sa hlavne svojím tvarom - ploché nijak výrazne nevystupujú, strapcovité majú výrazne nitkovitý povrch.

    "S bradavicami sa trápime prakticky neustále už 5 rokov. Chodíme totiž s deťmi pravidelne do bazéna..."
Bradaviciam sa veľmi dobre darí v teplom a vlhkom prostredí a mamičky sa často zhodujú, že k nákaze u ich detí došlo práve na verejnom kúpalisku, v bazéne, v saune  alebo v nejakom podobnom prostredí. K ich výsevu nedochádza hneď, ale až po nejakej dobe, ktorá nie je vôbec krátka. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí týždňov až mesiacov. 

Ak prídete na to, že vaša ratolesť bradavicu má, mali by vaše prvé kroky predsa len smerovať k pediatrovi. Ten skúseným okom prehliadne, či sa skutočne o bradavicu jedná a odporučí vám ďalší postup - babské recepty (áno, aj praktickí lekári k nim v niektorých prípadoch pristupujú radi), homeopatickú liečbu, klasickú liečbu u kožného lekára alebo chirurgické odstránenie.

Na bradavice lekárskym zákrokom

    Ak ste v detstve mali to "šťastie" a máte s bradavicami vlastnú skúsenosť, tak je pravdepodobné, že vám boli odstránené práve takto.Vypaľovanie (zasnežovanie, mrazenie) tekutým dusíkom je nepríjemné, ale jedná sa o spôsob, ktorý je pomerne spoľahlivý. U kožného lekára vašej ratolesti bradavicu pomocou tekutého dusíka lokálne "zmrazia" (nanesú tekutý dusík priamo na ňu) a postup pri následných návštevách opakujú, kým bradavice neodpadne. Túto metódu vám lekár s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí v okamihu, kedy iné liečebné metódy zlyhajú, bradavica je veľká a stále rastie alebo sa vyskytuje v miestach, ktoré sa ťažko liečia (napríklad plôšky nôh). Nevýhodou je, že metóda nie je úplne bezbolestná a najmä pre menšie deti bude dosť nepríjemná. Bolestivá je ale len v čase výkonu a potom už ďalšie nepríjemné pocity obvykle nie sú.

    Veľmi podobné je chirurgické odstránenie vyškrabnutím, ktoré sa robí aj v podobných prípadoch. Vyškriabať bradavice je o niečo viac bolestivý výkon, ale jeho výhodou je, že sa návšteva u lekára nemusí opakovať, pretože bradavica je odstránená naraz. Na chodidlách môže byť zákrok o to viac nepríjemný, že je potom pre dieťa sťažená chôdza a nejakú dobu po zákroku je miesto stále bolestivé.

    V dnešnej dobe moderného lekárstva sa už aj bradavice dajú odstraňovať pomocou laseru. Táto metóda je už v zdravotníckych zariadeniach celkom bežná, nemusí sa ale vždy jednať o zákrok hradený poisťovňou. Cena sa odvíja od počtu bradavíc a zvyčajne sa pohybuje v rádoch desiatok eur. Jej výhodou je, že sa eliminuje šanca, že po odstránení zostane po bradavicu jazva, ako tomu môže byť u predchádzajúcej metódy. Zákrok sám o sebe je tiež menej bolestivý.

Pokiaľ ale pred tým, než zvolíte lekársky výkon, chcete vyskúšať niektoré možnosti liečby sami, skúste sa opýtať vašej mamy alebo babky. Takmer určite budú mať nejaký ten zaručený recept v zásobe. Aj my vám ich pár ponúkame.

Rady z denníčkov našich babičiek

 • Cesnak

Tenký plátok cesnaku priložte rezom na bradavicu a prelepte náplasťou. Tento obklad vymieňajte 3x denne. Výsledky uvidíte asi o 10 dní.

Hrubšie plátky cesnaku nechajte týždeň naložené v octe. Po týždni vezmite plátok, priložte na bradavicu, zaistite náplasťou alebo obväzom a nechajte pôsobiť cez noc. Prvé výsledky by sa mali dostaviť asi o 2 týždne.

Konkrétne s cesnakom má veľmi dobré skúsenosti rad mamičiek z Modrého koníka. Jedna z nich opisuje svoju skúsenosť takto: "Ja používam cesnak nakrájaný na plátky a naložený v octe. Malý kúsok cesnaku sa priloží na bradavicu (nesmie presahovať cez, inak popáli kožu) a prelepí sa náplasťou bez vankúšika a nechá sa pôsobiť cez noc. Záleží na veľkosti bradavice, ale väčšinou to chce tak týždeň... Potom sa začnú objavovať čierne korienky, ktoré by sa mali odlúpnuť. Nikdy sa mi po tom nevrátila, na rozdiel od vypálenia od kožnej, ktoré bolo teda aj dosť bolestivé."

 • Púpava

Nie nadarmo sa púpava volá smotánka lekárska, pretože ona naozaj liečivá je! A zaberá na všemožné neduhy, vrátane bradavíc. Jej nevýhodou je sezónnosť, pretože bradavice lieči jej "mlieko," teda šťava, ktorá vyteká z listov a stonky po ich zlomení. Tou potierajte bradavice niekoľkokrát denne. Púpavová liečba trvá asi 2 týždne.

 • Lastovičník

Využitie lastovičníka je trochu obmedzené, pretože je potrebné, aby práve rástol (jar/leto). Využíva sa tak, že sa odtrhne kúsok rastliny a žltou šťavou sa potiera postihnuté miesto. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne pár dní, kým bradavice nezmiznú. Jedná sa o veľmi účinnú metódu.

 • Cibuľa a krieda

Klasickú bielu kriedu, ktorú vaše deti pravdepodobne používajú na zdobenie chodníkov, nastrúhajte a zmiešajte s nastrúhanou cibuľou v takom pomere, že vznikne kašovitá hmota. Tú následne naneste na bradavicu a pevne prelepte. Je dobré nanášať skutočne iba na bradavicu a okolitú kožu prelepiť, aby neprišla do kontaktu s kriedovou kašou. Takto zalepenú bradavicu nechajte 3 dni. Po 3 dňoch odstráňte náplasť, nechajte 2 dni predýchať a znovu celý postup zopakujte.

 • Propolis

Propolis, je zázračný včelí produkt, ktorý včielky používajú k stavbe a ochrane v úľoch. Látka sama o sebe je tvorená zo živičných látok zozbieraných z kvetín a výlučkov hlavových žliaz. Propolis sa zahreje, aby bol modelovateľný. Následne sa z neho vymodeluje malá placka, ktorá sa priloží na bradavicu a zafixuje náplasťou. Takto sa ponechá na bradavici aspoň 2 dni a po odstránení by sa bradavice mala vylúpnuť. V prípade potreby je možné opakovanie.

Pomocníci z lekárne

    Mimo radikálnejších lekárskych riešení alebo pomocníkov z babičkinej kuchyne, máte možnosť poradiť sa aj v lekárni. Pretože aj tu nájdete rôzne možnosti, ktoré možno vyskúšať. Ich účinnosť je na každého tak trochu iná, takže aj v diskusiách sa často stretnete s tým, že čo jednému dieťaťu pomohlo, u druhého nemalo žiadny účinok. Nezostáva iné, ako vyskúšať osobne.

 • Vodičky

Slúžia k opakovanému potieraniu bradavice, ktoré by malo viesť až k jej vyliečeniu a odpadnutiu.

 • Kolódium forte, Phyteneo, 10 ml cca 6 €
 • Duofilm, 15 ml cca 7 €
 • Náplaste a domáca kryoterapia

Okrem vodičiek možno využiť napríklad aj náplasti. Náplasti majú svoju jednoznačnú výhodu vo veľmi ľahkej aplikácii. Prelepujú sa vo výrobcom odporúčaných intervaloch a po dobu ich používania pôsobia na bradavicu účinné látky, ktorými je napustená.

V lekárni sú k dostaniu tiež rôzne kryoterapeutické prípravky. Tie obsahujú tekutý dusík na domáce použitie a bradavicu vám pomôžu zmraziť.

 • SALIVER-20, 20 ks náplastí, cca 15 €
 • WARTNER, kryoterapia, 50 ml, cca 17,50 €
 • URGO Warts, kryoterapia, 38 ml, cca 17 €
 • Homeopatická liečba - keď sa rieši príčina

Všetky vyššie uvedené odporúčania, či už sa jedná o chirurgické odstránenie alebo lokálne pôsobenie cesnaku na bradavicu, majú jedno spoločné - sústredia sa priamo na bradavicu a neberú do úvahy príčinu jej vzniku.

V rámci homeopatickej liečby nie je nazerané na bradavicu ako na hlavný problém, ale ako na dôsledok. Teda - ak sa rozhodnete pre homeopatickú liečbu, bude vaša ratolesť okrem guľôčok určených priamo na bradavice zobať pravdepodobne tiež guľôčky na celkové posilnenie imunity - hlavnej príčiny toho, že sa bradavica vôbec objavila. Tým, že sa homeopatia zameriava na príčinu, zároveň zabraňuje opakovanému výsevu bradavíc.

Ako základ homeopatickej liečby bradavíc slúži prípravok Thuya Occidentalis. Práve ten sa zameriava na posilnenie imunitného systému a tak by nemal v liečbe homeopatickou liečbou rozhodne chýbať. Doplnkovou liečbou už samotných bradavíc potom môžu byť rôzne homeopatické liečivá podľa toho, o aký typ bradavice sa jedná. Keď riešite klasickú bradavicu pravú, ako je popísané vyššie, odporučí vám homeopat pravdepodobne Antimonium Crudum 15 C. O presnom dávkovaní sa vždy poraďte s lekárom.

"Naše liečenie homeopatikami prebiehalo nasledovne - od pondelka do soboty bral syn ráno a večer 5 guličiek Antimonium Crudum 15 C. V nedeľu vždy imunitu posilňujúci Thuya Occidentalis, po 10 guľôčkach. Vybral 2 balenia Antimonium a 1 balenie Thuya a teraz čakáme. Bradavica tak nejako presychá, takže čakáme, čo bude ďalej." Takto opisuje homeopatickú liečbu jedna z mamičiek na Modrom koníku. Homeopatiká totiž nemusia zabrať okamžite, ale môžu si dať trochu na čas. Nie je výnimkou, že po liečbe sa výsledok dostaví až o 2 mesiace.

Riešte príčinu, nie dôsledok

    V prípade liečby bradavíc u vašich detí sa vám môže stať, že pôjdete rôznymi cestami a budete nejakú dobu hľadať, čo funguje. Nezabúdajte však na to, že bradavice sú iba dôsledkom a zamerajte sa na príčinu, ktorou môže byť oslabená imunita vášho potomka.

Dbajte preto na vyváženú stravu, dostatok pohybu, pobyt na čerstvom vzduchu a ďalšie dôležité veci, ktoré vám s posilnením imunity vášho drobčeka môžu pomôcť. A tiež sa nezabudnite podeliť v komentároch s ostatnými mamičkami, čo zabralo na bradavice práve u vás doma.

Pozrite:

rehabilitace.cz

svethomeopatie.cz

vitalia.cz

wikipedia.cz

skincareliberec.cz

Čítaj celý článok
konik_testuje
13. feb 2019 Čítané 16414x

Každý deň s dieťatkom je jedno veľké dobrodružstvo. Jedinečné, plné zábavy, radosti a nečakaných udalostí. Také je aj oblečenie LINDEX. Navyše, nielen spomienky na tieto krásne a neopakovateľné chvíle sú večné. Dlhotrvácnosťou sa vyznačujú aj módne kúsky, ktoré budú súčasťou týchto spomienok.

Čo budeme testovať

Tentoraz vás čaká naozaj špeciálne testovanie. Do rúk dostanete poukaz v hodnote 60 eur a výber štýlových kúskov oblečenia je iba na vás. Doplňte garderóbu svojich drobcov o kvalitné, farebné a hravé detské oblečenie, ktoré je ako stvorené na každodenné dobrodružstvá malých objaviteľov. Užite si tie krásne spoločné chvíle o niečo dlhšie a vychutnajte si ich naplno.

Pri malých detičkách treba dbať na to, aby bolo oblečenie nielen pekné, no predovšetkým kvalitné a praktické. Všetky LINDEX bavlnené odevy sú vyrobené z recyklovaných materiálov, 100 % organické a pýšia sa certifikátom GOTS. Ten zaručuje, že všetky fázy procesu odpovedajú globálnym organickým textilným štandardom. Tým doprajete svojim drobcom to najlepšie z najlepšieho.

Deti rastú ako z vody. Nakúpite krásne kúsky oblečenia, no ani sa nenazdáte a dieťatko z nich vyrastie. Poznáte to, však? LINDEX preto prináša body, ktoré porastú s vaším pokladom. V rozkroku majú pridaný ďalší rad gombíkov a rukávy môžete jednoducho šikovne zhrnúť. Z jedného kúsku oblečenia tak získate dve veľkosti. Áno, LINDEX načúva myšlienkam mamičiek ;)

Čas je vzácny, preto ho treba využiť čo najefektívnejšie. LINDEX prináša ďalšiu vychytávku. Dvojitý zips, ktorý sa dá rozopnúť zhora aj zdola, vám zjednoduší a urýchli vyzliekanie či menenie plienok. Aby ste čas mohli využiť na dôležitejšie veci.

Koho hľadáme

Na testovanie hľadáme 10 mamičiek s detičkami vo veku 1-3 roky, ktoré svoje ratolesti nielen rady parádia, ale dbajú predovšetkým na kvalitu a bezpečnosť materiálov. Mali by sa zaujímať o módu, byť komunikatívne a inšpiratívne. Musia taktiež rady fotografovať a byť pripravené podeliť sa s ostatnými mamičkami o outfity svojich drobcov.

Ako sa zapojiť

Ak by ste rady doplnili šatník svojich detičiek o parádne kúsky LINDEX, napíšte nám do komentára, prečo by sme mali vybrať práve vás. Prezraďte niečo o sebe a o svojom dieťatku. Nezabudnite spomenúť ani to, či rady nakupujete a aký vzťah máte k detskej móde.

Čas na zapojenie máte do nedele 17.2.2019 a v pondelok 18.2.2019 vyberieme 10 mamičiek, ktoré sa môžu tešiť na nákup štýlového a kvalitného detského oblečenie.

Držíme vám palce a tešíme sa na vaše komentáre.

konik_testuje

#test_lindex

Čítaj celý článok
alohim AMBASÁDORKA
14. feb 2019 Čítané 1748x

Či sviatok sv. Valentína bojkotujete alebo naopak, priam sa vytešujete v rôznych roztomilostiach a gýčových vyznaniach, je to stále len o nás a našom spôsobe ako to uchopíme. Aj pri valentínskom líčení nám napadne automaticky sexy červený rúž, ale vôbec to tak nemusí byť. Lebo je to opäť o nás a o tom, v čom sa cítime dobre a ako sa páčime sebe (a aj našej polovičke). Ale v prvom rade sebe, lebo sebaláska je dôležitá :heart:️ bez nej iných milovať nevieme, čo si budeme hovoriť :slight_smile:

Aj single ľudia by si mali urobiť svojho Valentína a spraviť si pekný čas, či už sami so sebou alebo niekým blízkym. Veď sa ľúbime :wink: 

Dnes som si pre vás pripravila jednoduchú inšpiráciu, v ktorej sa dobre cítim a ktorá možno nenadchne (žiadne vystreľujúce Amorove šípy z očnej linky ani srdiečkové glitre nečakajte) ale ani neurazí, ba priam, myslím si, že bude lichotiť každému.
Značka Catrice prišla teraz vo februári so zaujímavým vychytávkami, tak som si povedala, že vám ich v tomto líčení ukážem.

Rozžiarená pleť je nutnosťou. Keď sa máme rady a sme spokojné, či sme zamilované, žiarime. S bázou HD Active Performance s SPF30 našu pleť pripraví na nanášanie podkladu a ochráni, navyše je odolná potu a tak celý večer budeme vyzerať upravene.

Nový púder Glow Illusion je skvelý v tom, že myslí aj nás, ženy s normálnou až suchšou pleťou,či zrelšou pleťou ktorú zafixuje bez pocitu sušenia a pnutia a rozjasňujúcimi čiastočkami ju prežiari. Mňa si veľmi získal.

Po namáhavej noci či ťažkom dni netreba zabudnúť na korektor, Nobelovku tomu kto ho vymyslel. Vyzmizíkovať známky únavy, aby sme vyzerali lepšie dokáže aj nový tekutý One Drop Coverage, ktorý je ľahký a má vysoké krytie. Ak nás trápi suchšie očné okolie, či drobné vrásky, pomôže nám primer pod oči Liquid Camouflage, ktorý očné okolie vyhladí a pripraví na nanášanie korektora.

Oči sú bránou do srdca - v tomto líčení dominuje jemné, jednoduché líčenie očí, použila som Catrice mono tiene Art Coleurs, na pohyblivé viečko ružový 170 PINKtastic, do ohybu matný hnedý 040 Wild Ginger a do vnútorného kútika rozjasňujúci 030 Metallic Lights.

Líčeniu dominuje výrazná čierna linka - nová vodeodolná It´s Easy TatooLiner má ostrý hrot, s ktorou ľahko vytvoríte precíznu linku a navyše sa nerozmazáva. 

Pery nemusia byť len výrazné a červené - ak sa cítite lepšie v jemných odtieňoch, vyberte si napríklad nové matné rúže Generation Matt Comfortable, ktoré sú veľmi príjemné a nesušia. Mne sa páčil odtieň 080 Pillow Fight, jemný nude s ružovým podtónom.

A aký outfit? Tohto Valentína sa chystáme na večeru do jednej ľudovej reštaurácie, takže pravdepodobne zvolím tieto mikinové šaty s výšivkou a handmade náušnice s folklórnym motívom. 

Ako strávite Valentína vy? A aké líčenie máte rady? Zaujala vás niektorá z #catrice noviniek?

Prajem vám príjemný deň strávený so sebou a svojimi blízkymi :two_hearts:

Čítaj celý článok
konik_testuje
14. feb 2019 Čítané 2743x

Pre každú mamičku je najdôležitejšie to, aby bolo dieťatko spokojné. Aby prospievalo, rástlo a robilo pokroky. A jednou z podmienok pre šťastné a spokojné dieťa je jednoznačne plné bruško. S tou správnou výbavičkou bude kŕmenie potešením nielen pre dieťatko, ale aj pre mamičku.

Čo budeme testovať

Značka Tommee Tippee ponúka širokú škálu detských fliaš a iných pomôcok, ktoré uľahčujú nielen kŕmenie, ale aj celkovú starostlivosť o našich najmenších. Fľašky Closer To Nature sú navrhnuté tak, aby boli svojím tvarom a vlastnosťami čo najvernejšie materskému prsníku. Všetky produkty Tommee Tippee neobsahujú bisfenol a mamičky sa teda nemusia obávať ani plastových produktov.

Všechny produkty Tommee Tippee neobsahují bisfenol a maminky se tak nemusi obávat ani plastových produktů.

Spravte si z kŕmenia chvíle, ktoré budú iba vaše. Vďaka nášmu testovaniu to bude jednoduché. Vyzbrojíme vás nielen kŕmiacim arzenálom v podobe fľašiek a pomôcok, ale postaráme sa aj o spokojnosť brušiek vašich najmenších a prihodíme vám k testovaniu aj Sunar Premium 2.

Dojčenská fľaška ANTI-COLIC Tommee Tippee Closer To Nature je najúčinnejším riešením pre bábätká so sklonom k brušným kolikám. Ultracitlivý antikolikový ventil zaisťuje dokonalý odvod vzduchu počas dojčenia a umožňuje dieťaťu úplne plynulé satie bez prehĺtania vzduchu.

Dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature s unikátnym silikónovým cumlíkom, ktorý svojím tvarom a vlastnosťami pripomína materský prsník. Teplou tekutinou vo vnútri fľaštičky sa cumlík zahreje na príjemnú teplotu, mäkký a pružný koniec cumlíka pripomína materskú bradavku. Dieťa tak takmer nepociťuje rozdiel medzi dojčením a kŕmením z tejto fľaštičky.

Sklenená dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature  s unikátnym silikónovým cumlíkom, ktorý svojím tvarom a vlastnosťami pripomína materský prsník. Teplou tekutinou vo vnútri fľaštičky sa cumlík zahreje na príjemnú teplotu, mäkký a pružný koniec cumlíka pripomína materskú bradavku. Dieťa tak takmer nepociťuje rozdiel medzi dojčením a kŕmením z tejto fľaštičky.

Ohrievačka dojčenských flias Tommee Tippee je vhodná na dojčenské fľaše a výživy. Ohrev mlieka i jedla je presný, ohrievač udržuje teplotu tak dlho, ako potrebujete. Na termostate možno určiť teplotu zo 4 možných stupňov ohrevu. Skvelý a užitočný pomocník.

Designový kôš na plienky Sangenic Tec s kazetou umožňuje bezdotykové zabalenie použitých plienok. Súčasťou koša je výmenná kazeta s antibakteriálnou fóliou, ktorej zložka zničí 99 % baktérií. Kôš tak chráni detskú izbu pred zápachom aj baktériami. Vďaka technológii TWIST-LOCK sa plienka v koši zabalí do voňavej fólie a s pomocou piestu je zatlačená do koša.

Prístroj na prípravu dojčenského mlieka Tommee Tippee Perfect PrepTM vám umožní v priebehu dvoch minút pripraviť fľašku s umelým mliekom v optimálnej teplote pre podanie dieťaťu. Zabudovaný a vymeniteľný vodný filter odstráni z vody akékoľvek nečistoty a pre prípravu mlieka možno teda použiť aj vodu z kohútika. Prístroj zohreje na optimálnu teplotu vami zvolené množstvo vody (120-330 ml) priamo do dojčenskej fľašky. Potom už stačí iba nasypať do fľašky odmerané množstvo umelého mlieka pretrepať. Príprava je rýchla, spoľahlivá a hygienicky čistá.

Sunar Premium 2, ktorého zloženie je inšpirované zložením materského mlieka. Zaisťuje prísun dôležitých minerálnych látok a vitamínov ako napr. A, C, D, ktoré prispievajú k rozvoju imunity, kyselina alfa-linolénová pre rozvoj mozgu a železo pre rozvoj poznávacích funkcií. Navyše mlieko skvele chutí. Vhodné ako súčasť zmiešanej stravy pre deti od ukončeného 6 mesiaca.

Budete mať možnosť testovať jeden z 3 balíčkov.

Prvý balíček:

Dojčenská fľaška ANTI-COLIC Tommee Tippee Closer To Nature

Dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature

Sklenená dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature 

Ohrievačka dojčenských flias Tommee Tippee

Sunar Premium 2

Druhý balíček:

Dojčenská fľaška ANTI-COLIC Tommee Tippee Closer To Nature

Dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature

Sklenená dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature 

Designový kôš na plienky Sangenic Tec s kazetou

Sunar Premium 2

Tretí balíček:

Dojčenská fľaška ANTI-COLIC Tommee Tippee Closer To Nature

Sklenená dojčenská fľaška Tommee Tippee Closer To Nature 

Prístroj na prípravu dojčenského mlieka Tommee Tippee Perfect PrepTM

Sunar Premium 2

Koho hľadáme

Hľadáme 10 mamičiek detičiek od ukončeného 6. mesiaca do jedného roku, ktoré svoje malé poklady kŕmia z fľašky. Ak prechádzate z dojčenia na fľašku, kombinujete oboje alebo skrátka z akéhokoľvek dôvodu nedojčíte, určite sa vám táto výbavička zíde. Mamičky, ktoré hľadáme, musia byť komunikatívne, aktívne a musia sa rady podeliť o svoje skúsenosti aj prostredníctvom fotografií.

Ako sa zapojiť

Ak by ste spolu so svojimi drobčekmi rady testovali tieto praktické balíčky, napíšte nám do komentára niečo o sebe a svojom dieťatku. Popíšte, ako u vás prebieha kŕmenie a či máte doma malého papkáča alebo skôr nejedlíka.

Čas na zapojenie máte do nedele 17.2.2019 a v pondelok 18.2.2019 vyberieme 10 mamičiek a ich detičiek, ktoré sa môžu tešiť na praktické produkty, ktoré sa postarajú o plné brušká malých drobcov.

Budeme sa tešiť na vaše komentáre a držať vám palce,

konik_testuje

#test_tommeetippee

Čítaj celý článok
redakcia
Dnes o 06:48 Čítané 2377x

Úspešne som do nich dostala imunoglukán, Déčko, Céčko, echinaceu a pevne verím, že toto chrípkové obdobie prežijeme bez následkov. Choré nebývajú, no preventívne dostávajú všetko pre zdravie. Sebe som nedala, nestihla som.

Vrátili sme sa od zubárky, vraj majú krásne zúbky a určite im ich pekne dočisťujem. Na trojročnej prehliadke boli pochválené, že vedia pekne farby, čísla aj pozdraviť.

Nespomínam si, kedy som naposledy bola na preventívke so sebou. A u gynekológa Hlavne, že deti majú za sebou očnú, zubára, očkovanie, preventívku a všetko ostatné. Ja počkám. Keď bude viac času. Toho času však stále nejako nie je dosť. Pozerám na zvyšky laku na nohách, na pedikúre som bola naposledy v septembri.

A tak to stále nejako dokola točíme. Škola, škôlka, tanečná, angličtina, plávanie, výlety, úlohy, domácnosť, muži a rodina. Do detí pcháme vitamíny, lieky, vodíme ich na preventívky a na seba zabúdame.

Tak schválne. Kedy ste si vy dali imunoglukány v chrípkovom období? Vitamíny? Akokeby sme si ich mi nezaslúžili a naše zdravie nebolo dôležité. Hlavne nech sú deti zdravé.

Kedy ste mali naposledy chvíľu, nie pre seba, alebo bezcieľne rolovanie feedov cudzích ľudí, ale pre svoje zdravie? Koľko rokov ste neboli na preventívke? U zubára, gynekológa, na sone prsníkov, mamografii, u očnej? Ako dlho si myslíte, že sa to dá odkladať?

Poviem vám ako dlho. Do prvých problémov. Presne dovtedy, kým sa vám ten zub, na ktorý ste sa vykašlali pred piatimi rokmi, nerozpadne zvnútra. Alebo kým vás prsník nezačne bolieť alebo si nahmatáte hrčku. Len potom sa splašene vyberieme so zlým svedomím k lekárom.

Nerobme to už. Dbajme o svoje zdravie tak, ako o to detské. A aj keď vy na seba nemyslíte, Union zdravotná poisťovňa áno. Poskytuje vám možnosť vrátenia peňazí za zubára až do výšky 100 eur, bezplatné cytologické vyšetrenie už po osemnástom roku života alebo, ak o seba nebudete dbať vy, na preventívne programy vám pošle pozvánku. Výhod pre nás, ženy, je viac. Celý zoznam nájdete tu.

"Maminka, ty si doblá matka!“ prišlo za mnou toto moje dieťa a ja neviem, kde nabralo tú potrebu, mi toto oznámiť.

„A prečo som dobrá matka?“ pýtam sa v nádeji, že sa dozviem odpoveď.

„Lebo sa o nás pekne staláš a chodíš s nami na výlety.“

Také jednoduché? Kiežby byť dobrá mama znamenalo len chodenie po výletoch a staranie sa o deti. Byť dobrou mamou znamená v prvom rade byť vo fyzickej aj psychickej pohode. Starať sa o deti znamená aj starať sa o seba.

Povedzte nám v komentároch, čo ste pre seba urobili naposledy vy a vyhrajte 3 fľaše EQUA s motívom kvetov (600 ml) a 3 čierne zápisníky s pevnou väzbou Moleskine.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
10. feb 2019 Čítané 969x

"Tento týždeň nás čaká návšteva v pedagogicko-psychologickej poradni ohľadom prípadného školského odkladu (syn sa narodil v lete). Čo nás čaká? Ako to prebieha? Na čo sa pripraviť? Nejaké tipy? Rady? Čokoľvek ... vďaka."

    Návšteva pedagogicko-psychologickej poradne (celým menom Centrum

pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, skrátene CPPPaP) je pre mnoho rodičov nutným zlom, z ktorého majú už vopred obavy alebo mu neveria. Je to však úplne zbytočný strach. Pracovníci v poradni tam nie sú preto, aby niekomu škodili. Naopak. Majú pomáhať s rozhodnutím vo chvíľach, kedy si rodičia nie sú istí a potrebujú odbornú radu týkajúcu sa najmä školskej zrelosti a nástupu do prvej triedy. Aké sú najčastejšie dôvody pre návštevu pedagogicko-psychologickej poradne? Čo potrebujete so sebou? A ako návšteva prebieha?

Prečo pedagogicko-psychologická poradňa?

    Poradne tohto zamerania nájdeme prakticky po celej republike. Bývajú umiestnené v každom väčšom meste a zriaďujú ich Okresné úrady. Väčšina služieb je bezplatná, teda sa otvárajú aj ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, ale nemajú toľko financií. Centrá majú svoje spádové oblasti, ale môžete skúsiť objednať sa aj mimo svojej spádovej oblasti.

Poradne poskytujú služby deťom od predškolského veku až po vysokoškolákov a spolupracujú aj s rodičmi a učiteľmi. Ponúkajú celý rad preventívnych programov, školia učiteľov. Tvoria postupy, ako predchádzať šikanovaniu, pomáhajú šikanu diagnostikovať, ak sa objaví a podieľajú sa aj na jej odstránení. Maloleté dieťa musí objednať rodič, dospelé už príde samo. Rodičia sa môžu objednať aj bez odporúčania.

Dôvody na vyšetrenie

    Do PPP môžete dieťa objednať na základe svojho vlastného uváženia. Dôvody môžu byť rôznorodé. Ak sa vám niečo nezdá a chceli by ste sa poradiť s odborníkom, pokojne zavolajte a objednajte sa. Ak by vás poslal pediater, škôlka, neurológ alebo logopéd, je dobré mať so sebou vyplnený dotazník. Aké dôvody môžete mať na objednanie?

 • Predškolské deti

    U malých detí rodičia asi najčastejšie riešia vhodnosť umiestnenia do škôlky. Často majú pochybnosti, či už ju zvládne a je pripravené tam pravidelne chodiť. V poradni vám poradia, či škôlku dieťa zvládne alebo či je lepšie ešte počkať, prípadne ako postupovať v spolupráci s učiteľkami. Problémy sa môžu objaviť aj po nástupe do škôlky. Tie tiež pokojne konzultujte v poradni. Najväčší nával zaznamenávajú pracovníci vždy pred zápisom či nástupom do prvej triedy. Vtedy psychológovia vyšetrujú školskú zrelosť, teda či je dieťa už dostatočne zrelé na školu.

 • Deti na základnej škole a na strednej škole

    V školskom veku už rodičia vodia deti do poradne predovšetkým vtedy, keď sa objavia nejaké problémy v škole. Môžu byť prospechové aj výchovné. Psychológ a špeciálny pedagóg môžu diagnostikovať poruchy učenia a dať rodičom i učiteľom odporúčania, ako pracovať s dieťaťom. U výchovných problémov často pracujú s celou rodinou.

Ďalším častým dôvodom pre návštevu je nerozhodnosť žiakov na konci školskej dochádzky, kedy nevie, akú školu by chceli študovať. Profesijné poradenstvo môžu využiť neskôr aj stredoškoláci, ktorí premýšľajú nad štúdiom vysokej školy.

Spolupráca s CPPPaP je vhodná aj u tých, ktorí majú nejakú formu postihnutia alebo znevýhodnenia oproti ostatným. Pracovníci im dokážu pomôcť so začlenením alebo odporučia zaradenie do vhodnejšie školy.

Je dôležité tiež vedieť, že nič z toho, čo vám v poradni povedia alebo poradia, nemá záväzný charakter. Berte to ako radu, ktorou sa môžete, ale nemusíte riadiť. Ak vám napríklad psychológ povie, že má vaše dieťa skvelé predpoklady na štúdium medicíny, neznamená to, že sa presne tam musí prihlásiť.

 • Mimoriadne talentované deti

    Máte pocit, že vaše dieťa je v nejakom ohľade talentovanejšie než bežné deti? Aj to je dôvod pre návštevu poradne. Aby mohol žiak dostať individuálny vzdelávací plán alebo mohol byť zaradený do školy či triedy pre nadané deti, je potrebné vyjadrenie odborníka. Diagnostiku môže vykonávať iba diplomovaný psychológ spolu so špeciálnym pedagógom. Na vyšetrenie sa používajú štandardizované metódy a testy a výstupom diagnostiky je oficiálna správa o tom, či má dieťa nejaký zvláštny talent.

Ako vyšetrenie v pedagogicko-psychologickej poradni prebieha?

    "Obidve deti mám augustové, tak som ich dala otestovať, aby sa mi potvrdil môj názor, či ich dať, alebo nedať do školy. Potvrdil sa mi, testy poukázali u dcéry na pripravenosť, s tým sa stotožňovali aj panie učiteľky v škôlke. U syna sme chceli odklad, odporúčala aj škôlka, potvrdili aj test.


Keď testovali dcéru, bola som prítomná, hravou formou sa jej pani psychologička všeličo pýtala - farby, tvary, čísla atď., kreslila, stavala z kociek, hrala sa s hračkami atď. Psychologička okrem iného sledovala aj sústredenosť, vytrvalosť, unaviteľnosť. Nič stresujúce, pohodová, uvoľnená atmosféra, dcéra ani nevedela, že sa podrobuje nejakým testom.


Keď bol na testoch syn, pani psychologička ho chcela mať bezo mňa, on je smelší ako dcéra, tak som to rešpektovala. A potom mi hovoril podobne - pýtala sa ho, staval, hral sa, kreslil...


U obidvoch som dostala aj písomnú správu z vyšetrenia aj s odôvodnením, prečo odporúčajú - neodporúčajú odklad."


Prvá návšteva PPP zvyčajne pozostáva z psychologického a špeciálne pedagogického vyšetrenia. Jednotlivé vyšetrenia trvajú asi dve hodiny. Pokiaľ sa jedná o komplexné vyšetrenie v jeden deň, počítajte aj s dlhším časom. Než do poradne pôjdete, pripravte si všetky informácie o dieťati. Oborníkov zaujíma ranný vývoj, anamnéza, záujmy, zdravotný stav atď. Vlastné vyšetrenie sa odohráva väčšinou bez prítomnosti rodičov, ale samozrejme vás z neho nikto vyhnať nemôže. Vyšetrenie môže prebehnúť aj vo viacerých návštevách.

Do poradne príďte určite včas, lepšie s malým predstihom. Poskytnete sebe aj dieťaťu dostatok času na rozkukanie sa v novom prostredí a obaja sa určite budete cítiť lepšie.

Čo si priniesť do poradne so sebou?

    Správy z iných vyšetrení (psychologické či špeciálne pedagogické), školský dotazník od vyučujúceho, správy od odborných lekárov (neurológ, psychiater). Tie pomôžu pri posudzovaní aktuálnej situácie a umožnia nájsť rýchlejšie riešenie.

Pripravené poznámky o doterajšom vývoji dieťaťa (napr. poznámky, ktoré ste si písali do pre seba - kedy dieťa začalo chodiť, hovoriť, koľko vážilo, meralo).

Desiatu a pitie pre dieťa i pre seba, knižku, obľúbenú hračku, hru. Časť doby strávi dieťa v čakárni. Počítajte s tým.

Väčšinu vyšetrenie je nutné vykonávať v dopoludňajších hodinách, keď sú deti pozornejšie a bdelejšie. Dieťa musí byť zdravé. To je dôležité nielen kvôli ochrane pracovníkov a ostatných klientov, ale aj preto, že keď sa dieťa necíti dobre, zle spolupracuje a výsledky sú skreslené.

Ako často musíte chodiť do pedagogicko-psychologickej poradne?

    Samotné vyšetrenie môže a nemusí prebehnúť v jeden deň. Predsa len je celkom náročné a najmä u menších alebo citlivejších detí je lepšie ho rozložiť na viac návštev. Staršie deti to zvyčajne zvládnu naraz. Po ukončení vyšetrenia sa rodič dozvie výsledok aj navrhované odporúčania. 

V prípade, že výsledky testovania nie sú jednoznačné, môže vás psychológ s dieťaťom objednať na dotestovanie alebo v prípade školskej zrelosti nie je nezvyčajné, ak odporučí zopakovanie testu školskej zrelosti neskôr.

Čítaj celý článok
redakcia
9. feb 2019 Čítané 699x

"Zaujímalo by ma, čo robíte doma s deťmi, keď sú choré. Mám syna, ktorého neodradí skoro žiadna teplota, v posteli mi zrovna moc ležať cez deň nechce. Vy s aktívnymi detičkami, ako im cez deň hľadáte zábavu?"

Keď dieťa maróduje, trpíme spolu s ním a prajeme si, aby mu bolo zase lepšie a vrátil sa nám ten náš výmysleník. Akonáhle sa mu ale uľaví a naše prianie sa splní, nastáva nový problém. Ako udržať neposedníkov v pokoji, aby sa choroba naozaj poriadne vyliečila?

Samozrejme sa ponúka jedno veľmi jednoduché riešenie - televízia či tablet. Lenže nechať dieťa sledovať televíziu alebo hrať sa na tablete od rána až do večera príliš vhodné a ani výchovné nie je. Pevne veríme, že v článku nájdete dostatok inšpirácie, ktorá vám pomôže vo chvíli, kedy vaše dieťa skáče a behá po byte ako drak namiesto toho, aby bolo v pokoji a odpočívalo.

Ako zabaviť deti pri chorobe?

    "Ak sa cíti celkom dobre, tak ho nenútim byť vyložene v posteli, ale nesmie lietať, jašiť sa a pod. Takže kľudne si maľuje pri stolčeku, alebo niečo skladáme, natiahne sa v obývačke na pohovku a pozrie na rozprávky. Občas ho na chvíľu zaženiem do postele a trochu si čítame, alebo sa rozprávame s plyšákmi. Poznám to tiež moc dobre, syn sa aj pri teplote 39 chová v podstate úplne normálne, vlastne to na ňom ani nie je poznať, kým ho nechytím. Väčšinou aj normálne je, a že by napríklad cez deň zaspal, keď je chorý, tak to ani náhodou," zveruje sa mamička na Modrom koníku.

Ak je to len trochu možné, naplánujte také hry a aktivity, na ktoré bežne nemáte toľko času, koľko by ste si priali. Vytiahnite zo skrine všetky spoločenské hry, puzzle, knihy, hrajte divadlo, odpočívajte spoločne a užívajte si spoločný čas.

Pohrabte sa v spomienkach

    Vyberte staré albumy s fotografiami. Užívajte si zábavu a spoločne sa zasmejte nad fotkami otecka v čase, keď ešte nosil plienky, alebo napríklad nad vašou snímkou, ktorá bola zhotovená vo chvíli, kedy ste bola celá ušpinená od čokolády. Spoločne si môžete prezerať aj fotografie z besiedky, rodinných dovoleniek, akcií a pod. Takéto spomienky si rado prezerá nielen dieťa, ale určite aj vy.

Ak ste si od detstva schovávali svoju krabicu pokladov, práve počas choroby je ideálny čas pre jej vytiahnutie na svetlo sveta. Deti baví brať do ruky veci, s ktorými sa hrala ich mama. Podobne zafungujú aj krabice so šperkami alebo tatkova zbierka starých autíčok. Deti to považujú za vzácnosť, pretože k takýmto veciam nemajú prístup každý deň.

Veľa zábavy si užijete aj pri zostavovaní rodokmeňa. Naviac sa dieťa niečo dozvie aj o vašej rodinnej histórii a členoch rodiny. Zrazu zistí, koľko má vlastne tiet, strýkov, sesterníc, bratrancov a pod.

Kreativite sa medze nekladú

    "Nášho syna bavili knižky so samolepkami, pexeso, transportovať vodu hubkou z jedného hrnca do druhého, hranie divadla s legom, máme aj pár spoločenských hier pre malé deti a najviac ho zabaví, keď pustím mimino do jeho vecí," radí iná používateľka.

Za vyskúšanie stoja aj najrôznejšie súťaže. Skúste napríklad Bobríka mlčania. Čím dlhšie dieťa vydrží mlčať, tým väčšiu odmenu dostane.

Fajn zábava s deťmi v čase choroby je maľovanie, ručná výroba čohokoľvek a práca s plastelínou či hlinou. Teda v prípade, že ustojíte všadeprítomný neporiadok, ktorý po týchto aktivitách ostáva. Keď máte veľmi šikovné deti, vezmite prázdny kvetináč alebo papierový tubus od kuchynských utierok a nechajte fungovať svoju a detskú fantáziu. Môžu ho podľa ľubovôle pomaľovať farbami, a pod.

Deti milujú navliekanie korálok. Vyskúšajte napríklad náhrdelník z piatich farieb alebo použite alternatívne suroviny (gumenné cukríky, cestoviny a pod.). Výrobok potom darujte niekomu z rodiny.

Pomôže aj to, čo máte bežne doma. Dieťa môže presypávať hrach a fazuľu, zavrtávať skrutky do polystyrénu, priraďovať obrázky, skladať oblečenie.

Samozrejmosťou sú aj knižky. Skúste vyskúšať tie magnetické, so samolepkami a dokreslovačky. Tvorenie čísel, obrázkov, detské sudoku alebo krížovky. V obrázkovej knižke môžete aj spoločne hľadať. Vy poviete, že má dieťa hľadať malého chlapčeka s červeným tričkou a modrou šiltovkou a ono ho musí nájsť.

Spoločenské hry

    Obľúbená klasika, na ktorú bežne nezostáva čas. Spoločenské hry sú obvykle zdĺhavé, takže si na ne v bežný deň nie vždy nájdete dostatok času. Pri chorobe nastáva ideálna príležitosť. Vyberať môžete medzi didaktickými, náučnými alebo čisto zábavnými hrami. Obľúbené sú: Monopoly pre deti, Stávky a dostihy pre deti, Človeče nehnevaj sa alebo trochu jednoduchšia verzia Poď sa hrať, prexeso či rôzne kartové hry a pod.

Pretože pri spoločenskej hre nemusí dieťatko vydržať, môžete ho skúsiť nalákať na kreativitu a rôzne kreatívne sady. Počuli ste už o detskom hrnčiarskom kruhu, domácich laboratóriách, výrobe sviečok, mydiel, kryštálov a ďalších? Sú skvelé, deti bavia a niečo sa pri nich aj naučia.

Zabavte sa v kuchyni

    Choré deti často nemajú takú veľkú chuť do jedle ako zdravé. Niečo málo by ale zjesť mali. Oveľa väčší hlad dostanú potom, čo vám s prípravou obeda alebo olovrantu pomôžu. Zapojte ich do varenia polievky, urobte spoločne nejaký dezert alebo zavarte kompóty a marmelády. Nechajte dieťa ozdobiť tanier zeleninou alebo mu navrhnite, aby vytvorilo kreatívny obrázok z cestovín.

Zábava v rodinnom kruhu

    "Keď je syn chorý, pozývame mu na návštevu babičky a rôznych ďalších dospelých, s ktorými sú hneď tie ohrané aktivity iné. Vo chvíli, keď už choroba ustupuje, by určite išlo zavolať aj nejakú platenú pomoc, ktorá by mu niekoľko hodín času venovala," odhaľuje svoj recept ďalšia mamička.

Pozvite k vám domov na návštevu babičky alebo deduškov. Teda vo chvíli, keď už sa vaše dieťa z choroby dostáva, aby nenakazilo ešte aj ich. Radosť zo spoločne strávených chvíľ budú mať všetci.

A čo tak pripraviť prekvapenie pre súrodencov alebo druhého rodiča? Nazdobte slávnostne byt, pripravte uvítací plagát, niečo dobré uvarte alebo nacvičte s dieťaťom divadelné predstavenie.

Obmieňajte aktuálne hračky na hranie

    Hračky, ktoré už doma máte, prestali vaše dieťa baviť. Čo s tým? Mať doma úplne všetko naozaj nejde. Riešenie ale existuje. Časť hračiek svojim deťom schovávajte a raz za čas tieto veci vyberte alebo vymeňte za iné. Tak si budú mať stále s čím hrať a zaženú nudu. Niečo sa dá požičať či vymeniť s deťmi susedov či kamarátok. Razom tak vyčarujete dieťaťu niečo nové na hranie.

Hry do postele

    Aj dieťa, ktoré sa už uzdravuje, musí čas od času ležať v posteli bez zbytočného pohybu. Našťastie aj v posteli sa dá vymyslieť veľa zábavy.

"Skúsila by som určite bunkre, pretože sa rád schováva. A nebála by som sa povoliť viac televíziu. Náš malý miluje na Youtube videá s kresleným traktorom, kombajnom pod. Keď potrebujem niečo fakt urobiť a nezabavím ho inak, tak pri tomto by vydržal večnosť. Komentuje, čo tam je, čo tie stroje robia a tak. Raz za čas sa určite nič nestane," radí ďalšia používateľka.

Bunkre

    Urobte z obyčajnej postele neobyčajnú a premeňte ju na bunker. Alebo urobte malej princeznej posteľ s nebesami. Okolo postele rozostavte stoličky a prehoďte cez ne veľkú deku, záclonu či prehoz. A o zábavu máte postarané.

Tma a baterky

    Vezmite si baterku, zatiahnite závesy a začnite so skvelou zábavou. Svieťte na steny a hrajte sa so svetielkami na babu, určite si prekážkovú dráhu, ktorú musíte svetlom zdolať, alebo vytvárajte tieňové zvieratká s pomocou svetla a prstov.

Guličky v perine

    Guličky sa nemusia hrať len na jar a vonku. Stačí si urobiť v perine jamku, vyhrabať svoje sklenenné guľôčky a turnaj môže začať. Kto prehrá, musí splniť nejakú úlohu.

Chorý plyšák a jeho liečba

    Aká je najobľúbenejšia hra, keď sú deti choré? Rozhodne tá na doktora. A chorý môže byť plyšák, mamička, otecko alebo súrodenec. Choré dieťa sa na chvíľu stane vyhláseným lekárom, ktorý odhalí príčinu ochorenia a vylieči svojich pacientov. Chorý plyšák môže mať obviazanú labku alebo napríklad krk. Kto sa uzdraví rýchlejšie?

Schovka

    Snáď každé dieťa miluje schovávanie. Tentokrát ide o schovávanie vecí. Vyberte niečo malé (guličku, autíčko, figúrku) a ukryte túto vec do perín, vrecka od pyžama, na nočný stolík atď. A nezabudnite dieťaťu radiť. Určite to poznáte - zima, zima, samá zima, prihorieva, horí.

Keď sú deti choré, je to doma často náročné. Keď ochorie dieťatko nabudúce, skúste to nebrať ako príťaž, ale skôr ako príležitosť pre aktivity, na ktoré vám v bežnom každodennom kolotoči nezostáva čas.

Čítaj celý článok
veronique2508 AMBASÁDORKA
8. feb 2019 Čítané 845x

Ahojte,

verím, že januárový fyzický, duševný, ponovoročný "Mordor" a pocit, že je každý deň pondelok, je už úspešne za nami. Máme tu nový mesiac február a ja som si pre vás pripravila zaujímavú výzvu. Každá z nás by mala viac myslieť na seba a na svoje zdravie. Existujú tisíce chorôb, milióny výhovoriek, ale zdravie máme len jedno. Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen ako neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Výzva pre zdravie je tu pre teba. Buď nápaditá a kreatívna.

Ukáž nám, ako športuješ, prechádzaš sa, zdravo sa stravuješ, detoxikuješ, absolvuješ preventívnu prehliadku, kočíkuješ, oddychuješ, cestuješ, upratuješ, uspávaš, klebetíš s kamarátkami, tešíš sa zo života. Jednoducho robíš to, čo ťa robí naozaj šťastnou. Veď radosť je zdravie našej duše. Pozývam ťa starať sa o svoje zdravie. Takže ak chceš urobiť pre seba viac a motivovať pri tom aj ostatných, tak práve pre teba je určená #vyzvaprezdravie.

Ako sa môžeš zapojiť do výzvy pre zdravie? Je to veľmi jednoduché:

 • pridaj sa k nám do skupiny Ženské veci a sleduj môj profil,
 • svoj príspevok pridaj do skupiny Ženské veci a označ hashtagom #vyzvaprezdravie a #zenskeveci,
 • do výzvy pre zdravie sa môžeš zapojiť aj každý deň, no zakaždým s novým príspevkom,
 • na najaktívnejšiu členku skupiny čaká špeciálny balíček plný darčekov s logom Dr. Skúmavku,
 • vo svojom príspevku môžeš označiť aj svoje koníkové kamarátky, ktoré vyzveš, aby sa pripojili k nám do #vyzvaprezdravie (nie je to podmienkou pre odovzdanie výhry), a tak pomôžeš šíriť osvetu zdravia a prevencie... a, samozrejme, zvyšuješ svoju šancu na výhru
 • výzva pre zdravie štartuje dnes 5. 2. 2019 a potrvá až do konca februára,
 • 1. marca vyžrebujeme 1 z vás, ktorej darujeme absolútnu novinku laboratórií Medirex, a to ,,Laboratórne vyšetrenie oneskorenej potravinovej alergie – Základné potraviny 22“ – domáce vyšetrenie zo suchej kvapky krvi,
 • viac info o výzve pre zdravie nájdeš v tomto štatúte.

Už teraz sa veľmi sa teším na všetky vaše originálne príspevky a prajem vám, aby ste tento krásny mesiac prežili v láske a zdraví. Užite si nádherné chvíle so svojimi milovanými, prežite naplno každý jeden deň, buďte šťastné a usmievajte sa. Starajte sa o seba a nezabúdajte, že na vašom zdraví záleží.

                                Veronika :hearts:

#vyzvaprezdravie  #zenskeveci  #starajmesaoseba #zdravie

Čítaj celý článok
redakcia
8. feb 2019 Čítané 391x

    S partnerom ste dospeli do bodu, kedy sa o rozšírení rodiny bavíte čím ďalej častejšie. Keď sa zveríte kamarátkam alebo sa letmo porozhliadnete po internete, pravdepodobne sa k vám dostanú hlavne také správy o snažení, ktoré nie sú pozitívne, a tak trochu vás desí, ako náročné toto obdobie býva.

Keď sa začnete zaujímať o snaženie sa o bábätko, začnú sa na vás sypať predovšetkým informácie o tom, koľko vitamínov treba zjesť, aby ste vôbec boli plodná, o výpočtoch najvhodnejších dní pre sex, kedy je najväčšia šanca na počatie, a tiež varovanie, kedy sex mať nemáte a desiatky dôvodov, prečo sa otehotnieť niekedy nedarí. Hneď v počiatkoch si však treba vziať k srdcu, že ak niečo rozhodne nepomôže prirodzenému počatiu, potom je to pocit tlaku, stresu a časovej tiesne.

Snaženie sa o bábätko, samotná atmosféra toho veľkého kroku, má byť predsa zlatý klinec vášho vzťahu s partnerom a veľký skok vo vašom živote. Nenechajte si tú atmosféru ukradnúť. Nepredpokladajte problémy dopredu, nenechajte z vášho životného zlatého klinca urobiť mechanickú, povinnú a dôkladne plánovanú akciu, ku ktorej je potrebné viesť dva zošity a zostavovať tri grafy. Skúste na to ísť s pohodou, s vášňou si to prežite a užite naplno.

Základ úspešnej snahy o bábätko - dobrý sex

    Medzi prvými vecami, o ktorých premýšľate, že na nich budete musieť zapracovať, je sex. Od puberty nás sprevádza túžba po ňom a čím sme staršie, tým si viac uvedomujeme, akú dôležitú úlohu v našich životoch a vzťahoch hrá.

Dôležitosť sexu si však najviac uvedomíte presne vo chvíli, keď sa rozhodnete, že sa budete snažiť o bábätko. Chvíle, kedy si s partnerom začnete priať počať dieťa, býva jedným z najkrajších období v partnerskom živote. Sprevádzajú ho pocity naplnenia vášho vzťahu, radosti, ale možno aj strachu.


Od počiatkov nášho sexuálne života, od doby, čo sme sa o sex začali aktívne zaujímať, sme boli poučovaní hlavne o tom, ako sa proti počatiu efektívne chrániť. Tehotenstvo bolo nežiaduce, možno ste aj niekoľkokrát zažili stres a strach z toho, že antikoncepcia zlyhala.


Teraz, po rozhodnutí, že sa o bábätko začnete snažiť, prežívate úplne novú situáciu, opačnú od mechanizmov, ktoré ste doteraz dodržiavali v snahe neotehotnieť. "Oplodňovací sex," teda milovanie, pri ktorom prvýkrát nepoužívate žiadnu ochranu a prvýkrát v živote dúfate, že otehotniete, je jeden z najkrajších zážitkov a akýsi vrchol v budovaní partnerského vzťahu.

Obzvlášť ak si s partnerom v peknej chvíli nahlas poviete, že tentoraz sa o bábätko pokúsite, čaká vás jeden z najkrajších životných zážitkov. Pocit, že sa milujete preto, aby ste spolu mali dieťa, je silný a nádherný. Pre vás i pre vášho muža.

Ako snaženie zefektívniť, aby oplodnenie bolo čo najpravdepodobnejšie?

    Ak vás z nejakého dôvodu netlačí čas, vyhraďte si minimálne prvé mesiace, v ktorých sa budete o bábätko snažiť, len na prežitok. Nestresujte sa premýšľaním, plánovaním, tlakom na seba, že musíte otehotnieť hneď na prvýkrát, ale sex si užite s vedomím, že práve robíte svoje budúce dieťa.

Spôsobov, ako pri sexe zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia, ale zároveň pritom u seba alebo u partnera netlačiť na výkon, je niekoľko.

Znalosť cyklu a doby ovulácie vám pomôže správne časovať

    Hlavným predpokladom pre úspešné oplodnenie je vaša ovulácia, ktorú ste možno doteraz ani nespozorovali. Ak ste používali hormonálnu alebo bariérovú antikoncepciu, nemali ste možno dôvod sa o ňu zaujímať, keďže ste sa pred otehotnením dostatočne chránili po celý svoj mesačný cyklus.

Ak ste tak ešte nerobili, zaveďte si menštruačný kalendár. Existuje napríklad veľa aplikácií do smartphonov, ktoré sú veľmi dobre a prehľadne spracované. Zapisovanie dní, v ktorých máte menštruáciu, vám totiž zároveň poukáže na dni, kedy by ste mali mať ovuláciu. Zvyčajne je to uprostred cyklu a najviac plodná ste tri dni pred a tri dni po samotnej ovulácii.


Ovuláciu na sebe môžete zároveň pozorovať, často ju sprevádzajú mierne bolesti v podbrušku, ale hlavne zvýšená sexuálna túžba a neprehliadnuteľný vaginálny výtok, ktorý sa štruktúrou podobá vaječnému bielku. Tento jav, tzv. cervikálny hlien, je presne to, čo v honbe za počatím potrebujete. Svojou štruktúrou totiž tento hlien pomáha spermiám dostať sa až k vajíčku.

Ovuláciu si môžete tiež overovať pomocou ovulačných testov. Tie, rovnako ako známejšie tehotenské testy, dokážu zo vzorky vášho moču určiť, či ovuláciu práve máte. Znalosť obdobia, v ktorom ovulujete, potom môžete využiť a každý mesiac vaše snaženie sa o bábätko smerovať najviac k tomuto dátumu. Možno si však všimnete, že to pôjde celkom prirodzene - hormóny, ktoré sa pri ovulácii produkujú, vo vás samy budú prebúdzať väčšiu chuť na sex a milovanie si budete viac užívať.

Úplne nenápadným, neinvazívnym spôsobom, ktorý vaše snaženie zefektívni prakticky bez námahy, je sledovanie vášho menštruačného cyklu. Stiahnite si do mobilu aplikáciu s menštruačným kalendárom, zapíšte si do neho svoje dni,

a zvyšok vám aplikácia vypočíta sama.

Pokiaľ k sebe budete pozorná, sama svoju ovuláciu časom spoznáte a dokážete ju využiť k svojmu prospechu.

Milujte sa v polohách, ktoré oplodneniu nahrávajú

    Aj keď máte práve ovuláciu a vaše lono sa na príchod spermií vyložene teší, voľbou polohy počas sexu, alebo aspoň jeho záverečnej fázy, môžete prienik spermií až k vajíčku podporiť. Jednoducho môžete využiť gravitáciu.

Vhodné polohy pre oplodnenie sú teda všetky tie, kedy ste vy dole a kedy do vás váš partner preniká hlboko, ideálne keď máte navyše zadoček podložený napríklad vankúšom. Cesta spermií cez hrdlo maternice je potom omnoho ľahšie.

Po samotnom styku potom možno cestu spermií podporiť tak, že zostanete ležať v posteli a máte nohy vyššie než hlavu. Ejakulát sa potom vo vašej pošve prirodzene drží a spermie majú uľahčenú cestu. Zároveň si môžete užívať pocit, ktorý prežívate, sila mysle je podceňovaný pomocník.

Niektoré ženy pre tieto prípady obnovujú svoje športové zručnosti a po sexe trénujú sviečku, státie na hlave alebo klasický mačací chrbát - všetky tieto polohy pomôžu spermiám dostať sa bližšie k maternici. Nepokazte si tým svoj zážitok, ak máte z oplodňovacieho telocviku pocit, že na seba a svoje telo tlačíte, odložte ho pokojne na inokedy.


Známym pojmom je tzv. "prstíková metóda." Ide o úplne neodbornú a nepodloženú techniku, ale mnoho žien na ňu nedá dopustiť. V diskusiách žien, ktoré po dieťati túžia, je to potom legenda, ktorá samovoľne koluje. Pri tejto metóde vy alebo váš muž pomáhate ejakulátu v pošve tiecť za pomocou prstov a gravitácie.

Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť

    Pre podporu otehotnenia tiež môžete využiť niektoré bylinky alebo doplnky stravy.
Medzi najznámejšie a overené patrí užívanie kyseliny listovej, ktorá prispieva k správnej krvotvorbe, hojeniu rán a k normálnemu rastu a vývoju ľudského plodu. Tú môžete užívať už tri mesiace pred tým, než sa vrhnete na prvý nechránený sex. Ďalším zdrojom z prírody môže byť alchemilkový čaj, ktorý je kráľom medzi bylinkami pre ženy.

Ani jedna z byliniek vám nespôsobí žiadne nežiaduce účinky. Nenastavujte si však kvôli nim upomienky a nenúťte sa do pitia čaju, keď sa vám nechce. Užívajte ich s radosťou, myslite na to, ako vám nenápadne pomáhajú, len tak budú skutočným pomocníkom a nie stresorom.

Nesúložte, milujte sa!

    Možno vám pripadá, že v celom snažení ide hlavne o to naplánovať si na tri dni v mesiaci odpočinok, aby ste celú noc mohli vytrvalo súložiť, a zamiesiť si tak na bábätko.

Áno, mať sex v čase ovulácie je veľmi kľúčové pre celé snaženie sa o dieťa. Zvoliť pri tom alebo po tom vhodnú polohu, aby sa spermie dostali bližšie k maternici, je tiež vec, ktorá vám môže k otehotneniu významne pomôcť. Tiež čaje a bylinky vám určite môžu pomôcť k tomu, aby vaša reprodukčná sústava bola viac fyziologicky pripravená na proces vzniku nového života.

Ak však k tomu všetkému pristúpite s naplánovaným harmonogramom, pocitom nutnosti a samotný sexuálny akt budete považovať za výrobný proces, nielen že si tie krásne chvíle vo svojom živote neužijete, ale dostanete sa do kolečka stresu, nervov a časom sa možno dopracujete aj k nechuti k všetkým záležitostiam v spálni.

Skúste vymeniť sex za milovanie. Milovanie je oproti sexu celistvý proces. Záležitosť trvajúca dlhšie ako pár minút mechanických pohybov. Akt, ku ktorému atmosférou smerujete už od rána, kedy si vymieňate prvé dotyky, prvé bozky, keď spoločne večeriate a rozprávate sa pri tom. Milovanie je odovzdávanie lásky, nežnosti, vytváranie fyzického, ale aj psychického potešenia, ktoré vás naplní.

Takýto spôsob sexu je pre snaženia sa o počatie veľkým pomocníkom. Vytvorte si atmosféru, doprajte si čas, maznajte sa, odovzdávajte si lásku, ktorú k sebe cítite. Taký sex je potom zážitkom, na ktorý si budete pamätať roky. Možno pri ňom prežijete pocity, ktoré budú až hraničiť s extázou, s pocitom úplného naplnenia a súznenie. Milovanie naplní nielen vás, ale aj váš spoločný vzťah. A ak vaša snaha povedie k splodeniu bábätka, viete, že to bolo z úprimnej lásky a krásneho spojenia tela aj mysle vás oboch.

Milovanie je kľúč k bábätku. Urobte si ho pekné, zabudnite na mechanický sex naplánovaný na presný dátum a čas týždeň dopredu. Využívajte posledné chvíle, ktoré máte len pre seba ako bezdetný pár, na milovanie si hľadajte čas, vytvorte atmosféru, dajte do neho hlavne lásku. Také milovanie je pre tvorbu bábätká to pravé.

Ak sa pri tom bude dariť aj vášmu orgazmu, vaša maternica bude nadšená.

Akú úlohu v oplodnení hrá váš orgazmus?

    Vyvrcholenie a ejakulácia muža je v celom procese honby za bábätkom kľúčový jav. Zároveň ale nezabúdajte na dôležitosť svojho orgazmu. Ak mávate s vyvrcholením problémy, počas snaženia sa o bábätko možno vaše problémy rýchlo pominú.

Jedným zo zabijakov ženskej rozkoše je totiž strach z nechceného tehotenstva, hoci aj podvedomý. A ten vás práve teraz môže prestať trápiť. Uvoľnenie, ktoré spolu s odznievajúcimi obavami prichádza, so sebou môže niesť aj výrazne vyššiu mieru uspokojenia zo sexu.

Hoci sa ženský orgazmus nepovažuje za dôležitý, čo sa vzniku nového života týka, vďaka emancipácii žien a možno aj vďaka silnejúcemu feminizmu v spoločnosti sa v posledných rokoch uskutočnili nové výskumy v oblasti sexuológie, ktoré sa ženským orgazmom priamo zaoberajú.

To, že ženský orgazmus spôsobuje vo svaloch sťahy, ktoré dokážu spermie privádzať bližšie do lona, je aj pre laikov pochopiteľný mechanizmus.


Lekári spolu s antropológmi však tiež na základe výskumu ženských genitálií v posledných rokoch prišli na to, že v prvotnom vývoji ľudskej rasy mohol byť orgazmus žien pre počatie nového života dôležitejší, než je teraz. Predpokladá sa totiž, že u našich dávnych predkov k ovulácii dochádzalo len pri orgazme ženy, teda jej uspokojenie bolo jedným z dôležitých predpokladov, ako otehotnieť. Hoci dnes už túto schopnosť nemáme, nemali by sme na svoj orgazmus zabúdať.

Čo keď budem mať problémy s počatím?

    Vzhľadom k stále sa zvyšujúcemu veku párov, ktoré sa rozhodnú založiť rodinu, zhoršujúcemu sa životnému prostrediu, sedavému zamestnaniu, nezdravej strave a spôsobu života vôbec sa v posledných rokoch zvyšuje počet neplodných párov, ktoré nevedia počať prirodzenou cestou.

Ak ste týmito správami znepokojená a obávate sa, že aj vy budete mať s počatím problémy, nepanikárte, nepremýšľajte o tom, že to nepôjde. Psychická stránka robí veľké divy a vy si jednoduchým strachom môžete privodiť problémy s menštruáciou a cestu k bábätku si tak zbytočne skomplikovať.


Pracovanie na bábätku sa snažte si užiť.

    Nehľadajte v ňom skryté zákutia a nepodporujte svoje obavy, rovnako vám nebudú k ničomu dobré. Myslite pozitívne, užívajte si celú situáciu, pripomínajte si, ako ste šťastná, ako veľmi ste sa na túto dobu tešili, a snažte sa užiť si ju plnými dúškami.

Vzhľadom k tomu, koľko prekážok s otehotnením môže nastať a koľko z nich je banálnych či riešiteľných modernou medicínou, možno o ťažkostiach s otehotnením hovoriť až po roku intenzívneho snaženia sa počas plodných dní.

Máte teda pred sebou dlhý čas, ktorý si môžete užívať a tešiť sa, až vaše bábätko bude na ceste.

Čítaj celý článok
konik_testuje
10. feb 2019 Čítané 2869x

Rodičovstvo je to najkrajšie, čo sa môže človeku prihodiť. Je plné nielen radosti, ale aj chaosu. Špinavé ruky, ktoré zanechalo šantenie vonku, zafúľané ústa po dobrom papaní či chaotické kúpanie, po ktorom vyzerá kúpeľňa ako po potope. Práve v týchto chaotických okamihoch spočíva krása materstva. Na pomoc však prichádza nový rad Tesco produktov, ktoré si poradia s každodennými úskaliami starostlivosti o vaše dieťatko.

Čo budeme testovať

Vďaka týmto produktom Fred & Flo bude každý deň s vaším drobcom jedno veľké, zábavné a bezstarostné dobrodružstvo:

Fred & Flo Ultra Dry plienky 2 Mini, 3 Midi a 4 Maxi na deň a noc. Ultrasuché a pružné, s elastickým pásikom pre lepšie upevnenie okolo bruška. Vyznačujú sa priedušnými materiálmi pre pohodlie dieťatka s pružnými bariérami proti pretečeniu.

Fred & Flo Detské vlhčené obrúskyneparfumované, parfumované a bavlnené obrúsky pre citlivú pokožku sú určené na jemné a účinné očistenie hebkej detskej pokožky. Sú dostatočne jemné aj pre novorodencov.

Fred & Flo Detský olej na báze mandľového oleja, harmančeka a jojobového oleja jemne a šetrne čistí citlivú detskú pokožku. Chráni ju a zlepšuje jej pružnosť.

Fred & Flo Detský telový a vlasový šampón s harmančekom a nechtíkom jemne čistí citlivú pokožku a detské vlásky. Prírodné zložky sa postarajú o dieťatko od hlavy po päty, pokožka bude hebká a jemná.

Fred & Flo Ochranný krém na detskú pokožku na predchádzanie zaparenín obsahuje oxid zinočnatý, pantenol, aloe vera a mandľový olej a je určený pre citlivú detskú pokožku.

Fred & Flo Hydratačný krém 200 ml s olejom zo slnečnicových semien, vitamínom E, pantenolom a harmančekom pre mimoriadne jemnú a šetrnú starostlivosť o citlivú detskú pokožku.

Fred & Flo Hydratačný krém 75 ml s vitamínom E, pantenolom a harmančekom pre mimoriadne jemnú a šetrnú starostlivosť o jemnú detskú pokožku.

Fred & Flo Detský púder s olivovým olejom a alantoínom. Absorbuje prebytočnú vlhkosť a podporuje jemný, príjemný a suchý pocit na pokožke. Vyživuje a chráni citlivú pokožku.

Fred & Flo Detské harmančekové mydlo a mydlo pre citlivú pokožku. Jemné mydlo odporúčané na každodennú starostlivosť o citlivú a jemnú pokožku novorodencov a detí. Jemne čistí a vyživuje pokožku.

Fred & Flo Bavlnené utierky sú hebkejšie a jemnejšie než tradičné papierové utierky. Sú lepšie sajúce v porovnaní s bežnou papierovou utierkou, 100 % biologicky rozložiteľné, odolné a možno ich zľahka opláchnuť a znovu použiť.

Fred & Flo Vatové tyčinky vďaka ochrannému ukončeniu jemne a šetrne čistia detské ušká.

Fred & Flo Vatové tampóny zo 100 % bavlny na bežnú dennú starostlivosť o dieťa sú vyrobené z prírodných vlákien a sú úplne biologicky rozložiteľné. Vďaka vlastnostiam prírodnej bavlny sú hypoalergénne a veľmi savé.

Koho hľadáme

Na testovanie hľadáme 10 mamičiek, ktorých detičky ešte nosia plienky. Tieto mamičky by mali mať aktívny prístup k životu a mali by sa zaujímať o kozmetiku. Musia byť komunikatívne a pripravené s radosťou sa podeliť o svoje skúsenosti a o fotografie zachytávajúce každodenné okamihy ich bežného rodinného života.

Ako sa zapojiť

Chcete sa zúčastniť testovania týchto praktických produktov? Stačí, ak napíšete komentár, v ktorom nám poviete niečo o tom, ako prebieha váš bežný deň. Napíšte skrátka všetko, čo by ste nám o vás chceli prezradiť. Nezabudnite napísať, aké staré máte dieťatko a do akej váhovej kategórie plienok sa radí.

Čas na zapojenie máte do nedele 10.2.2019 a v pondelok 11.2.2019 vyberieme 10 mamičiek, ktoré prekvapíme a okrem plienok im pošleme aj mix niektorých z horeuvedených produktov.

Držíme vám palce a tešíme sa na vaše komentáre.

konik_testuje

#test_fredandflo

Čítaj celý článok
redakcia
4. feb 2019 Čítané 1155x

"Mám dve dievčatká, 2 a 4 roky, a často riešim, ako docieliť, aby spolu mali pekný a pevný vzťah na celý život. Ja sama mám staršieho brata, s ktorým som nikdy veľmi nevychádzala a myslím si, že to bohužiaľ zapríčinili rodičia, ktorí nevedomky robili chyby pri našej výchove, ktoré dnes vidím. Mám to denne na mysli a snažím sa s oboma mojimi deťmi jednať rovnako, aj keď tiež to nejde zakaždým, keď je medzi nimi dvojročný vekový rozdiel.

Napríklad - mladšia nemôže robiť všetko, čo robí staršia a mladšej sa zase musí odpustiť x vecí, pretože ešte nemá toľko rozumu, ako staršia. Ale aj tak sa naozaj snažím, aby ani jedna nemala dôvod žiarliť, venujem im rovnakú pozornosť, aj si ich s manželom rozdeľujeme, aby každá mala možnosť užiť si mamičku a otecka len pre seba. A aj tak sú stále v sebe. Viem, že sú ešte malé a je to asi normálne, ale mňa to hrozne mrzí, keď vidím, ako malá staršiu sestričku zbožňuje a chce s ňou stále byť a všetko s ňou robiť, utešuje ju, keď je smutná, alebo sa jej niečo stane. A tá staršia malú naopak stále hnevá, nechce jej nič požičať, všetko, s čím sa hrá, jej zoberi, žiarli a je urazená, keď sa chvíľu venujem jej, alebo sa s ňou maznám. Viem, že je súrodenecká rivalita normálna, ale rada by som počula rady a tipy, ako vzťah upevniť a čoho sa vyvarovať."

    So súrodeneckou rivalitou sa stretávajú takmer všetci rodičia, ktorí majú viac ako jedno dieťa. Je to úplne prirodzená vec a vo väčšine prípadov ju možno úspešne riešiť doma v rámci rodiny, najmä správnym prístupom rodičov k deťom. Niekedy však rivalita prekročí isté hranice a ak sa v rámci rivality medzi súrodencami objavuje agresia, fyzické alebo psychické ubližovanie jednému zo súrodencov, prípadne inému členovi rodiny, je vhodné túto situáciu riešiť s odborníkmi.

Príchod mladšieho súrodenca = strach zo straty rodičovskej lásky

    Jedno dieťatko už máte a každým dňom sa vám má narodiť druhé. Tešíte sa, že budete kompletná rodina a ako to všetko bude skvelé. A ono nie je. Staršie dieťa začne časom na mladšieho súrodenca žiarliť a prináša to so sebou rôzne nepríjemné situácie.

Keď sa na situáciu pozriete očami svojho dieťaťa, zistíte, že to nie je také čiernobiele, ako sa na prvý pohľad zdá. Nejakú dobu bolo jedináčik a všetka pozornosť sa upínala len na neho. A zrazu sa o ňu má s niekým deliť. Pre malé dieťa je táto situácia náročná a nevie, ako sa v nej správať, takže začne žiarliť, vzdorovať a občas sa aj nepekne správať k bábätku.

Na príchod súrodenca dieťa dostatočne pripravte

    Už v tehotenstve sa s dieťaťom rozprávajte, hladkajte spolu bruško a vysvetľujte, že sa mu narodí braček alebo sestrička. Rozprávajte mu o tom, aké to bude, keď prídete so súrodencom domov. Môžete využiť aj bábiku a "trénovať si" aké to bude, keď sa narodí. Síce vám to stopercentne nezaručí, že nebude dieťa žiarliť, ale možno budú prejavy žiarlivosti aspoň o niečo miernejšie.

Mnoho rodičov v dobrej viere rozpráva staršiemu dieťatku, že príchod súrodenca bude super a že bude mať dieťa neustále kamoša na hranie. Dieťatko je však potom často zaskočené realitou s bábätkom. Neočakávalo totiž, že sa o neho sa bude treba toľko starať, lebo je príliš malé a takmer nič nedokáže urobiť samé, že bude plakať a možno aj veľa a veľkým sklamaním potom býva, že neprišiel kamoš na hranie.

Po narodení bábätka, dajte staršiemu dieťaťu čas, aby si na novú situáciu zvyklo. Nevyčleňujte ho zo starostlivosti o bábätko, nechajte ho, nech sa zapája a pomáha vám (samozrejme pod vašou neustálou kontrolou). Bude sa vďaka tomu cítiť dôležitý a nie odstrčený.

"U nás je to zatiaľ tak pol na pol, syn dcéru zbožňuje, môže na nej oči nechať, je to proste veľká ségra, časom asi bude horšie. Dcéra ho chvíľami miluje, objíma, pusinkuje, nosí mu hračky a chvíľami hryzie, berie mu veci a tak. Ale prevládajú tie pozitívne veci, myslím, že najdôležitejšie je, do ničoho deti nenútiť, zvlášť pokiaľ ide o babu a chlapca - asi budú mať každý trochu iné záujmy a okruh kamarátov, takže najlepší kamoši z nich asi nebudú. Mne osobne stačí, keď sa budú mať radi a budú si pomáhať.

Z našej strany je asi dosť dôležité dávať im obom rovnako lásky a nestavať ani jedného do pozície toho lepšieho, alebo staršieho, mladšieho. Napríklad hovoriť "pozri sa, ako tento vie toto a ty nie" alebo "daj mu to, si starší, musíš mať rozum a tak." Nedávať vinu staršiemu, keď sa niečo prihodí, ale snažiť sa, buď nech si to vyriešia samy, alebo ak bude treba zasiahnuť, tak trestať spravodlivo. Myslím, že jedine tak sa dá vyhnúť nejakej rivalite a prípadnej nenávisti. Je to asi beh na dlhú trať a určite aj náročný, ale verím, že to stojí za to."

Intenzita rivality sa líši podľa vekového rozdielu

    Väčšina z nás počula radu o tom, že je fajn mať deti tesne za sebou, lebo keď povyrastú, tak z nich budú parťáci a spolu sa vyhrajú. Z pohľadu rivality však väčšinou platí pravidlo, že čím väčší je vekový rozdiel medzi súrodencami, tým je žiarlivosť a rivalita miernejšia. Vyplýva to z toho, že deti majú úplne odlišné záujmy, nemajú pocit, že o rodiča musia súperiť a "strhnúť" ho na svoju stranu, celkovo ich zvyčajne oveľa menej trápi pocit, že si v niečom konkurujú.


Smutným príbehom potom je, ak si súrodenci nenájdu k sebe cestu ani vo vyššom veku. Túto skúsenosť má aj jedna používateľka z Modrého koníka, ktorá napísala do diskusie: "S vetou, že sú od seba deti krátku dobu, budú si časom pekne rozumieť a v dospelosti sa to zrovná, bohužiaľ nemôžem súhlasiť. Moja skúsenosť je, že sa to jednoducho nezrovná a nie, nemusia si rozumieť. vekový rozdiel medzi mnou a sestrou je rok a pol a musím povedať, že je to čistá katastrofa. Sme rozdielne snáď úplne vo všetkom. Ja osobne to teraz vnímam tak, že žiadnu sestru nemám. Muž má so sestrou vekový rozdiel 10 rokov a majú nádherný vzťah, až mi je z toho niekedy do plaču."

Samozrejme, ako všetko, je aj súrodenecká rivalita individuálna, takže takto to nemusí striktne platiť vo všetkých prípadoch.

Čo je príčinou súrodeneckej rivality?

    Podľa vedcov sa na vzniku súrodeneckej rivality podieľa viac faktorov. Ide najmä o tieto:

 • pohlavie súrodencov - viac bojujú medzi sebou deti rovnakého pohlavia
 • vyššie spomínaný vekový rozdiel medzi deťmi
 • osobnosť a temperament detí
 • nadanie či vysoký intelekt jedného dieťaťa
 • v neposlednom rade býva príčinou nesprávny prístup rodičov k výchove detí

Ako sa rivalita medzi súrodencami prejavuje

    Súrodenecká rivalita sa môže prejavovať rôzne, môže ísť napríklad o:

 • časté a neustále vyžadovanie pozornosti rodičov, najmä od staršieho dieťaťa
 • regresie, počas ktorých sa staršie dieťa vráti k správaniu, ktoré už nezodpovedá jeho veku (napr. si začne cmúľať palec, šušlať ako mladšie dieťa, vyžadovať fľašu s mliekom a podobne)
 • dieťa dráždi a provokuje súrodenca
 • deti na seba kričia, bijú sa, hádajú sa a podobne
 • deti si medzi sebou nechcú požičiavať hračky
 • alebo nedokážu primerane prejavovať pozitívne emócie

Do istej miery je toto správanie normálne a ide o bežné správanie. Vo väčšine prípadov sa takéto správanie neprejavuje neustále. Deti sa spolu dokážu aj pekne hrať a je vidieť, že sa majú radi. Problém nastáva v prípade, keď sa takéto správanie stupňuje alebo pretrváva dlhú dobu. Situácia je potom poriadne únavná aj pre rodičov.

    "Vždy som si myslela, že naše dve najmenšie ratolesti sa tak nejako nemusia - musia sa deliť o mamičku, chodia na seba žalovať, bijú sa ako diví, len málokedy a na máločom sa zhodnú alebo vydržia spolu. A ajhľa, keď dcéra začala chodiť do škôlky, z bráčeka sa stal veľký obranár a zrazu je sestrička len jeho a beda tomu, kto by jej chcel skriviť vlas. Rovnako na oplátku, keď bol syn chorý, tak dcéra zo solidarity nešla do škôlky tiež - aby ona za ním neplakala v škôlke a on za ňou neplakal doma, ako mi bolo jasne vysvetlené. Takže asi tak."

Ďalšie používateľka píše: "U nás to šlo nejako prirodzene, samovoľne. Mne sa javí ako veľmi dôležitá atmosféra v rodine, to ako sa správajú k sebe dospelí, deti to kopírujú. Žiadna fáza súrodeneckej rivality u nás neprebehla a som za to rada. Niektoré známe to opisovali dosť dramaticky, neviem, nemôžem súdiť. Spätne musím povedať, že najväčší drak je u nás tá najmenšia, možno pretože je najmenšia, asi má pocit, že sa musí o veci biť, tak pokojne starším "nabacá" a je s tým hneď hotová. A starší sa nebráni, pretože vie, že je drobec malinký a je to skôr všetko tak v srande. S príchodom bábätka sa samozrejme všetko viac točilo okolo bábätka, ale staršie deti to nejako nevnímali a my sme sa snažili ich nedávať na vedľajšiu koľaj."

Kedy je dobré navštíviť odborníka

    Pokiaľ zo súrodeneckej rivality vznikajú rodinné problémy, rivalita sa stupňuje, hrozí riziko, že silnejší súrodenec vážne fyzicky ublíži slabšiemu, narušuje jeho sebavedomie a psychický vývoj, je na mieste požiadať o odborníka - psychológa. Pomôžu vám napríklad v pedagogicko-psychologickej poradni, vyhľadať však môžete aj súkromného psychológa alebo napríklad rodinného poradcu. Niet sa za čo hanbiť, niekedy pomôže už prvá návšteva, ktorá rodičov nasmeruje správnym smerom a situácia sa razom zlepší. Každopádne, vždy myslite na zdravie svojich detí, to je to najdôležitejšie.

"Myslím, že je to pri malých súrodencoch všade rovnaké. Keď mladšia berie niečo tej staršej alebo jej niečo búra, tak tá staršia na ňu kričí, nech jej to nechá, že je to jej, nech si ide hrať s niečím iným, občas do nej aj strčí. Malá začína okamžite revať. Keď je to naopak a staršia niečo berie tej mladšej, mladšia začína okamžite revať. No, tiež sa snažíme to riešiť vysvetľovaním a dohováraním, že sú ich hračky spoločné, že sa majú hrať pekne spolu, keď sú sestričky, že si majú hračky požičiavať. Ale sú ešte malé, takže sa väčšinou spor snažíme rozriešiť tak, že určíme, kto si s danou hračkou začal hrať skôr a tej ju necháme. Tú druhú sa potom snažíme zabaviť niečím iným.

Keď bola mladšia ešte menšia, bolo ľahšie ju zabaviť niečím iným, teraz už ale dostáva rozum, a tak už chápe, že sa ju snažíme opiť rožkom a domáha sa svojho. Ich prvý súboj o bábiku sme vyriešili tak, že sme zaobstarali ešte jednu bábiku, úplne rovnakú. Takto sa to ale nedá riešiť vždy, to by sme rýchlo doma skrachovali. Musím ale tiež dodať, že spory nie sú až také časté, väčšinou si hrajú spolu, tá staršia ukazuje mladšej, čo si má vziať, s čím si má hrať a hrajú sa pekne dokopy."

Správnym prístupom môžete veľa ovplyvniť

    Rodičia si to mnohokrát neuvedomujú, ale to, že medzi sebou deti súperia a žiarlia na seba, býva často len reakcia na to, ako sa oni, ako rodičia správajú k svojim deťom, prípadne, ako sa ako rodičia správajú k sebe navzájom.

Prinášame niekoľko tipov, ako zmeniť svoje správanie k deťom, aby sa medzi nimi zmiernila žiarlivosť a rivalita:

 • Deti nikdy neporovnávajte, ak ich porovnávate, vždy z toho vyjde niektoré horšie a cíti sa ublížene a menejcenné, môže potom na druhého žiarliť alebo si tiež chcieť získať vašu pozornosť, dokázať vám, že je rovnako dobré ako jeho súrodenec.
 • Buďte k obom deťom spravodliví - aj keď je to niekedy ťažké, zvlášť keď nie ste priamo pri vzniku konfliktu, snažte sa byť spravodliví. Nehádžte vinu ani na jedno z detí, jednoducho im povedzte, aby si skúsili situáciu vyriešiť sami medzi sebou (to sa im napokon zíde v budúcnosti). U menších detí, ktoré to samé ešte nedokážu, môžete napríklad rozdať rovnaké "tresty" a podobne.
 • Netrestajte prejavy žiarlivosti - opäť to len upevňuje pocit nespravodlivosti a vo výsledku zväčšuje rivalitu. Namiesto toho sa skúste s dieťaťom porozprávať a situáciu si vysvetliť.
 • Buďte vo svojom konaní konzistentní - to znamená, že je dobré konať vždy rovnako a nemeniť svoje rozhodnutie, deti takéto správanie akurát mätie a potom už vôbec nevedia, ako sa majú správať.
 • Snažte sa pochopiť rozdielnosti medzi vašimi deťmi - každé dieťa je originál, jedno je také a druhé onaké. Majú iné potreby, rozdielnu povahu a temperament. Deti potrebujú cítiť, že on je ON a ona je ONA, že sú jedineční.
 • Vyhradte si každý deň nejaký čas pre každé dieťa, kedy ste s ním ako rodič osamote a môžete sa mu plne venovať. Dieťa tak cíti, že je pre vás dôležité a hlavne má aspoň na chvíľu vašu pozornosť len a len pre seba.
 • Dajte deťom možnosť byť aj osamote a mať vlastné súkromie - skúste dať každý deň nejaký čas každému dieťaťu, kedy si môže hrať osamote a byť len samo so sebou, prispôsobte spoločnú izbu (najmä starším deťom) tak, aby v nej mali pocit súkromia a mali doma ten svoj vlastný kútik. 
 • Klaďte dôraz na spoluprácu a tímovú prácu, a to nielen pri hre alebo rôznych úlohách, ale snažte sa toto zaviesť aj do bežných každodenných činností

Deti sú ako huby a všetko toto nasávajú a vnímajú. A to nielen na vašej vedomej úrovni, ale aj na tej nevedomej, kedy si ani vy sami neuvedomujete, že svojimi gestami, pohľadom alebo tónom reči uprednostňujete jedno dieťa pred druhým. O to je to pre vás ako rodičov ťažšie, pretože s nevedomou stránkou sa pracuje ťažko, ale bohužiaľ aj tú deti vnímajú.

    Jedna používateľka v tom má jasno, zverila sa do diskusie: "Mne bude úplne stačiť, keď si budú naše deti rozumieť, mať sa radi, hrať sa spolu a pomáhať si. A ako dospelí sa budú stýkať a podporovať sa. Nemusia to byť najlepší kamaráti. Tak nejako si predstavujem, že to na nich "preskočí" celkovou atmosférou u nás v rodine, kde ja aj manžel si so svojimi súrodencami rozumieme, navštevujeme sa, schádzame sa u rodičov a pomáhame si. U nás v príbuzenstve vidno rivalitu medzi súrodencami chlapec-chlapec. Všetci sa v určitom veku hrozne rúbali, to by som chcela, aby našich chlapcov minulo."

Keď je rodič v koncoch

    So súrodeneckou rivalitou sa stretne takmer každý rodič. Obdobia, kedy deti medzi sebou súperia, sú pre každého rodiča náročné, frustrujúce a neraz je poriadne ťažké zachovať si v nich chladnú hlavu. Nezúfajte však. Vo väčšine prípadov ide o vývojové štádium, ktoré sa jedného dňa zmierni a alebo úplne vymizne. Kľúčový je však v týchto situáciách váš správny prístup. V prípade, že je situácia neúnosná, neváhajte požiadať o radu odborníka.

Máte pocit, že len u vás doma je to fakt zlé? Ste zúfalí z toho, ako sa k sebe deti správajú?To asi neviete, že až 83% súrodencov sa poháda aspoň raz do týždňa. Skúste v ich konfliktoch vidieť aj niečo pozitívne. Vďaka nim si predsa deti trénujú riešenie hádok a problémov a sami viete, že správne riešiť konflikty je aj v dospelosti na nezaplatenie. Rivalita sa tiež zmierni s vekom. Vyše 80% dospelých nad 60 rokov uvádza, že má so svojím súrodencom blízky vzťah.

Máte vlastnú skúsenosť s rivalitou a žiarlivosťou medzi súrodencami? Ako túto situáciu riešite? Čo sa vám osvedčilo? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami v komentároch pod článkom. Dobrých rád v tomto prípade nikdy nie je dosť.

zdroj:

spektrumzdravi.cz

celostnimedicina.cz

zdravezdravi.cz

Čítaj celý článok
redakcia
30. jan 2019 Čítané 4429x

    VBAC je skratka pre anglický názov Vaginal Birth After Cesarean, teda vaginálny pôrod po pôrode cisárskym rezom. Štatistiky hovoria jasne, 30% žien na Slovensku porodí cisárskym rezom, či už plánovaným alebo akútnym. VBAC je sen pre mnoho žien, ktoré si prešli "cisárom" a chcú ešte ďalšie dieťa alebo deti. Nielen, že im umožní prežiť vaginálny pôrod, ale tiež zvyšuje šancu mať v budúcnosti viac detí.

VBAC si prežila tiež Petra, ktorá sa rozhodla podeliť sa s vami o svoj príbeh:

"Prvé tehotenstvo prebiehalo úplne bez problémov, keby mi nerástlo brucho, tak som ani nevedela, že som tehotná. Na naše prvé bábätko sme sa s manželom veľmi tešili. Keďže boli všetky testy a vyšetrenia v poriadku, tak ma veľmi zaskočilo, keď mi doktorka na kontrole v pôrodnici 13 dní pred termínom povedala, že bábätko už nerastie, má 2 400g a je veľká pravdepodobnosť, že budú pri pôrode komplikácie a skončí cisárskym rezom. Z ordinácie som vychádzala so slzami v očiach, manžel bol vydesený, čo sa stalo. Ďalší deň som podstúpila oxytocínový záťažový test, aby sa zistilo, či bábätko zvládne prirodzený pôrod. Výsledky boli skvelé, ale pôrod sa zatiaľ nedal do pohybu, tak ma prepustili domov."

Počet cisárskych rezov je vysoký - VBAC je možnosťou, ako ho znížiť

    Kým Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 10-15% pôrodov cisárskym rezom, na Slovensku sme s 30% ďaleko za jej odporúčaniami. Štatistiky sa naprieč pôrodnicami líšia, niekde je to viac, niekde menej. Každopádne, po predchádzajúcom cisárskom reze, je vyššie riziko ďalšieho cisárskeho rezu pri následných tehotenstvách.

Cisársky rez sa robí z rôznych dôvodov, najčastejšie ide o situáciu, keď:

 • pôrod nepostupuje,
 • dieťaťu sa nedarí a padajú mu ozvy,
 • je dieťatko v polohe priečnej alebo koncom panvovým,
 • má rodička príliš úzku panvu a bábätko by prirodzene nedokázala porodiť,
 • má rodička ochorenie, kvôli ktorému nie je možné rodiť prirodzene (očné vady, srdcové vady a podobne)

    "Dostala som novú nádej, že bude všetko v poriadku a pôrod prebehne normálne. Na kontroly som potom ale už chodila dvakrát do týždňa a stále ten istý verdikt - bábätko nerastie, pôrod sa nerozbieha. V deň termínu som nakoniec šla na vyvolávačku. O pol ôsmej mi zaviedli tabletku a musela som ležať iba na lehátku, pretože bábätko malo na hlavičke sondu na lepšie snímanie oziev. Po dvoch hodinách prišli veľmi bolestivé kontrakcie, prakticky z ničoho nič veľmi rýchlo po sebe s veľkou intenzitou. Ja som len vo veľkých bolestiach ležala na jednom boku a nemohla nič robiť. Po chvíli prišla doktorka a povedala, že sa bábätku nedarí a musíme pôrod zakončiť cisarákom. Po štyroch hodinách od podania tabletky na vyvolanie sa nám teda akútnym cisárskym rezom narodila naša dcéra."

Jeden cisársky, vždy cisársky?

    Niektoré situácie sa vzťahujú k rodičke a sú nemenné. Pokiaľ má nastávajúca mamička úzku panvu, nebude schopná porodiť ani ďalšie dieťa prirodzene a tak bude znovu nutné pristúpiť k cisárskemu rezu.

Niektoré situácie sa ale týkajú konkrétneho tehotenstva. Ak ste napríklad mala svoje prvé dieťa v priečnej polohe a porodili ste ho cisárskym rezom, máte šancu, že porodíte ďalšie dieťa prirodzene. Samozrejme, len za predpokladu splnenia jasne daných podmienok vhodných na VBAC. Rozhodne nie je cieľom porodiť za každú cenu prirodzene a vystaviť seba aj svoje dieťatko zbytočnému riziku. Ak sú podmienky priaznivé, je dobré sa o VBAC pokúsiť, pretože cisársky rez je veľká brušná operácia so svojimi rizikami.

Petra pokračuje v rozprávaní: "Pôrod som si v sebe dlho spracovávala a tiež som si nevedela predstaviť, že by som ešte mala nejaké ďalšie dieťa, nechcela som to už takto zažiť. Ako to ale býva, časom už to človek nevníma tak hrozne. S manželom sme sa nakoniec rozhodli, že chceme ešte jedno dieťa. Podarilo sa hneď a o dva roky po cisárskom reze ma čakal ďalší pôrod."

Aké sú výhody VBAC

 • mamička má okamžitý kontakt s dieťaťom
 • pri vaginálnom pôrode bývajú menšie krvné straty a nižšie riziko infekcie
 • znižuje sa aj riziko vzniku trombózy alebo pľúcnej embólie
 • rekonvalescencia býva rýchlejší
 • skorší odchod domov
 • priaznivejšie podmienky pre ďalšie tehotenstvo

Ide o všeobecný výpočet, ktorý nemusí platiť vždy, aj vaginálny pôrod môže byť komplikovaný s veľkou krvnou stratou a môžete sa z neho spamätávať aj niekoľko mesiacov. Všeobecne je však pre matku i dieťa lepšou možnosťou ako cisársky rez.

"Druhé tehotenstvo bolo pre mňa veľmi náročné. Nebolo mi úplne dobre a behanie okolo malej tomu tiež nepridalo. Bola som veľmi unavená a tešila sa, až to všetko bude za mnou. Nad pôrodom som sa snažila nepremýšľať, len som si v kútiku duše priala, aby to tentoraz prebehlo lepšie a nechali ma porodiť normálne. Termín pôrodu sa blížil a všetky kontroly boli v poriadku. Váhový odhad bábätka bol niečo cez tri kilá, malý bol hlavičkou dole a ja som bola v pokoji a tešila sa na to, čo príde. Na jednej z kontrol mi potom doktorka povedala, že je všetko v poriadku, ale že ma vzhľadom k predchádzajúcemu pôrodu cisárskym rezom nemôžu nechať prenášať, že je na maternici jazva a že je to postup, ktorý musí dodržať. Nechápala som to, všetko bolo v poriadku, jazva ma ani raz nezabolela a ja som tak zúfalo chcela, aby mi dali šancu na prirodzený pôrod. Avšak nie som z tých, čo riskujú, takže som sa rozhodla, že sa budem riadiť odporúčaním lekárov. Na deň termínu bola teda dohodnutá kontrola a prípadné vyvolanie pôrodu. Bola som z toho vykoľajená..."

Kritériá pre VBAC sú jasne dané

    Aby ste sa mohli pokúsiť o VBAC, budete musieť dúfať, že splníte dané kritéria. A tiež si vybrať pôrodnicu, kde k tomu budú prístupní. VBAC má svoje riziká a nie každá pôrodnica má napríklad vybavenie pre prípad komplikácií. Hľadajte teda takú pôrodnicu, ktorá má nižšie percento vykonávanie cisárskych rezov. Určite s vami vybranou pôrodnicou konzultujte vašu situáciu a vaše očakávania, ako by ste chceli, aby pôrod prebehol.

A čo "musíte" splniť?

 • Za sebou môžete mať len jeden cisársky rez.
 • Nesmiete mať za sebou ruptúru steny maternice, ani väčšie operácie na maternici.
 • Cisársky rez musel byť vykonaný klasicky, tzv. bikiny rezom v oblasti podbruška, po neštandardnom reze, ako je napríklad T- rez vám VBAC nebude umožnený.
 • Odhadovaná hmotnosť bábätka musí byť pod 4 000 g.
 • Jazva na maternici musí mať na ultrazvukovej kontrole dostatočnú hrúbku (viac ako 4 mm).
 • Dieťatko musí byť v polohe hlavičkou dole.
 • Mal by uplynúť dostatočný čas od cisárskeho rezu, uvádza sa najmenej 18 mesiacov.
 • Lekár nemôže zistiť iné zdravotné problémy, ktoré by VBAC bránili.

Ak toto všetko spĺňate, máte 50-90% šancu na to, že sa vám naozaj podarí porodiť vaginálne. V pôrodnici si zistite aj informácie, čo sa bude diať v prípade prenášania. V niektorých pôrodniciach vás nenechajú prenášať, termín pôrodu určený podľa UTZ pre nich bude záväzný a po tomto termíne vám budú pôrod vyvolávať.  Inde naopak pôrod po cisárskom reze vyvolávať odmietajú.

    "Päť dní pred termínom ma začalo pobolievať brucho a mne v tom strachu z vyvolávania ani nedošlo, že by sa mohol už chystať pôrod. Pri prvom pôrode som nič také nezažila. Na poslednej kontrole v pôrodnici som bola otvorená na centimeter, ale inak sa nič nedialo. Doktorka so mnou súcitila, snažila sa mi dávať rady, ako rozbehnúť pôrod. Ale ak sa nič nebude diať, v deň termíne som mala dohodnutú kontrolu a vyvolanie pôrodu. Mala som strašný strach. Jednak z vyvolávania po cisárskom, bála som sa, že nastanú komplikácie. Síce ma ubezpečovali, že to bude veľmi jemné vyvolávanie, ktoré môže trvať až tri dni, ale to mi vôbec nepomáhalo. A po predchádzajúcej skúsenosti som sa úplne najviac bála, že to skončí ako predtým - po vyvolávaní pôrodu akútny cisársky rez. Dva dni pred termínom som už len plakala, že to takto nechcem a bola zúfalá. Cítila som sa inak skvele, vedela som, že je tentoraz všetko v poriadku, o to viac ma to štvalo, ale nemala som na to odporovať lekárom. Ani manžel nie."

Komplikácie, ktoré môžu VBAC sprevádzať

    Najčastejšou obávanou komplikáciou je ruptúra maternice. Táto komplikácia je však vzácna a nastáva u maximálne 1,5% žien, ktoré prekonali cisársky rez. Predtým táto komplikácia spôsobovala veľmi často úmrtia plodu alebo rodičky. Vďaka dnešnej zdravotnej starostlivosti, a tiež rýchlemu zásahu lekárov, už to dnes nie je tak hrozné. Avšak aj dnes sa to môže stať. Aj preto sa oplatí si pre VBAC vybrať dobrú pôrodnicu, ktorá má patričné vybavenie pre prípad komplikácií. Ruptúra však môže vzniknúť pri každom pôrode, najmä ak bol využitý syntetický oxytocín pre posilnenie kontrakcií.

Ruptúru maternice nemožno nikdy stopercentne predvídať. Hrúbka jazvy meraná ultrazvukom je len orientačný údaj, mnohí lekári ju ani nemerajú. Nevypovedá totiž nič o samotnej pevnosti steny maternice. Ak vás jazva pobolieva už počas tehotenstva, určite sa o tom zmieňte lekárovi a situáciu konzultujte. Zbytočne riskovať sa v tomto prípade skutočne neoplatí.

    "Aj napriek veľkému strachu som sa zmierila s tým, čo ma čaká. Večer pred termínom sme si zašli na večeru, posledný raz v trojici. Urobila som si poslednú fotku s bruškom a o deviatej som išla spať. Už som bola úplne otupená z toho, čo ma čaká a na nič nemyslela.

O hodinu ma prebudila bolesť brucha. Taká, akú som ešte nepoznala. A potom prišla ďalšia a ďalšia. Prevracala som sa z boka na bok a nechcela nikoho zobudiť. V ľahu mi to ale bolo dosť nepríjemné, tak som vstala. Bolesti sa stále vracali, tak som ich začala merať. Boli po štyroch minútach presne, stále dookola. Nemohla som tomu uveriť. Sedela som po tme v obývačke a pozerala na displej telefóna, ktorý mi neustále potvrdzoval, že sa mi to nezdá. Mala som šialenú radosť, že sa niečo deje a že možno predsa len rodím."

Faktory ovplyvňujúce úspešnosť VBAC

    Ak ste v minulosti už porodili vaginálne, máte vyššiu šancu, že sa vám podarí po cisárskom opäť porodiť prirodzene. Vek hrá v tomto prípade tiež dôležitú úlohu, ak máte menej ako 40 rokov, máte vyššiu šancu, že sa vám to podarí. Naopak, ak fajčíte alebo ak ste obézna, vaše šance na úspešný VBAC sa znižujú (neznamená to ale, že sa vám to nemôže podariť).

    "Potom som konečne začala normálne uvažovať a išla som si dať horúcu sprchu s tým, že uvidím, čo sa stane. Bola som tam asi dvadsať minút a nič sa nezmenilo. Bolesti stále rovnaké a v rovnakom intervale. Bolo pol hodiny do polnoci. Rozhodla som sa, že zobudím manžela a že by som radšej išla na kontrolu do pôrodnice. Predsa len nás čakala celkom dlhá cesta, tak som to nechcela podceniť. Nachystali sme sa, spiacu dcérku preniesli do auta a vyrazili k mojim rodičom. Bola skvelá, nič si nevšimla. Mamka si ju vzala a my sme vyrazili do pôrodnice, kam sme dorazili o jednej ráno. Sestrička bola príjemná, tak sa mi veľmi uľavilo, pretože moje predchádzajúce skúsenosti boli skôr opačné. Monitor potvrdil pôrodné kontrakcie a doktorka, ktorá bola neskutočne dobrá a milá mi povedala, že som otvorená na štyri centimetre a že už si ma tam nechajú, pretože rodím."

VBAC pôrod

    Všeobecne si lekári ženu po cisárskom reze, zvlášť, ak chce rodiť prirodzene viac strážia. Je dôležité čo najpresnejšie zmerať veľkosť panvy, váhu bábätka, aj keď vieme, že tento údaj je skôr orientačný a je nutné počítať s tým, že skutočná váha bábätka sa môže pohybovať s odchýlkou 500 g hore aj dole. Niekedy sa pri meraní lekár sekne ešte viac. Pre vás je dôležité, aby ste vedeli, že musíte nahlásiť akúkoľvek bolesť v mieste jazvy, môžete tak predísť komplikáciám.

Štatistiky tvrdia, že približne 70% žien, ktoré sa o VBAC pokúsi, sa to podarí. Zvyšné ženy, bohužiaľ, musia podstúpiť z rôznych dôvodov akútny cisársky rez (najčastejšie z dôvodu nepostupujúceho pôrodu, zlých oziev bábätka, v ojedinelých prípadoch kvôli ruptúre maternice).

    "Nemala som žiadny pôrodný plán. Pôrodná asistentka sa ma spýtala na moje predstavy o pôrode. Moja odpoveď bola, že chcem čo najprirodzenejší pôrod a nechcem len ležať na lehátku, ale chcem sa hýbať. PA súhlasila, len ma upozornila, že je pôrod nevyspytateľný a že možno bude potrebný nejaký zásah. Bolo pol druhej, o dve hodiny ma vraj príde skontrolovať, ako to postupuje. Odporučila mi sprchu, hopsanie na lopte a ja som bola šťastná, že sa môžem hýbať. Lopta mi nebola príjemná, ale ukázalo sa, že sprcha je skvelá voľba, uľavovala mi od bolesti. Pri kontrakcii som sa snažila uvoľniť a predstavovala si, ako bábätko zostupuje nižšie a nižšie a že už to za chvíľku bude za nami a budeme spolu. Nakoniec som bola v sprche celé dve hodiny. O pol štvrtej prišla PA a po kontrole mi povedala, že sa nález vôbec nezmenil. A že za hodinu natočíme monitor. Nadšenie ma opustilo...

Išla som späť do sprchy, bolesti trochu zosilneli, ale stále to bolo celkom v pohode, pekne som ich rozdýchala. A potom to prišlo, z ničoho nič tri veľmi silné kontrakcie, pri ktorých som sa neudržala na nohách a nebola schopná sama vstať. Manžel ma musel dvíhať. To som aj prvýkrát zakričala bolesťou. Pribehla PA, musela som vyliezť na lehátko, čo bolo skoro nemožné. Ako v hmle sa pýtam PA, ako to vyzerá a ona mi k mojej veľkej radosti povedala, že už som otvorená na desať centimetrov a budem tlačiť. Veľmi sa mi uľavilo, že je to konečne tu, PA len pichla vodu a mohla som začať tlačiť. Táto fáza bola pre mňa úplne vyčerpávajúca, tlačila som dvadsať minút a myslela som, že to nikdy neskončí. PA aj doktorka ma povzbudzovali, že som šikovná a robím to dobre a pred piatou hodinou ráno sa to konečne podarilo a malý bol vonku."

    Množstvu žien sa VBAC podaril a je to naozaj krásny zážitok. Bohužiaľ, faktory ovplyvňujúce to, či vám bude vôbec umožnené sa o neho pokúsiť, nemôžete sama až tak ovplyvniť. Možno bábätko, keď sa nechce otočiť hlavičkou dolu alebo je príliš veľké vie, čo robí a je vo vašom prípade lepšie opäť podstúpiť cisársky. Verte svojmu telu, ono vám napovie. Konzultujte celú situáciu s lekárom, prípadne s viacerými lekármi, nech máte viac pohľadov. Ale naozaj nie je dobré sa o VBAC pokúšať za každú cenu. Nemuselo by sa to vyplatiť a mohli by ste to celý život ľutovať.

Petre sa to ale podarilo. "Asi to tak malo byť, že som zažila pôrod tak aj tak. Som veľmi rada, že som mohla zažiť normálny, prirodzený pôrod. Keď to porovnám, dojčenie bolo v pohode v oboch prípadoch, po cisárskom dokonca lepšie. Ale návrat do pôvodného stavu, ako fyzicky, tak psychicky, bol rozhodne lepší po normálnom pôrode. Som rada, že je táto možnosť, že aj ženy, ktoré museli mať z nejakého dôvodu prvý pôrod cisárskym rezom, môžu potom poradiť vaginálne. A jednoducho to zažiť.

Keď nad tým tak rozmýšľam, tak aj po pôrode cisárskym som sa cítila matkou a bábätko milovala od prvého okamihu, ale až po "normálnom" pôrode som sa začala cítiť skutočnou ženou. Je to proste skúsenosť a zážitok, ktorý by som priala každej žene. Aspoň ja mám ten pocit, že vás to nejako zmení. A tiež viete, že to vaše telo dokáže, že vy dokážete porodiť dieťa normálne."

zdroj:

jemnezrozeni.cz

gynweb.cz

Čítaj celý článok
redakcia
28. jan 2019 Čítané 470x

"Už druhú noc sledujem u malého taký jav - spí so mnou v posteli, normálne pokojne dýcha, potom zrazu nedýcha vôbec - pauza trvá niekoľko sekúnd, potom začne lapať po dychu, to robí niekoľko sekúnd, až sa hlboko nadýchne, a tým sa zobudí s revom. Vôbec neviem, čo si o tom mám myslieť a som vystrašená. Čo to môže byť?" pýta sa mamička v diskusii na Modrom koníku.

Apnoe je prerušením pľúcnej ventilácie, u detí sa definuje ako zástava dychu na dobu dvoch dýchacích cyklov (teda dvakrát nádych a výdych), u dospelých je hranica 10 sekúnd.

Typy apnoe

    Apnoe sa delia do troch hlavných skupín podľa príčiny. Obštrukčné apnoe sa nazýva stav, kedy pľúca dýchajú, alebo skôr by chceli dýchať, dýchacie pohyby sú zachované, ale v dýchacích cestách sa vyskytuje nejaká prekážka, ktorá bráni priechodu vzduchu. Pri centrálnom apnoe je problém na úrovni mozgového kmeňa, kde je umiestnené dýchacie centrum. To riadi dýchanie aj vo chvíli, keď sa na neho zrovna nesústredíme, a upravuje jeho hĺbku a frekvenciu tak, ako to telo aktuálne vyžaduje.

Pri centrálnom apnoe je teda dýchanie nepravidelné a dýchacie pohyby niekedy môžu chýbať. Ako posledný existuje tzv. zmiešaný variant, ktorý je kombináciou obštrukčného a centrálneho apnoe, takže problém sa vyskytuje na úrovni mozgu a súčasne aj niečo bráni priechodu vzduchu do pľúc. U niektorých detí sa apnoické pauzy môžu vyskytovať pri rozrušení alebo zlostení. V takomto prípade neváhajte navštíviť neurológa, mohlo by sa totiž jednať o epileptický záchvat.

    U nedonosených novorodencov a dojčiat sa apnoe vyskytuje pomerne často, až u 25% všetkých nezrelých detí. Primárne apnoe, to je také, pri ktorom nepoznáme dôvod a príčinu, sa najčastejšie objavuje počas 2-7 dní po narodení. Ak sa apnoe preukáže mimo uvedeného rozmedzia, pravdepodobne sa jedná o sekundárne apnoe, to znamená, že je prejavom inej choroby prebiehajúcej v tele. Veľmi často sú to príznaky nejakého ochorenia centrálnej nervovej sústavy, dýchacieho systému, kardiovaskulárneho systému alebo napríklad infekcií.

    Pri zástave dychu môže dôjsť až k strate vedomia! U donosených detí je percento primárnej apnoe veľmi nízke, necelých 0,5%. Bábätko by malo byť starostlivo monitorované, pretože pauzy v dýchaní môžu byť až život ohrozujúce. Dlhotrvajúce apnoe sa môže prejavovať modro sfarbenými perami alebo dokonca stratou vedomia. Väčšinou potom primárna apnoe odznieva s vekom dieťatka. Je dôležité rozlíšiť apnoické pauzy od periodického dýchania, ktoré je v novorodeneckom veku úplne normálne a tiež odchádza s vekom.

Poctivé monitorovanie je kľúčom

    Liečba spočíva v starostlivom monitorovaní. Lekár vám predpíše monitor, ktorý budete mať pri sebe, takže môžete dieťa sledovať takmer nepretržite. Akonáhle by sa u dieťaťa dýchanie zastavilo, alebo sa výrazne predĺžili pauzy medzi jednotlivými nádychmi, na monitore sa spustí alarm. Ak dieťa naozaj nedýcha, skúste s ním zatriasť, prebrať ho a obnoviť dýchanie. Ak sa vám nepodarí dieťa predýchať, neváhajte a volajte záchranku, prípadne sami zahájte kardiopulmonálnu resuscitáciu. Všetky apnoické pauzy si zapisujte a zoznam predložte lekárovi, aby mohol priebeh choroby podrobne dokumentovať.

Mamičky v diskusii si tiež pochvaľujú ako krátkodobú úľavu pre bábätko - fúknuť mu do tváričky a tým ho prebrať a podporiť prechod vzduchu do jeho dýchacích ciest. Tiež vraj funguje streknúť na bábätko trošku vody, aby sa zľaklo a nadýchlo sa samo. 
"My sme si s tým s malou tiež prešli, keď mala rok, a trvalo to niekoľko mesiacov. Stačilo, aby sa trochu zľakla alebo ľahko buchla a hneď celá omodrela, bola bezvládna, oči vyvalené, strašný pohľad. Teta robila v kojeneckom ústave a vravela, že je to celkom časté, radila mi streknúť do tváre vodu alebo fúknuť do tváre, ešte z pôrodnice bola rada položiť bábätko cez kolená na bruško a hladkať po chrbte. A hlavne nepreniesť stres z tej situácie na bábätko (čo v praxi ide ťažko)."

"Stalo sa nám to - syn mal okolo dvoch mesiacov. Bola som dosť vydesená. Pri dojčení často lapal po dychu, akoby sa nemohol nadýchnuť, a nadýchol sa, až keď som na neho fúkla. Neviem, či keby som nefúkla, tak či by sa nadýchol sám, ale nemala som nervy na to, aby som počkala. Som pomerne hysterická mamička a veľa sa bojím, tak som išla na pohotovosť.

Na pohotovosti ho doktorka prezrela a boli sme aj na röntgene hrudníka. Všetko bolo v poriadku, len mal syn predilekciu (hlavička naklonená na jednu stranu), tak nás poslala na neurológiu. Navyše sa mi zdal zahlienený, čo by potom mohlo vysvetľovať to zlé dýchanie. Doktorka nás teda poslala aj na ORL. Tam zistili, že má syn hustý hlien, možno alergiu, takže možno od toho to zlé dýchanie bolo, ale zas tak moc zahlienený mi neprišiel, takže isté to úplne nebolo.

Na neurológii nám diagnostikovali predilekciu a diastázu brušných svalov. Ale to s tým dýchaním asi nesúviselo, doteraz poriadne neviem. Cvičili sme Vojtovu metódu. Synovi sa to stávalo ďalej, ale ja som už bola celkom pokojná, že máme za sebou veľa vyšetrení a žiadne ohrozenie tam nie je. V podstate sa nezistilo, od čoho to je, ale časom to prestalo."

Chrápanie je jedným z najdôležitejších príznakov

    Obštrukčné apnoe u detí vzniká preto, že dýchacie cesty nemajú dostatočný prívod vzduchu kvôli prekážke. Tou sú najčastejšie zväčšené mandle, nosové polypy, nádory horných dýchacích ciest, abnormality lebky a čeľustných kostí alebo rôzne neurologické ochorenia. Príznaky sa delia na nočné, medzi ktorými je u detí najčastejšie chrápanie, a denné, ktoré sú veľmi nešpecifické - poruchy kognitívnych funkcií (pamäte, pozornosti, učenia), poruchy správania (hyperaktivita, agresivita) alebo časté zmeny a nestálosť nálady (depresia, úzkosti, nezáujem o okolie, labilita). Pri podozrení na obštrukčné apnoe by dieťa malo byť vyšetrené na ORL, kde sa posúdia najčastejšie dôvody, hlavne veľkosť mandlí, prípadne iné výrastky v nosovej dutine a hrtane.

    Vo veľkej väčšine prípadov spočíva liečba práve v chirurgickom odstránení nosových alebo krčných mandlí. Ďalšou možnosťou je vytvorenie trvalého pretlaku v dýchacích cestách metódou CPAP (continuous positive airway pressure), ktorá uľahčí prúdenie vzduchu do dýchacích ciest, aj keď by telo zrovna dýchať "nechcelo." Jedná sa o masku, ktorá zabraňuje pauzám bez dýchania, udržuje hrtan stále otvorený a bráni jeho uzavretiu.

    Takže ak si vaše dieťatko robí v dýchaní pauzy, nezúfajte. Tie primárne príznaky, bez konkrétneho dôvodu, väčšinou samy s vekom odznievajú, tie sekundárne potom možno bez problémov vyriešiť. Dôležité je hlavne odhaliť, prečo k nim dochádza, a príčiny môžu byť naozaj rôzne. Navštívte preto doktora na ORL alebo na neurológii, ten vás v prípade potreby pošle k ďalším špecialistom.

zdroj:

telemedicina.med.muni.cz

operativa.cz

cs.medixa.org

Čítaj celý článok
gradan
31. jan 2019 Čítané 2781x

Milé dámy,

v koníku stále rozmýšľame nad novými projektmi. A prichádzame s nápadom, ktorý vás možno poteší. Chceme totiž otvoriť niečo ako klub výhodných ponúk. O čo ide? :slight_smile: Je to veľmi jednoduché.

Každý týždeň alebo každý druhý týždeň vám pošleme do internej pošty správu so špeciálnou zľavou len pre používateľky z Modrého koníka. Samozrejme, nechceme vám posielať ponuky, ktoré vás nezaujímajú alebo sú pre vás zbytočné, a práve preto píšem tento článok. Lebo máme na vás pár otázok:

 • na aké produkty by ste chceli mať zľavy?
 • od koľkých percent je pre vás zľava zaujímavá?
 • ako často by ste chceli dostávať takéto ponuky?

Ak vám čokoľvek iné k tomuto napadne, dajte nám vedieť v komentároch! Ak máte otázky, sem s nimi :slight_smile:

Krásny piatok a víkend vám prajem,

Vivi

Čítaj celý článok
redakcia
25. jan 2019 Čítané 1575x

    Narodenie dieťaťa malo byť zlatým klincom vášho doterajšieho vzťahu, spečatením vašej lásky. Rovnako, ako väčšinu novopečených rodičov vás asi prekvapí, ako je rodičovstvo, hlavne v jeho začiatkoch, veľmi bolestivou skúškou fyzickej i psychickej výdrže. O tom, aký vplyv bude mať narodenie potomka na váš partnerský vzťah, ste do tej doby pravdepodobne ani nepremýšľali, alebo ste mali o rodičovstve a partnerstve po narodení detí romantické, až naivné predstavy.

Narodenie detí je náročnou udalosťou pre mamičku, otecka i pre ich vzťah. Hoci si to pred vytvorením rodiny páry často nechcú pripustiť, pracovať na vzťahu, keď sa úlohy partnerov rozšíri ešte o rodičovstvo, nie je ľahké, nielen z časových dôvodov.

Čoskoro po narodení bábätka narazíte na prvé ťažkosti, ktoré so sebou prináša očakávanie, že váš partnerský vzťah sa bude budovať sám, sám sa posilní, sami od seba budete cítiť väčšiu vzájomnú úctu a lásku. Tak to bohužiaľ nie je. Aby vás neprevalcovalo sklamanie a beznádej z toho, že váš vzťah sa obmedzil len na hovory o deťoch, upratovaní a jedle (čo je stále ešte tá lepšia varianta toho, čo sa môže s vaším vzťahom bez starostlivosti stať), musíte na ňom pracovať. Investícia v podobe času, premýšľania, energie a všetkých citov, ktoré k svojmu mužovi cítite, sa vám však vyplatí.

Prvé vzťahové problémy po narodení detí plynú najmä zo života v úplne odlišných svetoch

    Narodenie bábätka je pre vás oboch dôležitou a krásnou udalosťou. Avšak hoci bol váš vzťah pevný a úprimný, len ťažko zabránite osudu, ktorý stretol asi všetky vzťahy v prvých chvíľach po narodení dieťaťa.

Prvou devastáciou harmónie je, úplne pochopiteľne, únava a vyčerpanie, ktoré týždne a mesiace po narodení vášho bábätka cítite nielen vy, ale aj váš partner. Hlavne vy, ako mama, sa v tejto dobe učíte mnohým novým veciam a situáciám, ste fascinovaná materstvom, prežívate emócie, ktorým ste nikdy predtým nemali možnosť porozumieť. Pre ženu je narodenie dieťaťa životnou zmenou, v ktorej sa musí naučiť fungovať, a prvotne tak celkom prirodzene spracováva všetky zmeny hlavne sama v sebe. Tieto zmeny sa odohrávajú rôzne intenzívne a búrlivo v závislosti na psychickej pohode mamičky i bábätka.


V celej tejto situácii sa žena musí najskôr naučiť sa orientovať. Prioritou pre vás bude zabezpečenie potrieb bábätka, súčasne s tým sa však musíte starať aj o seba, pretože bábätko je na vašej starostlivosti závislé. Pri veľkej únave, vyčerpaní, hormonálnych zmenách, ktoré ženy v prvých mesiacoch života dieťaťa prežívajú, je všetka starostlivosť o dieťa, seba a chod rodiny, viac či menej, riadená automaticky.

    S narodením dieťatka sa nezrodila len mamička, ale aj otecko. Aj on prežíva veľa nových emócií a situácií. Vidí svoju partnerku, ako sa mení na mamu jeho dieťaťa. Aj pre mužov sa situácia mení, je na nich kladená väčšia záťaž, pribudnú im nové povinnosti.

Nesporne náročné pre vzájomný vzťah sú situácie, v ktorých muž zastáva len úlohu pozorovateľa. Avšak aj keď v domácnosti veľa pomáha, zúčastňuje sa na starostlivosti o bábätko a je žene nablízku, stále tak trochu zostáva na druhej strane barikády. Životná zmena, ktorou celá rodina prechádza, sa ho totiž nedotýka tak intímne ako ženy, ktorá dieťa porodila, dojčí ho a učí sa byť matkou.

Nielen pre mamičky, ale aj pre novopečených otcov, je príchod bábätka do rodiny náročná udalosť, aj čo sa ich pocitov a vzťahu k žene týka. Až si na nový život doma viac zvyknete, obaja sa vyspíte, zžijete sa s novými udalosťami, bude vašou spoločnou úlohou snažiť sa navzájom sa nevnímať len ako rodičia vášho pokladu, ale aj ako partneri a milenci.

Tu sa obidva spôsoby vnímania stretávajú, a skôr alebo neskôr, vyplávajú na povrch problémy, ktoré poznajú asi všetky páry, ktoré kolotočom po narodení svojich detí prešli.

    Ženy často nadobúdajú pocit, že sú preťažené - starajú sa o dieťa, nespia, nemajú dostatok času a priestoru na starostlivosť o seba. S materskou dovolenkou, hlavne v jej počiatočnom štádiu, prichádza často pocit osamotenia, odlúčenie od spoločnosti, odtrhnutie od života, ktorý žili pred narodením dieťaťa.

    Úplne rovnaké pocity má aj muž - nový otecko. Často je jediný v rodine, kto zarába peniaze, je na neho tak vyvíjaný tlak, že nesmie zlyhať, ochorieť, zraniť sa, prísť o prácu. Z práce sa ponáhľa domov, kde často nájde vyčerpanú a zúfalú ženu, ktorá stále častejšie dáva najavo svoju zlobu, nervozitu, sťažuje sa na svoju novú úlohu. A mnohokrát nemá ďaleko k tomu, že muža zo svojich pocitov obviňuje, čo muž nechápe. Veľmi často sa totiž domnieva, že život, ktorý žena doma s dieťaťom žije, je jej splneným snom.

Kým nenastane väčší konflikt, každý z partnerov si tieto pocity trochu ututláva sám pre seba a snaží sa fungovať. A prichádzajú ďalšie ťažkosti. Chýbajúca intimita, preťaženie, ktoré plynie zo stereotypu a nedostatku zážitkov presahujúcich starostlivosť o dieťa a domácnosť.

    Ako to urobiť, aby vzťah fungoval a nemuselo sa nič riešiť? Budeme sa hrať na mamičku a na otecka. To nám predsa ide, je to náš spoločný projekt, ktorému sa darí! Keď sme spolu všetci, je nám skvele. Zdieľame spolu každý pokrok nášho bábätka, spoločne sme zohraný tím, rozdeľujeme si úlohy, vychádzame si v ústrety.

Keď potom večer dieťatko uložíte, najčastejšie si sadnete k televízii, prehovoríte si maximálne o prevádzkových záležitostiach a idete spať.

Čím dlhšie budete fungovať len ako mama a tato, čím viac budete ignorovať svoje partnerské, milenecké a duševné potreby, tým viac energie, času a snahy budete musieť vynaložiť, aby ste váš vzťah ako muža a ženy zase dali dohromady.

Komunikujte spolu a buďte spolu sami

    Ako u všetkých vzťahov naprieč životnými situáciami je aj tu prvou a nevyhnutnou podmienkou pre to, aby váš vzťah prežil v zdraví, vzájomná komunikácia. Nemusíte začínať práve psychologickými rozbormi toho, prečo ste vyčerpaná a naštvaná, ale pokojne malinkými krôčikmi, ktoré pre tie rozbory časom vytvoria cestičku.

Ak niečo spoľahlivo otvára dvere vzájomnej dôvere a pomáha zachovaniu si vzťahu nad rámec rodičovstva, potom sú to určité rituály, ktoré k partnerstvu patria. Ich dodržiavanie vám celkom zadarmo s budovaním vzťahu pomôžu.

Jedným z nich je obyčajné lúčenie a vítanie, keď váš muž odchádza do práce a po jeho návrate domov. Vzájomne si popriať pekný deň, dať bozk, vyjadriť podporu pri očakávaní náročnejšieho dňa, či spýtať sa na to, aký bol deň, znamená maximálne minútu denne, ktorá ale dokáže zázraky. Aj tak malý rituál udrží vzťah na rovine priateľstva, dotyk, bozk či objatie, zase podporia fyzické spojenie.

Druhým krokom, ktorý vás tiež nič nestojí, je vyhradiť si aspoň jeden večer v týždni k tomu, aby ste len tupo nečumeli na televíziu alebo ešte horšie do telefónu, ale aktívne spolu trávili čas.

Nie každý má komfort babysittingu od starých rodičov. Pokiaľ na výmenu vzduchu a prostredia nemáte prostriedky, nájdite si zábavu aspoň doma. Spoločenské hry - mnoho z nich je priamo určených pre partnerské páry, počúvanie hudby, ktorú máte obaja radi, príprava jedla alebo nejakého výrobku, to všetko je priestor na rozhovor, v ktorom máte šancu sa vyhnúť debatám o stereotypoch alebo o bezchybnosti vášho potomka. Sústreďte sa na seba, uvoľnite sa, proste sa len bavte. Hodina alebo dve týždenne, kedy máte možnosť uvoľniť napätie a zároveň bez námahy oprášiť chvíle, kedy ste boli len dvaja.

    Tretím pravidlom v rámci komunikácie medzi vami je potom riešiť problémy hneď. To už je tvrdší oriešok. Je to nutné, najmä u párov, ktoré mali ťažkosti už pred narodením dieťaťa alebo po jeho narodení majú väčšiu partnerskú krízu. To mimochodom nie je nič neobvyklé - z oných 50% manželstiev, ktorá sa u nás podľa štatistík rozvádza, sa ich polovica rozvedie v prvých dvoch rokoch života ich prvého potomka. Tento fakt len potvrdzuje to, že rodičovstvo nie je jednoduchou prechádzkou medzi naplňovaním potrieb svojho potomka, partnera a svojich vlastných nárokov.

Ak takú krízu cítite, je pre vás najlepšie a najrozumnejšie riešiť ju hneď v prvých chvíľach, aj keď ste na to možno skôr neboli zvyknutí. Na bojisku, akým je rodičovstvo a starostlivosť o malé dieťa, nie je čas vyčkávať, až sa budete obdeň hádať a hádzať po sebe taniere pred zrakmi svojich detí.

Naučte sa o svojich pocitoch hovoriť, definovať ich, žiadať ich vypočutie a prijímať ponuky k riešeniu, a to na oboch znesvárených stranách barikády. Ak zistíte, že na to nestačíte, vyhľadajte pomoc v knihách alebo priamo u odborníka na partnerské vzťahy. Investícia času a emócií sa oplatí - neriešenie vašich vzťahových problémov, nespokojnosti a frustrácie, váš vzťah zabije rýchlejšie, než si myslíte.

Druhý základný pilier parnerského vzťahu je intimita - bez nej to nejde

    Je to klišé. Ale ak je vo vzťahoch niečo zásadnejšie a problematickejšie ako vzájomná komunikácia, tak je to sex a intimita. Bez fyzických prejavov lásky a náklonnosti, ruka v ruke s uspokojením sexuálnych potrieb, ktoré obaja, hoci teraz rodičia, máte, vám to klapať nebude.

Rovnakým klišé potom býva model ženy odmietajúcej sex a muža, ktorý je frustrovaný jeho nedostatkom. Vy - rovnako ako mnoho iných žien po pôrode a následnej niekoľkomesačnrj spánkovej deprivácii - si na sex spomeniete raz týždenne, keď vás príroda donúti oholiť si prebytočné chlpy, alebo keď vám ho priamo naservírujú v televízii. Inak vás myšlienka na nejaký pohyb nad rámec telocviku s dieťaťom ani nenapadne.

Kým muži, ktorí majú to šťastie a zo spánkovej deprivácie a stresu spojeného s narodením dieťaťa sa nejako vyspia a oslobodia, mávajú chuť na sex skôr ako my ženy. Majú tiež trochu odstup od rodičovstva, zvyčajne netrávia celý deň len v spoločnosti detských pesničiek a batoliat a ich mozog nie je ovplyvnený materskými hormónmi.

Na to, či partneri udržujú intimitu a sexuálny život, má ale vplyv najmä atmosféra, ktorá v rodine vládne. Ženy pociťujú chuť na sex najmä vo chvíľach, keď sa cítia krásne, milované a v bezpečí. Vo chvíľach, keď je doma pohoda a kľud, samovoľne prechádzajú k milovaniu so svojim mužom, pretože je to pre nich akési vyjadrenie a potvrdenie toho, že je vzťah v poriadku, a preto sa so svojím mužom chcú milovať.

Naproti tomu pre mužov je sex prostriedok a možnosť, ako svoje city vyjadriť. Na rozdiel od žien, väčšinou netrvajú na dlhej predohre, ktorá sa skladá z vytvorenia atmosféry domova a intimity, čo nie je záležitosťou ani hodín ani dní, ale je to dlhodobá práca. Sex je pre nich možnosť, ako žene city vyjadriť a ako city získať. Až potom chcú cítiť pohodu a lásku, ktorú my ženy vyžadujeme vopred, ako malú zálohu.

Takže vo chvíľach, kedy vzťah škrípe, pretože sme unavené a máme pocit, že nám muž nepomáha a nezaujíma sa o nás tak, ako by sme chceli, my ženy príliš nemyslíme na to, že keď sa s mužom pomilujeme, možno sa náš pocit zlepší. Skôr si predstavujeme, že sa budeme chcieť pomilovať, až bude všetko v pohode.

Aj keď sa vám hlavne spočiatku bude zdať, že už nikdy neuprednostníte sex pred spánkom, vydržte.

Dovtedy nezabudnite aj na tie najmenšie prejavy náklonnosti, ktoré udržia pocit vzájomnosti a lásky do doby,

než budete mať viac času a energie na spoločné milovanie.

Ak je muž v pozícii, kedy sa mu na vzťahu alebo na jeho žene niečo nepáči, napadne ho, že by to vzal cez sex. Má za to, že keď svoju ženu pekne pomiluje, ona z toho zistí, ako veľmi si želá, aby boli zase obaja šťastní, a ako veľmi ju má rád aj napriek tomu, že sa teraz hádajú.

Udržiavanie intimity a oživenie partnerského vzťahu na fyzickom poli teda nemusí rovno znamenať nakupovanie erotických pomôcok, vyrážanie za sexom na bláznivé miesta ani akrobatické zostavy sexuálnych polôh.

Aj pre páry, ktoré sa narodením dieťaťa dostali do fázy, kedy bol ich sexuálny život takmer mŕtvy, existuje veľa príležitostí, ako s vynaložením len malej námahy znovu priviesť do vzťahu intimitu.

Medzi prvé krôčiky môže patriť obyčajné držanie sa za ruky, letmé dotyky, ktoré si vymeníte pri spoločnej práci. Obyčajné objatie, ktoré znamená investíciu pár sekúnd, ale pre vaše tela je nedoceniteľnou príležitosťou, ako zase prebudiť vzájomnej city.

Pokiaľ takto postupne dôjdete až k obnoveniu samotného sexu, pre váš vzťah bude kľúčové, ak sa dokážete milovať a nie len mechanicky kopulovať. Výmena citov, prežitok, ktorý milovanie prináša, súznenie tela i duše je presne to, čo dokáže zahojiť aj tie najväčšie rany a krivdy, ktoré ste na sebe mohli za mesiace automatického fungovania napáchať.

A možno to urobiť úplne bez slov a väčších gest - ak vám také veci nejdú. Proste sa len úprimne milujte.

Mama a otec a až potom deti

    Od určitého veku a vďaka narastajúcej samostatnosti vašich detí, sa vám bude od starostlivosti od nich uľavovať a získate väčší priestor a čas pre seba a pre vaše partnerstvo. Je prirodzené, že bolo obdobie, keď na vás bábätko a batoľa bolo úplne závislé, bolo stredobodom vášho vesmíru a nechceli ste na tom nič meniť ani vy, ani váš muž.

V neskoršom veku, keď si dieťa hrá samo, komunikuje, dokáže sa samo najesť, umyť a v rámci základných úkonov sa obstarať, sa vaša úloha mamy-opatrovateľky uvoľňuje.

Je to obdobie asi od veku troch rokov dieťaťa, kedy sa situácia v rodine začne znovu meniť. Prichádza väčšia voľnosť, istá úľava, že na vás dieťa nie je tak závislé. Po dlhom období intenzívnej práce prichádzajú dlhšie chvíle, ktoré máte sama pre seba a pre svojho muža.

V tomto období je čas a miesto pre to, aby ste svoj partnerský vzťah znova zhodnotili. Dieťa je v tomto veku už veľmi vnímavé, nielen že cíti dusno, ktoré doma môže byť, hľadá ale tiež svoje miesto medzi vami. A pre vás oboch sa tým otvára šanca definovať to, akí teda ako rodina ste. Mama, otec a naše dieťa.

Aj pre vaše dieťa je dobré, aby cítilo, že mama s oteckom nie sú len jeho rodičia a opatrovatelia, ale aj partneri. Ak dieťa uvidí, že sa mama a otec majú radi, prirodzene pochopí, že ste pár, ktorý funguje viac než len ako tím jeho sprievodcov svetom.

Intímne prejavy, teda objímanie, držanie sa za ruky, vítanie sa, tlačenie sa k sebe - sú veci, ktoré pred dieťaťom nemusíte vynechávať. Vyjasníte si medzi sebou, aké role každý z vás hrá, kto ku komu patrí a kto určuje priority. Nemusíte nasadzovať model, v ktorom boli vychovávané generácie našich babičiek a kde sa prejavovala akási automatická moc hlavy rodiny a podradenosť ženy a detí. Tento spôsob usporiadania rodiny už je pravdepodobne za nami.

Pospolitosť rodičov ako páru je ale dobrá nielen pre vás, pre váš vzťah, ale je to tiež dobrý základ výchovy vášho dieťaťa aj do budúcnosti, kedy sa ako rodičia budete vysporiadavať so zložitejšími výzvami, ako je prebaľovanie, kŕmenie a rozhodnutie, kam pôjdete na prechádzku.

O pár rokov sa ako rodičia budete musieť dohadovať o tom, aké hranice potomkovi určiť, čo smie a nesmie robiť a aké limity bude mať jeho voľnosť. V takýchto situáciách sa vám bude veľmi hodiť nastavená pozície, že rodičia sú pár, ktorý spolu má pevný vzťah presahujúci jeho rodičovské povinnosti a lásku k dieťaťu, a to nielen ako príklad pre budúci život vášho potomka.

Článok bol upravený 09.02.2019

Čítaj celý článok
konik_testuje
24. jan 2019 Čítané 3321x

Dni s dieťatkom sú plné radosti, úsmevov a krásnych okamihov. Aj vám sa však zdá, že tieto jedinečné chvíle utekajú akosi rýchlo? Užívajte si preto naplno každý jeden okamih.

My vám v tom pomôžeme a uľahčíme vám každodenné činnosti s vaším drobčekom. Nové testovanie prináša praktické produkty od dm drogerie markt, ktoré potešia nielen vás, ale aj vaše dieťatko. Vychutnávajte si všetko to neopakovateľné a zjednodušte si to, čo sa zjednodušiť dá.

Čo budeme testovať

Deň plný dobrodružstiev treba začať s niečím dobrým pod zub. V balíčku preto nájdete tieto chutné mňamky, ktoré potešia všetky malé brušká.

dmBio špaldová obilninová kaša – chutné a výdatné raňajky sú základom dňa. Môžete siahnuť napríklad po tejto kaši bez pridaných aróm s obsahom hodnotných výživných látok. Je vhodná pre dojčatá od ukončeného 4. mesiaca.

dmBio detský ovocný čaj – jemný detský ovocný čaj s jablkami, šípkami, malinami, mrkvou a červenou repou sa postará o pitný režim pre dojčatá od ukončeného 4. mesiaca.

babylove BIO ovocný príkrm  – príkrm s kokosovým mliekom a maslovými keksami sa skladá zo 100 % bio zložiek a je vhodný pre malých papkáčov od 4. mesiaca.

dmBio sušené slivky v jablkách – tento jemný príkrm, taktiež zo 100 % bio zložiek, poslúži aj ako dezert alebo pochúťka medzi hlavnými chodmi. Je špeciálne prispôsobený pre potreby vášho dieťatka po 4. mesiaci.

babylove jednorazové podbradníky- ideálny pomocník doma aj na cestách. Praktický záhyb zachytí padajúce kúsky alebo tekutinu. Podbradník obsahuje hygienickú vrstvu buničiny s vysokou savosťou.

Po dni využitom naplno doprajte svojmu drobcovi upokojujúci kúpeľ. Nezabudnite ani na zúbky, ktoré si zaslúžia potrebnú starostlivosť už od začiatku. Vytvorte si večerný rituál, ktorý si užijete spolu s bábätkom.

babylove Ultra Sensitive umývacia emulzia – je ideálna pre veľmi citlivú a na alergie náchylnú pokožku. Je obzvlášť šetrná a chráni pokožku pred stratou vlhkosti. Glycerín jej navyše dodá pocit hladkosti.

babylove Ultra Sensitive telové mlieko – po kúpeli prichádza na rad telové mlieko, ktoré je taktiež určené pre citlivú pokožku a pokožku náchylnú na alergie. Obsiahnutý pupalkový olej podporuje ochrannú funkciu pokožky, panthenol a vitamín E ju zároveň chránia pred vysušovaním. Telové mlieko je vhodné aj pre dospelých s citlivou pokožkou, ľahko sa nanáša a rýchlo vstrebáva.

alverde Baby ošetrujúci krém s Bio bambuckým maslom a kamilkovým extraktom – krém s extraktom z harmančeka a hodnotným bambuckým maslom dodá jemnej detskej pokožke vláčnosť a chráni ju pred vysušením.

babylove podložky na prebaľovanie – ideálne na prebaľovanie na cestách i doma. Mäkké a jemné podložky ochránia vaše bábätko pri prebaľovaní a zároveň vďaka nepremokavej vrstve ochránia aj všetko pod podložkou.

babylove vlhčené utierky sensitive s panthenolom – neparfumované, obzvlášť jemné a savé senzitívne vlhčené utierky regenerujú citlivú detskú pokožku veľmi jemným spôsobom.

babylove sada na učenie čistenia zúbkov – kefka so zaoblenou hlavou a špeciálnymi mäkkými gumenými lamelami masíruje sánku a podnebie a uľahčí vášmu dieťatku prerezávanie zúbkov. Vďaka predĺženej rúčke je ľahko dostupná celá ústna dutina.

babylove plyšová šuštiaca hračka – keď je dieťatko napapané, okúpané a prebalené, je čas na hru. Táto hračka vďaka šuštiacemu efektu podnecuje vaše deti k hravému rozvoju, k dotýkaniu, k hmataniu a držaniu. babylove podporuje rozvoj zmyslov tých najmenších už od 3. mesiaca.

Koho hľadáme

Na testovanie hľadáme 10 mamičiek s detičkami od ukončeného 4. mesiaca. Tieto mamičky by mali mať rady produkty dm drogerie markt a byť otvorené skúšaniu nových vecí. Musia byť komunikatívne a pripravené s radosťou sa podeliť o svoje skúsenosti. Mali by rady fotografovať a vychutnávať si každý okamih bežných radostí i starostí.

Ako sa zapojiť

Ak by ste rady testovali balíček týchto produktov, ktoré vám pomôžu s každodennými starosťami materstva, napíšte nám do komentára niečo o sebe a svojom drobcovi. Popíšte, ako vyzerá váš bežný deň a prečo by ste produkty chceli testovať práve vy.

Čas na zapojenie máte do nedele 27.1.2019 a v pondelok 28.1.2019 vyberieme 10 mamičiek, ktorým urobíme radosť testovacím balíčkom.

Držíme vám palce a tešíme sa na vaše komentáre.

konik_testuje

#test_dm20

Čítaj celý článok
domichrumi AMBASÁDORKA
22. jan 2019 Čítané 555x

A prečo sa páčia nielen našej Lilinke ale aj maminke? Nuž v prvom rade tieto hračky reagujú na dotyk dieťatka a za každé stlačenie ho niečim odmenia. Stačí sa dotknúť tlačítka, bruška, uška, ikonky a hračka sa prebudí. Začne krásne svietiť, hrať alebo rozprávať. A čo zaujme batoľatá viac než blikajúce, svietiace a hrajúce predmety? Veľkým plusom je ak takéto hračky vedia aj zmysluplne rozprávať a drobčeka naučia niečo nové. Dieťa sa v prvom rade učí napodobňovaním, opakovaním a najľahšie počas hry. Ak teda máte doma malého objaviteľa, nezbedníka a zvedavca, ktorý sa rád učí, mám tu pre vás zopár tipov na hračky s ktorými sa určite nudiť nebude. Poďme na to!

Učíme sa riekanky

Knižka je vhodná pre deti od 6 mesiacov. Jednoduchým otočením stránky spustíte obľúbené detské pesničky a zároveň si môžete prezerať farebné obrázky psíka a jeho sestričky. V rytme skvelej hudby sa drobček učí písmenká, počítanie, prvé slovíčka, čísla, tvary a ďalšie super veci.

Navyše stačí stlačiť tlačidla ABC a 123 a hlások z Knihy riekaniek začne opakovať písmená a čísla zodpovedajúce príslušnej stránke.

Stlačením svietiaceho tlačidla "Tvary a farby" zasa dieťatko spustí krátke vety, ktoré mu pomôžu naučiť sa všetky rôzne farby a tvary. Navyše otáčaním tvrdých strán si deti zlepšujú jemnú motoriku.

Čo môže Kniha Učíme sa riekanky drobčeka naučiť?

- zoznámi sa s číslami a farbami

- učí sa čísla, abecedu, farby, protiklady a veľa ďalšieho

- rozvíja zmyslové vnímanie dieťatka

- objavuje súvislosť medzi príčinou a následkom (stlačím - hrá a svieti )

- cibrí si hmat a úchop

Mikrofón

Na začiatok napíšem, že tejto hračke som nedávala veľké šance, veď tak malé dieťa nemôže mikrofón zaujímať….no napokon sa mikrofón stal Lilkinou najobľúbenejšou hračkou. A čo viac vyhral sa s ňou aj tatino aj dedko, takže zábava pre celú rodinu :D. Mikrofón je vhodný pre deti od 18 mesiacov. Naša vedúca má 17 a veľmi ju tento hrací mikrofón baví. Hračka má 1 tlačítko, na ktorom sa nachádza psíček, ktorý po stlačení spieva náučné pesničky. Takto naučí zábavnou formou deti rátať od 1 do 20, naučia sa abecedu, farby, časti tela a iné riekanky. Mne sa na mikrofóne okrem riekaniek, veľmi páči, že psíčkov hlas deti chváli, či už za tanec alebo pekný spev. Je to taký nevtieravý povzbudzujúci hlások, vďaka ktorému si dieťatko buduje sebavedomie a môže si tak stavať základy pre verejné vystupovanie či sebaprezentáciu. Lili mikrofón zatiaľ len stláča a počúva pesničky, ale verím, že časom nám čo to aj predvedie. Na hračke sa ďalej nachádza aj prepínač režimov. Môžete si tak nastaviť spievanie so psíkom, alebo nahrávanie vlastného hlasu. Nahrávanie hlasu je kratučké cca 5-7 sekúnd, po vyslovení vašej vety mikrofón aj s hudbou a svetielkami zopakuje čo ste práve povedali a to za každým iným hlasom. A zabudla som napísať, že mikrofón svieti rôznymi farbami, čo sa asi deťom v tomto veku páči najviac, že?

Čo môže mikrofón dieťatko naučiť?

-rátať čísla od 1 -  20

-abecedu

-pomenovať časti tela

-rozoznať farby alebo spievať iné riekanky

-osvojiť si vystupovanie pred ľuďmi

Psíkov ovládač

Hračka je vhodná pre deti od 6 mesiacov. Tento interaktívny ovládač poteší každého malého drobca. Nachádzajú sa na ňom farebné tlačidlá, ktoré po stlačení hrajú a svietia. Navyše po stlačení sa rozsvieti aj obrazovka so psíkom a psíkov hlas spieva alebo rozpráva. Vďaka tomu sa dieťatko nenásilnou formou zoznamuje s číslami, abecedou, protikladmi, farbami, pozdravmi alebo tvarmi. Vďaka špeciálnemu tvaru ovládača si dieťa pri hraní zlepšuje jemnú motoriku. Môžem povedať, že ovládač hrá a svieti a to deti určite zaujme. Milý psíkov hlások rozpráva krátke správy, alebo spieva abecedu a čísla…. Lilke sa veľmi páči a rada tancuje na rôzne melódie. Taktiež s ním rada behá po dome alebo prepína “správy”. Síce ozajstný ovládač je u nás stále top, keďže naozaj prepína telku :grinning: ale aj tento psíkov ovládač si získal naše sympatie.

Čo môže drobčeka naučiť?

- viac ako 35 melódii, pesničiek a viet v slovenčine

- zoznámi sa s číslami a farbami

- zábavnou formou sa naučí čísla, farby, protiklady a veľa ďalšieho

- rozvíja si zmyslové vnímanie, jemnú motoriku a úchop

Magická hora so zvukmi

Hračka je vhodná od 6 mesiacov. Aj keď podľa mňa jej potenciál lepšie využijú detičky okolo 12 - 18 mesiacov. Nakoľko si vedia horu vyskladať, hádzať ňou medvedíka, alebo stláčať ružového panáčika.

Táto krásna farebná hračka, ktorá ma na prvý pohľad hneď dostala sa skladá  z “hory”, ktorú tvoria na seba naukladané farebné krúžky a z hrkálky v tvare macíka. Vo vnútri macka sa nachádzajú “ľadové kocky”.  Dieťatko sa zabaví tým, že môže farebné krúžky na seba skladať a zapasovať ich do vlnoviek, ktoré sa na krúžkoch nachádzajú. Práve vďaka tomu môže u drobčeka rozvinúť schopnosť riešiť problémy. Keď dieťatko spustí medvedíka dolu alebo stlačí svojho ružového svietiaceho panáčika (podľa mňa je to húsenička), aktivuje tým svetelné a zvukové efekty hory, čím objavuje súvislosť medzi príčinou a následkom. Nám sa zatiaľ horu nepodarilo poskladať, ale Lilka ju rada demoluje, farebné krúžky rozhadzuje dookola, alebo si ich navlieka na ruky ako náramky. Je to proste parádnica :grinning:. Napriek tomu, ale rada stláča panáčika, ktorý zakaždým krásne bliká, svieti a vydáva rôzne zábavné zvuky.

Čo môže magická hora dieťatko naučiť?

- skladaním hory si dieťa rozvíja zmysly a jemnú motoriku

- rozvíja svoju schopnosť riešiť problémy

- rozvíja koordináciu zraku s pohybmi rúk a stáva sa šikovnejším

- objavuje súvislosť medzi príčinou a následkom (stlačím ružového panáčika a začne hrať a svietiť, hodím macka dole a hora začne hrať a svietiť… )

Tablet

Tento tablet je určený pre deti od 1 roka. Lilku ihneď zaujal a začala stláčať “aplikácie” opakovať slovíčka a tancovať na hudbu. Tablet je veľmi ľahučký, malý aj keď pre deti je tá veľkosť akurát a v pohode sa zmestí aj do menšej tašky na cesty. Rozmery sú 18,5 x 13,5 cm. Veselý hlások sa deťom prihovára v slovenčine a učí ich písmenká, slová, zvuky a pesničky. Tabletík sa dá nastaviť do rôznych úrovní vďaka funkcii smart stages. Tak si môžete zvoliť úroveň, ktorá vášmu dieťatku najviac vyhovuje. Keďže každý drobček je iný a vyvíja sa inak aj vďaka smart stages si môže užiť kopec zábavy a stále sa naučiť niečo nové.

Na tablete sa nachádza 27 tlačidiel s písmenkami abecedy a 1 tlačidlo s pesničkami.

28 tlačidiel klávesnice sa ľahko stláča a ponúka dokopy 20 pesničiek, melódií a viet. Slová, pesničky a melódie sa menia podľa úrovne.

1.úroveň - Objavy! Každé tlačítko v sebe skrýva písmenko a obrázok. Po stlačení sa drobček dozvie aký obrázok stlačil (B ako banán).

2.úroveň - Podnety! Táto úroveň povzbudzuje deti k hľadaniu písmeniek a predmetov. Naučia sa abecedu, krátke vety či pesničky.

3.úroveň - Fantázia! Po stlačení tlačítka sa ozve zvuk, ktorý dané zviera alebo predmet vydáva a taktiež aj vety či pesničky.

Podľa mňa je to veľmi pekná a múdra hračka. Ak nie ste odporcami mobilov, tabletov a počítačov… tak toto je perfektný darček pre vášho drobca. Keďže sa jedná o hračku s tlačítkami, bez displeja povolila som aj ja a milo ma prekvapila. Lilinka sa s ním veľmi rada hrá a spolu objavujeme čo konkrétne tlačítka ponúkajú. Po stlačení navyše na okrajoch aj svieti. Milý a veselý hlások ju stále povzbudí aby napodobňovala psíčka, alebo opakovala slovíčka. Takže sa pekne zahrá, niečo nové sa dozvie a aj naučí!

Smartphone

Táto interaktívna hračka je vhodná pre deti od 6 mesiacov. Na telefóne sa nachádzajú veselé tlačítka “aplikácie”, ktoré po stlačení vydávajú zvuk. Najprv dieťatko naučia čísla, neskôr rôzne riekanky a pesničky. Veselý hlások sa dieťatku prihovára a povzbudzuje ho k aktivite a hre. Vďaka smartfónu si precvičí úchop a stláčaním aplikácii si cibrí jemnú motoriku.

Čo môže drobčeka smartfón naučiť?

- objavuje súvislosť medzi príčinou a následkom (stlačím - hrá a svieti )

- zoznámi sa s číslami a  farbami

- rozvíja jemné motorické zručnosti

- hra trénuje koordináciu zraku a pohybu rúk

- zmyslová stimulácia dotykovými, vizuálnymi a sluchovými prvkami

- cibrí si hmat a úchop

Hovoriaci Psík

Psík je plyšový prítulný kamarát a patrí medzi najobľúbenejšie hračky od Fisher-Price.

Svojím úsmevom a veselým spievaním, či oslovovaním u dieťatka vyvolá pocit bezpečia, istoty a radosti z prvého kamarátstva.

Má 3 úrovne, ktoré sa nastavujú stlačením nôžky. Tieto úrovne závisia od veku dieťatka. Môžete mu ich nastaviť vy, alebo si ich nastaví samo, tak to robí aj moja Lili :grinning:

Zatlačením na rôzne časti tela - nôžky, rúčky, uško a srdiečko začne psíček spievať, alebo sa dieťatku prihovára.

TIP: ak dlhšie zatlačíte na srdiečko, tak Psíček začne hrať postupne všetky pesničky z playlistu :wink:

Čo môže vášho drobčeka kamarát psíček naučiť?

-  stláčaním rôznych častí tela si cvičí jemnú motoriku

- psík je plyšový, jeho chytaním si bejby zlepšuje hmat, rozoznáva nové materiály a povrchy

- učí sa pomenovať časti tela, farby

- vďaka pesničkám sa zábavným spôsobom naučí abecedu a čísla, rôzne riekanky

#fisherprice

Čítaj celý článok
redakcia
21. jan 2019 Čítané 1285x

    "Asi v 20-tich mi doktorka povedala, že mám polycystické vaječníky. Hrôza! Prišlo hľadanie informácií a roky trápenia. Už som sa v duchu rozlúčila s myšlienkou, že by som sa niekedy mohla stať matkou. Menštruácia bola vždy nepravidelná, silná, bolestivá. Stále som sa ale nijako neliečila a iba zbierala odvahu zájsť k doktorovi a začať nejakú liečbu...

Až sa jedného dňa život zamotal a ostala som tehotná! A nemám ani rizikové tehotenstvo, pretože gynekologička ma poctivo sleduje a hovorí, že je všetko v najlepšom poriadku. Možno zázrak, čo ja viem. Možno som sa trápila zbytočne. Takže hlavu hore, život je samé prekvapenie. Hlavne sa nevzdávať! "- radí mamička s touto  diagnózou ženám z Modrého koníka.

Polycystické vaječníky ako príčina neplodnosti

    Syndróm polycystických ovárií (PCOS, Stein-Leventhalov syndróm) je ochorenie, ktoré sa prejavuje neprítomnosťou ovulácie, nepravidelnosťami menštruačného cyklu a hormonálnou nerovnováhou. Objavuje sa u žien do 30 rokov a je považovaný za jednu z najčastejších príčin neplodnosti.

"Mám 30, cca 4 roky viem, že mám polystické vaječníky - po vysadení hormonálnej antikoncepcie žiadna menštruácia, asi len raz do roka príde sama od seba bez injekcie. Bolo mi odporúčané schudnúť, predtým som vážila asi 85 kg, teraz 53 kg, bohužiaľ ani to nepomohlo. Takže sme sa minulý týždeň vypravili prvýkrát do CAR - tam nám bolo povedané, že je to beh na dlhú trať a že musíme byť trpezliví. Najskôr bude približne ročná liečba hormónmi, aby sa telo pripravilo, a potom príde IVF. Bude to ešte na dlho, ale po bábätku veľmi túžime."

Za bežných okolností sa u zdravej ženy vnútri vaječníka vytvorí vajíčko, ktoré vďaka hormonálnej stimulácii postupuje smerom zvnútra k jeho vonkajšiemu okraju, kde praskne a uvoľní sa do vajcovodu. Proces uvoľnenia sa nazýva ovulácia a dochádza k nej asi 14. deň menštruačného cyklu. Celý dej riadia hormóny z hypofýzy v mozgu a priamo z vaječníkov. Dochádza k zvýšeniu množstva estrogénov, testosterónu a luteinizačného hormónu (LH) , naopak sa znižuje hladina hormónu stimulujúceho folikuly (FSH). V prípade syndrómu polycystických ovárií sa vajíčko z vaječníkov neuvoľňuje, pretože nemá adekvátny hormonálny podnet. Vaječníky sa tak menia na cystické útvary.

Ako žena syndróm pocíti?

    Ženy o tomto ochorení ani nemusia vedieť. Väčšinou na to prídu, až keď sa začnú pokúšať o bábätko. Pretože je syndróm charakterizovaný ako neprítomnosť ovulácie, otehotnieť môže byť fakt ťažké. Vajíčko sa totiž málokedy uvoľní z vaječníka do vajcovodu, aby mohlo byť oplodnené spermiou. Nerovnováha medzi hormónmi spôsobuje tiež nepravidelnosť menštruačného cyklu. Žena buď menštruáciu takmer nemáva, a ak už príde, potom býva veľmi slabá, alebo naopak abnormálne silná a bolestivá.

Kvôli nadbytku testosterónu sa u ženy môžu vyskytnúť aj ďalšie problémy. Jedným z nich je nadmerné ochlpenie na typicky mužských miestach, t.j. zosilnenie ochlpenie na rukách alebo bruchu a tiež nadmerný vlasový rast. Tiež sa objavuje akné, alebo ženy priberajú na váhe bez zmeny stravovacích návykov.

Zaberá tiež hormonálna, ako aj alternatívna liečba

    Liečba existuje, podávajú sa lieky ako Metformin a Clostilbegyt. Keď nezaberú, pristupuje sa k injekciám, ktoré by mali vyvolať ovuláciu a pokúsiť sa znova naštartovať cyklus. Ak nič z toho nie je účinné, je možné pristúpiť k laparoskopickej operácii. Pri nej sa cysty prepichujú a je veľká šanca, že sa pacientke opäť vráti jej bežný hormonálny rytmus. Ako je zrejmé z internetových diskusií, veľa žien tiež skúša alternatívne metódy. Nedajú dopustiť hlavne na hormonálnu jogu, cvičenie podľa Mojžišovej alebo alchemilkový čaj a popisujú skvelé výsledky, ktoré vďaka nim dosiahli.

"Polycystické vaječníky mám tiež. Prvé bábätko sme počali na prvý šup, a to nás doktor strašil, ako to nepôjde, a aha, ono to šlo a krásne! S druhým bábätkom bol trošku problém, pretože som brala hormonálnu antikoncepciu a cykly sa mi po vysadení za žiadnu cenu nevedeli zrovnať... Doktor mi nasadil nejakú hormonálnu liečbu a za deväť mesiacov sa to dalo do kopy a po zrovnaní cyklu som našla dve čiarky na teste takmer ihneď! Inak tie polycystické vaječníky mi nezávisle na sebe diagnostikovali viacerí doktori a aj ja sama som to videla na ultrazvuku, vyzeralo to presne ako fotky z internetu. Ani jeden z nich z toho nerobil veľkú vedu, len sme riešili tie cykly a všetci hovorili, že nejaké zásahy do tela a špeciálne vyšetrenie by robili až po nejakom čase snaženia. Pri druhom bábätku potom bola priorita zrovnať tie cykly "

So svojou skúsenosťou s alternatívnym prístupom sa zverujem ďalšie mamička:

"Odmalička som mala problémy s veľmi nepravidelnou menštruáciou a v pätnástich rokoch mi diagnostikovali syndróm polycystických vaječníkov. Rok sa mi doktorka snažila naštartovať cyklus vyvolávacími injekciami, prírodnou liečbou, homeopatikami. Neskôr prišla na rad hormonálna antikoncepcia. Po zhruba 4 rokoch užívania som musela na operáciu slepého čreva a prekonala som pľúcnu embóliu. Od tej doby boli všetky hormóny tabu. Bola som z toho nešťastná a po prečítaní rôznych článkov ohľadom mojej diagnózy som sa bála, ako sa mi raz podarí otehotnieť. Začala som preto cvičiť hormonálnu jogu a po mesiaci cvičenia som dostala menštruáciu a po troch ďalších mesiacoch cvičenia sa mi podarilo otehotnieť celkom prirodzene, bez hormónov a lekárskych zásahov. Cvičenie odporúčam všetkým ženám s PCOS!"

model vaječníka

Čím skôr, tým lepšie!

    Pokiaľ chcete otehotnieť, musíte byť hlavne trpezlivé. Vynechanie menštruácie sú bohužiaľ nevyspytateľné, nikto nedokáže určiť, kedy sa vajíčko uvoľní a kedy nie. Bohužiaľ, stav sa s časom zhoršuje, takže čím skôr sa začnete snažiť, tým je vyššia šanca na úspech.

Ženy s PCOS majú tiež často rizikové tehotenstvo, až v polovici prípadov dochádza k spontánnemu potratu. Určite sa ale nevzdávajte a hlavne tehotenstvo príliš neodkladajte! Nádej zomiera posledná.

Čítaj celý článok
borka77 AMBASÁDORKA
24. jan 2019 Čítané 1367x

Ahojte milé maminky,

moje meno je Barbora a mám to šťastie, že si ma firma Sunar vybrala za ambasádorku svojich produktov. :slight_smile:

Na rodičovskej dovolenke som už štvrtý rok a trošku mi chýba aj odlišný typ práce a zodpovednosť za niečo iné ako za dve malé deti :slight_smile:

Tejto novej príležitosti sa veľmi teším, je pre mňa obrovskou výzvou a zároveň by som ju nazvala prácou snov. Veď, čo môže byť lepšie, ako písať, fotiť a podporovať produkty, ktoré chutia Vašim deťom?

Som maminou trojročnej dcérky a deväťmesačného chlapčeka a keďže som mala oba pôrody sekciou, veľmi som sa obávala dojčenia. Bolo pre mňa skutočne dôležité a prioritné dojčiť za „každú cenu“. Mala som to šťastie, že všetko prebehlo bez problémov a svojho malého chlapca dojčím doteraz. :slight_smile:

Prečo som sa teda rozhodla, zapojiť sa do výberu ambasádorky značky Sunar, ktorý je známy najmä vďaka dojčenskému mlieku, hoci ponúka aj veľa ďalších vynikajúcich produktov? 

Téma dojčenie, je na Slovensku medzi maminami dosť náročná na konverzáciu. Poviem vám, ako to vidím ja. :slight_smile:

V prvom rade rešpektujem každé jedno rozhodnutie, či chce mamina dojčiť štyri roky, alebo naopak, vôbec, už z akýchkoľvek dôvodov, je to na každej z nás :slight_smile:

Mojím rozhodnutím bolo dojčiť obe deti cca jeden rok. Pri Márii Clare sa mi to podarilo bez akéhokoľvek problému. Postupne, asi od 8 mesiaca som začala kombinovať dojčenie s dojčenským mliekom Sunar, ktorého chuť si rýchlo obľúbila, takže som predpokladala, že musí byť podobná s tou, na ktorú bola zvyknutá. Na konci jedenásteho mesiaca sa prestala dojčiť bez akýchkoľvek ťažkostí, plaču či vysvetľovania.  A to isté robíme aj teraz. Francisco si už mesiac pochutnáva aj na dojčenskom mliečku a predpokladám, že ma tak čakajú posledné 3 mesiace dojčenia :slight_smile:

Samozrejme, mojím názorom je, že materské mlieko je to najcennejšie, čo môžeme svojim bábätkám dať. A presne to isté si myslí aj firma Sunar. Veď práve to naše materské mlieko je pre nich úžasnou inšpiráciou a snažia sa mu priblížiť najviac, ako sa len dá :slight_smile:

Dostala som upozornenie, že ambasádorstvo produktov „umelej“ výživy môže byť občas náročné. Ja si však naopak myslím, že bude super a úplne bezproblémové. :slight_smile: Som pokojnou osôbkou, ktorá nenávidí konflikty a zďaleka sa im vyhýba. Verím, že vďaka ambasádorstvu spoznám nových ľudí, nové maminy, nových priateľov... 

Modrý koník je jednou zo sociálnych sietí, kde sa cítim bezpečne. Keď zdieľam fotky na iných sieťach, vždy rozmýšľam, či robím správne.  Na Modrom koníku však nerozmýšľam. A pritom tiež vlastne nevieme, kto všetko je tu medzi nami JAle akosi mi dáva táto sociálna sieť pocit istoty a bezpečia. Neviem, či mi celkom rozumiete. :slight_smile:

Ale poviem vám, niet sa čomu čudovať. Vďaka ambasádorstvu som mala možnosť spoznať nielen milých ľudí zo sveta Sunaru, ale aj tých, ktorí sa podieľajú na fungovaní Modrého koníka. 

Celé osadenstvo MK kypí skvelou náladou a pozitívnou energiou. Čo iné by sa teda dalo čakať od ich sociálnej siete? :slight_smile:

Na záver by som ešte rada dodala, že pevne verím, že aj ja budem v najbližšej dobe tou osôbkou, ktorá spolu so svojou rodinkou aspoň občas spríjemní váš deň či prebudí dobrú náladu. :slight_smile:

Rada by som Vás pozvala aj do skupiny Sunar pozná tajomstvo detskej chuti, kde sa môžete tešiť na kopec informácií, noviniek a zliav, ako aj na pravidelné súťaže o ich skvelé produkty. 

Veľmi sa teším na svoju novú rolu ambasádorky. :slight_smile:

Držte mi palce, prosím, nech ju zvládnem čo najlepšie :-* 

Borka

#sunar 

Čítaj celý článok
redakcia
19. jan 2019 Čítané 1762x

"Myslím, že všetko je o organizácii času a prioritách. Máme tri deti, bývame na dedine v domčeku so záhradou (za prácou aj do školy musíme dochádzať). Musím byť nielen mama na 130%, ale tiež manažér, aby sme sa večer všetci zišli pri stole s večerou. Rozhodne nie som Superman, len sme si to nastavili tak, aby to všetkým vyhovovalo... Takže upratujeme priebežne, varím každý deň, periem obdeň, väčší nákup robíme 2x do týždňa a sme všetci spokojní."

    Domáce práce sú činnosti, ktoré málokoho bavia, ale je nutné ich robiť. Medzi najmenej obľúbené domáce práce patrí žehlenie. Dnes si už veľa žien túto činnosť uľahčilo alebo ju nerobí vôbec, pretože vlastní sušičku na bielizeň. Napriek tomu ale zostáva väčšina žien, ktoré túto vymoženosť nemajú a každý týždeň na nich čaká kôš plný bielizne na žehlenie. Ako si žehlenie uľahčiť? A ako vlastne žehliť správne? A čo ostatné domáce práce, ako si ich zmanažovať, aby pri nich človek nestrávil večnosť a mohol sa venovať aj deťom, partnerovi alebo svojim koníčkom?

Mohlo by sa zdať, že je to jednoduché, nachystáte si žehliacu dosku, zapnete žehličku, vybraný kus odevu jednoducho vyžehlíte a máte hotovo. Ak si ale nechcete oblečenie a ostatné veci na žehlenie zničiť, musíte postupovať opatrnejšie.

Sledujte štítky na oblečení

    Dôležitým krokom, predovšetkým pri nových, ešte nežehlených veciach, je prečítať si ich štítok, ako máte danú vec žehliť. Riaďte sa symbolom žehličky a môžete sa stretnúť so štyrmi rôznymi obrázkami. Prečiarknutá žehlička znamená, že sa daná vec žehliť nesmie. Ďalej sa objavujú žehličky s jednou až tromi bodkami, kde jedna bodka znamená, že je možné vec žehliť na nižšej teplote (do 110°C, s naparovaním je nutné postupovať opatrne), dve bodky znamenajú, že môžete žehliť na strednej teplote (do 150°C) a tri, že môžete žehliť na vysokej teplote (do 200°C).

Pozor na rôzne druhy látok

    Pozornosť musíte venovať tiež materiálu, z ktorého je daná vec vyrobená. Túto informáciu sa opäť dočítate na štítku.

Pokiaľ ide o umelé materiály, ako je polyester, ale aj flanel alebo tvíd, musíte ich žehliť na nízkych teplotách, inak by ste látku nenávratne poškodili. Žehlite ju vždy z rubovej strany.

Naopak, bavlna alebo ľan, znesú veľmi vysoké teploty a pri nižších teplotách ich nikdy dobre nevyžehlíte. Môžete bez obáv použiť aj naparovanie. Žehliť môžete z oboch strán, ale napríklad pri bavlne je lepšie žehliť z lícovej strany.

Ak máte kus oblečenia, kde sú čipky, výšivky, ozdoby alebo napríklad obrázok na tričku, postupujte opatrne. Môžete buď žehliť cez bavlnenú utierku položenú na obrázku trička, žehliť z rubovej strany, alebo v prípade ozdôb využiť naparovanie a prechádzať žehličkou niekoľko milimetrov nad danou oblasťou. Nikdy nežehlite priamo, pretože by sa tieto aplikácie mohli zničiť, alebo by sa vám obrázok obtlačil na žehličku a poškodil sa.

Rovnako tak zamat a menčester žehlite cez bavlnenú utierku alebo uterák, aby ste si látku nezničili. Prípadne opäť prechádzajte žehličkou len kúsok nad látkou. Čo sa týka pletených vecí a funkčného oblečenia, tie nie sú určené na žehlenie.

Ak máte kus odevu, kde je uvedená nejaká kombinácia materiálov, napríklad bavlna a polyester v rôznom pomere, riaďte sa informáciami na štítku a pri žehlení postupujte opatrne, nech si oblečenie nezničíte.

Správne vešanie je základ

    Žehlenie si uľahčíte napríklad tým, že si dáte prácu s dôkladným zavesením bielizne. Pokiaľ ho zavesíte hala bala, bude pokrčené a pri žehlení vás čaká o to viac práce. Pred zavesením odev vyrovnajte, prípadne pretrepte. Náchylnejšie materiály môžete položiť na sušiak na uterák, aby vám na látke nevznikla vytlačená šnúra zo sušiaku.

Výber žehličky môže prácu uľahčiť

    S dnešnými modernými žehličkami sa to žehlí skoro samo. Veľkú výhodu majú tie, čo majú v sebe zabudované naparovanie, nemusíte teda počas žehlenia bielizeň kropiť, tak ako sa to robievalo kedysi. Žehličky už bežne mávajú rôzne funkcie, napríklad si po nastavení teploty samy zvolíte intenzitu pary, sú odolné voči poškriabaniu a rýchlo sa zahrievajú, takže nemusíte dlho čakať. Oproti žehličkám zo skorších dôb sú ľahké a pekne kĺžu po látke.

Ako žehliť správne a efektívne

 • Skôr ako začnete so samotným žehlením, tak si roztrieďte bielizeň podľa materiálov a teplôt, na ktoré ich budete žehliť. Začínajte tými, ktoré sa žehlia na najnižšej teplote.
 • Venujte pozornosť tiež správnemu nastaveniu žehliacej dosky, nech sa pri nej nehrbíte alebo ju naopak nemáte príliš vysoko.
 • Ak máte žehličku s naparovaním, nalejte do nej destilovanú vodu, nebude sa vám v nej tvoriť vodný kameň.
 • Nastavte žehličku na požadovanú teplotu a počkejte, až sa nahreje (spoznáte to podľa svietiacej kontrolky).
 • Položte si odev na žehliacu dosku rubom nahor (v určitých prípadoch lícom, pozri vyššie) a začnite žehliť. Správne by sa malo žehliť zdola nahor (nikdy nie krúživým pohybom, pretože tak dochádza k ničeniu látky).
 • Postupujte od najväčších plôch k tým menším.
 • Vyžehlenú časť posúvajte na doske vždy smerom od seba, v opačnom prípade by ste si ju pokrčili tým, ako stojíte pri žehliacej doske.
 • Rukávy sa najlepšie žehlia na špeciálnej žehliacej doske na rukávy. Pokiaľ ju nemáte, môžete použiť zrolovaný uterák, ktorý vsuniete do rukáva a rukáv prežehlíte.
 • Keď vyžehlíte odev z jednej strany, pozrite sa, či je nutné ho žehliť ešte z tej druhej. Veľakrát to už nie je potrebné.
 • Po vyžehlení vec buď ihneď poskladajte alebo zaveste. Inak by sa vám mohla počas chladnutia pokrčiť.
 • Než dáte vyžehlené veci do skrine, skontrolujte, či vychladli.

Žehlenie košele = vysoká škola žehlenia

    Možno patríte k tým šťastným ženám, ktorých drahé polovičky nenosia do práce košele. Veľa žien ich ale musí žehliť pravidelne a nie je to tak úplne jednoduché, aby vyžehlená košeľa vyzerala naozaj dobre. Ako teda správne vyžehliť košeľu?

Ideálne je začať golierom, ktorý žehlíte od prostriedku smerom ku krajom. Potom vyžehlite manžety a následne rukávy. U tých musíte dávať pozor, pretože je látka v dvoch vrstvách. Ak máte špeciálny nástavec na žehlenie na rukávy, tak máte prácu uľahčenú, ak nie, musíte žehliť pozorne a statostlivo. Chyťte rukáv za manžetu, vypnite ho a vyrovnajte. Potom vyžehlite a rovnaký postup zopakujte aj z druhej strany. Potom sa presuňte na predný diel košele. Rozprestrite si ju na žehliacu dosku a začnite časťou, kde sú gombíky. Nezabudnite vyžehliť aj látku v okolí gombíkov pomocou špičky žehličky. Potom prejdite k zadnej časti a na druhú prednú polovicu. Dávajte si pozor na to, aby ste si už vyžehlené časti znovu nepokrčili. Po vyžehlení košeľu ihneď zaveste.

Ďalšie tipy a na čo si dávať pozor

 • Kúpte si strieborný poťah na žehliacu dosku. Zachová teplo pri žehlení a oblečenie bude vyžehlené z oboch strán, takže vám to výrazne ušetrí prácu a čas.
 • Počas žehlenia môžete použiť škrob (roztok škrobu v rozprašovači), ktorý nastriekate na oblečenie pri žehlení. Oblečenie potom lepšie drží tvar.
 • Keď vám nejde niečo vyžehliť, použite paru a znova prežehlite (môžete kľudne viackrát za sebou, ale postupujte pri tom opatrne, nech si látku nezničíte).
 • Pravidelne čistite žehličku, dobre poslúži navlhčená vatová tyčinka, ktorou vyčistíte dierky zospodu žehličky.
 • Nenechávajte stáť žehličku na odeve na jednom mieste.
 • Pri žehlení buďte opatrní, inak sa môžete ľahko popáliť. Pozor aj na deti v domácnosti, najlepšie je žehliť večer, keď deti spia, aspoň na to budete mať pokoj.
 • Pozor na paru, môže tiež popáliť.

Ďalšie domáce práce: buďte efektívna

    Takmer každá mamička sa po narodení dieťaťa stretne s tým, že nestíha starostlivosť o domácnosť. Jednoducho nie je upratané tak, ako by si predstavovala. Narodenie dieťaťa je veľká zmena a musí sa tomu prispôsobiť aj chod domácnosti a jej upratovanie.

Pravdepodobne už nemáte čas na celodenné upratovanie alebo si upratať čo potrebujete, kedy vás to napadne. Musíte využiť vzácne chvíle, kedy dieťa spí a pokúsiť sa urobiť, čo sa dá. Pokiaľ si chcete prácu uľahčiť, vytrieďte oblečenie a rôzne ďalšie veci v domácnosti. Vyhoďte alebo niekomu darujte to, čo už nepotrebujete a to, čo je len zbytočný lapač prachu. Čím menej vecí budete mať, tým jednoduchšie bude upratovanie.

Pri upratovaní postupujte zhora nadol. To znamená, že podlahy upratujte až naposledy, pretože napríklad pri utieraní prachu by ste si na ne znova naprášili. Tiež pomáha si dopredu nachystať všetky pomôcky a prostriedky, ktoré budete pri upratovaní potrebovať. Budete ich mať po ruke a nebudete musieť neustále niekam odbiehať.

Plánujte a buďte systematická

    Najlepšie je postupovať systematicky a každý deň niečo urobiť. Buď čiastkové veci, ako napríklad v pondelok zotrieť prach, v utorok podlahu a podobne alebo postupovať po miestnostiach. V pondelok upratať kúpeľňu, v utorok obývacia miestnosť a tak ďalej. Možno ani na taký typ upratovania nemáte s dieťaťom cez deň čas (nie všetky deti krásne spia a vydržia sa hrať samé). Potom je najlepšie urobiť aspoň niečo. Viete, že máte desať minút pokoj, tak umyte aspoň umývadlo a vaňu. Počas dňa sa určite nájde chvíľka na umytie záchodu. Tým, že takto každý deň urobíte aspoň niečo, nebude síce nikdy perfektne upratané, ale nebude ani neporiadok a bude aspoň čisto.

Ďalší tip je, že keď idete napríklad utrieť prach z parapetov a všimnete si, že by bolo potrebné vyprať závesy, urobte to hneď. Dať ich do práčky vám nezaberie zase toľko času a aspoň to budete mať hotové. Nebudete na to musieť myslieť, že je potrebné to urobiť.

V dnešnej technickej dobe je možné využiť aj rôznych pomocníkov na upratovanie, napríklad taký robotický vysávač za vás vysaje, umývačka umyje riad a podobne.

Ak môžete, zapojte do upratovania aj ostatných členov domácnosti. Manžel môže vyniesť kôš alebo povysávať, rovnako tak deti môžu mať nejaké drobné povinnosti, vhodné podľa ich veku.

Pravidlo 5 minút

    Keď uvidíte niečo, čo by bolo potrebné upratať, tak najskôr zhodnoťte, koľko vám to zaberie času. Pokiaľ ide o prácu do 5 minút, urobte to hneď. Nezdá sa to, presne toto sú tie drobnosti, ktoré udržia váš domov ako-tak čistý aj s deťmi za chrbtom.

A ako to vidia používateľky Modrého koníka?

    "Odporúčam vytriediť veci, ktoré nepotrebujete a nekompromisne ich dať preč. Človek je až prekvapený, koľko málo vecí mu stačí. Na upratovanie máme teraz harmonogram. Každý deň sa má urobiť len kúsok. Síce u nás nikdy nebude všade upratané, ale nebudeme mať veľký neporiadok. Takže buď si upratovanie rozplánovať na celý týždeň alebo ho nechať na víkend. Trebárs manžela vyslať s dieťaťom von a počas toho upratať. Nevidím dôvod, prečo by manžel nemohol trochu pomôcť. Buď s upratovaním alebo so strážením detí, nech máte na upratovanie čas a pokoj."

    "Ja to s tým upratovaním mám tak, že 'kadiaľ chodím, tadiaľ upratujem,' takže mám upratané stále. Upratujem rýchlo, veci majú svoje miesto, takže nemusím premýšľať, čo kam dám. Dokonca aj jedlo v chladničke má svoje miesto."

    "Na optické zlikvidovanie neporiadku je potrebné mať veľa šuplíkov a skriniek. Tiež mám doma veľa vecí a toto bolo niečo, čo tomu opticky dosť pomohlo. Nie je potrebné mať veci, čo sa používajú často, vonku na stole atď. Stačí mať šuplík, kam sa tie často používané veci dajú (a tiež ľahko nájdu). Ďalšia vec je upratovať priebežne. Takže hneď opláchnuť tanier po jedle a podobne. Na oblečenie je dobré mať stojan "sluhu," aspoň to použité oblečenie, ktoré ale nie je špinavé, bude na jednom mieste. Tiež je naozaj dobré vyhodiť staré a nepotrebné veci. Holt, musí sa urobiť miesto na nové, takže, okrem niečoho s veľkou sentimentálnu hodnotou, sa rozlúčiť s krámami."

    "U nás je to so starostlivosťou o domácnosť bieda. Ja ešte diaľkovo študujem a na čiastočný úväzok pracujem ako učiteľka, takže keď moje nespavé dieťa náhodou spí, musím sa venovať prípravám a písaniu záverečnej práce. A padne na to aj všetko stráženie, upratovanie moc nestíham a voľno neviem, čo je. Ohrádku ani detskú postieľku nemáme, takže nie je kam drobca bezpečne odpratať. Všetko, čo ide, nejakým spôsobom zjednodušujem, spríjemňujem alebo obchádzam. Niekedy si vezmem obed zo školskej jedálne a mám to aj s prechádzkou. Niekedy varí manžel. Periem denne niekoľko práčok bielizne, ale vešiam a skladám ho až večer, keď drobec spí. Hračky upratujeme spoločne s drobcom formou hry (hop do krabice). Riad do umývačky a povrchový neporiadok upratujem priebežne, na drobca pri tom rôzne bafám a robím grimasy, aby to pre neho taktiež bola hra. Vysávať a umývať zem s drobcom, ktorý lezie a nemá ohrádku, jednoducho nejde. V čase, kedy spí, by som ho tým zase budila. Takže buď to riešime s manželom tak, že jeden drobca vezme von a druhý to urobí, alebo si na to pozvem mladé dievčatá, čo mi to urobia za pár eur."

    "Ja myslím, že to je najmä o naplánovaní si prác. Niekedy mám tiež pocit, že nestíham, ale večer zistím, že je všetko, ako má byť. Vždy je najlepšie si plánovať práce na dopoludnie, kedy má človek relatívne najviac síl, popoludní potom môžete leňošiť, hrať sa s drobcom, chodiť na prechádzky a podobne. Mám dve deti, dom, manžel jazdí okolo 17. hodiny domov z práce a ja mám všetko hotové. Do toho vozím staršieho syna 2x týždenne na tréning a ja sama aktívne športujem."

    "Mne pomohlo nastaviť sama sebe režim. Takže vstanem, vyberiem riad z umývačky, pustím práčku, vypravím dcéru do škôlky, pohráme sa s druhou dcérou. Okolo desiatej chodí spať, takže zavesím bielizeň, uvarím, zobudí sa a naje a ideme von. Večer, keď deti večerajú, naskladám riad do umývačky, zozbieram a poskladám bielizeň. Upratujem priebežne a raz týždenne robím väčšie upratovanie, to vyženiem manžela s babami von. A varím obdeň, keď nevarím, upratujem. Pokiaľ nie je nejaká prekážka (deti alebo ja chorá), funguje nám to takto dobre. Sama žasnem, čo sa dá za hodinu čistého času stihnúť. Síce to tu nie je sterilné, ale žiť sa tu dá. Inak, keď som mala jedno dieťa, tak som si sem tam sťažovala, že nestíham. No a aha, keď mám deti dve, už som tak vycvičená, že stihnem takmer všetko. No a som zohraná s manželom, sám sa zastaví cestou z práce v obchode, nakúpi."

    "V tejto téme je ťažké udeľovať rady, pretože si to tak či tak každá z nás urobí po svojom. Ja o tom všetkom ani nehovorím, pretože máme veľký dom a záhradu, dve deti, z toho starší je hyperaktívny, takže si to určite aspoň pár z vás dokáže predstaviť. Väčšinou upratujem a varím po večeroch, alebo po nociach, manžel je od rána do večera v práci a keď má trochu času, tak berie chlapcov von, pri tom pokosí trávu a spravuje niečo okolo domu. Je fakt, že je to občas náročné, ale sme v pohode a vcelku to aj zvládame."

    "Mne pomáha písať si tzv. buzerlístok. Na papierik si napíšem zoznam úloh a keď malý zaspí, tak si ho idem prečítať a postupne odškrtávám. Je to motivujúce a hlavne, keď si to nenapíšem, tak toho polku zabudnem a spomeniem si napríklad, až keď už je neskoro. Manžel mi pomáha tak, ze mu napíšem email s nákupom a on po ceste z práce nakúpi. Kôš vynesie zase ráno, keď ide do práce."

    "Myslím, že všetko je o organizáciu času a prioritách. Máme tri deti, bývame na dedine v domčeku so záhradou (za prácou aj do školy musíme dochádzať). Musím byť nielen mama na 130%, ale tiež manažér, aby sme sa večer všetci zišli pri stole s večerou, nikto neostal niekde zabudnutý, všetko sme v pohode stihli a zvyšok rodiny sa po škole a práci vracal do prostredia, kde nám bude všetkým pekne a dobre. Rozhodne nie som Superman, len sme si to nastavili tak, aby to všetkým vyhovovalo a stihli sme každý ešte svoje koníčky (osobné aj spoločné). Takže upratujeme priebežne, varím každý deň, periem obdeň, väčší nákup robíme 2x do týždňa a sme všetci spokojní."

    A ako to máte s domácimi prácami vy? A čo žehlenie, je to vaša nočná mora alebo žehlíte radi alebo ste nežehlili už 100 rokov? Aká je vaša obľúbená a najmenej obľúbená domáca práca? Zapojte sa do diskusie pod článkom a možno poradíte ďalším mamám, ako na to a ako si tieto činnosti spríjemniť.

zdroj:

dobrytextil.cz

wikihow.cz

chytre-bydleni.cz

Čítaj celý článok
redakcia
18. jan 2019 Čítané 879x

    "So syndrómom vyhorenia mám veľkú skúsenosť. Totálne som vyhorela, až som sa bála ísť medzi ľudí, nejedla som, plakala tri mesiace v kuse bez dôvodu. Dobrovoľne som sa nechala odviesť do nemocnice, kde som si mesiac a pol poležala, denne som komunikovala so psychológom, prebiehali terapie. Samozrejme, nasadili antidepresíva, ale čo mi tiež pomohlo - vidieť okolo seba ľudkov (pacientov) s rôznymi psychickými diagnózami a dozvedieť sa, že som na tom ešte nebola úplne najhoršie. So psychológom sme sa dopátrali k tomu, že všetko sa dialo kvôli psychickému zaťaženiu mojim bývalým manželom a mojou vlastnou matkou," opisuje svoj boj s vyhorením jedna z mamičiek na Modrom koníku.

Vyhorenie však môže stretnúť aj deti.

O syndróme vyhorenia čiže "burn-out syndróme" už určite počul každý. Človek je vyčerpaný a stratí záujem o prácu, koníčky, nemá chuť tráviť voľný čas s priateľmi. Je všeobecne známe, že tento stav postihuje ľudí, ktorí sú prehnane ambiciózni, workoholici a nevedia si oddýchnuť a relaxovať. Lenže v poslednej dobe sa podobný stav objavuje aj u detí. Prečo vlastne vzniká, keď nepracujú? Poďme si to uviesť na pravú mieru.

Nebuďte prehnane ambiciózny

    Dieťa nemá prácu, takže nie je ohrozené kvôli tomu, že by bolo príliš pracovité a zapálené. Hlavnou príčinou u detí sú veľmi ambiciózni rodičia. Ráno do školy, potom na krúžok, potom na druhý, večer rýchlo spať a zajtra znova. Štúdie poukazujú na to, že až dve tretiny všetkých školákov cíti nadmerný stres, tlak okolia a zle spia. To môžu byť prvotné prejavy burn-out syndrómu. Vďaka tomu potom viazne ich sústredenosť a postupom času sa vytráca aj záujem sa v niečom viac rozvíjať.

Ďalšie štúdie naopak potvrdzujú, že dieťa na svoj správny rozvoj potrebuje dostatok voľného času. Aby sa mohlo hrať s kamarátmi, len tak sa pozerať na televíziu alebo si čítať knižky, ktoré ho bavia. Psychológovia sa zhodujú, že práve vo voľnom čase dieťaťa sa rozvíja jeho osobnosť a charakter, jeho budúce "ja."

Neobviňujte sa

    Rodičia často nesúhlasia s tým, aby si dieťa samo vyberalo, kam chce chodiť a kam naopak nie. Boja sa, že bude lenivé a preto ho krúžky omrzia. Pozrite sa však na to z druhej stránky: dieťa predsa samo vie, čo ho baví a nemožno ho nútiť do niečoho, čo sa mu nepáči. Je dokonca dokázané, že deti, ktoré sa samé rozhodli, akému krúžku sa chcú venovať, pri tejto činnosti skôr vydržia, majú ďaleko väčšie sebavedomie a lepšiu schopnosť organizovať si vlastný čas než tie, ktoré rodičia "dotlačili" niekam, kde byť nechceli. Deti predsa nie sú roboti!

Dôležité je uvedomiť si, že to rodičia nerobia schválne alebo úmyselne, oni len chcú pre svojho potomka to najlepšie a dieťa sa potom stáva obeťou syndrómu vyhorenia. Rodičia sa snažia, aby dieťa bolo v škole najlepšie, aby sa vzdelávalo aj mimo školy, športovalo alebo mohlo rozvíjať svoju kreativitu. Veľa rodičov má totiž za to, že to ich potomkovi zaručí úspešnú budúcnosť. Až deväť z desiatich rodičov si pritom myslí, že na svoje dieťa nevyvíjajú tlak a nijako ho nepreťažujú. Takže ak sa spoznávate alebo na svojom dieťati pozorujete príznaky stresu a preťaženia, nezúfajte a hlavne sa neobviňujte!

Čo robiť, aby dieťa bolo spokojné?

    Ako vlastne spoznáte, že je vaše dieťa vyhorené? Deti sa často sťažujú na bolesti brucha, hlavy, únavu, nevoľnosť alebo problémy so spánkom. Dá sa tomu nejako predísť? Áno! Držte sa niekoľkých základných odporúčaní a burn-out syndróm sa vašim deťom vyhne oblúkom.

 • Neberte mu všetok voľný čas - dajte mu voľnosť, nech sa môže aj hrať a robiť si vo svojom voľnom čase, čo chce.
 • Nemajte prehnané nároky - to, že vaše dieťa nemá samé jednotky a nerobí súťažne gymnastiku ako Zuzka od susedov neznamená, že ste vy neschopní rodičia a ani, že vaše diaťa čaká neutešená budúcnosť. Mnoho rodičov tiež robí chybu, že svoje dieťa tlačí do toho, po čom sami tužili a nedosiahli.
 • Venujte mu dostatok pozornosti a buďte tu pre neho, keď vás potrebuje. Ste jeho rodičia a ono k vám vzhliada.

Veďte ho správnym smerom

    Aj keď podľa všetkých štúdií je najlepšie dať dieťaťu voľnosť, nikdy to nesmie vyzerať, že vám na ňom nezáleží, alebo že vás dokonca otravuje. Je oveľa príjemnejšie, ako pre neho, tak pre vás, keď si nájdete čas a spýtate sa, aký malo deň a úprimne vás zaujíma jeho odpoveď, ako keď sa ho hekticky vypytujete za volantom pri vyzdvihovaní z krúžku a zase sa ponáhľate niekam ďalej. Je potrebné viesť ho správnym smerom.

Nemajte na neho prehnané nároky a netlačte ho neustále do toho, čo je podľa vás najlepšie a najvhodnejšie. Ono si ešte len buduje vlastnú osobnosť a skúma, čo ho baví. Buďte mu sprievodcom na ceste životom. Ukážte mu možnosti, dávajte cenné rady, nechajte ho rozhodovať aj samé a ak sa ocitne v ťažkých chvíľach, povzbuďte ho a pomôžte mu nájsť riešenie, ako z toho von.

Ale nezabudnite, že je to stále len dieťa a k detstvu patrí aj hra a nielen samé povinnosti.

Čítaj celý článok
redakcia
17. jan 2019 Čítané 1045x

"Málokto si uvedomuje, aké rozsiahle problémy si môžeme spôsobiť tým, že sa v prehnanej miere a bez premýšľania vystavujeme dennodenne chemikáliám," hovorí Pavla Pavlištová, ktorá radí, ako si vytvoriť non-toxic domácnosť.

    V dnešnom článku vám prinášame rozhovor s Pavlou Pavlištovou na tému non-toxic domácnosť. Pavla Pavlištová je už 4 roky jedným zo správcov facebookovej skupiny "Svět non toxic" a predsedníčkou rovnomenného spolku. Činnosť spolku a skupiny je zameraná najmä na elimináciu škodlivej chémie v každodennom živote, v prvom rade v kozmetike, drogérii a domácnosti. Skupina sa primárne venuje prevencii kontaktnej dermatitídy, atopických ekzémov a alergií. Snaží sa šíriť osvetu o rizikách, ktoré predstavujú syntetické zložky kozmetiky a drogérie. Ďalej ponúka praktické návody, ako a čím tieto potenciálne alebo preukázateľne škodlivé látky nahradiť.

Môžete čitateľkám, prosím, opísať, ako vyzerá non-toxic domácnosť?

    "Non-toxic domácnosť vyzerá veľmi skromne. Nenájdete v nej bežný prací prášok zo supermarketu, aviváž, čistič WC a podláh, osviežovač priestoru a ďalšiu konvenčnú drogériu a kozmetiku. Väčšinu starostlivosti o telo nahrádza bezpečná, tzv. "jedlá" kozmetika, založená na prírodných surovinách, najmä olejoch a prírodných maslách, prípadne kozmetika s vhodným zložením od preverených výrobcov. Upratovanie v netoxickej domácnosti nezabezpečuje Mr. Proper, ale pracia sóda, ocot a prírodné mydlo. Netoxická domácnosť ale nie je len upratovanie a pranie, je dôležité venovať pozornosť aj materiálom (nábytok, textil, riady) aké tvoria náš domov. V netoxickej domácnosti sa snažíme eliminovať tie materiály, ktoré preukázateľne vylučujú toxické látky a nahrádzať ich tými bezpečnejšími."

Ako ste sa k tejto problematike dostali? Čo vás prinútilo vydať sa týmto smerom?

    "Na cestu non-toxic ma priviedli moje dlhotrvajúce zdravotné ťažkosti. Vlastne to bol trochu paradox, pretože ako speváčka som bola dlhé roky v neustálom kontakte s konvenčnou kozmetikou. Make-up, dekoratívna kozmetika, farby na vlasy, parfumy... Príliš som nepremýšľala o tom, ako veľmi mi tieto skrášľovacie pomôcky môžu negatívne ovplyvniť zdravie. Avšak zdravá som nebola. V 25 rokoch mi lekári diagnostikovali endometriózu. Liečila som sa najprv pod taktovkou oficiálnej medicíny, nemala som nikdy pred mojím "non-toxic" životným štýlom dôvod hľadať iné cesty, úplne som dôverovala konvenčnej medicíne. Ale problémy s endometriózou neboli jediné, pridali sa hormonálne problémy, dlhodobo ma trápila zlá pleť. V mojich 36 rokoch problémy s pokožkou, zrejme aj vplyvom stresu a vyčerpania, vygradovali a objavil sa mi prvýkrát v živote rozsiahly ekzém na tvári.

Moja pleť bola ako v ohni, nemohla som sa normálne líčiť alebo nakrémovať bez toho, aby moja pleť prudko nereagovala. Pochopiteľne, som to vtedy riešila s dermatológom a podstúpila štandardnú lokálnu liečbu. Tá mi ale stav ešte viac zhoršovala. Kortikoidy, antibiotiká, antimykotiká, iné kortikoidy, rôzne mastičky... Pripadala som si ako pokusný králik.

Nikto neriešil, prečo sa mi to deje, len som dostala ďalšie recepty na maste a odporúčania na veľmi drahú kozmetiku. Moja nedôvera k terapii sa zväčšovala súbežne s tým, ako lekárka stále menila názvy pre moje ekzémy. Raz to bol atopický ekzém, potom sa rozhodla, že ide o seborhoickú dermatitídu, neskôr sme pridali periorálnu dermatitídu. Vnútorne som cítila, že agresívna chemická liečba mi viac ubližuje ako pomáha. Zhruba po roku tejto neúspešnej terapie som urobila rozhodnutie opustiť túto cestu a začala som sama hľadať iné možnosti liečby. A ako to už v živote býva, keď človek prevezme zodpovednosť za svoje problémy do svojich rúk a prestane sa spoliehať na pomoc zvonku, začnú sa diať veci.

Zrazu mi začali do môjho priestoru prichádzať informácie a ľudia, vďaka ktorým som sa dostala až do "sveta non-toxic." Čoskoro som zistila, že moja svrbiaca pokožka hlavy bola dôsledkom neznášanlivosti bežných sulfátov. Keby ma na túto možnosť upozornila lekárka, ušetrila by som si mnoho trápenia a zbytočné kortikoidové liečby. V skupine Svět non-toxic som starostlivo naštudovala všetky informácie a veľmi rýchlo zaviedla non-toxic domácnosť. Musela som prehodnotiť a prebudovať celú svoju starostlivosť, ale vrhla som sa do toho s presvedčením, že to má zmysel. Po nejakej dobe som skutočne zaznamenala aj pozitívne výsledky s pleťou.

Chemický "detox" sa vyplatil, ekzém zmizol a po nejakej dobe sa ustálili aj problémy s mnohoročným akné. Môžem úplne úprimne konštatovať, že až teraz, vo svojich 42 rokoch, sa teším z peknej pleti, ktorú som od puberty nikdy nemala. Za nejaký čas sa non-toxic stalo zároveň mojím koníčkom a veľkou vášňou. Najväčšou odmenou mi bolo uzdravenie z endometriózy, s tým som už ani nepočítala. Je to choroba, s ktorou si oficiálna medicína v podstate nevie poradiť. Málokto si uvedomuje, aké rozsiahle problémy si môžeme spôsobiť tým, že sa v prehnanej miere a bez premýšľania vystavujeme dennodenne chemikáliám. Som presvedčená, že môjmu telu to neprospievalo ani lokálne, ani hormonálne. Problémy sa nemusia prejaviť hneď, ale po mnohých rokoch vystavenia škodlivým chemickým látkam už toho moje telo malo proste dosť a začalo sa brániť. Začiatky neboli ľahké."

Čo by ste poradili mamičkám, ktoré sa rozhodnú, že chcú v tomto smere niečo zmeniť, ale zistia, že vôbec nevedia, ako začať? Predsa len, zmeniť všetko naraz sa nedá. Kde a ako teda začať?

    "Ak im to čas umožňuje, najideálnejšie je asi pridať sa k nám do skupiny, kde si postupne samy všetko naštudujú. V skupine ponúkame kompletné a detailné informácie v ucelených súboroch podľa tém (napr. Pranie, upratovanie, odporúčané non-toxic produkty, starostlivosti o pleť, atď.). Nie každý má ale facebookový účet, v tom prípade sa už čoskoro dočká našich webových stránok, ktoré budú tiež poskytovať súhrnné informácie, ako vlastne zaviesť non-toxic domácnosť a starostlivosť, čomu sa vyhnúť, kde možno zohnať a nakúpiť non-toxic produkty. 

Každý môže začať postupne a v pokoji, krok za krokom. Najjednoduchšie je zmeniť mydlo, to je otázka jedného jediného kroku. Ďalej by som volila zmenu pracieho prášku za non-toxic verziu, to je nesmierne dôležitý krok. A potom už to pôjde skoro samo."

Aké najdôležitejšie zmeny v rámci zníženia toxicity v domácnosti by mal, podľa Vás, urobiť úplne každý? Čo je ten najväčší jed?

    "Už len interiér v domácnosti je rozsiahla téma, napríklad veľa nábytku a podláh vylučuje veľké množstvo toxických látok, čo bolo aj opakovane dokázané. Spomenúť môžeme škodlivý formaldehyd, ten je často súčasťou lepidiel v nábytku. Okrem iného spôsobuje podráždenie slizníc, podieľa sa na vzniku alergií a astmy. Bohužiaľ, toto nie je jediné riziko, máme tu tiež brómované spomaľovače horenia, bežne prítomné v kobercoch, matracoch a plastoch. Začať sa viac zaujímať o problematiku je teda veľmi dôležité. Ako prvá mierna výpomoc môžu slúžiť napríklad niektoré druhy izbových kvetov, ktoré dokážu "vychytávať" mnohé škodlivé látky v obytnom priestore.

Skôr ako si nováčik naštuduje, akým materiálom sa vyhýbať a čomu dávať prednosť, môže ale mnoho zmien urobiť už v rámci kozmetiky, prania a upratovania. Netoxická starostlivosti začína praním, to by mala byť priorita na začiatku non-toxic starostlivosti. V bielizni trávime veľa hodín denne, v noci sme v styku s posteľnou bielizňou, prací prášok je prítomný vo vláknach. Syntetické vône, konzervanty a ďalšie dráždivé zložky z pracieho prášku alebo gélu sú mnoho hodín denne v styku s našou pokožkou. Dýchame ich, prenikajú nám do všetkých systémov v tele, kumulujú sa. Väčšina detí i dospelých s ekzémami reaguje negatívne práve na komerčné pracie prášky, táto skúsenosť sa u nás v skupine stále dokola potvrdzuje.

Škodlivých látok v kozmetike a drogérii je celý rad, mnohé z nich sú preukázané silné alergény, ale keby som mala menovať jednu jedinú, ktorá je nielen v našej komunite, ale aj medzi odborníkmi na toxikológiu, endokrinológiu a environmentálnu oblasť považovaná za silne rizikovú, bola by to syntetická vôňa. V zložení je označovaná ako parfum alebo fragrance. A je prakticky všadeprítomná v bežných produktoch. Nájdete ju dokonca aj v hypoalergénnej kozmetike, v pracích práškoch a géloch pre deti alebo vo vlhčených obrúskoch. Pochopiteľne je to hlavná zložka parfumov, deodorantov, neutralizérov pachu v domácnosti, kozmetiky, bohužiaľ aj tej detskej.

Syntetická vôňa môže obsahovať jednu, dve alebo dokonca stovky chemikálií. Na rozdiel od všetkých ostatných zložiek nemusia byť konkrétne zložky syntetickej vône uvedené v INCI produkte, zložka "parfum" má legislatívnu výnimku. Nie je žiadnym tajomstvom, že syntetické vône a parfumy obsahujú ftaláty. Ftaláty poznáme z PVC, sú to zmäkčovadlá a rozpúšťadlá, ktoré sa často používajú aj v kozmetike, pretože pomáhajú udržať vôňu. Okrem týchto benefitov ale bohužiaľ oplývajú mnohými rizikami. Štúdie uvádzajú napr. vrodené chyby, vplyv na výskyt rakoviny prsníka, neplodnosť, diabetes, obezitu, autoimunitné poruchy a tiež autizmus a ADHD, ak sa ftalátom vystavuje tehotná mamička. Okrem ftalátov môžu byť vo vôni obsiahnuté aj ďalšie škodlivé zložky, vrátane aldehydov, toluén a chemikálií odvodených z ropy."

Mamičky dnes veľmi často riešia u svojich detí rôzne ekzémy a alergické reakcie. Nakupujú rôzne mastičky a nič na to nezaberá. Čo by ste im poradili zo svojho pohľadu Vy?

    "Radila by som nespoliehať sa na to, že problémy s ekzémom zvládne kozmetika alebo lieky od lekára. Nič z toho nerieši príčinu. Lieky sú niekedy nutné, ale musíme si uvedomiť, že kortikoidy a lokálne maste potláčajú symptómy, prejavy zápalu, ale ak je napríklad ekzém odpoveďou na opakované vystavenie dráždivej látke, nepomôže natrvalo skutočne nič iné, ako vyhnúť sa expozícii. Netoxická starostlivosť pomôže vždy, dokonca aj vtedy, keď je ekzém ovplyvnený potravinovou intoleranciou, alebo agresívnou imunitnou reakciou. Chemikálie pôsobia nielen na našu kožu, ale ovplyvňujú aj imunitu a hormonálny systém. Každá osoba s alergiou, astmou, ekzémom alebo onkologickou chorobou by mala netoxickú starostlivosť zaviesť bezodkladne. U pacientov s alergiou a ekzémom radím vždy jednoduché pravidlo: menej je niekedy viac. Prechod na non-toxic domácnosť a starostlivosť môže významne pomôcť, ďalej je dôležité venovať pozornosť zdravému črevu, respektíve starať sa o svoju črevnú mikroflóru, ale aj kožný mikrobiom. Nadužívaniu chémie a liekov oba tieto systémy narušuje."

Látkové plienky používa stále viac mamičiek, pretože sú "zdravšie" ako jednorazové. V čom je u tých jednorazových problém?

    "Klasické komerčné jednorazové plienky sú bielené chlórom, savé jadro obsahuje veľmi škodlivé látky a navyše sa v prírode rozkladajú cca 400 rokov. Takže naozaj nie sú príliš ekologické. Už len samotné bielenie chlórom predstavuje významné riziko. Často sa totiž bielia elementárnym chlórom, kde ako vedľajší produkt pri bielení vzniká rakovinotvorný dioxín. Keď sa podrobnejšie pozrieme na to, z čoho sa bežná jednorazová plienka skladá, nie je to pekné čítanie. Obsahujú pochopiteľne plast (ropa), latex, tributyltín (aj najmenšia koncentrácia tribultyltínu môže poškodiť imunitný systém dieťaťa a ovplyvniť hormonálny systém) a ďalšie chemické látky ako syntetické parfumy, o ktorých som hovorila vyššie, dezodoranty, antioxidanty alebo krémy (môžu prispievať k bolestiam hlavy a tvorbe vyrážok). Plášť (polyetylén) je vlastne materiál mikroténového sáčku, je nebezpečný hlavne pre chlapcov, pretože nie je priedušný a zvýšená teplota v semenníkoch môže viesť k zlému reprodukčnému potenciálu v dospelosti. Savé jadro obsahuje 5-10x viac superabsorpčného polyméru (SAP) ako pri zdravších verziách jednorazových plienok. Jednoznačne najbezpečnejším variantom zostávajú látkové plienky."

Ako vyzerá zdravé, netoxické stravovanie? Musí byť všetko BIO?

    "Ak by označenie BIO bola záruka absolútne neškodlivej potraviny, bolo by to ideálne. Bohužiaľ, ani v prípade BIO certifikácie, sa nedá vyhnúť niektorým negatívnym aspektom, ako sú napríklad ťažké kovy alebo mykotoxíny, to musím v rámci objektivity pripustiť. Avšak stále dávam prednosť ovociu a zelenine z lokálneho zdroja od prevereného ekologicky pestujúceho farmára. Osvedčilo sa mi to. Naučila som sa vďaka tomu variť z lokálnych a sezónnych surovín, čo považujem za zdravší spôsob stravovania, ktorý zároveň rešpektuje naše tradície a to, ako sme prirodzene nastavení.

Nevidím žiadne benefity v tom, keď človek žijúci v našom klimatickom pásme konzumuje počas zimy postrekom ošetrené citrusy alebo jahody z umelého pestovania kdesi v Španielsku. Naši priami predkovia na zimu nakladali kapustu, ovocie sa konzumovalo hlavne v sezóne, zrelé a vtedy, keď prišiel jeho čas. To sa snažím rešpektovať. Netvrdím, že v netoxickom stravovaní musí byť každá potravina BIO, avšak odporúčam uprednostňovať vlastné alebo lokálne preverené zdroje. Kvalitné potraviny sa dajú zohnať aj bez BIO certifikácie, vždy záleží na poctivosti a zmýšľaní daného farmára a pestovateľa. Samozrejmosťou je tzv. real food, teda variť z kvalitných surovín, nepoužívať priemyselne upravená jedlá a škodlivá éčka."

Niekomu stačí k hygiene a starostlivosti o telo iba voda, ale väčšina ľudí používa kozmetické prípravky a nechce sa ich vzdať. Môžete všeobecne načrtnúť, čoho sa vyvarovať, aby bola kozmetika čo najmenej toxická?

    "Predovšetkým by som chcela spomenúť, že netoxická starostlivosť nerovná sa žiadna starostlivosti. Osobne napríklad nepraktizujem umývanie vlasov len vodou, používam šampóny s prijateľným zložením. Uvedomme si, v akom prostredí žijeme. Napríklad vlasy ochotne nachytajú smog alebo cigaretový dym. Počas dňa sa často dotýkame kontaminovaných vecí a tým nemyslím len bacily, ale aj styk s materiálmi obsahujúcimi napríklad ťažké kovy alebo ftaláty. Rozumná očista je na mieste, avšak veľa ľudí si zamieňa umývanie za sterilizáciu a vedú so svojím telom a jeho ekosystémom chemickú vojnu. Netoxická kozmetika by mala čo najviac rešpektovať potreby pokožky a nenarušovať jej funkcie. Nemala by obsahovať syntetické a ropné zložky. V netoxickej kozmetike nemajú čo robiť syntetické vône a farbivá, ani silné a dráždivé konzervanty, pri ktorých je často alergizujúci potenciál banalitou oproti tomu, aké majú ďalšie negatíva.

Ľudia by sa mali vyvarovať zbytočností ako sú tekuté mydlá a sprchové gély, tie je veľmi ľahké vymeniť za úplne prírodné mydlá na báze olejov, je to len otázka zvyku. Niektorí výrobcovia vedia vyrobiť mydlá a gély aj v tekutej podobe bez škodlivých antibakteriálnych prísad (takou je napríklad toxický triclosan) a syntetických konzervantov. K tomu ale musí už človek vedieť čítať zloženie alebo vedieť, kde také šetrnejšie produkty nakúpiť. Rozhodne prehodnotiť umelé vône, to je významne pozitívny krok k lepšiemu zdraviu. Príjemnú a zdravú vôňu možno docieliť správnym použitím kvalitných esenciálnych olejov. Krémy, micelárne vody a produkty s vodnou zložkou musia byť vždy konzervované, väčšinou obsahujú dráždivé a sporné konzervanty, často vyložene toxické. Menej rizikové sú oleje a maslá a ich zmesi. Ak sú tieto bezvodové, nemusia obsahovať konzervant. Ak si spotrebiteľ želá nakúpiť čo najšetrnejšie kozmetiku v bežných reťazcoch, môže sa riadiť niektorými prísnymi certifikátmi pre prírodnú kozmetiku, akými sú napríklad Natrue alebo BDIH. Bežne sú s týmito certifikáciami k dostaniu produkty od firiem Weleda alebo Lavera, dokonca aj niektoré výrobky od bežne dostupnek značky Alverde zodpovedajú non toxic starostlivosti."

Ako by ste doporučili mamičkám, aby sa v rámci hygieny starali o svoje malé deti? Je potrebná nejaká zvláštna starostlivosť? Aké by malo byť zloženie detskej kozmetiky?

    "Bábätká nepotrebujú osobitnú starostlivosť, rozhodne je vhodné voliť čo najmenej syntetiky a chémie. Najlepšie je umývať ich čistou vodou, ak máme príliš chlórovanú, môžete kúpiť sprchový filter. Na znečistený zadoček postačí kvalitné prírodné mydlo bez akejkoľvek parfumácie. K premazaniu po kúpeli môže mamička vyskúšať čistý mandľový, marhuľový alebo jojobový olej, prípadne vhodné zmesi olejov a masiel. Niektorí výrobcovia ponúkajú pekné produkty na tejto báze bez konzervantov a parfumácie, napríklad detské telové maslo od Purity Vision je bežne dostupné v reťazcoch DM. Malým deťom by som sa snažila čo najmenej narušiť prirodzený kožný biom chémiou, to posilní ich obranyschopnosť.

Detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne vône a je lepšie sa vyhnúť aj prírodným siliciam, kvôli možnej senzibilizácii a alergiám. Nemala by byť na báze ropy (vazelína, parafín), ale na báze čistých 100% nerafinovaných olejov a masiel. Mamičky by sa mali vyhýbať vlhčeným obrúskom (obsahujú parfum, konzervant, atď.), nemali by používať antibakteriálne a dezinfekčné gély (narušujú, vysušujú pokožku a škodia kožnému biomu), nepoužívať tekuté mydlá, ale tuhé prírodné mydlá na báze olejov. U detí, ktoré ešte nevedia pľuvať zubnú pastu, je vhodné kupovať pastu bez fluoridov (ak je prijímaný orálne, je neurotoxický) a bez syntetických penidiel (SLS, SLES) a konzervantov. Takéto pasty opäť ponúka spomínaná Weleda, alebo dánska značka Urtekram."


Nejakej tej chorobe u detí sa asi nikto nevyhne. Aký máte názor na detské lieky a ich toxicitu? Poradíte mamičkám nejaké iné, alternatívne riešenie?

    "Lieky určené na konkrétne ťažkosti a stav, pochopiteľne, musí indikovať lekár a netrúfla by som si bez znalosti konkrétneho prípadu hodnotiť, nakoľko takéto lieky možno alternovať, mnohokrát sú úplne na mieste. Ak sa však budeme baviť o voľne predajných liekoch a doplnkoch, ktoré sú celkom bezmyšlienkovite deťom podávané, tam si dovolím spomenúť, že väčšinu z nich možno úspešne a netoxicky nahradiť. Napríklad detské koliky mnoho mamičiek rieši Espumisanom, ktorý už obsahuje pomocné látky, napríklad konzervant kyselinu sorbovú (databáza "éčok" Fér potravina ju hodnotia neveľmi dobrým skórem škodlivosti č.3) alebo soli acesulfamu. Koliky často uvoľní správna masáž bruška, úprava stravy, bylinné čaje alebo možno zvoliť šetrnejší variant, napr. Babycal.

V skupine Svet non toxic máme vypracovaný súbor Lekárnička, kde mamičky nájdu tipy na rôzne šetrnejšie alternatívy pre riešenie drobných problémov. Najmä lokálne možno nahradiť prakticky väčšinu bežnej liečebnej kozmetiky s nevhodnými látkami. Napríklad obľúbený Sudocrem, tam si možno aj doma vyrobiť netoxický variant s upokojujúcim oxidom zinku, bez ropy a toxickej syntetickej vône."

Keby vám chcel niekto oponovať, určite by povedal, že sa kvôli chemickým látkam okolo nás robí veľký humbuk, že výrobcovia musia spĺňať dané normy, aby napríklad kozmetika, detské plienky a lieky neublížili, a že keď sa používa všetko s mierou, tak nám to nič neurobí. Prečo sa to dnes teda toľko rieši? V čom je všeobecne problém?

    "Z môjho pohľadu je problém hlavne v tom, že nie je možné spoľahlivo určiť tú "zdravú mieru." V dnešnej dobe, kedy sme zvyknutí nadužívať nielen kozmetiku, ale používať chemikálie prakticky v každodennej živote, bez toho aby sme sa zamýšľali nad zložením a skutočnou nutnosťou ich používať, sa ľahko už počas dňa škodlivé látky nahromadia v organizme nad tú bezpečnú a snáď ešte zdravú mieru. Ďalšie riziká predstavuje okrem tohto kumulatívneho efektu tiež odborníkmi spomínaný kokteilový efekt.

Žiadne laboratórium na svete nie je schopné vyhodnotiť a otestovať vzájomné pôsobenie stoviek a tisícov látok, s akými prichádza náš organizmus do styku prakticky každú minútu. Testy nezohľadňujú rozdielne a premenlivé podmienky. Bezpečná koncentrácia škodlivej látky tak, ako ju stanovuje úrad, nemusí byť bezpečná v okamihu, keď sme jej vystavovaní opakovane, kedy na nás chemické látky pôsobia v rôznych kombináciách, kedy naše hormóny kolíšu v rôznych fázach života alebo keď sme chorí. Alergik bežne reaguje aj na stopové množstvo škodlivej látky, stanovené normy sú v jeho prípade potom úplne irelevantné.

Ďalší problém je druhotná kontaminácia pri výrobe, ktorá sa nemusí vždy odhaliť a škodlivá látka sa vďaka procesu výroby dostane aj tam, kde byť nemá. O tom, že toto nebezpečenstvo hrozí dokonca aj u striktne kontrolovaných položiek, akými sú lieky, svedčí napríklad aféra z júla 2018, kedy sa museli sťahovať z obehu lieky na vysoký tlak a srdcové zlyhanie obsahujúce látku valsartan. Tieto lieky boli v obehu na celom svete, užívali ich tisíce pacientov. Ukázalo sa, že valsartan je kontaminovaný nebezpečným karcinogénom. Lieky znečistila chemikália, ktorá sa používa u raketových palív. Onou "nečistotou" bol nebezpečný a silný karcinogén N-nitrozodimetylamin (NDMA). Zrejme išlo o chybu vo výrobe. N-nitrozodimetylamin môže byť toxický a spôsobuje nádory v pečeni, obličkách a v dýchacom ústrojenstve.

Mnoho produktov bežnej spotreby sa dnes vyrába mimo krajiny EÚ. Nie je v silách úradov striktne kontrolovať všetky tieto výrobky, zodpovednosť nesie výrobca a predajca. Mnohonásobne prekročené limity škodlivých látok boli x-krát odhalené aj vo výrobkoch pre deti (ftaláty v hračkách, formamid v penových puzzle, mnohonásobne prekročené limity toxického kadmia v bižutérii). Takéto zistenia sa väčšinou trestajú pokutou, alebo stiahnutím príslušnej šarže z obehu, ale vždy to je skôr hodinu po dvanástej, než o 5 minút 12. Odporúčania na preskúmanie škodlivých a potenciálne škodlivých látok sú v rámci európskej chemickej politiky REACH stále v procese, zďaleka nie je všetko skontrolované a zavedené do praxe. V bežnej kozmetike sa môžeme stretnúť s ťažkými kovmi alebo genotoxickými látkami, ktoré ešte len štúdie skúmajú, kontrolovať a obmedzovať potenciálne rizikové látky s ohľadom na ich obrovské množstvo je proces zdĺhavý a nie vždy sa stretne u výrobcov a politikov s ústretovosťou. Nezabúdajme, že v hre sú silné ekonomické záujmy."

Je niečo, čo nepadlo v rozhovore a chceli by ste to mamičkám odkázať alebo poradiť?

    "Rada by som mamičkám odkázala, že netoxická domácnosť a starostlivosť je jeden z krokov, ktorým môžu svojmu dieťaťu upevniť zdravie a tiež mu do budúcnosti vďaka správnym návykom pomôcť k lepšiemu fungovaniu hormonálneho a reprodukčného systému a k lepšej obranyschopnosti. Nestojí to veľa peňazí, len je potrebné sa o veci aktívne zaujímať. Žiadna inštitúcia, lekár, ani lekárnik to za vás neurobí. V dnešnej dobe je nevyhnutné, aby spotrebiteľ prebral bremeno informovanosti na seba a sám sa aktívne vzdelával v oblasti prevencie zdravia. Zmena nemusí byť pre mamičku stresujúca, naopak, možno to pojať ako nové poznanie a cestu k väčšej slobode a nezávislosti, ktorú nám konzumná spoločnosť do istej miery negatívne ovplyvňuje."

Ďakujem za rozhovor a prajem, nech sa Vám darí a vaša práca, ktorá je skôr poslaním, vás ďalej napĺňa a pomáha.

Viac o Pavle Pavlištovej:

Pavla v tíme skupiny Svět non toxic pôsobí 4 roky, podieľa sa na tvorbe informatívnych súborov, denne sa venuje pomoci pacientom s kontaktnou dermatitídou a ďalšími ekzémami. Spolu s ostatnými členmi tímu radí najmä mamičkám, ako si zariadiť netoxickú domácnosť a starostlivosť o telo. Venuje tiež veľa času štúdiu terapeutickej stravy a fytoterapie, pôsobí ako prednášajúca na akciách a besedách na tému non toxic starostlivosti. V súkromnom živote a práci sa venuje muzike a kynológii. Jej netoxickú domácnosť s ňou v súčasnosti zdieľajú okrem partnera ešte 3 mačky.

Čítaj celý článok
redakcia
16. jan 2019 Čítané 711x

"Dcéra má tiež dosť trápenia kvôli zubom. Má 3 roky, 2 zuby už má vŕtané, ďalšie 2 ju čakajú, na ďalších dvoch zuboch boli kazy asi iba povrchové. Našťastie to zvláda krásne, k zubárke sa teší. Po prvé si pamätá, že jej vždy pomohla od bolesti, po druhé vždy dostane malú hračku za statočnosť. Viem, že je to z veľkej časti moja vina...

...Od cca roka zle jedla, bola drobček, takže sme boli radi, keď si vzala aspoň sušienku, mávala často lentilky, lízanky. Nikdy mi ale nepila nič sladené (dodnes nesladený čaj alebo najradšej vodu). Čistili sme vždy ráno a snažili sme sa aj večer, ale občas sme zabudli - to bola chyba. Tiež nám zubárka povedala, že sa preukázalo, že baktérie spôsobujúce zubný kaz sú prenosná, čo sme asi tiež zanedbali (občas som oblizla vonku cumlík, ak spadol na zem) a tiež som ju dlho v noci dojčila (do 1,5 roka), potom som zuby už nečistila. Samozrejme si to vyčítam, pretože sme už 2x skončili s bolesťou zuba na pohotovosti a tá bolesť u vlastného dieťaťa je hrozná."

    Každá s napätím očakávame, kedy u bábätka konečne vykukne prvý zúbok. Akonáhle má zúbky, tak sa vyskytne veľa otázok. Ako správne čistiť zúbky? Mám používať prstiačik, kefku, alebo stačí zúbky len utrieť? A čo nočné dojčenie, vadí zúbkom? Veľmi často tiež mamičky v diskusiách riešia, ako motivovať dieťa na čistenie zúbkov, ako zvládať jeho nesúhlas a zlostenie počas čistenia. V dnešnom článku sa pokúsime na tieto a ďalšie otázky odpovedať.

Kedy a v akom poradí rastú mliečne zuby

    Mliečny chrup má 20 zubov a zúbky obvykle vykuknú na svet podľa určitého poradia. Samozrejme sa môžu objavovať výnimky, dieťatko sa môže napríklad so zúbkom už narodiť, alebo mu môže vyrásť o zub viac, či naopak jeden chýbať. Všetky tieto anomálie je nutné riešiť u zubára a riadiť sa jeho odporúčaním. Bežne prebieha prerezávanie mliečnych zubov takto:

 • prvé rezáky (jednotky), zvyčajne sú to dolné, sa objavujú medzi 6.-9. mesiacom
 • potom nasledujú horné rezáky (jednotky) a to v období medzi 8.-11. mesiacom
 • medzi 9.-12. mesiacom sa prerezávajú druhé rezáky (dvojky), horné i dolné
 • potom sa objavia prvé stoličky (štvorky), horné i dolné a to v období 12.-18. mesiacov
 • potom sa prerežú očné zuby (trojky), horné i dolné medzi 17.-22. mesiacom veku
 • a nakoniec druhé stoličky (päťky), horné i dolné medzi 20.-30. mesiacom

Kompletný dočasný chrup má dieťa zhruba v 2,5 rokoch. Medzi 5.-6. rokom začína výmena mliečnych zubov za stále a v 9 až 12 rokoch už by malo mať dieťa všetky mliečne zuby vymenené. Toto je samozrejme ideálny scenár, ale nie vždy to tak je. Ako všetko, je aj rast zubov individuálny. Ak máte v tejto oblasti nejaké pochybnosti, nebojte sa navštíviť s dieťaťom zubára a situáciu skonzultovať.

Keď dieťa čistenie zúbkov bojkotuje

    "Dcéra neustále bojuje pri čistení zúbkov, skúšali sme rôzne kefky, pasty, aj bez nich, hračky, televíziu, odmeny, zjednávanie, proste všetko. Stále rev a boj. Dcéra má necelé dva roky, čistili sme ešte pred prvými zúbkami. Plače stále, keď zuby rastú a aj keď nie, ako vidí kefku, hneď spustí. Čo s tým? Nejaký tip?" Takýchto otázok sa v diskusiách objavuje veľa. Rodičia sú často zúfalí a nevedia si s čistením zúbkov svojich detí rady.

Čistenie zúbkov - pohoda alebo nočná mora?

    Akonáhle sa objaví prvý zúbok, mali by ste ho začať bábätku čistiť. Spočiatku, zhruba do roka, si vystačíte s takzvaným prstiačikom (kefkou na prst) alebo namočenou gázou, ktorou zúbky utrite. Po prvých narodeninách je vhodné začať používať klasickú kefku. Kupujte takú, ktorá je vhodná pre vek vášho dieťaťa, s mäkkými štetinami. Ponuka kefiek je dnes pestrá, zoženiete farebné s rôznymi obrázkami, aby bolo čistenie zúbkov pre dieťa motivačné.

Niektoré deti čistenie zúbkov baví, niektoré nie. Každopádne, vždy je nutné, aby ste zúbky dieťaťu dočistili, pretože ono si ich nedokáže správne vyčistiť. Je nutné vyčistiť zúbky zo všetkých strán, nie len plôšky, pretože práve na bokoch najčastejšie vzniká zubný kaz. Zúbky čistite najmenej dvakrát denne, ideálne aj po obede.

Stomatologička MDDr. Magdaléna Kováčová k tomu dodáva: "Je fajn, keď deti čistenie zúbkov baví. Nechajte ich, nech si ich čistia samy pokojne ráno aj večer, ako dlho budú chcieť. Ale je nutné, aby potom dočistil dospelý. Aj za cenu, že bude dieťa bojovať. Malé deti ešte nemajú tak dobrú jemnú motoriku, aby si všetky zuby dočistili samy. Až do cca 9-10 rokov by mal dospelý aspoň kontrolovať, eventuálne dočistiť. Predídete tým vzniku kazov a ošetreniu v ordinácii zubného lekára."

    Niektoré deti čistenie zúbkov silne bojkotujú, zlostia sa, kričia a kopú. Je to veľmi nepríjemné, zvlášť, keď ide o každodennú procedúru, ale nedá sa nič robiť, zuby sa čistiť musia. Práve toto je častou témou v diskusii.

MDDr. Magdaléna Kováčová radí obrniť sa a vydržať: "Ak dieťatko už normálne je, je potrebné, aby malo zúbky riadne vyčistené. Deti sa často čisteniu bránia, nechcú si zuby nechať čistiť, ale je nutné, aby toto obdobie rodičia zvládli a našli cestu, ktorá im bude vyhovovať najviac. Na niekoho platí pozitívna motivácia, na niekoho nie a bohužiaľ, zúbky treba vyčistiť aj napriek nesúhlasu. Ak nefunguje pozitívna motivácia ani dohováranie, budete musieť vydržať do doby, než začne dieťa viac chápať a budete môcť lepšie vysvetliť, že sa zúbky čistiť musia. Alebo vydržať do doby, než dieťa rezignuje a zvykne si, že bez čistenia to nejde. Chápem, že je to veľmi nepríjemné, keď dieťa plače a bráni sa, ale myslite na to, že horšie by pre neho bolo ošetrenie kazov, ktoré bolia, alebo, v horšom prípade, trhanie zúbkov."

Čo robiť, keď dieťa čistenie zúbkov bojkotuje

    Ak sa dieťa čisteniu zubov bráni, budete musieť vymyslieť, ako na neho. Niektorým deťom postačí dohovoriť alebo vysvetľovanie, často pomôže, keď si zúbky čistíte spoločne s dieťaťom. Malé deti rady napodobňujú dospelých. Tiež môžete nechať dieťa vyčistiť zúbky samo a potom dočistiť alebo naopak. Tento problém už riešili aj mamičky v diskusii na Modrom koníku a podelili sa, ako sa im nakoniec podarilo prinútiť dieťa k čisteniu.

"My dcérke hovoríme, že musíme vyhnať chrobáčikov, aby ju neboleli zúbky. Potom skontrolujeme, ako si ich ona sama vyčistila. Dosť pomohlo, ako jej manžel skúšal prechádzať prstom po zuboch a hovoril: "No tu si si to krásne vyčistila, tu veľmi nie, to musíme dočistiť, a tu tiež... Vyženieme chrobáčikov, tak chrobáčiky, choďte preč." Už si to takto nechá, občas len musím málinko pridržať bradu, nech má pusu otvorenú. Inak, keď práve nechce príliš spolupracovať, pomôže pesnička alebo rozprávka v televízii. Nič lepšie sme zatiaľ nevymysleli, ale ani nemáme prečo, keď nám toto funguje."

"Najskôr čistím ja a potom si malá zúbky dočistí. Tiež mi pomohlo, že som si nechala od malej vyčistiť zúbky ja, síce to chcelo pevné nervy a neudusiť sa kefkou, ale ju to bavilo a potom si nechala vyčistiť odo mňa. Takže keď nechce, tak si nechám vyčistiť zuby a je to v pohode."

"Na našu dcéru jednoducho platí drsná pravda, že má na zúbkoch červíky. Keď ich nevyženie, tak urobia dieru do zúbka a teta zubárka, ktorú dcérka neznáša, bude musieť zúbok opraviť. Keď má blbú náladu, tak pri tom robím rôzne zvuky, ako že ich vyháňam a ona sa smeje a baví ju to. Keď bola menšia, tak na ňu fungovali básničky o zúbkoch. Inak si ich predtým ešte čistí sama, keď je vo vani, respektíve zje pastu a hotovo."

"No, my sme museli byť aj násilní, jednoducho čistiť cez odpor. A tiež zabralo, že večerná rozprávka je až po vyčistení zúbkov. Ale inak cca pol roka naháňanie, hysteráky, revanie ... No a teraz, v troch rokoch, je to super, čistíme už bez problémov. Veľmi sa nám osvedčila rutina a dodržiavanie večerného režimu - ako ostatne u všetkého v tomto veku."

"Hlavne to chce nepovoľovať a čistiť fakt pravidelne, nech si dieťa zvyká, že sa zuby čistia. Keď malému rastú zuby, tak si ich tiež nechce veľmi čistiť, ale vždy ideme do kúpeľne a čistíme, aj keď len chvíľu, ale čistíme. Teraz vie, že ráno a večer sa čistia zuby, uteká do kúpeľne a vyžaduje kefku. Chce to trpezlivosť, každý nejako začína. Deti si zvyknú, skúste napríklad pred nich postaviť zrkadlo, aby sa pri čistení videli, možno to pomôže."

"My sme zo začiatku tiež bojovali. Pomohlo, keď sme si čistili zuby navzájom a keď to občas nezabralo, tak som prišla na ďalší dobrý fígeľ. Zúbky som jej čistila prostredníctvom maňušky. Krásne otvorila pusinku a nechala si maňuškou zuby vyčistiť. A tiež ju baví pľuvať zubnú pastu do téglika pri čistení, ale musia pri tom na ňu pozerať hračky. Vždy hovorí: "Hračky, pozerajte sa, čistím si zuby, hračky, pozerajte sa, pľujem." Takže teraz už je to u nás pohoda."

"My čistíme od prvého zuba a teraz som konečne vymyslela ako na to. Musíme vyčistiť zúbky aj autíčkam. Chvíľku si hrám, že čistím autám, chválim ich a syn potom sám otvára pusu a chce tiež."

"My si s mladším synom čistíme zuby spolu v jeden čas. Stojíme pri umývadle, ja čistím sebe, on sebe (samozrejme mizerne, kefku ohrýza a baví ho vysávať vodu, no aspoň s ňou šúcha po zuboch). Na záver mi jeho kefku požičia a ja mu tie jeho zúbky dočistím. Ale musím rýchlo, ku koncu sa už nudí. 

"Tiež mám pre vás jeden tip, pretože som mala rovnaký problém. Čistenie zubov bol u nás boj. Malá mala rok a pol a látali sme to tak nejako všelijako, pretože si nenechala zúbky vyčistiť. Vrtela sa, jačala, zlostila sa. Jeden deň som už stratila nervy a touto činnosťou som poverila manžela. A hľa, malá otvorila pusu a nechala si zúbky vyčistiť. Ja to teda nechápem, pretože dcéra je viac mamičkina ako oteckova, ale čistenie zubov znesie len od manžela. No, takže teraz čistí už len on a ja mám zase nejakú tú voľnú minútku k dobru."

Môžete skúsiť aj rôzne básničky motivujúce k čisteniu zúbkov:

Čistím zúbky rezy rezy

nech sú biele ako brezy.

Vpravo, vľavo, vpredu, vzadu,

hornú a potom aj dolnú radu.

Nech sú ako sniežik biele,

nech sa nám vždy dobre smeje.

Pošteklím ich sprava zľava,

zúbočkom to vôbec neva.

Jeden zúbok, druhý, tretí,

čistia si ich všetky deti.

A teraz sa (doplníme meno) chváli,

že má krásne čisté zuby.

Zúbky biele, zúbky malé,

vyčistím ich dokonale.

Vľavo, vpravo, tam a späť,

umyjem si zúbky hneď.

Výber zubnej pasty

    Mamičky sa tiež často pýtajú, akú zaobstarať zubnú pastu. Pastu nie je potrebné používať hneď od začiatku, pri prvých zúbkoch postačí len voda. To potvrdzuje aj MDDr. Magdaléna Kováčová, ktorá hovorí, že "zubnú pastu zatiaľ používať nemusíte, navyše, ak sa dieťa hnevá, rovnako by ju akurát prehltlo. Keď bude lepšie spolupracovať, kúpte pastu určenú pre jeho vek, na kefku stačí naniesť malé množstvo."

Používanie pasty je aj medzi odborníkmi diskutabilné, niektorí sa prikláňajú k tomu, že je nutné ju používať, zatiaľ čo iní hovoria, že ide predovšetkým o správnu techniku čistenia zubov, než akú používate pastu.

Prečo a ako vzniká zubný kaz

    Zubný kaz je infekčné ochorenie, nie dedičné, ako si ľudia často myslia. Pri nedostatočnej alebo nesprávnej zubnej hygiene sa na zuboch udržuje zubný povlak, ktorý vzniká zo zvyškov jedla. V ňom prežívajú baktérie, ktoré sa množia a časom spôsobia zubný kaz. Správne a časté čistenie zúbkov je teda veľmi dobrou prevenciou vzniku zubného kazu.

Jedna mamička, ktorá je povolaním zubárka, vysvetľuje v diskusii: "Ono je to často dosť výhovorka - zdedil som to po rodičoch. Niektoré ochorenia v dutine ústnej sú dedičné, to áno, ale dieťatko sa rodí bez flóry v dutine ústnej. Baktérie získava v priebehu života (napríklad keď mu dospelí alebo súrodenec olizuje cumlík a podobne). Dôležitá je skladba baktérií a strava. Ak sladké, tak také, ktoré sa nerozkladá v puse dlhodobo a nepôsobí dlhodobo (práve pitie sladkých štiav z fľaštičiek je veľmi zákerné). A ďalej posilňovať kvalitu skloviny. Jednak dodaním fluóru vnútorne (je dostať fluoridovanú soľ - aj keď teda deťom nesolíme, to je skôr info pre nás, fluór je ale aj vo vode). Za dôležitejšie sa ale považuje dobrá hygiena, dvakrát denne stačí. Ale poriadne, keď dieťatko pastu neprehĺta, tak kefkou a pastou s fluórom. Pasta musí byť adekvátna veku dieťaťa. Pri veľkej kazivosti je možná aj fluoridácia v ordinácii zubného lekára. Tie zúbky akoby nasaturovať fluórom. Zubný kaz je do určitej fázy ochorenia reverzibilný, tj. vratný. Pri počiatočnej fáze demineralizácie, odvápnenie skloviny, sa môže kaz týmito opatreniami zastaviť."

    Rodičia si niekedy myslia, že mliečne zuby nie sú dôležité, že aj tak čoskoro vypadnú a narastú nové. Ale ak sa na mliečnych zuboch vyskytujú kazy a vznikne napríklad aj zápal, môže dôjsť k poškodeniu vývoja stáleho zuba. Môže napríklad stmavnúť alebo mať zdeformovanú korunku, bohužiaľ tu už ide o trvalé poškodenie. Ak skazený mliečny zub vypadne alebo je potrebné ho vytrhnúť, stály zub potom môže narásť krivo a dochádza tak k zbytočným problémom do budúcnosti, treba zaobstarať a nosiť zubný strojček.

Čoho sa vyvarovať

 • Úplne nevhodné sú potraviny, ktoré obsahujú príliš veľa cukru - cukrovinky, sladené nápoje a podobne.
 • Pozor na pusinkovanie dieťaťa od starých osôb (majú väčšinou už veľmi pokazené zuby) - aj tým sa môžu malému bábätku odovzdávať do pusinky kazotvorné baktérie a spôsobiť, že sa mu budú v budúcnosti kaziť zuby. Nemali by ste olizovať dieťaťu cumlík, lyžičku, ktorou je a podobne.
 • Nepreťahujte nočné dojčenie - ak dieťa pri dojčení zaspáva alebo len dudluje, ale nepije a potom zase pije a takto celú noc dokola, je to veľmi zlé pre zúbky. Dieťa tak má neustále povlak z cukrov na zuboch a je tak náchylnejšie k tvorbe zubného kazu. Preto nočné dojčenie zbytočne nepreťahujte. S týmto tvrdením súhlasí aj MDDr. Magdaléna Kováčová, ktorá hovorí, že otázka nočného dojčenia je rozporuplná téma:  "Ak sú však večer zúbky dobre vyčistené a dieťa sa budí len na dojčenie a nevisí na prsníku celú noc, nemá to výraznejší vplyv na kazivosť."
 • Dlhodobé používanie cumlíka nie je vhodné, pretože ovplyvňuje rast a postavenie zúbkov. Pokiaľ ho dieťa používa len na spanie alebo krátko počas dňa a včas sa od neho odnaučí, vznikajú iba menšie nepravidelnosti chrupu, ktoré sa spontánne upravia. V každom prípade by sa deti mali odnaučiť používať cumlík do troch rokov. Pri dlhodobom a častom dudlovaní vznikajú nepravidelnosti a poruchy zhryzu. Jednoducho povedané, dieťa bude mať krivé zuby a môže sa to prenášať aj do rastu stáleho chrupu, takže bude opäť potrebný strojček a časté návštevy stomatológa.

Kedy a ako často k zubárovi

    Prvá návšteva u zubára by mala prebehnúť v roku dieťaťa. Ak dieťatko nemá v roku ešte ani jeden zub, mali by ste navštíviť zubára tiež. Na prehliadky by malo dieťa chodiť každého pol roka. Zubný kaz vzniká u detí rýchlo, je bežné, že napríklad na prehliadke v troch rokoch má dieťa zuby v poriadku a na ďalšej má napríklad štyri kazy. Čím skôr sa kaz podchytí, tým lepšie. Je menší a tak je jeho odstránenie jednoduchšie a menej bolestivé. Pri náročnejších úkonoch, alebo trhaní zubov, je dieťa pod narkózou.

Prvej prehliadky sa vôbec nebojte

    Je jasné, že prvé prehliadky sú skôr o zoznámení dieťaťa s prostredím ordinácie a zubárom. Ide o navodenie príjemnej atmosféry, aby sa dieťa nebálo k zubárovi chodiť. Ak by v budúcnosti predsa len malo zubný kaz, bude pre neho vŕtanie príjemnejšie v prostredí, ktoré už pozná. Snažte sa nájsť vhodného zubára, ktorý má rád deti, je empatický a vie s nimi pracovať. Určite to potom neskôr v priebehu návštev oceníte.

Snažte sa byť k dieťaťu úprimní a na rovinu mu povedzte, čo ho čaká. Ak mu poviete, že ide len na prehliadku a že to nič nebude, a pritom ho čaká plánované vŕtanie kazu, je to zle. Po zákroku môže tiež dostať vopred dohodnutú malú odmenu. Môžete tiež vziať dieťa so sebou na vašu prehliadku u zubára, aspoň tak uvidí, že je to bežné a že vám nič hrozné zubár nerobí.

Jedna mamička napísala do diskusie, ako prebiehala prvá prehliadka u zubára so synom: "U nás prebiehala prvá prehliadka tak, že som si sadla na kreslo a malého som si dala na kolená. Zubár nás na kresle povozil, ukázal mu ako svieti svetielko, ktorým sa pozerá do pusy, dokonca mu tam pomocou vody a vzduchu robil niečo ako vodotrysk. Syn pusu neotvoril, tak to nechal tak s tým, že stačí, aby si zvykol na ordináciu a nebál sa. S tým, že ju možno nabudúce otvorí. No a pretože syn ako obvykle robil oči na sestričku a zubil sa na ňu, tak mu potom zúbky skontroloval len pohľadom. Už máme za sebou tri prehliadky a teraz už to prebieha viac-menej v pohode. Vyšetrí najskôr mňa, syn vidí, že je všetko v poriadku a potom tú pusu otvorí."

Ďalšia mamička musela s dcérou na vŕtanie kazov: "Dcére vŕtala zubárka dvakrát. Raz v 5,5 rokoch a teraz v 6 rokoch a znášala to úplne bez problémov. Hovorila, že to ani nebolelo. Za mňa veľa pomôže prístup doktorky a potom, ako sa to dieťaťu vysvetlí. Osobne mi príde divné, nechať skazené zúbky v ústočkách, ovplyvňuje to potom aj druhé zuby. Viem, že niektorí zubári deťom kazy nevŕtajú, ale ja s tým osobne nesúhlasím. A doktorka, kam dievčatá chodia, bola 25 rokov primárka na detskom zubnom, tak predpokladám, že vie, o čom hovorí."

A čo dentálna hygiena?

    Poraďte sa so svojím zubárom, kedy je vhodné prvýkrát navštíviť dentálnu hygieničku. Všeobecne možno povedať, že dieťa už musí byť dostatočne vyzreté a musí chápať, čo mu dentálna hygienička hovorí a prečo to tak vlastne je. Je možné sa objednať už v predškolskom veku. Okrem nácviku správneho čistenia zúbkov a motivácie k čisteniu, hygienička poradí aj s výberom a používaním medzizubnej kefky či zubnej nite.

Podľa odborníkov za pokazené zuby nemôže dedičnosť, ale nevhodná strava a nedostatočná zubná hygiena. Každý má však inak odolnú sklovinu, preto sa niekedy aj cez tú najlepšiu starostlivosť objaví zubný kaz. V prípade, že objavíte nejakú bodku na zube alebo zub dieťa bolí, návštevu zubára neodkladajte.

    Prevencia v podobe každodenného správneho čistenia zubov je ale veľmi dôležitá a rodičia by na ňu mali dbať. Síce je to nepríjemné, keď dieťa nechce a bráni sa, ale vŕtanie kazu, prípadne ďalšie následky v podobe strojčeka alebo napríklad čiernych zubov, sú ďaleko horšie. Snažte sa tiež dbať na správne stravovanie vášho dieťaťa. Sladkosti a sladké pitie je nevhodné nielen pre zúbky, ale aj z ďalších zdravotných dôvodov.

zdroj:

babyweb.cz

naseporodnice.cz

vitalia.cz

promaminky.cz

Čítaj celý článok
Strana
z 18
Predošlá Strana
z 18
Ďalšia