Novinky
redakcia
Včera o 18:20 Čítané 1158x

S plávaním je to podobné ako s behom. Buď ho milujete alebo vás nikdy nenadchne. U oboch disciplín sa totiž treba prepracovať cez počiatočné nepohodlie. Voda studená, mokrá, oči štípu, zima je, väčšinou milión ľudí v bazéne. Po pár tempách je to lepšie. Ak to nevzdáte po dvoch dĺžkach, potom to príde. Ten pocit, keď sa ponoríte do vody. Všade okolo vás je ten nekonečne upokojujúci modrý svet a vypnete hlavu. Žiadny telefón, žiadne deti, žiadna hudba, žiadni ľudia. Len vy a vaše myšlienky. Uznávam, že pre ľudí, ktorí nevedia vydržať sami so sebou, to môže byť desivé. Mne sa však pod vodou dobre premýšľa, zabúda a plávanie je jednou z najlepších vecí, ktoré robím pre svoje zdravie.

No a potom sú tam tí ľudia, ktorí plávajú s nami a niekedy aj proti nám. Niektorí sú tak iritujúci! Napríklad, taký egotyp. Hrudník ako Michael Phelps a svojej fyzickej dokonalosti si je dobre vedomý. Omrkne baby a potom sa predvádza. Vzdychy ako pri tenise, pláva v najrýchlejšej dráhe a potom sa hodinu močí vo vírivke. Nemá nič iné na práci, len udržiavať svoj chrám (telo) v dokonalosti a teda si to patrične užíva. Zvyčajne sa naňho dá pozerať, kým neotvorí ústa.

Potom sú tie babenky, kvôli ktorým egotyp tam chodí. Spoznáte ich podľa toho, že vôbec nevedia plávať, zo všetkých síl sa snažia nerozmočiť si svoj dokonalý mejkap, no z vody obvykle aj tak vychádzajú bez obočia.

Skutočným peklom sú však dôchodkyne. Ich tempo je vražedné, ich revírom sú verejné bazény. Majú permanentky, plávajú na spôsob psíka, ale častejšie okupujú vírivku. Diskutujú/ohovárajú a spomedzi prstov na nohách si vyberajú špinu. Pedikúru nevideli a doma šetria vodu, tak sa prišli vymočiť aspoň do vírivky. Najlepšie je, ak majú viditeľné ekzémy na celom tele, to mám veľmi rada. Inak, niekedy sú aj čisté a vedia celkom dobre uzemniť páriky bozkávajúce sa uprostred plaveckej dráhy, tak za to majú plusové body.

Páriky sú samostatnou kapitolou a nikdy som nepochopila, že prečo sa mám ešte aj na plavárni pozerať na výmeny telesných tekutín cudzích ľudí. Prečo neplávajú? Prečo nejdú do parku na lavičku? Niektoré veci mi asi navždy zostanú záhadou.

Ja som bola kedysi taká odvážna. Naozaj. Keď som bola mladá, neváhala som si zbaliť kufre a odísť v priebehu dvoch dní do vzdialených kútov sveta, neistá návratu. Už nie som. Mám deti, no trvalo mi dlhšie, kým som pochopila, že byť odvážna s deťmi sa proste nedá.

Napríklad, raz som sa s nimi vybrala sama na plaváreň. Mali asi rok a pol.

Krátku bilanciu tejto krásnej návštevy vám prikladám:

 • Počet pokusov o utopenie sa: 6
 • Počet utopených detí: 0
 • Počet detí zamknutých v skrinke: 1
 • Počet plavčíkov s infarktom: 3
 • Počet upratovačiek, ktoré naháňali moje deti: 2
 • Počet totálne zničených matiek: 1
 • Počet unavených a šťastných detí: 2

Nemusíte to absolvovať aj vy, dajte radšej svoje dieťa na kurz plávania odmalička. Máte tak istotu, že sa pred vami v bazéne nemočila žiadna babka, keďže bazény slúžiace detským kurzom by mali byť ošetrované úplne inak a oveľa prísnejšie. Prídete síce aj o všetkých ľudí, ktorých som vyššie spomenula, no verím, že vás to neodradí. Ak ste poistencami Union zdravotnej poisťovne, prispeje vám na túto aktivitu sumou 30 eur.

Kedy ste boli prvýkrát so svojím dieťaťom na plavárni? Povedzte nám do komentárov a možno dostanete od Union zdravotnej poisťovne tri „plavecké“ balíčky a k tomu tri vstupenky pre dvoch dospelých do Aqualandu Moravia.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
17. máj 2019 Čítané 762x

"Cerkláže krčka maternice sa bojím čím ďalej viac, ale ja si už moc vyberať nemôžem, mám za sebou 3 potraty a cerkláž je u mňa asi jediná a posledná možnosť, ako bábätko donosiť," píše jedna z mamičiek v diskusii a snaží sa o tomto zákroku nájsť nejaké informácie a hlavne skúsenosti mamičiek, ktoré ho už podstúpili.

Cerkláž krčka maternice je dnes už menej používaný operačný zákrok v oblasti hrdla krčka maternice. Aj napriek tomu ho občas nastávajúce mamičky v nevyhnutných prípadoch podstupujú. O čo ide? A pre koho je tento zákrok vhodný?

V akých prípadoch sa vykonáva

Cerkláž je operácia, ktorá sa vykonáva medzi 16.-26.tt tehotenstva pri nedostatočnosti krčka maternice (hrdla). Pri nedostatočnosti krčka maternice je maternicové hrdlo slabé a ťarchou bábätka v maternici sa tak môže začať otvárať a skracovať predčasne (tento údaj sa vyjadruje pomocou tzv. Cervix score). Nedostatočnosť krčka maternice a tým spôsobené predčasné otváranie a skracovanie potom môže zaviniť  potratpredčasný pôrod alebo  predčasný odtok plodovej vody.

 • Ak je nález mierny, je odporúčaný pokoj na lôžku a obmedzenie pohlavného styku, tehotná žena až do konca tehotenstva môže zostať doma, ale s kľudovým režimom.
 • Ak sa nález zhoršuje, je nutné podstúpiť hospitalizáciu v nemocnici, kde je absolútny pokoj na lôžku a tiež sú podávané lieky na tlmenie sťahov maternice, aby sa zabránilo predčasnému pôrodu.
 • Ak sú ťažkosti veľmi závažné, tak môže lekár odporučiť práve cerkláž krčka maternice, ktorá dokáže ustáliť otvárajúce sa hrdlo a tým zabrániť predčasnému pôrodu.

Ďalej sa operácia vykonáva u žien, ktoré už v minulosti prekonali predčasné pôrody a alebo samovoľné potraty po 12. týždni tehotenstva. Lekári cerkláž niekedy odporúčajú aj preventívne a to v prípade viacpočetného tehotenstva (od trojčiat vyššie).

Za akých podmienok môže dôjsť k cerkláži?

Podmienkou podstúpenie tohto zákroku je zdravý, vitálny plod v maternici a vyliečená prípadná pošvová infekcia. Lekári tiež zisťujú, z akého dôvodu u ženy v minulosti došlo k predčasným pôrodom alebo potratom. Zákrok je vhodný iba pre ženy, ktoré porodili predčasne alebo potratili z dôvodu nedostatočnosti krčka maternice, respektíve predčasne sa skracujúceho krčka maternice.

Používateľka z Modrého koníka sa zverila v diskusii, že má s týmto zákrokom pozitívnu skúsenosť: "Mne robili cerkláž v 17.tt, čakala som dvojčatá a pri kontrole v 17.tt mi doktorka zistila skrátený krčok na 1,2 cm. Bola som v nemocnici asi týždeň, robí sa to v krátkej narkóze, po zákroku som nesmela vstať ani na záchod, až na druhý deň ráno. Brala som potom len magnézium až do konca tehotenstva (8 tabliet denne). Čapík som mala teda skrátený už stále, celé tehotenstvo som preležala. Vôbec žiadne problémy spojené so zákrokom som ale nemala. Rodila som v 34 + 3, ale z iných dôvodov."

Kedy sa zákrok nevykonáva

Cerkláž sa nevykonáva, ak žena krváca alebo jej odtiekla plodová voda. Kontraindikáciou je tiež intraovulárna infekcia - infekcia, postihujúca plodové obaly, placentu alebo samotný plod, ale aj hrdlo maternice alebo maternicu. Prekážkou sú aj maternicové kontrakcie, ktoré nemožno utlmiť. Zákrok možno totiž vykonať len v prípade, že je maternica pokojná, bez kontrakcií. 


Na čo sa pripraviť

Cerkláž krčka maternice je krátky a jednoduchý výkon, ktorý sa ale vykonáva v celkovej narkóze, takže je nutné podstúpiť klasické predoperačné vyšetrenie. Cerkláž je zošitie svalov krčka maternice, čím sa oblasť krčka maternice spevní a nemôže sa ďalej otvárať. 

Pri operácii lekár vykoná pod sliznicou maternicového hrdla malý steh, ktorým hrdlo obkrúži a uzavrie. K výkonu sa používa zdvojené, nevstrebateľné vlákno, ktoré sa neskôr odstraňuje pri rutinnej prehliadke na gynekológii. Odstránenie stehu je jednoduché a nie je nijako bolestivé, občas ale môže byť sprevádzané slabým krvácaním.

Steh sa odstraňuje najneskôr v 38.tt, vždy však musí byť odstránený pred začiatkom pôrodných bolestí, teda pred začatím maternicových kontrakcií, inak bude spôsobovať komplikácie pri pôrode.

"Vybratie stehu nebolí. Doktorka u mňa ale mala problém steh vôbec nájsť a poriadne ho chytiť. Cítila som len tlak v bruchu ako pri menštruácii, ale nebolelo to. Potom sa môže stať, že bude žena trochu krvácať. Ja som len málinko špinila a potom už nič, " zveruje sa ďalšia používateľka v diskusii.

Režim po operácii

Zákrok vyžaduje zhruba týždennú hospitalizáciu. Spočiatku je nutné dodržiavať pokoj na lôžku a po zvyšok tehotenstva sa šetriť a dodržiavať kľudový režim. Táto operácia so sebou nesie určité riziko vzniku predčasných sťahov maternice, preto sa počas pobytu v nemocnici môžu podávať lieky na tlmenie týchto sťahov. Po zákroku sa zvyčajne užíva až do konca tehotenstva magnézium, ktoré zabraňuje vzniku maternicových sťahov alebo ich znižuje, ak sa už objavili.

Pôrod po cerkláži

Pôrod po cerkláži prebieha vo väčšine prípadov bežne. Po vybratí stehu ku koncu tehotenstva, sa čaká, až sa pôrod rozbehne. Je dôležité vybrať steh zavčasu, pretože neskoré vybratie môže priebeh pôrodu skomplikovať. Problémom môže byť tiež anatomická rigidita bránky, kedy je kvôli vykonanému zákroku bránka tuhá a nepoddajná a opäť komplikuje priebeh pôrodu.

Ďalšie používateľka má s cerklážou negatívnu skúsenosť, zverila sa s ňou do diskusie: "Tak u mňa dopadla cerkláž dosť zle. Čakala som dvojičky a v 21.tt som mala krčok skrátený na 2 cm, tak som tento zákrok podstúpila. Ale o dva dni po zákroku nastali problémy. Výtok, svrbenie, neustále tvrdnutie brucha a tak to išlo ďalej päť týždňov, až mi praskla plodová voda. Nemusím písať, že to bolo strašné obdobie, na pôrod v 26.tt je príliš skoro. O tri týždne po pôrode nám jedno dievčatko umrelo, ale druhé zabojovalo a je to šikulka. Aj cez všetko to trápenie, ktorým si prešla. Momentálne som dostala odvahu na ďalšie tehotenstvo, tak dúfam, že to tentoraz dopadne oveľa lepšie. "

Komplikácie, ktoré môžu pri zákroku a po ňom nastať

Cerkláž krčka maternice má, rovnako ako každá iná operácia, svoje riziká. Počas výkonu alebo po ňom môže dôjsť k týmto komplikáciám:

 • po cerkláži zostáva na krčku maternice jazva , ktorá môže byť niekedy pri pôrode príčinou anatomickej rigidity bránky - bránka je stuhnutá a nepoddajná - niekedy situáciu zachráni malý nástrih bránky a žene sa podarí porodiť prirodzene, v niektorých prípadoch je ale nutné pristúpiť k cisárskemu rezu
 • po operácii môžu vznikať predčasné sťahy maternice alebo môže dôjsť k odtoku plodovej vody

Cerkláž je zákrok, ktorý sa v dnešnej dobe už často nevykonáva. Možno ju podstúpila v minulosti aj vaša mamina. Táto operácia dokázala pomôcť donosiť veľa bábätiek, na druhej strane má aj svoje riziká. 

zdroj:

https://www.wikiskripta.eu/w/Cerclage

https://www.modrykonik.cz/snazime-se/nedostatecnost-delozniho-cipku/

Čítaj celý článok
Hashtagy
#test_kuniboo  #test_nutrilon2  #billa  #test_mana  #test_sunlight2  #srdiecka(230)  #recenzia(203)  #navrh(183)  #billa(131)  #magazin(115)  #test_dm21(93)  #fisherprice(92)  #test_nivea(88)  #test_lindex(80)  #sutaz(79)  #joj(78)  #test_rajo_cottage(77)  #test_hami_viaggio(68)  #sunar(66)  #test_tommeetippee(66)  #test_yvesrocher6(66)  #test_ketodiet2(65)  #sommama(60)  #ponozkovavyzva(59)  #test_weleda(52)  #zdennikamatky(52)  #test_fredandflo(52)  #test_oilesen(51)  #medzinamimatkami(49)  #test_milva2(47)  #liga_za_dusevne_zdravie(45)  #test_curaprox3(42)  #test_normaderm(41)  #zenskeveci(40)  #inspiracia(40)  #babydove(39)  #ketodiet(34)  #dm(33)  #pampers(30)  #test_mana(29)  #motivacia(29)  #cervenynos(29)  #britaxroemer(28)  #natitulku(26)  #sunarek(26)  #konik_testuje(25)  #essence(24)  #test_nutrilon2(23)  #test_rajo_chia(23)  #citaty(22)  #schill(22)  #zdravy_zivotny_styl(21)  #otazka(19)  #starajmesaoseba(19)  #curaprox(18)  Zobraz ďalšie»
redakcia
19. máj 2019 Čítané 2221x

Deti, deti, deti... Poznáte to. Či si to priznáme alebo nie, keď sa narodia, určitú dobu (tá doba je u každého individuálna) sa skoro všetko točí len okolo nich. A preto chceme navštevovať miesta, kde sú deti vítané a kde si vieme i my dospelí trošku oddýchnuť.

Prvý májový víkend sme s rodinou mali možnosť stráviť v hoteli Salamandra, ktorý sa nachádza v krásnom horskom prostredí Štiavnických vrchov na okraji obce Hodruša-Hámre. Už pár dní som sledovala, aké počasie nás bude počas pobytu čakať. Keďže hlásili dážď na celý víkend, bola som dosť skeptická.

Keď sme dorazili, vo vstupnej hale nás s úsmevom vítali detskí animátori spolu s maskotom Salamandríkom Hugom, ktorý stvárňoval salamandru v nadživotnej veľkosti. Informovali nás o víkendovom animačnom programe, ktorý sa bude počas nášho pobytu diať. Na recepcii nám dali karty od apartmánu, vysvetlili možnosti v hoteli a náš pobyt sa mohol začať.

Mali sme apartmán “Basic” s nádherným výhľadom na jazero, ktorý zahrňoval samostatnú spálňu s manželskou posteľou, obývaciu časť s kuchynkou, kúpeľňu so sprchovým kútom a samostatnou toaletou (samostatné WC s umývadlom pri viacčlennej rodine veľmi oceňujem). Apartmán bol priestranný a s dostatočným úložným priestorom pre každého. Milo ma prekvapili schodíky/stupienok pre deti v kúpeľni pri umývadle.

Ako prvé sme išli otestovať hotelový wellness. Je v ňom príjemne teplo, má dostatok ležadiel, bazén so šmykľavkou, ktorú ocenia hlavne deti, dve vírivky, bazénik pre tie najmenšie detičky, sauny a odpočinkovú zónu. Jedna vírivka je umiestnená s výhľadom na plavecký bazén a vonkajšie okolie, a druhá je za deliacou kamennou stenou pri bazéniku pre najmenších. Toto vidím ako veľkú výhodu pre rodiny s menšími deťmi, kde môžu aj rodičia zrelaxovať a pritom nerušiť ostatných hostí.

Po wellnesse prišiel čas na večeru, ktorú sme mali v polpenzii v rámci nášho pobytu. Že je hotel baby friendly sme zistili hneď aj v reštaurácii, ktorá je na malých návštevníkov veľmi dobre pripravená. Nechýbajú detské jedálenské stoličky, podsedáky, detský príbor, či nerozbitné poháriky, misky a taniere. Na tomto hoteli musím vyzdvihnúť gastronómiu, ktorá je na vysokej úrovni. Na chuť si tu príde každý. Malý aj veľký, zdravo sa stravujúci, ale aj labužník či malí maškrtníci, alebo veční výmyselníci, ako sú naše deti. Jedlo v bufetoch bolo dopĺňané priebežne, čo nám hosťom zaručovalo čerstvosť. Počas večere do reštaurácie zavítal aj maskot Hugo, ktorý ochotne mával všetkým detičkám a spolu s animátorom ich pozývali na detskú Minidisco.

Tak sme šli :slight_smile: Naše sa spočiatku hanbili a k ostatným tancujúcim deťom sa nechceli pripojiť, no ja, ako ich poznám, som vedela, že to bude trvať maximálne 5 minút a potom ich odtiaľ nebudeme vedieť dostať. Detičky sa zabávali a tancovali v sprievode animátorov a špeciálnych efektov, aby sa deti cítili ako na ozajstnej diskotéke (dymová hmla, bubliny, pena, svetelné efekty). Súťažili sme dokonca aj my dospelí a spolu s deťmi sme si vytvorili svoje tímy, kde sme sa usilovali získať prvenstvo v rôznych súťažiach. Akurát sme sa tam stretli, taká dobrá a vtipná partia, takže ani jednému z nás by prípadná prehra určite neprekážala. PS: vyhrali sme to my ,“Supermani” (na začiatku hier si každá skupina mala zvoliť svoj názov).

Začiatok ďalšieho dňa sme začínali raňajkami, ktoré bohatým výberom tiež nezaostávali. Aj tu bolo vidieť snahu výberom jedál vyhovieť každému. Od čerstvo vytlačených štiav, jogurtov, ovocia, zeleniny, vajíčkok na rôzne spôsoby, až po opečenú slaninku s fazuľkou, by ste tam našli všetko.

Aj keď naozaj takmer celý víkend pršalo, Salamandra resort bol pripravený poskytnúť nám zážitky za každého počasia.


V rámci zlej chvíle vonku sme si s manželom zarezervovali masáže. On sa zrelaxoval pri 50-minútovej aróma masáži a ja, ako žena večne nespokojná so svojou postavou, som si vybrala lymfodrenážnu masáž s brezovým peelingom proti celulitíde :slight_smile: Tej som sa síce úplne nezbavila, veď aj chápem, že zázraky sa za hodinu spraviť nedajú, ale dokonale som si odpočinula a spravila niečo prospešné pre svoje telo.

Ak sa miestami vyčasilo, využili sme možnosť požičať si šlapacie štvorkolky a prejsť sa po okolí, ktoré ponúka nádherný pohľad na okolitú prírodu. Veľkostne sadla synovi akurát a už sa s ňou aj preháňal po rezorte. No dcére bola detská švorkolka aj po posunutí sedadla veľká a nedočiahla dobre na pedále. Manžel si však poradil a našiel veľký konár, ktorým ju posúval a tak sa mohli “štvorkolkovať” obaja :slight_smile:

Keď deti uvideli vonku krásne drevené detské ihrisko, ihneď sa k nemu rozutekali, no, žiaľ, sme im ho po chvíli museli zatrhnúť, keďže boli celé mokré :slight_smile:

Je veľa vecí, ktoré ma na tomto hoteli v dobrom prekvapili, a jednou z nich bol aj veľký detský kútik s detským interiérovým ihriskom. Vo vybraných časoch sa im v tejto hernej zóne venovali animátori, hrali sa s nimi, kreslili, stavali stavebnice alebo skladali puzzle. Čestne priznávam, že sme ich využili aj pri našom odchode, keď sme sa vďaka nim mohli pokojne pobaliť. Na recepcii sme sa odubytovali a išli po deti, ktoré nám v detskom kútiku ochotne postrážili animátori. Ani domov nechceli ísť! Rozlúčili sa so svojimi novými kamarátmi a keď sme sadli do auta, prvá otázka od syna bola, či sa sem ešte niekdy vrátime :slight_smile: V aute zaspali do 10 minút a nás s manželom čakala vyše 4-hodinová cesta domov na východ.

Ale ako to už býva zvykom, výnimkou nie sú ani tie najlepšie hotely, kde od izieb, reštaurácie, vždy usmiateho a ochotného personálu, okolitej prírody až po vybavenie, wellness a skvelých animátorov je všetko takmer dokonalé, vždy sa nejaké negatívum nájde, aj keď samotný hotel to možno neovplyvní... A čo nám teda prekážalo? Boli to práve hostia, ktorí nevedia alebo jednoducho nechcú akceptovať, ako sa správať v spoločných priestoroch a vo wellnesse. Detský "džavot" patrí k životu, to chápem, veď mnohé deti len skúšajú a objavujú nepoznané, no je aj na rodičovi, aby správanie svojho dieťaťa usmernil. Touto svojou poznámkou, som nemala na mysli tie najmenšie detičky, skôr väčšie deti, ktoré sa tam pohybovali bez dozoru, takže ich usmerňovať nemal kto...

Napriek tomu, že nám počasie neprialo, sme si pobyt, my dospelí a aj syn s dcérou, maximálne užili a pre rodiny s menšími, ale aj väčšími ratolesťami, Salamandra rezort plne odporúčame.


Ako asi každý tvor na svete, ani ja nie som dokonalá a k tomu všetkému som ešte aj zábudlivá, tak som tašku so zrkadlovkou zabudla doma. Musela som zaimprovizovať a fotiť s mobilom.

A nezabúdajme, že deti si nebudú pamätať, aký krásny nábytok alebo auto sme doma mali, ale v ich hlavách utkvejú práve tie spomienky a zážitky, ktoré mohli zažiť so svojimi rodičmi či súrodencami.

----------

Tento článok vyšiel s podporou hotela Salamandra Resort Hotel

Čítaj celý článok
redakcia
16. máj 2019 Čítané 713x

Prvý rok po pôrode dieťaťa je veľmi náročný - na tom sa zhodnú určite všetky mamičky. Avšak činnosti, ktoré budete vykonávať, zase tak náročné nie sú. Niektoré z nich budete vlastne robiť stále dookola. Dojčiť a prebaľovať. Dojčiť a prebaľovať. Ako na prebaľovanie?

Než sa žena stane prvýkrát mamou, sú pre ňu niektoré materské povinnosti veľkou neznámou. A čo nepoznáme, z toho máme často strach. Preto sa poďme spoločne pozrieť na to, ako správne prebaliť bábätko. Verte, že sa naozaj nie je čoho báť, nejedná sa o nič zložité, ale aj tak to chce pre začiatok získať niektoré informácie.

Kedy prebaľovať bábätko?

"Keď som bola v pôrodnici s prvorodeným synčekom, tak nám sestry odporúčali bábätko prebaľovať vždy pred dojčením. Dieťa sa pri tejto činnosti trochu preberie a bude potom lepšie sať. V iných pôrodniciach však zasa odporúčajú prebaľovať až po kŕmení, pretože sa pri tom dieťatko veľmi často vyprázdni. Na druhú stranu treba podotknúť, že malé deti sa vyprázdňujú vlastne skoro stále," zdieľa svoju skúsenosť jedna z mamičiek.

Najlepšie je teda urobiť si vlastný systém, ktorý bude vyhovovať hlavne vám a vášmu bábätku. Frekvencia prebaľovania bude z veľkej časti závisieť aj na tom, ako veľmi citlivú pokožku vaše bábätko má. Niektoré deti majú naozaj veľký sklon k podráždeniu pokožky, je teda jasné, že ich bude potrebné prebaľovať častejšie. Toto vám však dopredu nikto nepovie a uvidíte až podľa konkrétnej situácie.

Výber plienok

Na začiatku by sa mala každá mamička rozhodnúť, aké plienky bude pre svoje dieťatko využívať. Väčšina mamičiek zvolí  jednorazové plienky. Existuje veľa značiek a typov, trúfame si teda tvrdiť, že si určite vyberie každá mamička. Kým jednému bábätku vyhovujú plienky určitej značky, iné bábätko po nich môže mať podráždenú pokožku a zapareniny. Treba to teda vyskúšať.

Ak mamička z akéhokoľvek dôvodu nechce využívať vyššie uvedený typ plienok, má možnosť látkovať - teda používať látkové plienky. Tento spôsob je dnes čoraz viac využívaný a moderný. Skúste sa pozrieť do bazáru  Modrého koníka, aké nádherné vzory plienok sa dajú zaobstarať.

Samozrejme je tiež možné kombinovať plienky jednorazové a látkové. V tomto prípade používajú mamičky u svojich potomkov látkovky väčšinou doma a jednorázovky potom napríklad pri cestovaní.

Prebalenie krok za krokom

Potrebujeme:

 • prebaľovaciu podložku (existujú umývateľné i jednorazové)
 • plienky správnej veľkosti
 • krém na ošetrenie plienkovej oblasti proti zapareninám
 • vlhčené obrúsky (nie sú nutné, niekto radšej zadoček obmýva vodou)
 • látkovú plienku na osušenie zadočku

1. Dieťa by sa malo prebaľovať vždy čistými rukami - ak ich nemáte čisté, umyte si ich. Bábätko položte na prebaľovaciu podložku a vyzlečte ho tak, aby ste mohli pohodlne vymeniť plienku. 

2. Rozbaľte plienku, dieťa chyťte za členky a jemne ho povytiahnite nahor - tak sa pohodlne dostanete k očisteniu celej plienkovej oblasti.

Tip:

Veľa novorodencov a malých bábätiek sa začne vyprázdňovať presne vo chvíli, keď rozbalíte plienku, buďte preto pripravení aj na túto situáciu.

3. Ak je bábätko pokakané, zotrite zadoček najprv spodnou časťou plienky. Potom plienku položte pod zadoček dieťatka.

Tip:

Aj tieto chvíle môžete využiť ku komunikácii s dieťatkom, rozprávajte sa s ním a čoskoro sa dočkáte spokojných úsmevov a roztomilého mrnkania.

4. Teraz prišiel čas na vlhčené obrúsky. Jemne s nimi zotrite všetky nečistoty.

Tip:

Ak prebaľujete dievčatko, dajte veľký pozor na to, aby ste nečistoty utierali vždy smerom od vagíny ku konečníku (nikdy nie naopak). Ak prebaľujete chlapčeka, je potrebné nadvihnúť semenníky a poctivo očistiť kožu vo všetkých záhyboch.

5. Teraz vezmite látkovú plienku a jemne dosušte miesta, ktoré ste predtým očistili pomocou vlhčeného obrúska.

6. Rozbaľte si novú plienku a vložte ju pod zadoček dieťaťa. 

7. Teraz prišiel čas na ošetrenie kože vhodným prípravkom 

Tip: 

Ak dieťatko trpí na boľavé bruško, je veľmi vhodné pri každom prebaľovaní premasírovať bruško (existujú gély a mastičky špeciálne určené pre túto činnosť). Masírujeme vždy v smere hodinových ručičiek.

8. Vrchnú časť plienky dajte smerom k brušku bábätka a starostlivo bábätko zabaľte . Dbajte na zalepenie oboch postranných častí.

9. A máme  hotovo. Teraz nezabudnite dieťatko doobliekať a za chvíľu môžete začať nanovo.

Bezpečnostné upozornenie

Ak prebaľujete dieťatko na vyvýšenej podložke alebo prebaľovacom pulte, nikdy ho nenechávajte bez dozoru . Hoci sa vaše bábätko doteraz nikdy samé neotočilo, raz to príde prvýkrát - bábätko by mohlo spadnúť a veľmi vážne sa zraniť.

Ak ste zatiaľ vo fáze rozhodovania, či budete využívať látkové či jednorazové plienky, nazrite do fóra, kde maminy rozoberajú oba druhy plienok.

A ak vás zaujíma, ktoré jednorázovky sú podľa mamičiek najlepšie, určite nahliadnite sem.

Máte v súvislosti s prebaľovaním nejaké tipy, ktoré tu nepadli? Šup s nimi do komentára. Práve vaša rada môže byť pre novopečené mamičky veľmi prínosná.

Zdroj fotiek:

pixabay.com 

archív autorky

Čítaj celý článok
redakcia
15. máj 2019 Čítané 309x

"Záha ma začala páliť asi v treťom trimestri. Nikdy som na to netrpela, tak som si myslela, že sa mi to vyhne. Ale niektoré dni mi bolo až na zvracanie a skoro sa to nedalo vydržať. Keď ma to zastihlo prvýkrát, skúšala som sa napiť mlieka. Bohužiaľ mlieko ale zabralo len na 5 minút a potom to bolo rovnaké. V lekárni mi dali antacidové pastilky. Pilulku som ešte nemala ani docucanú a pálenie ustúpilo. S ničím iným skúsenosť nemám, ale vďaka za tieto pastilky, pretože bez nich by som to absolútne nezvládla, budilo ma to totiž aj v noci zo spánku a to bolo ešte len niečo."

Pálenie záhy, alebo aj pyróza, trápi v tehotenstve 60 - 75% žien. Najčastejšie sa objavuje na začiatku tretieho trimestra a dokáže nastávajúcu mamičku poriadne potrápiť. Mnoho žien sa s týmto problémom stretne prvýkrát práve v období tehotenstva. Kto to niekedy zažil tak vie, že je pálenie záhy veľmi nepríjemné. Počas tehotenstva môže ísť aj o celodenné stavy, tak nie je divu, že nastávajúce mamičky vyskúšajú možné aj nemožné, aby si aspoň trochu uľavili.

Podľa výskumov sa s pálením záhy stretne pätina žien už počas prvého trimestra a 40% zo zvyšných žien počas druhého trimestra. Sedemdesiat percent žien, ktoré mali to šťastie, že sa im pálenie záhy dlho vyhýbalo, sa s týmto nepríjemným problémom stretne počas posledného trimestra. S pôrodom pálenie záhy ustáva.

Zväčšujúca sa maternica a zase tie hormóny

Za pálením záhy v tehotenstve stojí najmä hormón progesterón a zväčšujúca sa maternica. Hormón progesterón je v tehotenstve dôležitý, pretože okrem iného pripravuje telo rodičky k pôrodu. Jeho úlohou je uvoľniť tkanivá a tým pripraviť pôrodné cesty na ľahší pôrod dieťaťa. Bohužiaľ, tento hormón pôsobí na všetky tkanivá v tele.

Uvoľňujú sa teda nielen pôrodné cesty, ale znižuje sa aj funkcia zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý kvôli tomu nedokáže brániť návratu žalúdočných štiav do pažeráka. Kyslé šťavy zo žalúdka tak dráždia a rozožierajú sliznicu pažeráka a spôsobujú zápal, ktorý sa prejaví ako pálenie záhy. Celému tomuto procesu "napomáha" zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na orgány v tele a posúva tak žalúdok vyššie.

Ako spoznáte, že vás páli záha?

Chvíľu po jedle sa objavuje pocit pálenia za hrudnou kosťou a postupne sa dostáva až do oblasti krku. Tento stav môže byť sprevádzaný škŕkaním v bruchu, bublaním v žalúdku alebo pocitmi plného až preplneného žalúdka. Môžu sa objavovať aj žalúdočné kŕče, plynatosť, grganie a človek môže mať horkosť a pachuť v ústach. Objavuje sa nechuť k jedlu, zhoršené prehĺtanie a kvôli pocitu plného žalúdka sa môžu objavovať pocity na zvracanie alebo návrat jedla zo žalúdka do pažeráka

"Záha ma začala páliť koncom druhého trimestra, posledné 3 mesiace pred pôrodom to bolo neúnosné. V noci som s každým mojím pohybom cítila, ako sa v pažeráku a žalúdku prelievajú tekutiny, bolo to až bolestivé a vyvolávalo to pocit na zvracanie. Nepátrala som po liekoch, ktoré by mi mohli pomôcť, len som pila studené mlieko a to na chvíľu uľavilo. Teraz už ale viem, že možnosti liečby sú aj v tehotenstve veľké a ak ma to v ďalšom tehotenstve bude trápiť, nebudem sa báť niečo skúsiť. Spať v sede totiž už naozaj nechcem."

Ako zmierniť pálenie záhy v tehotenstve

Vyhýbajte sa koreneným a mastným jedlám, čokoláde, citrusovým plodom, sladkým kysnutým jedlám, pretože všetky môžu navodzovať alebo zhoršovať pálenie záhy. Pálenie záhy zhoršuje tiež káva, perlivé nápoje a džúsy. Problémy môže robiť aj cesnak, čerstvé pečivo, strukoviny alebo vajíčka natvrdo. Pálenie záhy je nepríjemné a je nutné zistiť, aké potraviny sú znesiteľné a aké spôsobujú problém. A tým sa následne vyhnúť. 

Pomôcť naopak môže pitie mlieka (ale aj jogurt alebo kyslá smotana), ktoré by malo neutralizovať žalúdočné šťavy. Veľa mamičiek na pitie mlieka nedá dopustiť, pretože im naozaj uľavilo od ťažkostí. Niektorým však pomohlo iba dočasne. Podľa odborníkov však nie je mlieko tým najlepším riešením, pretože kvôli obsahu vápnika musí žalúdok vyprodukovať viac kyselín. Pomôže dočasne, ale následne dôjde k zhoršeniu ťažkostí.

K úľave môže dôjsť aj po pití vlažnej (odstátej) vody alebo bylinkových čajov (tu opatrne, nutné je zvoliť bylinky vhodné pre tehotné ženy). Niektorým ženám pomohlo aj jablko, zázvor alebo jedlá sóda. Skúsiť môžete banány a melón, pretože sú zásadité, z príloh ryžu. Zmierniť pálenie záhy pomôžu aj ovsené vločky.

Ak stále nič nezaberá, je možné po porade s lekárom alebo lekárnikom zakúpiť v lekárni voľnopredajné antacidové pastilky, ktoré podľa diskusií zaberajú takmer stopercentne.

"V tehotenstve ma začala páliť záha takmer okamžite po zistení dvoch čiarok. Sprvu pomáhalo mlieko alebo jogurt, avšak postupom času už to nebolo dostačujúce. Ani sa mi nepodarilo vysledovať, po čom ma vlastne páli. Jeden deň to bolo takmer po všetkom, po akomkoľvek jedle alebo pití. Keď som nič nejedla, tak tiež. Inokedy sa zase neozvala vôbec. Kamarátka mi odporučila antacidové pastilky, tak som ich skúsila a páliaca záha dala pokoj. Ani som nemusela vycucať celú pastilku, stačilo ju rozlomiť napoly a vziať si len kúsok."

Ako inak si ešte pomôcť

 • Predpokladáme, že tehotné ženy alkohol nepijú, niektoré ženy si však sem tam dajú pohárik vína. Ale pozor, aj to zhoršuje pálenie záhy. Rovnako tak aj fajčenie, ktorému by sa mala tehotná žena tiež vyhýbať.
 • Zmierniť pálenie záhy môže aj konzumácia jedál "tak akurát". Príliš horúce alebo naopak studené jedlá pálenie záhy zhoršujú.
 • Jedzte v pokoji, pomaly a nehltajte.
 • Neprejedajte sa a jedzte pravidelne po menších porciách.
 • Nepredkláňajte sa, ak sa to dá aj bez predklonu, pretože aj ten môže spôsobovať pálenie záhy.
 • Nechoďte spať bezprostredne po jedle (alebo naopak nejedzte pred spánkom alebo počas dňa, keď odpočívate v ľahu).
 • Počas spania si podkladajte hornú polovicu tela vankúšom - znížite tak návrat žalúdočných štiav do pažeráka a tým aj pálenie záhy.
 • Spite na ľavom boku (v tejto polohe máte väčšiu šancu na obmedzenie návratu žalúdočných štiav do pažeráka).

"Som momentálne v 32.tt. Pálenie záhy ma chytá tak 3x-5x do týždňa. Bohužiaľ mlieko nepijem a sóda mi nepomáha. Mamka mi ale raz povedala, že ak ma chytí záha, nech nájdem bod medzi prsiami, tam stlačím a počítam do 10. S údivom mi to pomáha."

Babské rady na zníženie pálenie záhy

 • Veľa žien si chváli jedlú sódu - stačí rozmiešať jedlú sódu vo vode a nápoj vypiť, niektorým ženám ale chuť a konzistencia tohto nápoja vadí. So sódou opatrne, určite ju nepoužívajte ako jediné riešenie pálenie záhy.
 • Uľaviť môže aj vypitie pohára vlažnej vody.
 • Pomôcť môže tiež zázvorový čaj (niektoré ženy si chvália aj zázvorové lízanky, ktoré okrem iného pomáhajú aj pri tehotenských nevoľnostiach). Zázvor je protizápalový (pálenie záhy je v skutočnosti zápal pažeráka).
 • Pomôcť môže aj zjedenie trošky nastrúhanej mrkvy alebo surového zemiaku.
 • Lepšie je jesť "tekuté" jedlá, ktoré zostávajú kratšiu dobu v žalúdku - polievky, jogurt, koktaily, smoothie ai.

Ak vám stále nič nezaberá a nie ste schopná kvôli páleniu záhy skoro jesť, navštívte svojho lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. V najhorších prípadoch je možné užívať lieky na lekársky predpis, ktoré obmedzujú tvorbu žalúdočných štiav.

Povery spojené s pálením záhy

Okolo tehotenstva a tehotenských stavov koluje veľa povier, ktoré ale neboli nikdy vedecky preukázané. Čo to podľa ľudovej múdrosti znamená, keď vás v tehotenstve páli záha? Žena bude údajne mať vlasaté bábätko. Tiež sa hovorí, že "keď bolia v tehotenstve zuby, bude to dievča, keď páli záha, bude to chlapec". Ako to bolo u vás? Platili na vás tieto povery alebo nie?

Zdroj:

https://www.maminka.cz/clanek/paleni-zahy-v-tehotenstvi-zapomente-na-mleko-vime-co-vam-pomuze

https://www.abctehotenstvi.cz/txt/paleni-zahy-proc-vznika-co-pomuze-a-co-naopak-urcite-nezabira

https://www.maminkam.cz/paleni-zahy-v-tehotenstvi

https://www.rehabilitace.info/bolesti-2/paleni-zahy-v-tehotenstvi-jak-na-nej-a-pozna-se-podle-toho-pohlavi-miminka/

http://rennie.cz/cs/paleni-zahy-v-tehotenstvi/

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/myty-o-paleni-zahy.A141219_135955_zdravi_pet

Čítaj celý článok
lenka9g
14. máj 2019 Čítané 133x

Cottage cheese bol pre mňa vždy spájaný s diétou. Prešla som si už všelijakými a vždy som sa musela premáhať, aby som zjedla na večeru cottage samotný alebo so zeleninou. Myslela som: ,,Málo tuku a veľa bielkovín: ideálny na poobedie.'' Pravdupovediac neznášala som to a nekupovala ho. Aj keď som sa hlásila na testovanie napísala som, že bude pre mňa výzva pripraviť ho tak, aby mi chutil.

Výzvu som prijala a musím povedať, že všetky kombinácie z cottage cheesse mi veľmi chutili. Charakterizovať chuť cottage cheese snáď ani nemusím, väčšina ľudí sa s ním už stretlo a ochutnalo, za mňa sú to kyslasté hrudky syra podobné chuti tvarohu. V tomto testovaní 10 z nás dostalo úlohu vymyslieť tradičné aj netradičné recepty s touto dobrotou. Ja sa rada obšmietam v kuchyni a vymýšľam nové jedlá a ešte radšej ochutnávam nové chute.

Cottage cheese rajo je redšej konzistencie, obsahuje minerálne látky a má vysoký obsah vápnika. Pri zachovaní správnej životosprávy a zdravého životného štýlu má priaznivý účinok na vývoj kostí a zubov a je nenahraditeľným v prevencii osteoporózy. Voľné ióny vápnika zasa znižujú obsah cholesterolu v krvi. Príchute chilli a pažítka sú v praktickom obale s plastovou lyžičkou. Vhodné pre rýchle občerstvenie v práci za pochodu. Nedomysleli, resp. nemysleli na teraz tak veľmi omieľané životné prostredie. Človek, ktorý sa snaží (čo i len troška) myslieť ekologicky by po ňom nesiahol, zbytočný plast.

Cottage cheese chilli je pálivý. Každý má ten prah štipľavosti inde, pre nás to bolo tak akurát. Máme radi chili jedlá. Príjemná chuť pažítky v cottage cheese. Pažítka neurazí.

Najviac som využila cottage cheesse biely, pretože sa dá pripraviť aj na sladko. Keď som hľadala inšpirácie na internete prekvapilo ma, že je toho celkom dosť - rôzne sladké koláče, lievance, muffiny. Ja som upiekla karamelový cottage cheessecake, lievance s čokoládou a čokopenu. Na slano som kombinovala cottage s medvedím cesnakom, lososom či syrom s modrou plesňou. Nech sa páči receptíky pre vás.

Grilovaný ananás s cottage cheesse

Ananás som očistila, pokrájala na kolieska a dala na grilovaciu panvicu. Opekala som z každej strany asi 3 minúty. Cottage cheese som zmiešala s medom a škoricou. Za pár minút hotová rýchla sladká večera.

Chlebíčky

Kombinovanie cottage cheesse s lososom a syrom s modrou plesňou sa ukázalo ako veľmi dobrý nápad, a vynieslo mi to pár pekných komplimentov od kamarátov.

Lievance s cottage cheese

Jeden cottage cheese som vymixovala s vajíčkom, práškom na pečenie, medom a šálkou ovsených vločiek. Pozor cesto sa rýchlo pripaľuje. Túto zdravú alternatívu lievancov som vyvážila veľkou porciou čokolády a ovocia.

Karamelový cottage cheesecake

Základ sú sušienky s maslom, plnka sa skladá s 2x cottage chesse, vajíčko, jedna lyžica zlatého klasu a med na osladenie. Všetko spolu som piekla pri teplote 170 stupňov 50 minút. Na vrch som od oka urobila karamel s trochou cukru, do ktorého som pridala maslo a šľahačku.

Pečené avokádo s dipom

Avokádo som pokrájala a obalila v strúhanke, piekla som asi 7 minút pri 200 stupňoch. Dip som urobila zmiešaním cottage cheeseu pažítka a pesta z medvedieho cesnaku.

Cestoviny na víne

Špagety som uvarila v menšom množstve vody, do hrnca som postupne pridávala červené víno. Keď boli špagety mäkké pridala som kúsok masla. Na vrch cestovín som využila cottage cheese chilli a opečené proscuto. Príjemné palivá chuť cottage cheese chilli dodali jedlu šmrnc.

Čokopena

Ďalší dezert som urobila veľmi jednoducho. Cottage cheese biely som zmiešala s rozpustenou bielou a horkou čokoládou a vyšľahanými bielkami. Dezert bol príjemne jemný a kyslastý, aj keď bublinky v dezerte neboli až také očividné.

Posúchy

Kysnuté cesto potrieme cottage cheese chilli a pridáme opečenú slaninku s cibuľkou. Dáme zapiecť do rúry na pár minút.

Dúfam, že som Vás svojimi receptami aspoň trocha inšpirovala. Ja som rada, že som našla iné využitie cottage cheese v kuchyni. Pre mňa bol vždy symbolom diéty, od teraz si nájde miesto aj pri iných receptov. Ďakujem za možnosť testovať. Ďakujem za prečítanie.

S pozdravom.

Lenka

#test_rajo_cottage #recenzia

Čítaj celý článok
redakcia
14. máj 2019 Čítané 271x

Čím viac sa tehotenstvo blíži k svojmu veľkému finále (teda k pôrodu), tým dôležitejšou informáciíóu sa stáva umiestnenie bábätka v brušku a jeho poloha v ňom. Viete, ako môžete vy samy bábätku pomôcť s otočením? Existuje mnoho rôznych - normálnych aj bizarných metód.

Čo ste možno nevedeli o pôrode bábätka koncom panvovým

V rýchlosti si pre začiatok pripomeňme len pár najdôležitejších faktov o pôrode koncom panvovým:

Nezabúdajme hlavne na to, že aj bábätko, ktoré je uložené v brušku v polohe  koncom panvovým, je vo fyziologickej polohe. Pri splnení niekoľkých podmienok je samozrejme možné, aby prebehol vaginálny (i prirodzený) pôrod. Aj tak sa ale mnoho mamičiek z dôvodu neotočeného bábätka do správnej polohy hlavou dolu trápi a snaží sa nájsť cestu, ako bábätku pomôcť otočiť sa.

Ďalšou dôležitou pripomienkou je fakt, že bábätko sa do očakávanej polohy hlavou dolu môže otočiť v podstate kedykoľvek, napríklad aj už pri rozbehnutom pôrode alebo pár minút pred naplánovanou sekciou. Je teda zbytočné dopredu podliehať panike, naopak túto informáciu berte s pokojom a poriadne si premyslite rôzne možnosti, čo sa bude diať ďalej.

Na Slovensku je samozrejme oveľa jednoduchšie rodiť bábätko, ktoré je otočené "správne" - teda hlavou dolu. Z tohto dôvodu sa tak veľká väčšina mamičiek, ktorých deti sa nachádza v polohe koncom panvovým, snaží deťom pomôcť, aby sa v brušku otočili. 

A teraz už dosť všeobecného rozprávania, pohodlne sa usaďte a prečítajte si o známych i menej známych, "normálnych aj trochu bizarných metódach" na otočenie bábätka v maternici:

Cvičenia

Princíp týchto metód spočíva predovšetkým v tom, že je pri nich bábätko v takej polohe, ktorá mu nie je úplne príjemná a má tak veľkú motiváciu dostať sa do jemu príjemnejšie polohy. Veľká výhoda cvičenia je v tom, že ho môžete vykonávať v podstate kedykoľvek a v pohodlí svojho domova. Cvičenie je zrejme najrozšírenejšou laickou metódou pre otočenie bábätká a stretáva sa tu kombinácia tzv. babských rád s fundovanými radami pôrodných asistentiek. Určite vás zaujíma, ktoré konkrétne cviky pre otočenie bábätká sa odporúčajú:

Bayerov pasívny most

Pri tomto cviku si ľahneme na chrbát a podložíme ho v bedrovej oblasti tak, aby bola panva asi 30 cm nad zemou. Pod hlavu si dáme vankúš, aby sa nám ležalo v prehnutí do mosta pohodlne. V moste vydržíme tak 5 až 10 minút. Potom sa pretočíme do kľaku a oprieme sa o dlane. Cvičíme ráno a večer.

Indický most

Ďalším variantom je indický most , kedy v ľahu na chrbte s mierne roztiahnutými nohami zdvíhame panvu. Nie násilím a nie nijak extrémne. Ak je to pre nás ťažké, tak si panvu len vypodložíme vankúšom a zhlboka dýchame do brucha.

Poloha na všetkých štyroch

Východiskovou pozíciou pre tento cvik je kľak s mierne roztiahnutými nohami a s oporou o dlane. V ňom sa uvoľníme a potom sa spustíme hrudníkom na zem, oprieme sa o predlaktia. Podľa chuti tak zotrváme. Cvičíme trikrát denne.

Podloženie panvy

S plným žalúdkom, a pokiaľ možno aj s plným močovým mechúrom, si ľahnite na chrbát. Pokrčte nohy v kolenách a podložte si panvu tak, aby bola približne 30 cm nad podložkou. Vydržte tak asi 5 až 10 minút, potom sa prevráťte do kľaku a oprite sa o ruky. Tento postup opakujte 3 × denne. V prvej fáze cviku sa môže stať, že sa vám bude horšie dýchať kvôli tomu, ako maternica s plodom tlačí na pľúca. Cvičenie v takejto situácii prerušte a v kľaku, opretá o ruky, sa dostatočne vydýchajte.

Stojka vo vode 

Ak chodíte počas tehotenstva plávať, môžete vyskúšať vo vode i stojky. 

Ak pri cvičení cítite, že sa dieťa otočilo, urobte drep so široko rozkročenými nohami, aby hlavička dieťatka zostúpila čo najnižšie a zafixovala sa v panve. S cvičením cvikov pre otočenie bábätká má skúsenosť aj používateľka Modrého koníka, ktorá sa vo fóre zverila so svojou skúseností: "Mne cvičenie bohužiaľ nepomohlo, cítila som síce, ako sa malá niekoľkokrát otočila hlavičkou nadol (bol to nepríjemný tlak na lonovú kosť a chodila som potom ako káčer), ale potom sa vždy otočila späť, nevyhovovalo jej to."

Ďalšie metódy na otočenie bábätka

Svietenie baterkou

Niektoré rady a metódy vám môžu pripadať úsmevné a toto bude pravdepodobne jedna z nich. Bábätko je údajne možné naviesť do správnej polohy pomocou svetla baterky priloženej na bruško. Pomaly svietidlom pohybujte smerom žiaduceho otočenie a dúfajte, že drobec dostane chuť svetlo nasledovať.  

Zvuky

Na podobnom princípe ako fungovala predchádzajúce babská rada pracuje aj táto metóda. Tu máte dve možnosti - buď môžete lákať bábätko na príjemnú hudbu (všetky zdroje odporúčajú práve radostnú klasicistický hudbu od W. A. Mozarta). V tomto prípade položte slúchadla nad svojou lonovú kosť a uvidíte, či sa niečo bude diať.

Druhý spôsob zasa pracuje naopak s nepríjemnými zvukmi, ktoré by mali bábätko motivovať k otočke a snahe nepríjemnému rámusu sa tak vyhnúť. V tomto prípade sa hudba (či nepríjemné zvuky) prikladá k miestu, kde sa nachádza hlavička dieťatka.

Akupunktúra a akupresúra

Sú storočné techniky, ktoré pracujú na princípe dráždenia presne stanovených miest na povrchu tela. Pre otočenie plodu do správnej polohy sa odporúča každý deň aktivovať body B67 a LIV3. V tomto prípade ale určite vyhľadajte odborníka, ktorý vám ukáže, ako na to. Potom už budete môcť "cviky" vykonávať doma, trebárs aj s partnerom.

Moxovanie

Moxovanie je technika, ktorá využíva aktiváciu určitých bodov na tele, ku ktorým sa prikladajú horiace paliny "cigarety". Aj tu sa najprv obráťte na odborníka, ktorý vám vysvetlí techniku a presne ukáže tie miesta, ktoré potrebujete aktivovať. Väčšinou vám tiež pomôže so zháňaním materiálu a vy už potom budete opäť môcť moxovať v pohodlí svojho domova. V tomto prípade je ale určite lepšie mať doma niekoho, kto vám bude pomáhať. Bod, ktorý je potrebné moxovať, sa totiž bohužiaľ nachádza pre tehotnú ženu v nie práve dobre prístupnej zóne.

Dohováranie a imaginácie

Táto metóda je zaručene tou najjednoduchšou zo všetkých tu uvedených. Spočíva v tom, že si so svojím dieťatkom proste rozprávate, a je jedno, či k nemu hovoríte nahlas, či len v duchu. Vysvetľujte mu, že by bolo lepšie, keby sa narodilo hlavičkou dopredu a že je pre vás veľmi dôležité, aby sa otočilo. Zároveň si predstavujte, ako sa v brušku otáča a aké to bude, až bude spočívať hlavou dole, tak ako má.

Homeopatiká

Ak chce človek vyskúšať naozaj všetko, nájde možnú pomoc aj v homeopatii. Konkrétne homeopatiká podporia aktiváciu maternice a pre dieťaťa to môže byť impulzom, aby sa otočilo.

Všetky vyššie uvedené metódy boli skôr len možnosťami, ako bábätku skúsiť dohovoriť a pomôcť mu otočiť sa. Niektoré z nich samozrejme poskytujú väčšiu šancu k úspechu ako iné. Ak však vyššie uvedené možnosti nezaberajú, nevešajte zatiaľ hlavu, existuje ešte jedna možnosť - navyše tá, ktorá má najvyššie percento pravdepodobnosti úspechu. A tou je manuálny obrat vonkajšími hmatmi. Keďže je táto téma naozaj skôr na dlhšie rozprávanie, nájdete ju rozpracovanú v samostatnom článku.

Funguje to?

Pri čítaní nasledujúcich viet vás zaiste napadne zásadná otázka: "Funguje to stopercentne?" Bohužiaľ nie. Niektoré bábätká majú jednoducho svoju hlavu a neotočia sa, ani keď ich budete prehovárať, či cvičiť všetky možné cviky.

"Sama to poznám veľmi dobre, pretože jeden taký exemplár tvrdohlavého dieťaťa mám doma. V tehotenstve som skúšala všetko možné (a snáď aj to nemožné) a napriek tomu ten malý tvrdohlavec pri pôrode najprv na svet vystrčil zadoček."

Na druhej strane je popísanývh veľa prípadov, kedy metódy "prehovárania" zabrali a bábätko sa skutočne pretočilo. Pri väčšine metód však nakoniec nikdy nebudete mať stopercentnú istotu, že vaše bábätko sa otočilo vďaka danej metóde alebosa otočilo aj samé iba tak zo svojej vôle.

zdroje:

https://www.babyweb.cz/konecne-hlavou-dolu

http://www.rodina.cz/clanek7655.htm

https://www.maminka.cz/clanek/jake-mate-moznosti-kdyz-je-plod-otoceny-zadeckem-dolu

https://www.nejenmaminkam.cz/52-tehotenstvi/tehotenstvi/1321-jak-na-pretoceni-miminka-od-a-do-z

Čítaj celý článok
redakcia
13. máj 2019 Čítané 502x

"Pri prvom pôrode pred dvoma rokmi som mala veľké krížové bolesti. Pôrod ako taký prebehol v poriadku, ale na tie bolesti sa nedá zabudnúť. Teraz som znovu tehotná a už o tom premýšľam. Neviete náhodou, či sa nejako nedá takýmto bolestiam predchádzať? Trebárs nejakou rehabilitáciou v tehotenstve alebo tak?"

Pôrod bolí. Na tom sa zhodnú asi všetky ženy, ktoré ho už majú za sebou. Tie, ktoré sa naň ešte len chystajú, zase premýšľajú, aký bude ten ich a ako ho zvládnu. Kontrakcie čiže sťahy maternice môže nastávajúca mamička pociťovať ako tlak v podbrušku, v krížoch, a dokonca aj v bedrách alebo stehnách.

Krížové bolesti môžu súvisieť s polohou bábätka v brušku. Keď je viac naklonené k chrbtici mamičky, vyvíja väčší tlak do chrbta ženy. Preto je vhodné opýtať sa na konci tehotenstva svojho lekára, či nie je bábätko v tzv. posteriórnej polohe. Ak áno, môžete skúsiť cvičenie a polohovanie, aby sa bábätko ešte pred pôrodom otočilo do lepšej polohy.

Prežívanie bolesti sa u každej ženy líši. Veľmi dôležitý je vždy postoj ženy k pôrodnému procesu a jej duševné rozpoloženie. Dôležitú úlohu hrá aj celkové spoločenské a kultúrne prostredie. Existuje hneď niekoľko možností, ako si pôrod spríjemniť a ako ovplyvniť druhú dobu pôrodnú aj krížové bolesti.

Ako pracovať s krížovými bolesťami?

"Môj prvý pôrod bol o krutých a dlhých krížových bolestiach. V podstate som išla z jednej kontrakcie do druhej, pretože než odznela bolesť z chrbta, už sa hlásila o slovo bolesť brucha. Druhý pôrod bol veľmi podobný, ale našťastie o mnoho rýchlejší. Tretí pôrod bol oproti tým predchádzajúcim dvom pohoda a ja som si dokonca medzi kontrakciami aj oddýchla, pretože som tými krížovými vôbec netrpela. Každý pôrod je iný, a aj keď pri prvom pôrode krížové bolesti boli, u ďalšieho už pokojne byť nemusia."

Keď sa chce žena vyhnúť krížovým bolestiam, mala by sa ku koncu tehotenstva veľa zdržiavať v polohe na všetkých štyroch alebo v predklone a odpočívať na boku tam, kde má bábätko nožičky. Krížové bolesti tiež viac trápia tie ženy, ktoré trpia na bolesť v chrbte aj pri menštruácii. Ich hlavný problém je v tom, že bývajú mierne cítiť aj mimo kontrakcie, takže si žena príliš neodpočinie a rýchlejšie sa vyčerpá.

Pokiaľ už vás pri pôrode krížové bolesti stretnú, môžete si uľaviť a pracovať s nimi. Rozhodne sa im nepoddávajte. Dôležitá je vhodná poloha. Nehodí sa pri nich poloha na chrbte. Oveľa príjemnejšie je poloha na všetkých štyroch, na boku, v predklone opretá o posteľ či muža, v kľaku, v podrepe, na WC a pod. Polohy môžete rôzne striedať. Kolená sa snažte mať veľa do strán a od seba, aby malo bábätko lepší priestor pre zostúpenie do pôrodných ciest.

Pomáha aj rytmický pohyb a pohupovanie v bokoch alebo chôdza. Váš partner alebo ten, kto s vami bude pri pôrode, vás môže v krížovej oblasti masírovať. Existujú aj masážne olejčeky špeciálne určené pre úľavu od krížových bolestí. Masáž sa vykonáva krúživými pohybmi. Dôležité je, aby ste povedala partnerovi, čo vám je príjemné a čo nie. Vonné oleje a celkovo aromaterapia dokáže rodičku uvoľniť fyzicky aj psychicky. Spýtajte sa, či náhodou túto možnosť neponúka ja vaša vybraná pôrodnica.

"Pri kontrakcii veľmi pomáha, keď muž chytí ženu rukami v oblasti bokov, kde sú kĺbové jamky. A tlačí všetkou silou k sebe, ako keby ti stláčal zadok v bokoch. Neviem, ako to najlepšie opísať, asi to treba vidieť. Toto všetko zmierňuje bolesť. Pomáha to tie väzy uvoľňovať. Ja som mala tak hrozné krížové bolesti, niečo nepredstaviteľné. Tak som zvedavá, či to tentoraz trochu pomôže."

Niekedy je príjemné aj teplo. Vezmite si do pôrodnice termofor alebo zahrievacie vrecúško. Pomôže aj teplá sprcha či vaňa. Partner vás môže prúdom vody a krúživými pohybmi masírovať. Skúsiť môžete aj ďalšiu účinnú techniku. Manžel vám stlačí boky pri kontrakcii, čo pomáha otvoriť panvu a bábätko môže lepšie klesnúť do pôrodných ciest.

Injekcie vody

V zahraničí sa pri krížových bolestiach aplikujú injekcie sterilnej vody do podkožia v oblasti krížovej kosti. Dávajú sa do štyroch miest. Táto metóda je veľmi bezpečná bez vedľajších účinkov, a navyše naozaj funguje.

Dychové techniky a relaxácia

Pri pôrode je veľmi dôležité dýchanie, a dokonca i relaxácia. Cieľom je navodiť stav čo najväčšieho uvoľnenia. Bolesť spôsobuje napnutie svalu určitej oblasti. Pri kontrakcii skúste veľmi pomalý dlhý nádych a potom veľmi pomalý dlhý výdych. Čím bude dlhší, tým lepšie. Sústredenie na dych vás odvedie od bolesti. Uvoľnenie navodí i relaxačná hudba. Pokojne si môžete počas sťahov aj spievať alebo hučať.

Hypnopôrod

"Ja som sa žiadneho kurzu nikdy nezúčastnila, ale vzhľadom k tomu, ako strašný bol môj prvý pôrod, čo sa týka správania personálu, rozhodla som sa, že si ďalší pôrod "urobím" čo najpríjemnejší. V porovnaní s prvým bol krásny a rýchly. Ešte lepší bol potom po 10 rokoch tretí pôrod dcéry. Ide predovšetkým o to, aby žena mala na pôrod čo najviac pokoja a aby ju nikto nerušil pri prirodzenom pôrode jej dieťaťa. Je dôležité byť tiež informovaná a teoreticky sa pripraviť na to, čo je vlastne pôrod, aké má fázy atď. A čo je najdôležitejšie je to, že žena musí hlavne veriť v seba samú a v to, v čo je rozhodnutá a dopredu sa zbaviť strachov ."

Metóda hypnopôrodu je čím ďalej viac obľúbená a rozšírená. Je založená na kombinácii silnej sugescii a distrakcii. Určité techniky môžu pomôcť žene k bezbolestnému pôrodu. Žena by sa mala pred pôrodom naučiť úplne sa uvoľniť pomocou určitých predstáv a pomalého dýchania. Má sa zamerať na iný, oveľa príjemnejší zážitok. Nejednej žene pomohli pri pôrode práve vizualizácie (napríklad chladivé morské vlny, odpočinok vo vyhriatom piesku na pláži a pod.).

Dôležité sú aj podmienky v akých prebieha pôrod. Žena sa musí cítiť v bezpečí, mala by byť rešpektovaná a v miestnosti by malo byť pokiaľ možno šero, ticho a teplo. Uvoľniť sa znamená, že zabudne na starosti a obavy a nechá telo pracovať.

Akupunktúra a akupresúra

Pri pôrode sa môže použiť aj akupunktúra a akupresúra. Spočíva v uvoľňovaní vlastných endorfínov a enkefalínov. Účinnosť tejto metódy bola potvrdená asi u piatich až dvadsiatich piatich percent rodičiek. U nás zatiaľ tieto metódy nepatria k úplne klasickým prostriedkom. Nie sú totiž hradené poisťovňou a chýba aj dostatok odborných skúseností.

Imaginácia

Imaginácia trochu pripomína metódu hypnopôrodu. Má priviesť ženu na iné, pozitívne myšlienky. Medzi klasický príklad patrí predstava nejakej nádoby či vreca, ktoré je naplnené nejakým materiálom. Žena sa musí pri pôrode sústrediť na to, že jeho počet sa už nezvyšuje, ale naopak stále ubúda a ubúda, až sa narodí jej bábätko. S každým sťahom sa vrece stáva o niečo menším.

Elektroanalgézia (TENS)

Metóda TENS sa veľmi často využíva práve pri krížových bolestiach počas pôrodu. Využíva elektrické stimuly do 40 mA na koži na oboch stranách chrbtice v oblasti dolnej hrudnej a hornej bedrovej chrbtice. Nástup účinkov nie je okamžitý, ale prejaví sa asi do 40 minút.

Ak ste pri prvom pôrode zažila krížové bolesti, rozhodne to neznamená, že vás to stretne aj pri tom ďalšom. Samozrejme to platí aj naopak. Keď ste mali prvý pôrod bez krížových bolestí, pri druhom sa pokojne môžu objaviť. Vždy je dobré sa na pôrod psychicky aj fyzicky pripraviť. Čím viac sa totiž bojíte, tým väčšie bolesti sa objavia. Hladko a takmer bez bolesti rodia ženy, ktoré sa na pôrod tešia a vnímajú ho ako prostriedok na to, aby mohli byť čoskoro so svojím bábätkom. Pôrod zvládli milióny žien pred vami a nie je dôvod, prečo by ste to nemali zvládnuť tiež.

Zdroje informácií:

http://www.strom-zivota.net/porod/krizove-bolesti-pri-porodu/

http://www.evalabusova.cz/cesty/I_5.php

http://www.porodnice.cz/clanky/tlumeni-bolesti-u-porodu

https://jemnezrozeni.cz/hypnoporod/

Čítaj celý článok
taziarka
13. máj 2019 Čítané 4495x

Ahojte, krásky. Tak ja som tá šťastná výherkyňa nových pŕs od #test_motiva_implantaty :heart:️ #eveclinic_ba :heart:

Po väčších prsiach som túžila už od strednej školy. Keď mi ich nenadelila príroda, skúšala som to tabletkami. No výsledok nebol dostatočne uspokojivý. 

Po tom, ako sa mi zobrazila súťaž tu na Modrom koníku, ani na minútu som nezaváhala a povedala som si, že idem do toho. Veď za pokus nič nedám :blush:

Dala som koment, vypísala potrebný formulár a poslala fotky. Tak rýchlo som ešte pofotená nebola ako tentokrát :joy:. Asi dva dni od zaslania som si všimla, že som bola označená v príspevku. Tak som išla čítať s takou malou dušičkou, že čo ma čaká. Neverila som vlastným očiam že práve ja som bola vybraná zo 400 žien do postupujúcej 5-ky. Radosť bola obrovská. Potom prišlo také malinké zamyslenie, že aké mám hrozné prsia, keď si ma vybrali spomedzi toľkých. Ale to ma rýchlo prešlo a začala som sa tešiť na takúto fantastickú príležitosť. Až teraz som o tom povedala partnerovi a mamine. Pretože bez ich pomoci by som to nezvládla

Konzultácia sa konala 25.4 o 17h. Bola som nervózna, nevedela som, čo mám očakávať. Ako to bude celé prebiehať, keď sme mali prísť všetky na 17h. 

Kočky tam už čakali, tak som sa ku ním pridala. Prehodili sme pár slov a trošku sme sa zoznámili. Nakoniec sme sa dočkali a zavolali si nás všetky do jednej miestnosti, kde sme sa predstavili a prehodili pár viet na odľahčenie. Konzultácie prebehli jednotlivo, aby ste si nemysleli, že sme stáli všetky za sebou v rade hore bez :joy:. Každá povedala, akú má predstavu. Prešlo sa ku meranie a skúšaniu veľkosti. Bol priestor aj na otázky. Jasné, že mi žiadna nenapadla. Dostali sme darčeky a bolo nám povedané, že do konca týždňa sa rozhodnú, ktorá bude tá vyvolená.

V piatok ráno mi zvonil telefón, tak som ho zdvihla. Asi mi aj srdce prestalo biť v ten moment. Bolo mi povedané, že sa rozhodli pre mňa. Bolo to neskutocné, vyhŕkla aj slzička šťastia :blush: Veď konečne sa mi splní môj vytúžený sen, aby som sa cítila krajšia a žensky. 

Som mamičkou dvoch krásnych detí a dojčenie si vzali svojú daň. Tak z malých, ale pevných pŕs, mi, bohužiaľ, zostali ešte menšie a úplne prázdne, mľandravé. Moja predstava je prirodzené, ale plné prsia, ako som mala počas tehotenstva. Operácia je naplánovaná na 16.5... Už sa neviem dočkať, strach už trošku aj opadol. Veď to všetko prebieha tak strašne rýchlo, že si to ani nestíham uvedomiť. Strašne sa teším, keď už budem mať po operácii a všetko prebehne ako má.

Tak mi držte palce, krásky.

Čítaj celý článok
konik_testuje
8. máj 2019 Čítané 6481x

Prvé roky dieťatka sú intenzívne, plné veľkých krokov a nových zážitkov. Na to, aby mohlo spokojne objavovať svet, potrebuje pohodlie a voľnosť. Doprajte svojmu malému objaviteľovi oblečenie, ktoré zohľadní všetky jeho potreby. Kuniboo sa postará o veselé detstvo plné dobrodružstiev. Pretože najmenším chceme iba to najlepšie!

Čo budeme testovať

Toto testovanie poteší všetky mamičky, ktoré rady parádia svoje detičky. Vďaka nákupnej poukážke v hodnote 50 eur môžete doplniť šatník svojich ratolestí o kúsky presne podľa vašich potrieb a vkusu. Čo môže byť lepšie, ako dostať možnosť výberu?

Kolekcia značky Kuniboo, ktorú nájdete exkluzívne v Kauflande, spĺňa všetky nároky dieťatka i mamičky. Štýlové kúsky oblečenia potešia nielen veselými motívmi, ale predovšetkým kvalitou a špičkovými materiálmi. Vyrobené zo 100% biobavlny a bez použitia škodlivín sú šetrné nielen k životnému prostrediu, ale zároveň jemné k citlivej detskej pokožke. Väčšina prírodných vláken je navyše označených certifikátom GOTS – Globálne Organické Textilné Štandardy.

Či už máte doma malú princeznú alebo princa, prídete si na svoje. V stálej ponuke nájdete v Kauflande viac ako 30 druhov výrobkov pre najmenších, a v jednotlivých týždňoch naviac vždy novú pestrú ponuku roztomilého oblečenia. S poukážkou vo vrecku budete mať voľnú ruku a nakupovať sa vám bude jedna radosť.


Koho hľadáme

Na testovanie hľadáme 10 mamičiek s detičkami vo veku do 6 rokov a do veľkosti oblečenia 110/116. Mamičky týchto ratolestí by sa mali zaujímať o detskú módu, ktorá je nielen pekná, ale predovšetkým praktická, kvalitná a ekologická. Taktiež by mali byť komunikatívne a testovanie, outfity a dojmy s nadšením zdieľať s ostatnými mamičkami.

Ako sa zapojiť

Ak by ste práve vy chceli dostať do rúk poukážku v hodnote 50 eur a doplniť garderóbu svojho dieťatka, stačí sa zapojiť napísaním komentára pod tento článok. Napíšte nám, aké oblečenie rady nakupujete pre svoje ratolesti a čo je pri výbere oblečenia pre vás rozhodujúce. Pokojne sa rozpíšte a nezabudnite spomenúť ani vek malého nádejného testera či testerky ;)

Čas na zapojenie máte do nedele 12.5.2019 a v pondelok 13.5.2019 vyberieme 10 mamičiek, ktoré sa môžu tešiť na nákup oblečenie podľa vlastného výberu.

Držíme vám palce a tešíme sa na vaše komentáre.

konik_testuje

#test_kuniboo

Čítaj celý článok
mickazebra AMBASÁDORKA
10. máj 2019 Čítané 1428x

Tehotenstvo.

Deväť mesiacov očakávaní. Radosti. Obáv. Otázok. Príprav. A hoci znie deväť mesiacov ako dlhý čas, opak je pravdou. Ubehne to extrémne rýchlo. Dokonca tak rýchlo, že ani tí najprecíznejší plánovači sa na to, čo príde, nestihnú pripraviť.

Na to, čo príde, sa totižto pripraviť nedá. Nejde to.

To, čo príde, je jedinečné.

To, čo príde, je krásne. Ale aj strašidelné.

Ale hlavne, to, čo príde, je nepredvídateľné.

Pôrod.

Bolesti. Slzy. Nadľudský výkon. A napokon – nový malý tvor v rukách rodičov.

A teraz čo? Najprv pochybnosti. Oťukávanie sa a spoznávanie. A potom, síce starosti, ale krásne. Nedostatok spánku vyváži úsmev bábätka. Radosť. Šťastie. Aj strach. Zodpovednosť za nový život. Ale hlavne príjemné pocity. Splnený sen. Spojenie. Naplnenie. Vzťah. Poslanie. Láska na celý život.

Jedine, že by to bolo inak...

Ten istý scenár. Ale po prvom dejstve prichádza extrémne vyčerpanie. Únava. Pocity zlyhania. Neschopnosti. Smútok. Hnev. Záchvaty plaču a to bez zjavnej príčiny. Odpor. Otrávenie. Apatia. Rezignácia. Ale aj nenávisť. Myšlienky na odchod. Prinajlepšom len z domu. Nešťastie a pocit slepej ulice, z ktorej sa nedá dostať von.

Tým, čo zažívajú pocity z prvej skupiny, sa to zdá nereálne. Tak ako sa zdajú pocity šťastia nereálne a nepredstaviteľné pre tých, ktorí sa ocitli v skupine druhej.

Popôrodná depresia. To je jej názov.

Zažíva ju mnoho žien. Mnohé si to nechcú priznať. Nemôžu to predsa takto cítiť. Myslia si, že to prehrmí. Že to zvládnu samy. Alebo že sú divné. Hanbia sa za svoje pocity. Ako sa môže čerstvá maminka cítiť takto? Nešťastne? Smutne. V takej šťastnej chvíli? Neľúbiť svojej bábätko?

Tieto pocity sú však normálne. Bežne sa vyskytujúce. A častejšie ako si myslíme.

Tento stav postihuje ženy po pôrode. A môže mať veľmi vážne následky. Preto o tom treba hovoriť. Treba hovoriť o tom, že tento stav sa dá riešiť. Liečiť. Že existuje pomoc a že ju treba vyhľadať. Treba hovoriť o tom, že to nie je hanba. Že to zažiť môže každá z nás.

Sledujme. Vnímajme. Naslúchajme. A nesúďme. Sme mamy. To najpodstatnejšie máme spoločné. Dieťa. Každá ho ľúbime a chceme preň to najlepšie.

Buďme si priateľkami a ak sa dá, pomôžme si navzájom jedna druhej prežívať radosť.

Maťa

Čítaj celý článok
redakcia
8. máj 2019 Čítané 6849x

Teplota dokáže deti (ale aj nás dospelých) občas poriadne potrápiť. Je však dobré zachovať chladnú hlavu, nepanikáriť a vydržať tých pár dní do zlepšenia. V tomto článku si povieme, ako na teplotu u detí, ktoré lieky sú vhodné a kedy by ste mali ísť k lekárovi alebo na pohotovosť.

Za horúčku považujeme teplotu nad 38 ºC, teplotu od 37.1 ºC  do 38 ºC označujeme ako zvýšenú teplotu. Zvýšenú teplotu zvyčajne neliečime, je pre nás len ukazovateľom, že niečo v tele nie je v poriadku a že sa rozbieha infekcia. Zaujímavé je, že podľa odborných článkov až 85 % rodičov zobudí dieťa na podanie antipyretík a polovica rodičov lieči aj zvýšenú teplotu do 38 ºC.

Treba zdôrazniť, že horúčka nie je choroba, ale v skutočnosti je fyziologickým mechanizmom, ktorý má priaznivé účinky v boji proti infekcii. Horúčka spomaľuje rast a reprodukciu baktérií a vírusov, zvyšuje produkciu neutrofilov a proliferáciu T-lymfocytov, a pomáha telu pri akútnej fáze zápalu. Že to je zložité? Preložené do ľudskej reči to znamená, že telo má horúčku preto, aby v ňom žiadne baktérie ani vírusy nemohli prežiť. Stupeň horúčky nie vždy súvisí so závažnosťou ochorenia, čo môžete vidieť najmä u detí, ktoré mávajú vysoké horúčky aj pri úplne bežných vírusových ochoreniach.

Tak prečo ju teda liečime?

Teplotu nad 38 ºC liečime, ak je dieťa nepokojné a má bolesti. U malých detí liečime horúčku aj preto, že pri nej dochádza k strate vody a dehydratované dieťa nie je práve to, čo by ste chceli doma. Preto prvou a základnou liečbou horúčky u detí nie je paralen, ani zábaly, ale voda a celková hydratácia. Ak má dieťa dostatok tekutín, aj antipyretiká zaberú lepšie. Zároveň jednou z najčastejších príčin, prečo nemôžete zraziť teplotu, je to, že dieťa nemá dostatok tekutín. Takže hydratovať, hydratovať a hydratovať.

Aké lieky použiť pri horúčke?

Dvoma najčastejšími liekmi na znižovanie telesnej teploty u detí sú paracetamol (Acetaminophen, Paralen) a ibuprofen (Ibalgin, Nurofen). Oba lieky sú určené nielen na znižovanie teploty, ale aj na tlmenie bolesti. Existujú v rôznych formách, ako sú sirupy či čapíky. Ja osobne mám taký zvyk, že mám doma vždy z jedného čapíky a z druhého sirup. Ak vám deti zvyknú pri teplotách vracať, ako moje, je vždy dobré mať doma obe formy lieku.

Niekedy sa odporúča striedať paralen s nurofenom po štyroch hodinách. Toto však závisí od konkrétneho pediatra a od toho, akú má s tým skúsenosť. Niektoré štúdie hovoria o tom, že takéto striedanie liekov môže urýchliť návrat komfortu dieťaťa, no niektoré zasa upozorňujú, že to často zmätie rodičov a vedie k poddávkovaniu alebo predávkovaniu dieťaťa. Oba lieky môžu mať totiž rozličné dávkovanie v závislosti od konkrétneho výrobcu. Preto vždy, prosím, dodržiavajte inštrukcie v príbalovom letáku a nikdy nedávajte lieky len tak, naslepo.

Niektorí pediatri odporúčajú na teplotu aj zábaly, či vlažné sprchovanie. Tieto dve metódy sa však u nás doma neujali a pravdou je, že deťom neuľavia od bolesti, len znížia teplotu mechanicky.

V poslednom rade si musíme aj povedať, čo s dieťaťom, ktoré teplotuje. Utekať na pohotovosť? Vydržať do rána? Ak má dieťa horúčku nad 40ºC, ktorá neustupuje po podaní liekov, nemusíte váhať a treba ísť na pohotovosť. U detí starších ako 1 rok a pri teplote do 39 ºC sa odporúča počkať a navštíviť obvodného lekára, ak horúčka pretrváva dlhšie ako dva dni. U novorodencov a malých dojčiat návštevu lekára neodkladáme vôbec. Lekár pomocou CRP testu zistí, či dieťatku treba antibiotiká, prípadne inú liečbu. Ak máte Union zdravotnú poisťovňu, tak CRP vyšetrenie vám u zmluvných lekárov hradí poisťovňa. Takisto vám vrátia doplatky za lieky, ktoré vám doktor predpíše pre vaše dieťa až do 18 rokov v neobmedzenej výške. Takže napríklad na antibiotikách a sirupoch, ktoré nie sú voľnopredajné, viete poriadne ušetriť.

Žiadnemu rodičovi sa pohľad na vlastné utrápené dieťa v horúčke nepáči. Našťastie, sú deti veľmi odolné stvorenia a väčšinou už po pár dňoch behajú v plnom zdraví s kamošmi po ihrisku. Tak nech vám, milé maminky, všetky choroby rýchlo utečú a môžete si užívať krásnu jar za oknami.

A vieme, že okrem liekov má každá mamina svoje overené recepty, ako na dieťa s teplotou, a nás zaujíma, aké sú tie vaše? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom a môžete získať vitamínový balíček od Union zdravotnej poisťovnebiely hrnček na predpis Gift Republic Tea a k tomu dobrý čaj English Tea Shop.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
30. apr 2019 Čítané 551x

Všetci to poznáme. Keď sme nervózni, alebo nám na niečom záleží (prezentácia v práci, schôdzka), začneme sa potiť. Srdce nám bije až v krku, po čele nám tečú kvapôčky potu a tvár sa nám červená. Vždy sa to objaví v tú najhoršiu možnú chvíľu. Pritom potenie je bežným fyziologickým procesom tela, za deň sa prirodzene vylúči asi jeden liter potu.

Na prvom mieste je potrebné odlíšiť, čo je termoregulácia a čo je stres. Prečo sa telo potí v oboch prípadoch? Úlohou termoregulácie je telo ochladiť, ak je prehriate, napríklad, keď športujete, alebo keď je vonku veľmi horúco. Stresové potenie je o niečo zložitejší dej. Je to od hormónov a dochádza k nemu logicky vo chvíľach, ktoré sprevádza emocionálne vypätie a stres.

Apokrinné a ekrinné žľazy - aký je rozdiel?

V tele máme dva základné druhy potných žliaz - žľazy apokrinné a žľazy ekrinné. Pokiaľ sa jedná o potenie z dôvodov termoregulačných, aktivujú sa prevažne žľazy ekrinné, ktoré sú maličké a rovnomerne rozprestreté po celom tele. Pokiaľ sa jedná o stresové potenie, pot sa vylučuje hlavne z apokrinných žliaz. Veľké apokrinné žľazy sa vyskytujú hlavne v podpazuší, v okolí slabín, konečníka a v oblasti dlaní a plôšok nôh. Pri stresovom potení sa môžu aktivovať aj menšie potné žliazky, hlavne na čele, v dekolte a na chrbte.

Sympatikus neovplyvníme

Počas emocionálneho stresu sa aktivuje sympatikus. To je tá časť vegetatívneho (= autonómneho) nervstva, ktorá má za úlohu adaptovať telo na záťaž. Počas jeho aktivity sa vyplavuje z nadobličiek adrenalín a po nejakom čase aj "stresový" hormón kortizol. Sympatikus potom ovplyvňuje aj hormonálne aj ďalší sled reakcií, ktoré prispievajú celkovej adaptácii na stresovú záťaž pre organizmus. 

Počas nej sa zrýchli tepová frekvencia srdca, zrýchli sa dych, krv sa presunie do svalov a začne sa vyplavovať glukóza do krvi, aby telo malo odkiaľ čerpať energiu, ktorú doteraz malo uloženú v zásobách. Spolu s tým sa aktivuje aj potenie, pretože aj svaly začnú viac pracovať a potné apokrinné žľazy sú nervovo zásobené práve sympatickým nervstvom. 

Vegetatívny systém ale nemožno nijako ovplyvniť. Sympatikus je v trvalej rovnováhe s parasympatikom, regulujú všetky životne dôležité funkcie a pripravujú telo na rôzne situácie. Dalo by sa povedať, že oproti sympatiku parasympatický nervový systém udržuje organizmus v pokoji a bezpečí, prevažuje napríklad v spánku alebo po obede počas trávenia.

Dezodorant alebo antiperspirant?

Pot sa skladá z 99% vody a zvyšné percento tvoria odpadové látky. Pot sám o sebe nezapácha, avšak počas stresových situácií sa urýchľuje rozklad mikroorganizmov bežne prítomných na koži, ktoré sú najviac prítomné práve v mieste apokrinných žliaz. Na to, aby sa zápach prekryl alebo dokonca eliminoval, sú vyvinuté deodoranty a antiperspiranty.

Dezodoranty zápach potu iba prekrývajú, ich nevýhodou je nutnosť použitia niekoľkokrát za deň, aby boli dostatočne účinné a vy ste sa cítili komfortne. Antiperspiranty zabraňujú množeniu kožných baktérií, vďaka ktorým zápach vzniká. Tým pádom sa netvorí ani nepríjemný zápach potu.

Prvá pomoc pri stresovom potení

 • Vyhýbajte sa spúšťačom stresového potenie - alkoholu, cigaretám alebo dokonca obyčajnej káve a čiernemu čaju. Dokážu v tele totiž spustiť sympatikus a zvýšiť produkciu adrenalínu a ďalších stresových hormónov. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa ostrým a koreneným pokrmom.
 • Dodržujte dostatočný pitný režim. Hoci to znie paradoxne, telo sa bude chcieť ochladzovať a o to viac sa potiť v prípade, že bude mať tekutín nedostatok, pretože bude v strese.
 • Noste voľnejšie pohodlné oblečenie, aby pokožka mohla dýchať a pot sa mohol voľným priestorom odparovať. Ideálnym materiálom je bavlna, avšak na nej sú terčíky vytvorené z potu veľmi dobre vidieť, čo vám môže nepríjemné situácie ešte viac zhoršovať.
 • Nájdite si vhodný deodorant alebo antiperspirant, ktorý vám bude vyhovovať. Ak nezaberú, skúste sa opýtať v lekárni.
 • Z babských rád sa na nadmerné potenie odporúča šalviový čaj. Lúhujte šalvia tri minúty v horúcej vode a pite trikrát denne jednu šálku po dobu maximálne jedného mesiaca.
 • Zapracujte na svojom sebavedomí! Najdôležitejšie, ale na vykonanie najnáročnejší bod. Naučte sa mať radi sami seba a oceniť svoju prácu. Mnohým ľuďom na vnútorný pokoj pomáha meditácia alebo fyzická aktivita, kedy vypnú všetky svoje negatívne myšlienky a naberú na sebadôvere.

Pokiaľ ani tak nadmerné stresové potenie neustupuje, konzultujte svoj problém s lekárom. Niekedy sa totiž nemusí jednať len o vypäté situácie, ale môže to byť prejav ďalšieho ochorenia - ako je cukrovka, choroby štítnej žľazy alebo onkologické ochorenia.

Nadmernému poteniu sa odborne hovorí hyperhidróza a ak sa človek dostane až do takej fázy, že sa začne vyhýbať spoločenským udalostiam a verejným situáciám, je najvyšší čas vyhľadať psychológa a svoje strachy riešiť pomocou psychoterapie.

Autor: Michaela Kožíšková

Čítaj celý článok
orsi_h
30. apr 2019 Čítané 42x

Pokožka je orgán, ktorý vyžaduje každodennú starostlivosť. Áno, ale moja pokožka je nenáročná. To, že nieje jedno, čím ošetrujem jednotlivé časti tela, som zistila, až keď sa mi narodili detičky. 

Je zvláštne, ako krémiky a gély ovplyvňujú hebkosť pokožky synčekov. Nie som zástankyňa veľkého množstva kozmetiky, ktorá potom postáva na poličke, vždy vyberám preto kvalitné produkty. Postupne zisťujeme, s ktorými sme spokojní, s ktorými menej. Takže, pochopiteľne, som bola zvedavá, či ma macíkovská rada NIVEA produktov osloví? 

K testovaniu sme dostali 5 produktov, ktoré som doposiaľ poznala len z videnia. Postupne sme skúšali, voňali, fotili a smiali. Proste snažili sme sa, aby sme NIVEU začlenili do srandovného chodu našej domácnosti. Myslím, že sa to celkom podarilo.

Nech sa páči, naše pocity a dojmy.

Micelárny šampón

Umývanie vlasov je u nás občas nočná mora. Možno to poznáte: Au,štípe to! Nesprchuj tak silno! A tak ďalej. Tentokrát som chlapcov namotala na to, že tento šampón je "bez-slzičkový" a celkom to išlo. 


Jemná pena a príjemná vôňa bola pre nás potešením a synčekom sa páčilo aj dávkovanie pomocou pumpičky. Oči naozaj neštípali a vlásky ostali voňavé a mäkkučké aj ďalšie dni. 

Micelárny gél

Umývanie sa, naopak je veľká sranda. Každý dostane trošku sprchového géliku a umývame bruško, rúčky, nôžky, chrbátik jeden druhému... a hups, aj tváričku. Čakala som plač, ale ten sa nekonal. Aj tento micelárny gél je nedráždivý pre očká. Ideálny pre učenie sa, ako sa dôkladne poumývať a to SÁM :slight_smile: 


Vôňa aj konzistencia príjemná, nemám čo vytknúť. Jedno balenie vydrží takmer do nekonečna (obsahuje až 200 dávok), čiže za mňa veľké áno!

Aj Teo zhodnotil, že jeho najoblúbenejší prípravok je práve tento umývací gél :slight_smile: 

Ošetrujúci olej

Tento olej sme skúšali ako prvé, keďže som bola veľmi zvedavá, či sa mi konečne nejaký olej zapáči. Oleje sú pre mňa strašiak, po natretí sú všade možne, nevstrebávajú sa a dokonca sa mi stalo, že sa vylial na celý matrac. 

Avšak tento olejček (ktorý inak obsahuje len 3 zložky: parafín, mandľový olej, vôňa), je dokonalý. Nielen svojím vstrebaním (asi za 2 sekundy), ale aj schopnosťou zjemniť a vyživovať pokožku. Synovia majú suchú pokožku ktorá zvykne večer svrbieť, tento olejček hneď zabral. Samozrejme príjemná masáž bola už len pridaná hodnota :slight_smile:

Ochranný krém proti chladu a vetru

Krémik sme otestovali na Johančkovej ekzematickej tváričke, ktorá potrebuje starostlivosť do každého počasia. Krém, ktorý mu vyhovuje musí byť ťažšej, mastnejšej konzistencie, aby na pokožke vydržal až do konca prechádzky a aby ju aj vyživoval, bránil vysúšaniu. 


Krémik sa dobre natieral (i keď som sa musela snažiť, aby neostali nikde biele fľaky) a musel byť aj príjemný, keďže Johan nikdy neprotestoval pri natieraní (ak ho niečo štípe, veľmi bojuje).

Krém na tvár, telo a zadoček


Klasický, modrý NIVEA krém v prevedení pre bábätká od prvého dňa. Obsahuje mandľový a slnečnicový olej. Pokožka detí a aj dospelých je po ňom voňavá, hladká. Veľmi sa mi páči klasické, no stále štýlové balenie v plechovej dóze. 

Ďakujeme za možnosť testovania, za super komunikáciu s @konik_testuje a za spestrenie našich dní počas týchto 2 týždňov. Naozaj sme si to užili.


#test_nivea #recenzia

Čítaj celý článok
redakcia
29. apr 2019 Čítané 1451x

Aj keď práve vo vašom vzťahu neriešite žiadne problémy, je vhodné pripomenúť, že šťastné manželstvo nie je samozrejmosť. Zapracujte na problémových oblastiach vzťahu, vyhnite sa tak možným problémom a udržte svoje manželstvo spokojné.

Na začiatku každého manželského zväzku býva, samozrejme, láska. Najčastejšie sa berieme, aby sme našu lásku potvrdili, prajeme si, aby sme nosili spoločné priezvisko, aby sme boli braní ako pár, ktorý to myslí vážne.

Takmer polovica manželstiev u nás sa rozpadne

Z praktického hľadiska má manželstvo mnoho nesporných výhod. V mnohých životných situáciách nám manželstvo dáva mnoho práv, výhod a benefitov. Jedná sa predovšetkým o zabezpečenie spoločného bývania (hypotéky a pôžičky), narodenie detí, adopciu a výchovu detí, ale aj tie menej príjemné ako je choroba, hospitalizácia či smrť. 

Až časom, spočíváním v tomto zväzku, si uvedomujeme, aký hlboký záväzok sme si svadbou dali. Možno až s príchodom prvých vážnejších ťažkostí vo vzťahu začíname chápať, aký veľký sľub sme sebe aj spoločnosti dali. Rozvodovosť manželstiev v posledných rokoch sa blížila k hranici päťdesiatich percent. A je logickým dôsledkom, že sa nielen štát, ktorý tieto zväzky posväcuje, pýta, prečo tak veľa manželstiev končí skoro a zle.

Názory na to, prečo sa tak deje, sa líšia, pravdepodobne na základe skúseností každého, kto sa o hodnotenie príčin snaží. Ak sa spýtate manželských párov, ktorí spolu dnes žijú päťdesiat rokov a viac, často si budú sťažovať na to, že generácie po nich sú nezodpovedné. "Naučili ste sa veci vyhadzovať, nie opravovať," tak by sa dal zhrnúť názor starších generácií na to, že láska v našej dobe končieva rozvodom aj veľmi skoro po svadbe.

Nech sa spýtate kohokoľvek na recept na šťastné manželstvo, bude jeho názor vždy vychádzať z jeho skúsenosti. Ten, kto sa rozviedol, bude tento čin pravdepodobne obhajovať. Ten, kto sa napriek mnohým ťažkostiam rozhodol manželstvo udržať, bude zase zastávať názor, že tolerancia je kľúčom k udržaniu zväzku.

Každé manželstvo je individuálne, rovnako tak jeho problémy, aj každý z páru. Problémy, ktoré jeden pár dokáže prekonať, dokážu iná manželstvo úplne zničiť v priebehu niekoľkých mesiacov. 

Najčastejší zabijaci manželstva

Manželstvo je svet sám pre seba. Závisí na vzájomnej dôvere, intimite, porozumení. K tomu, aby mohol takýto vzťah fungovať, je potrebné všetky ingrediencie, ktoré vzťah držia pohromade, neustále udržiavať. Nie je možné, aby vzťah fungoval bez toho, aby o neho nebolo postarané. A starostlivosť o neho je postupom času zložitejšia, prácnejšia a mení sa.

Mgr. Pavel Rataj, párový terapeut, ktorý týždenne pomáha aj 20 párom nájsť cestu von z manželskej krízy, potvrdzuje, že spásu manželského vzťahu nemožno hľadať nikde inde, než medzi mužom a ženou, ktorí svoj problém riešia. Zdôrazňuje, že vzťahy sú natoľko individuálne, že nie je možné hľadať univerzálny návod na to, ako ich udržať zdravé po dobu päťdesiatich a viac rokov.

"Ako párový terapeut som optimista, myslím si, že naše vzťahy žijú v skvelej dobe. Ťažkej, ale slobodnej. Nikdy sme nemali toľko možností, ani poznatkov. Verím, že táto doba produkuje aj dostatok frustrácie a nepokoja, ktoré sú pre rast potrebné. Zároveň som skeptický, že povrchné rady a desatora nám dnes môžu v našich vzťahoch výrazne pomôcť. Sú to skôr len malé ukazovatele a korektory, ale väčší význam by som im neprisudzoval.

Dnes je jasné, že najmúdrejším manželským a rodinným poradcom je určite Google. Bohužiaľ, alebo vďakabohu, si naša jedinečnosť, ani naša vzťahovosť nenechajú do svojho pôsobenia žiadnymi radami príliš kecať. A prečo nie? No, asi preto, že sa na povrchu domnievame, že nebyť chýb nášho partnera, tak máme skvelý vzťah. Vo vzťahu to predsa vždy skôr kazí ten druhý," hovorí terapeut na tému rozvodovosti a našej dobe.

Medzi skutočných zabijakov manželstva patria nielen podľa tohto skúseného terapeuta, ale aj podľa mnohých ďalších odborníkov, stále rovnaké veci. Nedostatočná komunikácia, časová vyťaženosť, príliš veľká odlišnosť, nerovnomerný vývoj partnerov, odlišné predstavy, neporozumenia, hádky. To všetko sú dôvody, prečo sa ľudia najčastejšie rozvádzajú. Ak by sa mali všetky tieto problémy definovať ako kolónka na žiadostiach o rozvod, potom je to "rozdielnosť pováh a názorov."

Nielen terapeut Pavel Rataj, ale aj mnoho ďalších odborníkov na vzťahy sa potom zhodujú tiež na tom, že všetky menované prekážky v manželstve sú ale len dôsledok. Symptóm, viditeľný prejav toho, čo sa v nás samotných odohrávalo možno aj dávno pred tým, než sme svoj náprotivok, ktorého viníme z problémov v našom vzťahu, spoznali.

Než o manželstve čítať a písať a snažiť sa prehltnúť všetky múdrosti, ktoré o ňom kto vyriekol, bude pre vaše manželstvo najlepšie, pokiaľ mu venujete svoj čas. Doprajte vášmu vzťahu zamyslenie a pozornosť.

Niekoľko tipov, ako pomôcť manželskému šťastiu

Ak je aj pre vás vaše manželstvo dôležité, je potrebné sa mu venovať. Analyzovaním ostatných vzťahov a preberaním s kamarátkami, kto čo povedal, urobil, alebo skôr neurobil, vám ale kľúč ku šťastiu nedá.

Nájsť vo vašom vzťahu to, čo potrebujete, je ale pomerne jednoduché. Len si sama musíte uvedomiť a určiť, čo je to, čo vás bude robiť šťastnou a spokojnou. Ak to viete, potom už nie je nič ľahšieho, než to robiť.

V nejednom manželstve v rôzne dlhých intervaloch prichádzajú krízy. Rôznej hĺbky, rôznej intenzity. Úvahy o tom, či vaše manželstvo má zmysel, prichádzajú. Možno sa občas aj zaoberáte myšlienkami, aký by váš život bol, keby tento vzťah skončil. Základnou otázkou k vodítku, či máte o vzťah bojovať, je potom tá prvotná: cítite ešte lásku? Pretože ak sa vytratí láska, je potrebné vôbec bojovať?

Najčastejšia partnerská kríza? Po narodení detí do ich troch rokov a potom v ich puberte

Súčasťou manželstva je tiež rodičovstvo. Narodenie detí je samo o sebe náročné obdobie v živote všetkých zúčastnených . Nedostatok energi, namierenie všetkej starostlivosti k malému človiečikovi, razantné zníženie intimity a zmena životných hodnôt a priorít - to je doba, kedy sa život otrasie v základoch. A doba, kedy sa často prvýkrát pár paradoxne odcudzuje a míňa.

Pretože každý na túto zmenu dlho budovaného životného štandardu reaguje inak.

Liečbou môže byť len snaha sa pochopiť navzájom. Odkrojiť zo svojho času a venovať ho do vzťahu. Namieriť energiu na to, aby sa ten druhý cítil dobre, aby ma chápal, aby mi rozumel a tým mi mohol dať to, čo potrebujem. Všetko opísané funguje v prípade, že to robia obaja. Ďalšia zásadná vec, ktorá vám pomôže k tomu, aby vám to dobre šlapalo, je vedieť, čo vy sama chcete. Až potom spoločným dialógom a snažením môžete dosiahnuť šťastie.

V hľadaní odpovedí na otázky aj s ich správnym formulovaním vám môže pomôcť práve párový terapeut. Ak riešite problémy, s ktorými si neviete rady, ak nedokážete nájsť spoločnú reč, hoci sa zdá, že máte spoločný cieľ, využite terapeuta. 

Život v nespokojnom a nenaplnenom vzťahu totiž môže spôsobovať nielen stres a smútok, ale aj mnoho ďalších bolestných rán, ktoré si v sebe môžete vybudovať. Mnoho vzťahov možno zachrániť zopár jednoduchými opatreniami - možno aj vy môžete byť zase šťastní, stačí len tomu šťastiu ísť účinne naproti.

zdroj:

tydenmanzelstvi.cz

Čítaj celý článok
redakcia
27. apr 2019 Čítané 1710x

"Syn sa neustále trápil so zápalmi nosohltanu. Stále dookola. Raz sme sedeli znovu so šialenou žltou nádchou u lekára a on úplnou náhodou priniesol letáčik, kde malo dieťa pri nose akúsi vec a z nosovej dierky mu tiekla voda. Chvíľu sme to so synom študovali a už po ceste od lekára sme jednu kúpili. Ešte v ten večer sme ju začali používať a po niekoľkých týždňoch môžem povedať, že vidím výsledky. Minimálne v tom, že jej používanie výrazne skracuje dobu trvania nádchy. A povedala by som, že aj nádchy je menej."

Ak so svojou ratolesťou bojujete s neustále sa vracajúcou nádchou, prechladnutím alebo dokonca s nádchou, ktorá je chronická a spôsobená alergiou, môžete skúsiť tohto pomocníka. Rovnako ako jedna z mamičiek z Modrého koníka.

Kde sa vzala konvička na výplach nosa

Výplach s konvičkou je veľmi starý rituál, ktorý pochádza z ajurvédy. Jedná sa o jeden z očistných rituálov, ktorý sa praktizuje aj v spojitosti s jógovým cvičením. Nie je to teda žiadna novinka, ktorá by v tejto chvíli bola v plienkach, ale mnohými rokmi preverená prax. V rámci jogových rituálov ju nájdete pod heslom džala néti.

Preplach nosovou konvičkou, alebo tiež nosová sprcha, prináša mnoho benefitov. Vďaka pravidelnému (a najlepšie každodennému) opakovaniu otužujete nosovú sliznicu, ktorá je potom menej náchylná na výkyvy teplôt, najmä v jesennom a zimnom období. Vášmu drobčekovi pomôže s vysporiadaním sa s vírusmi a baktériami, pretože tým sa najlepšie darí v kyslom prostredí slizníc a nosová sprcha toto prostredie vyrovnáva. Dalo by sa povedať, že vírusom a baktériám tak trochu znepríjemňuje prostredie.

Ak máte doma malého alergika, iste oceníte jej prínos v období jari a leta, kedy vzduchom lietajú rôzne pele. Preplach nosovou kanvičkou od nich sliznicu krásne "opláchne" a prečistí. Jednoducho povedané - preplach slaným roztokom pele a alergény zo sliznice zmyje. Rovnako zapôsobí aj v okamihu, keď sa pohybujete vo veľmi prašnom prostredí.

"Asi od začiatku decembra poriadne nespíme, pretože dcéru trápi zadná nádcha. Cez deň je to takmer zdravé dieťa, nemá teploty, je veselá, čulá. Príde však piata hodina večer, začne pokašliavať.  A noci sú hrozné. Takmer každú noc má jeden až dva záchvaty kašľa. Je počuť, ako prehĺta tie hlieny, dusí sa, občas sa aj povracia. Vysmrkať toho veľa nevysmrká."

 Tak opisuje v diskusii dlhodobú zadnú nádchu u 4-ročného dieťaťa na Modrom koníku jedna z mamičiek. Aj pre liečenie zadnej nádchy môže byť konvička riešením. Nepôsobí totiž iba lokálne - na nosnú dutinu, ale prepláchne aj vedľajšie dutiny, teda pôsobí aj na zadnú nádchu.

Odporúčania na vyskúšanie nosovej sprchy vám môže dať tiež ORL lekár. A to najmä v okamihu, keď sa stretávate s neustále sa vracajúcim zápalom stredného ucha. Ten je totiž často spôsobený nevysmrkanou alebo zle vysmrkanou nádchou. A práve s ňou dokáže nosová konvička skvele bojovať.

"Keď sme nášmu ORL lekárovi zmienili, že konvičku používame, dosť ho to prekvapilo. Syna chválil, že to zvláda a vlastne chválil aj nás ako rodičov, že sme do toho išli. Z konvičky sa u nás stal každodenný rituál a musím povedať, že od tej doby, čo ju používame, dávame sebe i synovi kvapky do nosa naozaj výnimočne a prakticky len na noc."

Okrem vyššie spomenutých výhod má ešte jednu - pomerne zásadnú. Akonáhle začnete preplach nosa praktizovať pravidelne, všimnete si postupne tiež to, ako sa skracuje doba nádchy a vôbec rekonvalescencia po ochorení nosohltanu.

Prvým krokom k realizácii nosovej sprchy je zakúpiť si potrebné vybavenie:

 • Nosová kanvička keramická, Netia pot, 15 eur.
 • Vincentka Nasalis, štartovacie sada s plastovou kanvičkou, obsahuje už roztok na výplach, 13 eur.
 • Rhino Horn, plastová kanvička na výplach nosa, 9 eur, vo variante Junior cca 10 eur.
 • Konvička Netia, nerezová varianta, 23 eur.

Ako preplach vykonávať

Väčšina konvičiek dostupných na slovenskom trhu má v balení tiež odmerku na presné dávkovanie soli. Soľ nie je potrebná žiadna špeciálna. Vystačíte si s tou, ktorú používate bežne v kuchyni.

V prípade, že odmerka nie je súčasťou balenia, pripravíte roztok pomerne jednoducho. 2,7 gramov kuchynskej (alebo morskej) soli nasypete do 300 ml vlažnej vody. Voda by mala mať teplotu, ktorá bude dieťaťu príjemná - nemala by byť príliš horúca, ale ani studená. Pokiaľ si potrpíte na presnosť tak merajte 37 ° C. Po rozpustení soli získate fyziologický roztok 0,9% NaCl.

Voda, z ktorej roztok pripravujete, by mala byť v prvom rade pitná. Ak neviete, čo vám práve tečie z kohútika, použite radšej vodu prevarenú a ochladenú na uvedenú teplotu. Ak máte pripravený roztok, môžete ísť smelo do toho.

Kľúčové pre správny výplach je postavenie. Pokiaľ deti nedosiahnu pohodlne hlavou nad umývadlo, vyplachujte skôr nad vaňou. Dieťa sa predkloní nad vaňu alebo umývadlo (čím hlbšie sa predkloní, tým hlbšie sú vypláchnuté dutiny) a hlavu nakloní na jednu stranu. K nosovej dierke, ktorá je v tejto chvíli vyššie, pritlačíte opatrne ústie konvičky a pomaly nalievate roztok. Ten by mal vytekať druhou nosnou dierkou von. Dieťa dajte vysmrkať a postup opakujte z druhej strany. Opäť vysmrkajte. Učte dieťa po prepláchnutí smrkať jemne, ale dôsledne, aby sa z nosa a dutín dostala všetka voda. Pozrite si inštruktážne video, v ktorom uvidíte ako konvičku používať.

V počiatkoch sa môže stať, že roztok nebude pretekať úplne voľne, alebo napríklad potečie z jednej nosovej dierky inak ako z druhej. Po čase používania by sa mali obe strany spriechodniť. Ak používate konvičku v období nádchy, môže byť situácia ešte trochu zložitejšia. Pred použitím nechajte dieťa vysmrkať a až potom použite konvičku.

Po každom použití nezabudnite konvičku dôkladne opláchnuť alebo i vydezinfikovať. O to viac, ak v rodine používate jednu.  

Ako deti motivovať

Preplach nosovou konvičkou sa odporúča u detí zhruba od 4 rokov. Ak máte doma malého šikovníka, zvládne to aj skôr. Veľmi dôležité je, aby deti nemali strach a spolupracovali s vami.

"Syn mal tri roky, keď sme spolu konvičku kupovali. Sám si vybral farbu, pozreli sme sa spolu na pár videí na internete a večer už sme skúšali, ako nám to pôjde. Najskôr som ju vyskúšala na sebe, aby videl, že to nič nie je. A hlavne preto, aby som vychytala všetky muchy - ako sa postaviť, ako veľmi sa nakloniť a podobne. Musím povedať, že mi to chvíľku trvalo, ale nakoniec sme to zvládli."

Pár nasledujúcich tipov vám možno so zavedením konvičky u vás doma pomôže:

 1. Vyskúšajte si všetko najprv na sebe, nech vyladíte postup.
 2. Dieťaťu postup pár dní iba predvádzajte, nech vidí, že o nič nejde.
 3. Nechajte ho s konvičkou sa trochu pohrať, nech sa s ňou zoznámi.
 4. Pozrite sa spolu na videá na internete, ako to deti zvládajú aj samotné.
 5. Buďte dôslední v pravidelnosti. Uvidíte, že onedlho to bude rovnaké, ako čistiť si zuby.
 6. Všetko vysvetlite, odpovedajte na otázky, ukážte, že máte pochopenie k jeho obavám.

Máte s konvičkou na výplach nosa vlastné skúsenosti? Podeľte sa s ostatnými mamičkami v komentároch pod článkom. Možno práve váš komentár niekoho presvedčí alebo mu pomôže.

Pozrite:

https://www.jogadnes.cz/joga/dzala-neti/

www.rhino-horn.cz

Čítaj celý článok
redakcia
26. apr 2019 Čítané 461x

"Zaujímalo by ma, kedy vám začalo dojčené bábätko spať celú noc. Mám polročnú dcéru. Budí sa na dojčenie asi 4x za noc. Rada by som si vyšla večer aspoň na chvíľu niekam s kamarátkou, ale kvôli nočnému dojčeniu to nejde. Ako ste to riešili vy?" Koľko hodín denne by malo dieťa spať? Koľko cez noc? Odkedy má spať celú noc? Koľko má spať dieťa v štyroch mesiacoch a ako rok a pol staré dieťa? Od narodenia vášho bábätka riešite v podstate to jediné - spánok - svoj a svojho dieťatka. Ako má vyzerať zdravý detský spánok?

Zdravé, novonarodené bábätko dokáže prespať až 20 hodín denne. Avšak svoj spánok má rozdelený na rôzne cykly a tešiť sa na to, že tento čas využije k pokojnému spánku po celú noc, asi veľmi nemôžeme. Niektoré deti plačú častejšie počas dňa, iné si to vyberajú v noci. Rytmus spánku sa u bábätka vyvíja postupne, preto sa toľko líši od toho nášho. My si vyberieme potrebnú dobu spánku zvyčajne na jeden šup v noci. Novorodenec ho má rozdelený do viacerých etáp a asi 60% tvorí nepokojný spánok, takže sa oveľa častejšie ako dospelí čiastočne alebo úplne prebudí.

Potreba spánku sa mení s vekom bábätka

S narastajúcim vekom sa potreba spánku znižuje. Po druhom mesiaci stačí bábätku asi 16-18 hodín denne. Tiež začína lepšie oddeľovať denný a nočný spánok. Na konci tretieho mesiaca spí dieťa asi 10 hodín v noci a cez deň asi trikrát až štyrikrát v kratších intervaloch. Do šiesteho mesiaca spí približne v rovnakom čase a od pol roka zvyčajne nevyžaduje nočné kŕmenie a niektoré deti už dokážu spať celú noc. Samozrejme nie všetky.

"Podľa môjho názoru je spánok dieťaťa dosť individuálny. Prvý syn nespal prakticky vôbec (od troch mesiacov cez deň nespal), druhý bude mať dva roky a spí popoludní stále. Niekedy dokonca aj dvakrát."

Okolo deviateho a desiateho mesiaca už dieťa toľko nespí dopoludnia, ale len popoludní. V noci stále potrebuje spať okolo 10 hodín. Ale každé dieťa je originál. Niektoré spia počas dopoludnia pokojne až do roka, iné spia popoludní tri hodiny v kuse. Dieťa môže večer zaspávať bez problémov a spať celú noc, alebo tiež večer zaspávať nepokojne a v noci sa často budiť.

Spánok batoliat a predškolských detí

Po prvom roku sa rytmus spánku čím ďalej viac podobá spánku starších detí a dospelých. Deti v predškolskom veku spia zvyčajne okolo desať hodín v noci, niektoré i menej. Až do nástupu školskej dochádzky si deti rady oddýchnu aj popoludní a chvíľku si pospia. Nie je to však pravidlom.

Prečo bábätká tak často plačú?

Je to jednoduché. Malé bábätko nedokáže oznámiť svoje pocity inak, ako krikom. Plače vo chvíľach, keď:

 • má hlad alebo smäd,
 • je v mokrej plienke,
 • niečo ho tlačí,
 • trápi ho boľavé bruško,
 • je mu horúco alebo zima,
 • je choré.

Často plače len z toho dôvodu, že potrebuje pozornosť mamičky a jej objatie. Vždy je, samozrejme, správne hľadať príčinu plaču, ale nie je vždy nutné k dieťaťu hneď bežať. Niekedy je lepšie pár minút vyčkať, hovoriť pokojným hlasom na dieťa, pohladiť ho, podať cumlík a môže zase spať. Niektoré malé bábätká stačí len zabaliť do zavinovačky, potom spia pokojnejšie. Nebojte sa, že mu tým ublížite, skôr naopak, dieťatko sa tým upokojí.

Ak sa táto situácia opakuje počas noci niekoľkokrát, vždy postupujte rovnako, ale vyčkávajte o niečo dlhšie. Dieťa potrebuje čas, aby sa dokázalo dostať späť do fázy spánku a zaspať. Keď k nemu pobežíte zakaždým, keď vylúdi nejaký zvuk, budete zbytočne nervózna, dieťa najskôr úplne zobudíte a narušíte vývin jeho spánkového rytmu.

Ako dieťaťu dopriať zdravý spánok?

 • Dbajte na optimálnu teplotu okolo 18 °C.
 • Obliekajte dieťatko primerane. Pyžamo prispôsobte ročnému obdobiu i veku dieťaťa.
 • Dieťa by malo spať na rovnom matraci. Pod plachtu nedávajte igelit, dieťa by sa mohlo prehriať, pretože igelit bude zadržiavať teplo.
 • Do jedného roka veku by v postieľke nemali byť žiadne vankúšiky.
 • Novorodenca nechávajte spať na chrbte. Je to najbezpečnejšie. Ak ho chcete nechať spať na boku, dbajte na správne zabezpečenie, aby sa bábätko nemohlo prevrátiť na bruško.
 • Aspoň prvých šesť mesiacov nechajte spať bábätko vo vašej spálni. Či bude vo svojej postieľke alebo s vami, necháme na vašom zvážení.
 • Zaistite pri zaspávaní kľud a šero (zatiahnite rolety, žalúzie, závesy atď.).
 • Niektoré deti milujú, keď sú zviazané v zavinovačke, iné zase potrebujú svoj priestor. Vyskúšajte, čo vyhovuje vášmu drobcovi.

Ako navodiť u dieťaťa spánkový rytmus?

"Dcéra má 21 mesiacov, vstávame po pol siedmej (vozíme syna do školy). Dcérka je zvyknutá spať 1 - 1,5 hod. dopoludnia a potom si zdriemne na rovnakú dobu ešte okolo 15-tej hodiny popoludní. V noci sa nám ale stále budí. Každú noc ešte vypije cca 400 ml mlieka na 2x. Moja otázka je, myslíte, že spí príliš veľa cez deň, a preto sa v noci budí? Mám byť tvrdá a udržať ju až do popoludňajšieho spánku, že by išla spať až po obede? Bohužiaľ som to niekoľkokrát skúšala. Dcéra potom spí len hodinu a pol a napríklad od pol 2 je zase hore a potom mám čo robiť, aby som ju udržala do tej 19-20 hodiny, kedy je zvyknutá chodiť spinkať."

Hneď od bábätka sa snažte rozlišovať medzi dňom a nocou. Nech si dieťa zvyká na bežný denný šramot a ruch. Nechoďte okolo neho po špičkách, lebo sa za pár mesiacov nebudete cez deň môcť ani hlasnejšie nadýchnuť. V noci naopak všetko robte v pokoji a tichosti.

Ak sa vám nedarí navodiť spánkový rytmus a dieťa spí viac vo dne ako v noci, snažte sa ho cez deň viac budiť a udržiavať jeho pozornosť. Tým postupne docielite to, že sa spánok presunie na noc a dieťatko pochopí, že keď je tma, tak sa spí a keď je svetlo, môže si hrať a byť s rodičmi. Aj mamička si totiž potrebuje oddýchnuť a nemôže fungovať vo dne aj v noci.

Kŕmenie v noci

Asi od šiestich mesiacov už sú deti schopné spať celú noc, bez toho aby sa budili na jedlo. Je však veľa tých, ktoré sa stále budia niekoľkokrát za noc a dá sa povedať, že je ich väčšina. Ako postupovať, aby ste sa nočného kŕmenia zbavili? Začnite tým, že pomaly a nenásilne znižujte dávky "nočného" mlieka. Hneď po nakŕmení ho odložte do postieľky. Ak dieťa zaspáva už pri kŕmení, využite to, prestaňte s dávaním mlieka či dojčením, pohlaďte ho a uložte. Použiť môžete aj cumlík, ak máte. Bábätko sa tým upokojí a bude v kľude spať.

Poruchy spánku

V každom veku sa môžu objaviť problémy so zaspávaním a spaním, teda aj v tom dojčenskom. Tu obvykle tkvie príčina ťažkostí v nesprávnom postupe rodičov pri vytváraní spánkového rytmu u novorodenca. Dieťa sa v noci úplne prebudí, začne plakať a vynucuje si prítomnosť mamičky. Staršie dieťa sa pokojne začne aj hrať. V tejto situácii sa neponáhľajte, počkajte niekoľko minút, či dieťatko zase nezaspí. Dôležité je vydržať a mať dostatok trpezlivosti.

Čo robiť, keď dieťa zle zaspáva?

"Máte niekto nejakú radu čo robiť, keď 5,5 mesačné dieťa zle zaspáva? Dodržiavam režim, ale je to čím ďalej horšie. Zaspávanie trvá aj 1,5 hodiny, než malý zaspí vyčerpaním. Skúšala som ho uspávať na rukách, vziať si ho k sebe do postele, zvuky ale nič. Pripadá mi taký roztržitý. Akonáhle zistí, že zaspáva, zrazu začne kopať, ťahať hračku. Ani vonku v kočíku nechce zaspať a keď už zaspí, tak spí max. hodinu. Posledný týždeň sa budí aj v noci. Vždy pekne spinkal v noci, nebudil sa ani na kŕmenie, len cca mesiac po pôrode. Nedojčila som, celý čas sme na UM. Zlé zaspávanie trvá cca 2,5 mesiaca. Neviem, kde som urobila chybu."

Najkôr skontrolujte umiestnenie postieľky. Postieľka pre dieťa by mala byť umiestnená tak, aby na ňu priamo nesvietilo slniečko, mesiac alebo lampa z ulice. Tiež dávajte pozor, aby nestála v prievane alebo priamo pri otvorenom okne.

Veľmi dôležité je tiež zachovávanie stále rovnakého rituálu zaspávania, deti ich milujú. Každý deň ukladajte v približne rovnakom čase. Pol hodinky pred spaním už vynechajte všetky divoké aktivity, skôr na dieťa v pokoji hovorte, prečítajte mu rozprávku, pomaznajte sa s ním, zaspievajte uspávanku, do postieľky dajte obľúbenú hračku a nechajte svietiť malú lampičku. Všetko prispôsobujte veku dieťaťa.

Staršie deti už často v postieľkach šantia a často to vyzerá, že vôbec nezaspia. Aj tu je ale potrebné mať trpezlivosť a nepoľaviť a nevyberať z postieľky.

Predškolské deti mávajú so spaním problémy často kvôli strachu z tmy a samoty. Môžu prežívať stavy úzkosti a potrebujú mať vedľa seba jedného z rodičov, kým nezaspia. Pátrajte po príčine tejto úzkosti. Často to býva nejaký silný emočný zážitok počas dňa.

Problémy so zaspávaním môžu súvisieť aj s rastom zubov, rastovým špurtom, separačnou úzkosťou alebo chorobou. Väčšina týchto dôvodov pre zlý spánok našťastie časom pominie sama a dieťa sa vráti k svojmu obvyklému spánkovému rytmu.

Nočné desy a nočné mory

"Chcela by som sa opýtať, či máte niekto skúsenosti s nočnými desmi u sedemročného dieťaťa. Dosť často čítam, že školák už by ich mať nemal. Prvýkrát sa nám to stalo, keď mal syn horúčku, ktorá nešla dlho zraziť. Potom, čo klesla, sa v noci asi dve hodiny po zaspaní, zobudil so šialeným plačom, ktorý som u neho nikdy nepočula. Pozeral skrze mňa, nereagoval na nič. Vtedy som nevedela a snažila som sa ho za každú cenu zobudiť, čo sa mi po dlhej chvíli podarilo. Bol z toho chudák vyplašený. Potom sa mi to stalo na jar, išla som ho v noci, než som išla spať, skontrolovať, bol prepotený, tak sme ho chcela prezliecť.

V tom začal šialene plakať. To už som vedela, že ho budiť nesmiem. Len som na neho pokojne hovorila, aj keď mi vôbec z toho nebolo dobre a on za chvíľku zaspal. Teraz sa nám to stalo počas mesiaca 3 × po sebe. Vždy tomu ale predchádzal stres, alebo nejaká nepohoda. Prvýkrát dedka pohrýzol pes, on pri tom bol, potom večerná návšteva zubnej pohotovosti, naposledy deň plný zážitkov a šiel spať veľmi unavený. Myslíte, že aj v tomto veku to môžu byť nočné mory? Ráno si nič nepamätá."

Detská fantázia je nekonečná a svoje denné zážitky deti oveľa viac a do hĺbky spracovávajú ako dospelí. Tieto stavy zvyčajne postihujú už o niečo staršie deti, v škôlkárskom a školskom veku. Vyznačujú sa zúženým vedomím a úzkosťou. Dieťa sa z ničoho nič v noci prebudí, kričí a plače, vybieha z postele, volá, je bledé, vydesené, oči má široko otvorené a často akoby pozerá skrz rodiča. Ten sa ho snaží upokojiť, ale ono ho nespoznáva. Naopak pri pokusoch o prebudenie sa dieťa stáva agresívnym. Ide o nočný des a tento stav môže trvať niekoľko minút, ale napríklad aj štvrť hodiny. Dieťa si potom ráno vôbec na nič nepamätá.

Príčiny takýchto stavov sú rôzne a zvyčajne súvisia s nejakými silnými zážitkami a emóciami počas dňa. Dôvodom však môže byť aj plný močový mechúr, nevyvetraná miestnosť, citová neistota dieťaťa, problémy v škole, šikanovanie a pod. Po 14. roku veku tieto stavy obvykle úplne vymiznú. Keď nie, je zrejme načase vyhľadať pomoc psychológa.

Nočné desy vyzerajú pre rodiča hrozivo. Ale treba zachovať pokoj a rozvahu. Dieťa nebuďte, najlepšie je, ak des sám odoznie. Odborníci tiež odporúčajú, aby ste nočnú príhodu ráno nerozoberali a nespomínali. Deti si z nej aj tak takmer nič nepamätajú.

Dieťa tiež môže zo spánku precitnúť vydesené z nejakého sna, ktorý sa mu zdal. Rozdiel je v tom, že sa čoskoro správne zorientuje a zase v pokoji zaspí. Pri nočnej more na rozdiel od nočného desu pomôže vaše upokojenie a deti si ich viac pamätajú ako desy.

Potraviny, ktoré nedovolia zaspať

Niekedy môžu mať deti problémy so spánkom z dôvodov, ktoré by nás možno ani nenapadli. Je to jedlo. To, čo konzumujeme, má preukázateľný vplyv na schopnosť koncentrácie, myslenie, náladu, celkovú energiu a biorytmy. Preto je už od malička budovania správnych stravovacích návykov veľmi dôležité.

Rodičia sa často domnievajú, že spánok detí ovplyvňuje len posledné jedlo dňa, ale tak to samozrejme nie je. Bezprostredný vplyv na spanie dieťaťa má veľký príjem sacharidov počas dňa. Ten ovplyvňuje jeho energiu a aktivitu. Deti často dávajú prednosť rýchlym cukrom (cukríky a iné sladkosti) pred pomalými cukrami a potravinami s vlákninou. Veľkým problémom sú samozrejme rôzne konzervanty, dochucovadlá a pod. Tie negatívne ovplyvňujú sústredenie, správanie i spánok.

Pred spaním dajte dieťaťu vyváženú večeru. Na taniere by sa mali objaviť potraviny, ktoré obsahujú tryptofán. Jedná sa o aminokyselinu, medzi ktorej deriváty patrí melatonín s prezývkou hormón spánku.

Ktoré potraviny obsahujú tryptofán:

 • orechy (kešu, lieskové oriešky, mandle),
 • banány,
 • vajíčka,
 • pšenica,
 • tofu a sója,
 • mliečne produkty,
 • hydina,
 • listová zelenina.

Správny spánok dokáže byť tvrdým orieškom. Tak ako u všetkého okolo detí a vlastne aj v živote, dôležitý je pokoj, rozvaha a trpezlivosť. Jedného krásneho dňa sa každé dieťa naučí spať celú noc. Škoda len, že to niektorým trvá dlhšie ako by sme si my rodičia priali a potrebovali.

Čítaj celý článok
benikate
23. apr 2019 Čítané 417x

"Prvý aprílový víkend pre mňa znamenal zmenu. Nielen preto, že som prvýkrát od narodenia našej najmladšej dcérky nechala manžela na dva dni doma s troma deťmi, ale hlavne preto, že sa mi neskutočne rozšírili obzory v oblasti dentálnej hygieny".

V dňoch 5. - 7. apríla som sa zúčastnila na vzdelávacom wellness víkende Curaprox vo Vysokých Tatrách.

Bola som naozaj šťastná, keď som sa dozvedela, že ma vybrali po tom, čo som sa zapojila do výzvy vyhlásenej na Modrom koníku. Opísala som iba, ako u nás vyzerá „zúbková realita“ s tromi malými deťmi.

Keďže jednej zuby ešte stále rastú, druhá ma kompletný mliečny chrup a tretiemu najstaršiemu sa mliečne zúbky kývu a nedočkavo čakáme na zúbkovú vílu. Ale ak mám povedať pravdu, z celej súťaže mi utkvelo v pamäti to slovo wellness :joy: Potom už len niečo o prednáškach:wink:

Keďže doma máme predškoláka, v piatok nás zdržali povinnosti súvisiace so zápisom do prvého ročníka základnej školy. Nech som taktizovala a kombinovala, ako sa len dalo, nevedela som sa dostaviť do hotela Patria na Štrbskom plese spolu s ďalšími vybranými mamičkami ešte v ten istý večer. Komunikáciu s organizačným tímom však hodnotím na jednotku, pretože mi umožnil pridať sa počas sobotného dopoludnia.

Sobota - vrhnutá do víru nových poznatkov 

Môžem povedať, že som bola v nevýhode, pretože priamo po príchode rýchlikom som musela nabehnúť do prednáškového salónika a sústrediť sa na množstvo nových informácií.

A ešte som zmeškala aj zoznamovací večer a tak som mladý kolektív (bola som fakt prekvapená, lebo vekový priemer nás všetkých mohol byť do 30 rokov) spoznávala rovno „za pochodu“. Výhodou bolo, že každá z nás mala menovku, lebo moja pamäť na mená sa na materskej ešte zhoršila :wink:Až keď som sa ocitla v centre diania, zaplo mi, že až také leňošenie vo wellness to asi nebude. Ušiel mi prvý blok prezentácie zubného odborníka MUDr. Pavla Andela, ale našťastie sedela som vedľa naozaj vzornej „študentky“ Maťky :thumbsup::relaxed:

Preglgla som na sucho a veeeľmi pomaly, keď mi ukazovala štyri zapísané strany v zošite. „Sakra dievča, ty si si teda zavarila, keď si si myslela, že utekáš od troch detí za trochou oddychu,“ hovorila som si v duchu... :scream::scream::scream:

V uvítacom liste, ktorý mi ležal na stole,  nás Curaprox vyzýval, aby sme neváhali fotiť čokoľvek, čo nás zaujme. A teda nefotila som si len poznámky. Po mojom príchode nasledoval praktický nácvik čistenia s kefkou CS 5460 a CS smart.

Všetky účastníčky pobytu rozdelili do dvoch skupín. Ja som bola pri stole, ktorý mal na starosti MDDr. Adam Mikuš. Čo sa mi veľmi páčilo, všetci sme sa dohodli, že si budeme tykať. To len dotvorilo pohodovú atmosféru prostredia, v ktorom som sa ocitla. Ešte som si nestihla ani poriadne vydýchnuť, už som držala v ruke kefku z bohatého balíčka, ktorý nám organizátori pripravili.

Na tom by neboli nič zvláštne, keby som si zuby umývala ukázanou technikou len ja sama. Ale Adam chodil od jednej k druhej a čistil zuby každej z nás. To vám bol teda zvláštny pocit, keď vám niekto cudzí takto vstúpi do osobnej zóny:scream:... Ale až takto som pochopila, čo znamená pojem netlačiť na kefku. Inštruktáž trvala viac než hodinu, ale mne to prišlo ako 10 minút. A tie zaujímavost,i čo som sa dozvedela... Vraj, keď sa naučíte držať kefku pod správnym uhlom a nevyvíjať obrovský tlak, kefka vám môže vydržať aj trištvrte roka. Už si nespomeniem, ktorý z dvojice mladých dentistov hovoril o vlastnej skúsenosti. Hneď som si predstavila tú moju úbožiačku rozstrapkanú ani nie po mesiaci používania. Pri umývaní zubov som doteraz vždy tlačila, lebo iba vtedy som mala pocit, že zuby naozaj dobre drhnem :slight_smile: Omyl! S kefkou s malou hlavičku s jemnými a zarovno zastrihnutými štetinkami treba zaobchádzať jemne a krúživými pohybmi prechádzať zo zuba na zub. To všetko pod uhlom natočeným k vrchnej alebo spodnej pere. 

Keďže v Piešťanoch som sadla na skorý ranný rýchlik, bola som hladná a tešila som sa na obed. 

Síce s takými dokonale vyčistenými zubami, aké sme mali po prvom nácviku, by človek to jedlo hádam aj oželel. Ale aspoň som mala hodinu na nadviazanie kontaktov a rozhliadnutie sa po hoteli a okolí. Čo už, že len cez okno. 

V úvode som sa nezmienila, že sobota bola takmer na celom území Slovenska upršaná. Nenapadlo mi, že tu bude zasnežená :slight_smile: Sledovať ako vonku husto sneží, keď na západe sme už privítali jar, patrilo tiež k akejsi forme relaxu. Zámer oddychového víkendu vyšiel Curaproxu ešte aj s čerešničkou na torte v podobe zasneženej romantiky.

Popoludnie pokračovalo prednáškou o starostlivosti o detské zúbky. Hltala som každé slovo. Prihovárala sa nám dentálna hygienička PhDr. Zuzana Serafínová. Už len tá jej „východňarčina“ mi bola sympatická.

Tu prišlo na rad hneď niekoľko odporúčaní, ktoré mi utkveli v pamäti tak, že som si povedala „toto zavediem aj doma na tých svojich“. Jedným z nich bolo používanie smart kefky pre Alžbetku. Tí, čo poznáte Curaprox, viete, že maličkým deťom sa odporúča Curakid, ale pokojne môžete od tretieho mesiaca prejsť aj na smartku. Zubná kefka Curaprox smart ultra soft je skvelým nasledovníkom detskej kefky, ale ocenia ju aj dospelí s menšou čeľusťou. Keďže maličké deti kefky radi hryzú, skvelý nápad je používať doma dve. Jedna môže byť úplne obyčajná podľa výberu dieťatka, tú druhú použije rodič na dočistenie. Hneď zavádzam! 

Ďalej sa dostala na pretras jednozväzková, tzv. single kefka. Ako ideálny pomocník na vyčistenie ťažko dostupných miest už aj pri detskom chrupe. Práve s ňou prebiehala druhá inštruktáž.

Bola som nadšená a snažila som sa zapamätať si čo najviac. Prednášky trvali od 9.00 až do 16.00, ale ubehli neskutočne rýchlo. Unavená z cesty aj náročného týždňa doma, som chvíľu bojovala sama so sebou, keď prišiel voľný program s neobmedzeným vstupom do wellness. Isť spať alebo…? Keďže vo štvorhviezdičkovom hoteli v Tatrách bez detí sa človek neocitá len tak každý deň, absolvovala som aj relaxačnú časť.

A paráda. Debaty s mamičkami vo vírivke s výhľadom na Štrbské pleso za počasia, ktoré sa ako mávnutím kúzelného prútika zmenilo z chumelice na slnečné s modrou oblohou bez mráčika, bolo presne to čo prepracovaná matka potrebovala :slight_smile:

Aj večera a spoločný program pri vínku stál za to. V pamäti mi zostalo pár geniálnych vtipov, na ktorých sa nedokážem prestať smiať.

Nedeľa - ani domov sa mi nechce ísť 

V nedeľu sa ešte viac ozýval môj akútny nedostatok spánku. Začínalo sa prvou prednáškou o 8.30.

Téma: Projekt Eko alarm a zber kefiek Curaprox. Tlieskam tvorcom tejto iniciatívy. Hneď po príchode domov som s deťmi zabalila sedem starých vyslúžilých kefiek (nemusia byť len značky Curaprox) a bežali sme do najbližsieho smile shopu Curaprox v piešťanskom Auparku.

Aby decká kefkám v špeciálnej kefkovničke odsekli hlavičky a rukoväte odovzdali do zberu. Následne sa z takto vyzbieraných kefiek recykláciou vyrábajú koše na triedenie odpadu.

Tomáš Olšiak z Curaproxu nám v tejto časti rannej prezentácie predstavil svojho tajného hosťa. Bola ním jedna z účastníčok víkendu Lenka Hlinková, ktorá nám rozrozprávala ako sa stala ambasádorkou značky na Modrom koníku a moderátorkou jednej z jeho skupín s názvom Čisté zuby sa nekazia.

Ďalší blok bol venovaný medzizubným kefkám. Ja ich používam, ale nevedela som, že majú význam už pri mliečnom chrupe. Hneď sme zaviedli aj doma.

Doktor Pavol Andel rozprával aj o ďalších produktoch Curaprox baby, ako sú napríklad cumlíky. Netušila som, že Curaprox ich vyrába a aké špeciálne vlastnosti majú. V tejto časti som dostala odpovede na moje otázky. Skvelé bolo, že počas ktorejkoľvek z prezentácií ste sa mohli pýtať na všetko, čo nás zaujímalo. Ja som sa pýtala hlavne na dlhodobé cmúľanie si palčeka, pretože obe dcérky cumlík nechceli a našli si riešenie vždy po ruke.

Prezentácie boli predelené prestávkami na kávu a občerstvenie. Káva skvelá, na výber bolo veľa ovocia, z nápojov by ste však sladké vody hľadali márne. Čo len podčiarkovalo to, čo bolo povedané, že zubom najviac škodia sladké ochutené nápoje a ich dlhodobé popíjanie cez slamky a sosáky.

V nedeľnom intenzívnom vzdelávacom pásme sa hovorilo aj o prerezávaní zubov, ich ošetrovaní či dôsledkoch strát zubov. Prednáška Adama Mikuša opäť plná zaujímavých a praktických príkladov zo zubnej ambulancie. Roentgenové snímky mliečneho chrupu v rôznom stave boli neskutočný obohatením celej prednášky.

Organizačný tím si pre nás pripravil aj jedno prekvapenie. Online kvíz, akési otestovanie získaných vedomostí počas víkendu. Tri najúspešnejšie si domov odnášali parádnu výhru - elektickú sonickú kefku.

V nedeľnom programe bol už len jeden praktický nácvik s vyššie spomínanou medzizubnou kefkou. Po ňom sme sa pobalili a uvoľnili izby. Na obede sme ešte s ostatnými mamičkami debatovali na tému zuby, ale nielen o nej. Spoznala som veľa zaujímavých ľudí a ešte viac zaujímavých príbehov, pretože v takejto uvoľnenej atmosfére sa rozprávalo naozaj o všetkom.

Na záver ma už čakala iba štvorhodinová cesta vlakom späť za mojimi pokladmi a aspoň vtedy som čo-to dospala. No informácie, rady, tipy a zážitky, ktoré mi vzdelávací wellness víkend dal, rozhodne stáli za to! Curaprox ďakujem, bolo mi veľkou cťou nakuknúť do vášho sveta zubnej hygieny a je mi nesmiernym potešením zdieľať získané vedomosti ďalej.

Katka

#test_curaprox3 #recenzia 

Čítaj celý článok
redakcia
11. apr 2019 Čítané 626x

"Čo sa mu asi v tej hlavičke teraz odohráva,"  hovoríte si občas túto vetu, keď sa tak pozeráte na svojho potomka a premýšľate, čo si asi práve teraz myslí? Rečnícka otázka, pravdepodobne. A samozrejme na ňu odpoveď nepoznáme. Ale do detskej hlavičky vás dnes zoberieme - aspoň na malú exkurziu.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, že vývoj ľudského mozgu začína už v embryonálnej fáze - keď máte bábätko v maternici. Vývin mozgu z malinkej 3-milimetrovej nervovej trubice na mozog bábätka pri narodení je neskutočný zázrak. 

Neuróny ako stavebný kameň mozgu

Pri narodení bábätka obsahuje jeho mozog okolo 100 miliárd neurónov (označovaných tiež ako základný stavebný bunky mozgu). Pre lepšiu predstavu - na planéte Zem žije niečo cez 7 miliárd ľudí. Ak by ste ich počet vynásobili 14-krát, dostanete sa k podobnému číslu. Počet neurónov rastie počas tehotenstva závratou rýchlosťou - 250 000 neurónov za minútu. Tak takto nejako sa neuróny hemžia v hlave vášho nenarodeného bábätka.

Počet neurónov je geneticky daný a po narodení sa už veľmi nemení. Dokonca ide o jedinú bunku ľudského tela, ktorá nemá schopnosť sa sama deliť. Počet je teda viacmenej stabilný.

Čo ale stabilné nie je, je veľkosť a sila samotných neurónov. Nervová bunka v priebehu času zosilňuje a zväčšuje sa a hlavne - prepája sa s ostatnými neurónmi pomocou synapsií.

Synapsiu si môžeme jednoducho predstaviť ako prepojenie jednotlivých neurónov. V okamihu, keď sa bábätko narodí má v mozgu minimálne množstvo synapsií, tie sa vytvárajú ako reakcia na rôznorodé podnety, ktorým je dieťa vystavované. Každý neurón si môže okolo seba vytvoriť až 15 000 rôznych synapsií. A tým v mozgu v ideálnom prípade vzniká krásna a pestrá sieť vedomostí, zručností, skúseností a ďalších potrebných vecí.

Obrázok: Tabuľka ukazuje hmotnosť mozgu u detí a počet synapsií (ak je známy). Priemerný dospelý jedinec má v mozgu asi 500 biliónov synapsií. Trojročné dieťa má dvojnásobok, bohužiaľ do svojej dospelosti o polovicu z nich príde.

Mozog ako sval - trénujte ho

Detský mozog je nástroj, ktorý je potrebné učiť a rozvíjať. Vďaka tomu v ňom rastie a zhusťuje sa sieť vytvorená zo synapsií. Skúste si rozvoj detského mozgu predstaviť ako taký príbeh pavučiny. Ak je pavúk skôr laxný a dostatočne sa o prácu na svojej pavučine nezaujíma, je slabá a ľahko narušiteľná, nechytí do nej žiadny hmyz a keď, tak ju ten hmyz môže poškodiť. Ak pavúk chyby na pavučine neopravuje, skôr alebo neskôr nebude mať čo jesť, pretože sa žiadny ďalší hmyz do nej nechytí.

Oproti tomu ak je pavúk aktívny a na svojej pavučine pracuje, vytvorí si pevnú a dobrú pavučinu, v ktorej hmyz uviazne skôr. A ak na nej bude pracovať neustále, opravovať chyby, pravidelne ju navštevovať a vylepšovať, bude mu slúžiť dlho a dobre. Teda zjednodušene povedané - čo do rozvoja detského mozgu investujete v prvých rokoch života, to sa vášmu potomkovi v budúcnosti bohato vráti.  

Podnetné detstvo, kvalitné pavučina

Najvhodnejšia doba pre tvorenie synapsií v detskom mozgu je tzv. kritické obdobie. Je to okno príležitostí, kedy deťom môžete odovzdať obrovský dar v podobe kvalitného podnecovania ich mozgu. Toto okno trvá od narodenia až do zhruba desiatich rokov života. Okolo tretieho roku je toto okno najintenzívnejšia - len si spomeňte na vetu, že deti sajú ako huby.

Na zobrazenom grafe si môžete názorne prezrieť, v akom veku majú deti tie najlepšie predpoklady k rozvoju jednotlivých oblastí. Naskakuje u nich tzv. senzitívne obdobie - doba, kedy je najvhodnejšie zamerať sa na rozvoj niektorých konkrétnych oblastí. V rámci tohto obdobia sa toho deti nielen najviac naučia, ale majú tiež automaticky predpoklady si konkrétne veci lepšie zapamätať, než mimo tohoto obdobia. Poďte sa ale už pozrieť do konkrétnych oblastí.

Oblasť jazyka a reči

V tejto oblasti ide najmä o rozvoj rečových a dorozumievacích schopností detí. V grafe ju znázorňuje modrá linka a je z neho zrejmé, že najvyššiu schopnosť rozvíjať úto oblasť  majú deti od jedného do približne troch až štyroch rokov. Linka po prvom roku mierne klesá, ale stále dosahuje pomerne vysoké hodnoty.

V rámci rozvoja reči a jazyka nejde len o materinský jazyk, ale pokojne aj o ďalšie jazyky. Krásne je tento prípad vidieť u detí, ktoré vyrastajú v dvojjazyčnej rodine. Na tieto deti často hovoria rodičia každý svojím jazykom a dieťa si tak automaticky od útleho veku tvorí viac jazykových centier. A samozrejme sú pre neho oba jazyky prirodzené.

Na rozvoj jazykovej oblasti u detí celkom prirodzene pôsobí to, keď na ne od narodenia hovoríte. Nebojte sa teda a dieťaťu ideálne všetko komentujte - čo vidíte okolo seba, čo práve robíte, čo sa chystáte robiť. Výborne tiež fungujú knižky a popisovanie obrázkov. Zabezpečíte tak, že sa jeho rečové centrum bude správne vyvíjať a že ho v tomto kritickom období naozaj dostatočne nakŕmite!

Emocionálny rozvoj

Emocionálny rozvoj detí v správnom čase je priamo zodpovedný za to, že z dieťaťa vyrastie empatický človek. A čo to vlastne znamená? Že dokáže správne pracovať so svojimi pocitmi, s pocitmi ľudí okolo seba, dokáže sa na nich naladiť a podľa toho následne reagovať. Veľmi užitočná zručnosť. Ten správny vek pre rozvoj emočnej inteligencie je medzi prvým a druhým rokom. Okolo tretieho roku krivka grafu klesá rýchlejšie - mozog uvoľňuje svoju kapacitu pre čísla.

Dôležitosť emočnej inteligencie (nielen) u detí môže byť stále ešte trochu podceňovaná. Bohužiaľ neprávom, pretože v budúcnosti vám môže zjednodušiť život, urobiť ho príjemnejším nielen pre vás, ale aj pre vaše okolie. A navyše - v poslednej dobe sa jej sledovanie stáva trendom aj v pracovnej oblasti.

Sociálne zručnosti

Medzi sociálne zručnosti u detí môžete počítať napríklad nasledovné:

 • nadväzovanie kontaktov, známostí, priateľstiev,
 • schopnosť kooperácie a spolupráce,
 • začlenenie do nového a neznámeho prostredia,
 • schopnosť komunikácie v rôznych skupinách (z hľadiska pohlavia, veku, autority a pod.),
 • zdravé sebapresadzovanie,
 • sebareflexia,
 • schopnosť a vytváranie stratégií učenia sa a podobne.

Rozvoj týchto zručností potom u detí ovplyvňuje bez preháňania celý život a celý život z nich čerpajú. Kritické obdobie pre sociálne zručnosti je na svojom vrchole medzi 3. a 4. rokom. A zase možno vychádzať z toho, čo sa všeobecne hovorí - okolo tretieho roka u detí rastie prirodzená potreba nadväzovanie vzťahov v kolektíve. Tiež sa u detí začína pomaly lámať obdobie "hrám si vedľa teba" na "hrám sa s tebou". Dieťa často prichádza prvýkrát do kontaktu s ďalšou autoritou (pani učiteľka v škôlke alebo detskej skupine), učí sa, ako fungovať v rámci väčšej skupiny detí a tak ďalej.

Matematika a logika

Najvyššie hodnoty v rámci vnímania a učenia sa s číslami nastáva u detí v neskorom batoľacom období a období predškolského veku. To je ten správny čas začať sa zaoberať nielen číslami, ale aj logikou, hádankami a pod.

Ako na detský mozog

Ako asi tušíte z riadkov vyššie - posadenie dieťaťa k tabletu alebo televízii jeho mozog rozhodne správne nenakŕmi. Táto úloha je vo veľkej miere úplne na vás. Dobrá správa je, že veľa skvelých vecí robíte s deťmi automaticky, bez toho aby ste premýšľali o tom, aké dôsledky má daná aktivita na neuróny a synapsie v mozgu vášho drobčeka.

 • U detí dbajte na dostatok hmatových podnetov a rozvoj jemnej motoriky - má priamy vplyv na vývoj reči u detí, zamerajte sa nielen na rôzne tvary, ale tiež materiály, teploty a pod.
 • Veľa sa maznajte a dotýkajte, pri tom sa spoločne zasmejte a rozprávajte sa, rečové centrá a rozvoj emočnej inteligencie pôjdu ruka v ruke.
 • Čítajte si a rozprávajte príbehy, spievajte si - s knihami, bez nich, so špeciálnymi kartami, pomocou hier, skrátka ako vás napadne - čítanie a rozprávanie príbehov stimuluje rečové centrá, logiku, pamäť všeobecne, podnecuje fantáziu a prináša obrovský rad ďalších benefitov.
 • Vymaľovávajte, kreslite, strihajte, lepte, navliekajte korálky, skrátka venujte sa tvorivým činnostiam, kŕmite tým emočnú inteligenciu, jemnú motoriku a rečové centrá.
 • Ak ovládate iný jazyk, čítajte si nielen v slovenčine, ale aj v inom jazyku. Podporíte tak rozvoj rečových centier.
 • Chodievajte veľa na prechádzky a rozprávajte si o prírode a o veciach, ktoré vidíte všade okolo seba - môžete si o nich nielen rozprávať, ale tiež je napríklad počítať, sledovať čísla vo svojom okolí a podporiť tým matematicko-logickú časť mozgu.
 • Nechajte deti hrať sa aj osamote - k podpore sociálnych zručností. Veď každý z nás potrebuje byť aspoň chvíľku sám.
 • Nevyhýbajte sa detským kolektívom - obzvlášť, ak dieťa nenavštevuje škôlku alebo detskú skupinu. Chodievajte spoločne na ihrisko alebo kamkoľvek, kde sa deti stretávajú, snažte sa o rôznorodosť.

A mimochodom - spomínaná televízia alebo tablet nemusia byť len zlé - aj v televízii dávajú pekné rozprávky, pri ktorých si môžete spoločne oddýchnuť. A nemusia to byť len rozprávky, nebráňte sa reláciám o prírode, zvieratách alebo rôznym dokumentom pre milovníkov vesmíru, áut a tak ďalej.

Tablety vám a vašim deťom zasa môžu ponúknuť rozvoj v iných oblastiach - podľa obsahu, ktorý do zariadenia stiahnete. Hier je na trhu neúrekom a často sú zamerané na rozvoj konkrétnej oblasti . Existujú dnes aplikácie na počítanie a čísla, jazykové aplikácia, puzzle, audiorozprávky a tak ďalej. Obrovská výhoda tabletu je tá, že jeho obsah určujete vy!

Nikdy nie je neskoro

Ak sa vo vás teraz zobudil strach z toho, že ste v minulosti niečo zanedbali, určite nezúfajte. Všetky aspekty sa samozrejme rozvíjajú v priebehu času neustále a predchádzajúce riadky popisujú to, kedy je dieťa z hľadiska vývoja mozgu najviac vnímavé v danej oblasti. Ako ale iste sama viete - aj teraz, ako dospelí, sa neustále niečo nové učíme. Naše deti to budú mať rovnako a záleží len na nás, aký vzťah k procesu učenia si osvoja.

Správna výživa pre mozog

Stimulácia detského mozgu by ale nemala byť len o vonkajších podnetoch, ale samozrejme aj o jeho správnej výžive. Tá je nesmierne dôležitá už v období tehotenstva. Detský mozog najlepšie "nakŕmite", keď si v strave budete strážiť dostatok esenciálnych mastných kyselín (omega-3 a omega-6). V embryonálnej fáze sú tieto kyseliny absolútne kľúčové k tomu, aby sa mozog vášho dieťatka správne vyvíjal - pre rast bunkovej steny buniek mozgu a správnemu vývoju nervových vlákien.

S radosťou sa teda môžete pustiť do tučných morských rýb, zalejte si šalát kvalitným olivovým, konopným, slnečnicovým alebo kukuričným olejom a posypte si ho pšeničnými klíčkami. Skúsiť môžete tiež ľanový olej a ľanové semienko všeobecne.

Ďalšia mozgová superpotravina je tiež kyselina listová, patriaci do skupiny B vitamínov. Tá je budúcim mamičkám doporučovaná nielen v priebehu tehotenstva, ale aj pred samotným počatím bábätka, a to nielen kvôli správnemu vývoju mozgu bábätka. Jej dávku si môžete doplňovať pomocou listovej zeleniny a byliniek - zelená vňať petržlenu, šalát, kel a pod. Ďalším dôležitým B vitamínom je B1, ktorý chráni neuróny a napomáha sústredeniu a schopnosti učenia sa. Vitamíny B hľadajte v strukovinách, sóji a celozrnnom pečive. Tiež ich nájdete v orieškoch, mlieku alebo mäse.

V strave detí by ste potom rozhodne nemali zabúdať na proteíny, ktoré mozgu pomáhajú s udržaním a obnovením informácií. Servírujte deťom strukoviny, celé obilné zrná, nelúpanú ryžu, ale napríklad aj droždie.

Zdroje informácií:

https://fastrackids.cz/vyvoj-mozku/

https://kidshealth.org/en/kids/brain.html

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/nemoci-lecba/cisla-v-medicine-zrak-sluch-kosti-svaly-mozek-kuze-traveni-vylucovani

http://casopis.mensa.cz/veda/potrava_pro_mozek.html

https://extension.umaine.edu/publications/4356e/

Zdroje obrázkov:

pixabay.com

cs.wikipedia.org

Čítaj celý článok
redakcia
6. apr 2019 Čítané 213x

Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Avšak nie je to pre ženu nič jednoduché. Počas tehotenstva sa ženské telo mení, orgány sa prispôsobujú, uvoľňujú miesto bábätku a pripravujú sa na veľké vyvrcholenie toho všetkého - na pôrod. Hladiny hormónov začnú kolísať ako na horskej dráhe a všetko je zrazu inak, než na čo žena doteraz bola zvyknutá. Niekedy sa môže vyskytnúť aj nepríjemné napätie v prsníkoch. A práve to môže byť prvou známkou toho, že sa z vás stane čoskoro mama.

Každá žena je iná a originálna, každá sa meníme trochu inak a preto tieto "problémy a nepríjemnosti", týkajúce sa pŕs tiež každá prežívame inak. Jedna je precitlivená na dotyk, druhá cíti bolesť, tretia môže popisovať zvýšené napätie, ďalšia nemusí vnímať vôbec nič.

Všetky tieto pocity sú dané tým, že sa prsia zväčšujú a rastú. Hlavne kvôli dojčeniu - mliečna žľaza sa na celý akt musí pripraviť a hormóny ju navádzajú k tomu, aby poriadne narástla a bola pripravená produkovať mlieko pre bábätko. Pri tehotenstve sa vám môžu prsia zväčšiť až o niekoľko veľkostí! Rovnako tak, ak ste na svojich prsiach spozorovala zvýraznenie žilovej kresby, je to úplne normálne. Rast tkaniva vyžaduje väčší prísun krvi a práve preto bolo potrebné, aby sa dostatočne rozvinulo aj cievne riečište.

Bolieť môžu pokojne aj celé tehotenstvo

Bolestivosť začína približne v 4. týždni tehotenstva a trvá do konca prvého trimestra. U niektorých žien ale môže sprevádzať celé tehotenstvo. To našťastie nebol prípad mamičky, ktorá sa podelila o svoju skúsenosť: "Už pár dní pred testovaním prípadného tehotenstva ma boleli prsia. Najhoršia bola doba, keď som sa prezliekala a som si musela dať dole podprsenku, ktorá mi od bolesti trošku pomáhala. Pár dní nato som si urobila tehotenský test a ten mi potvrdil tehotenstvo. Bolesť postupne odznievala, a tak som si mohla od druhého trimestra užiť bezbolestné a pokojné tehotenstvo. "

Avšak všetky nepríjemné pocity v prsníkoch nemusia byť nutne prejavom tehotenstva. Môžu byť iba rozladené hladiny hormónov, sprevádzať príchod menštruácie alebo naopak upozorniť na prichádzajúce menopauzu.

Nepodceňujte tehotenskú podprsenku

Čo si ženy veľmi chvália, je nákup novej podprsenky, pretože tá "bežná" im prestáva sedieť a je im veľmi nepohodlná. Podprsenku by ste počas tehotenstva mala vyberať starostlivo. Je dôležité, aby vaše prsia boli podopreté a nie stiesnené a zopnuté. Vhodné sú hlavne bavlnené materiály a podprsenky bez kostíc. Ženy si tiež pochvaľujú podprsenky so širšími ramienkami, ktoré neškrtia ani nerežú a pritom prsia krásne podržia. Personál v obchode vám iste poradí, aby ste si vybrala tú správnu a cítila sa v nej komfortne a pohodlne. Dobre padnúca podprsenka naozaj môže zmierniť vaše problémy s napätými a bolestivými prsiami.

"Tiež na to trpím, mám veľmi boľavé celá prsia aj bradavky (od samého začiatku tehotenstva). Musela som si miesto podprsenky kúpiť športovú podprsenku, pretože mi vadili aj švy. A aj tú po príchode domu musím zložiť, pretože ma škrtí a vadia mi tie natlačené prsia v tom. Bolesť je to nehorázna, pri najmenšom pohybe alebo zmene polohy. Bolesť bradaviek som riešila vatovými tampóny v podprsenke, trochu mi uľavili. Tiež mi pomáha obtihanutejšie tričko. To som nosila aj na spanie, aby sa mi tie prsia príliš nepohybovali, ale zase neboli priškrtené. Ale inak si myslím, že sa tým moc robiť nedá, len čakať. Som v 18 týždni a je to v podstate stále rovnaké, niekedy mám citlivejšie prsia, niekedy bradavky, ale viem o nich 24h denne, " zveruje sa so svojím trápením tehuľka z Modrého koníka.

S podprsenkou môžete aj spať

V neskorších fázach tehotenstva sa môžete začať zháňať tiež po podprsenke na dojčenie, ktorú využijete aj po pôrode. A ak ste športovo založená a bez pohybu si neviete predstaviť celých deväť mesiacov, investujte do vhodnej športovej podprsenky. Niekde sa môžete stretnúť aj s podprsenkami na spanie.

"Začala som na 80B a postupne som vyťahovala staré podprsenky z doby niekedy predtým, kedy som mala o nejaké to kilo navyše. Teraz už nestačili ani tie, tak som musela kúpiť väčšie. Ale s normálnou polstrovanou veľmi spokojná rovnako nie som. Robí mi otlaky na prsiach, tak sa teším na objednanú materskú, ktorú budem mať tak za dva týždne. Je hladká a veľmi pohodlná. Pani mi v obchode radila, že ju ešte využijem po pôrode, až sa mi prsia zas trochu vrátia do pôvodného stavu. Budem ale potrebovať ešte jednu do pôrodnice, nejakú ešte väčšiu. "

Čo pomôže: Sprcha, masáž alebo pohyb?

Vyskúšať môžete masáž prúdom teplej vody. Samozrejme, nie všetkým ženám to bude príjemné a bude im to uľavovať od bolesti, každá si musí nájsť svoj spôsob, ktorý jej pomôže. Pokiaľ práve táto možnosť vám nebude vyhovovať, môžete vyskúšať masáž rukami, keď budete ponorená v teplej vani. Alebo naopak vyskúšajte studenú sprchu, sú ženy, ktorým pomáha skôr studená ako teplá voda, nedá sa teda povedať, ktorá z nich je lepšia.

Prsia môžete tiež skúsiť namazať olejčekom alebo detským krémom a premasírovať ich. Masáž by mala pomôcť uvoľniť tlak a zlepšiť tak váš nepríjemný pocit.

Ďalšou odporúčanou metódou úľavy je pohyb, lekári uvádzajú každý deň aspoň 30 min nízkej intenzity - ideálne prechádzku. Tiež vám môže pomôcť joga, meditácie alebo iný spôsob relaxácie a uvoľnenia sa. Zmeňte jedálniček, pretože počas tehotenstva zadržujete vodu o niečo viac ako obvykle a väčšie množstvo soli v potrave bude vodu v tele ešte viac viazať. Obmedzte preto soľ a malo by sa vám trochu uľaviť.

Pozor na lieky, niektoré sú v tehotenstve nebezpečné!

Ak je bolesť naozaj silná, môžete siahnuť po bežne dostupných analgetikách. V tehotenstve bezpečným liekom je napríklad Paralen, s účinnou látkou paracetamol. O užití liekov sa ale radšej vždy poraďte so svojím lekárom, nechcete predsa ublížiť ani sebe, ani bábätku!

zdroje

klubmaminek.cz

abctehotenstvi.cz

mojebetynka.maminka.cz

Čítaj celý článok
redakcia
30. mar 2019 Čítané 348x

Na budúcu mamičku, ktorá už má za sebou prvú veľkú dilemu, či má zmysel kupovať podprsenku na dojčenie, čaká druhá časť celej akcie. A tou je jej nákup.  Ako vybrať tú správnu dojčiacu podprsenku?

Že je výber padnúcej podprsenky na dojčenie hotová veda, o tom vedia svoje aj používateľky Modrého koníka. Preto sme tento kúsok šatníka podrobili podrobnej analýze a spísali nasledujúce desatoro. Deväť z desiatich bodov by mohlo s výberom pomôcť. S desiatym krokom bude výber bez práce.

Desatoro pre výber padnúcej podprsenky na dojčenie

1) SPRÁVNY ČAS NA NÁKUP

Dojčiacu podprsenku je vhodné vyberať v posledných týždňoch pred pôrodom. Prsia sa na tvorbu mlieka pripravujú priebežne počas celého tehotenstva. Aj keď sa počas niekoľkých prvých dní po pôrode potom ešte nalievajú pri tvorbe mlieka, vo väčšine prípadov nebýva zmena tak markantná, aby sa do dobre vybranej dojčiacej podprsenky po spustení laktácie prsia nezmestili.

Dojčiaca podprsenka tiež býva súčasťou zoznamov toho, čo si so sebou pribaliť do pôrodnice, preto sa odporúča vyberať ju ešte pred pôrodom.

Ak pretrváva obava z vysokej investície, ktorá by mala so zmenou veľkosti prísť navnivoč, je možné zvoliť pred pôrodom lacnejší variant a po ustálení laktácie sa vydať na nákup podprsenky na mieru.

2) MIERY

Bežným krajčírskym metrom sa berie miera obvodu hrudníka tesne pod prsiami - meter by nemal byť ani príliš voľný, ani veľmi utiahnutý. Pre veľkosť košíčkov je potrebné zmerať obvod cez hrudník - priamo cez bradavky. Túto mieru je možné zistiť aj cez normálnu podprsenku, bez push-up alebo zužujúceho efektu.

3) RAMIENKA

Tenké ramienka majú tendenciu sa zarezávať, neumožňujú správnu fixáciu a môžu byť príčinou bolesti šije a chrbta, predovšetkým u väčších veľkostí pŕs. V tomto prípade je teda lepšie voliť radšej širšie ramienka, ktoré lepšie pomôžu rozložiť váhu pŕs.

4) OBVOD

Obvod je lepšie vyberať na posledný háčik - tzn. na ten najširšií. Po pôrode sa obvod hrudníka trochu zmenšuje a podprsenka s uvoľneným obvodom by stratila veľa zo svojej podpornej funkcie. Okrem toho sa môže praním a nosením vytiahnuť a pre ten istý prípad prídu vhod háčiky zmenšujúce obvod.

5) KOŠÍČKY

Správna miera "cez bradavky" ešte nezaručuje, že podprsenka bude dobre sedieť.

Záleží totiž tiež na strihu a materiáli košíčkov. Pri skúšaní podprsenky je vhodné obliecť si aj tričko, aby bolo vidieť, ako dobre pod oblečením sedí a potom nie je od veci urobiť na mieste niekoľko "cvikov" - poskočenie a hlboký predklon napovie, či je zvolený správny tvar košíčkov.

6) PRIESTOR PRE ABSORPČNÉ VLOŽKY

V podprsenke by malo byť miesto pre prsné vložky, ktoré zachytia samovoľne sa spúšťajúce mlieko. Miesta ale nenechávajte v podprsenke zbytočne veľa. Absorpčné vložky je vhodné mať pri výbere podprsenky na vyskúšanie so sebou. Môžete rovno skontrolovať, či vložky nepresvitajú alebo sa nerysujú cez tričko, čo žiadnej žene nepolichotí.

Z osobnej skúsenosti odporúčam (nezávisle na veľkosti) mierne vypolstrované - vystužené košíčky, ktoré zabraňujú rysovaniu vložiek alebo bradaviek aj prípadnému presiaknutiu mlieka a pekne poprsie modelujú. Niektoré nevystužené podprsenky majú na rovnaký účel vložené vymeniteľné (prateľné) vložky.

7) KOSTICE ÁNO ALEBO NIE?

Ak sa pri dojčení alebo úplne samovoľne spúšťa mlieko, dojčiace podprsenka sa ako držiak absorpčných vložiek využije aj na noc - pre tento účel je ideálna podprsenka bez kostíc. Možno ju nosiť samozrejme aj cez deň. Niektorým tvarom a väčším veľkostiam urobia však lepšiu službu skôr podprsenky s kosticou.

Kostice pri výbere podprsenky môžu byť tiež ukazovateľom správnej veľkosti košíčkov. Kostice musia sedieť pod prsiami, na rebrách. Pomyselne predĺžená polkruhová kostice mieriaca do stredu podpazušnej jamky značí správnu veľkosť košíčkov. Kostice pri menších košíčkoch budú mieriť pred podpazušnú jamku do pŕs. Ak by smerovali viac do podpazušia, je košíček veľký.

8) KLIPSY NA RAMIENKACH

Klipsy v hornej časti košíčku - tzv. rýchlozapínanie, umožnia odklopiť iba košíček bez nutnosti vyhrňovať alebo vyzliekať celú podprsenku. Zaisťujú jednoduchý a diskrétny prístup k prsníku za pomoci jednej ruky, čo je zrejme hlavná prednosť a výhoda podprsenky na dojčenie oproti tým klasickej. Veľkou pomocou je táto vychytávka predovšetkým v prípade, keď sa prsia po rozbehnutí laktácie bolestivo nalejú a každá väčšia manipulácia s podprsenkou znepríjemňuje proces dojčenia a bolí.

9) MIESTO

Dojčiace podprsenky možno kúpiť v bežnej konfekcii, v obchode vašej obľúbenej značky - ak má kútik s tehotenským oblečením, cez internet v klasických e-shopoch so spodnou bielizňou aj v tých špecializovaných na tehotenskú a materskú módu a v neposlednom rade aj na koníkovskom bazáre.

10) BEZ PRÁCE

Ak patríte medzi náročnejšie zákazníčky alebo Vám robí problém vybrať ideálnu podprsenku aj na bežné nosenie, práve Vám sú určené kamenné predajne, súčasťou ktorých služieb je aj odborné poradenstvo.

To znamená, že s vaším dovolením asistentka vstúpi za vami do kabínky, vezme vám miery, vypočuje vaše ďalšie požiadavky týkajúce sa farby, materiálu či spracovania (ja napríklad vždy prosím o hladkú, vystuženú podprsenku v telovej farbe a s plnšími (vyššími) košíčky, z ktorých prsia len tak nevypadnú), nájde niekoľko rôznych typov podprseniek, upraví priamo na tele dĺžku ramienok, skontroluje, ako každá z nich sedí a nenechá vás odísť s kúskom, ktorý vám nesedí! Spýtajte sa mamičiek vo svojom okolí, či o nejakej takejto predajni vedia. Osobné odporúčanie je stávka na istotu.

Čítaj celý článok
pr_clanok
27. mar 2019 Čítané 4924x

Premýšľali ste niekedy o zväčšení pŕs? Chcete mať krásny, plný a pevný dekolt? Eveclinic Bratislava spoločne s implantátmi Motiva sa rozhodli spraviť jednu z vás šťastnú  v súťaži o zväčšenie pŕs zadarmo.

Je vzrušujúce uvažovať o tom, že urobíte niečo naozaj iba pre seba. Zväčšenie prsníkov je možnosť, ktorú si každoročne vyberie viac, než milión žien. Pochopiteľne, budete mať mnoho otázok. Na niektoré si dokážete odpovedať sama, no väčšinu z nich bude lepšie prebrať so svojim plastickým chirurgom.

Víťazku našej súťaže bude operovať vynikajúci chirurg MUDr. Jozef Fedeleš, PhD. v eveclinic v Bratislave a vložené budú prsné implantáty Motiva. A pretože vieme, že výsledok by mal byť vždy čo najprirodzenejší, bude operácia vykonaná technikou vloženia implantátu pomocou špeciálneho rukávu pre maximálnu bezpečnosť klientky a minimálnu jazvičku.

Medzi atribúty ženskosti patria napríklad ženské krivky či pekné vlasy. Niektoré ženy sú s veľkosťou svojich prsníkov spokojné, mnohé však túžia po väčšom, plnšom, ženskejšom poprsí alebo po návrate jeho tvaru, aký mali pred tehotenstvom a kojením. Súčasná estetická medicína umožňuje ovplyvniť veľkosť a tvar prsníkov pomocou prsných implantátov.

V súvislosti so zväčšovaním poprsia pomocou prsných implantátov sa však môžu objavovať obavy o bezpečnosť použitých materiálov. Je to úplne prirodzené, že sa ženy zaujímajú o to, čo sa stane súčasťou ich tela na mnoho rokov.

Implantáty Motiva sú bezpečné

“Inovácia pre Vašu bezpečnosť“ skvele vystihuje filozofiu spoločnosti Establishment Labs, výrobcu prsných implantátov Motiva Implants:registered:. Roky vývoja a výskumu vyústili ku vzniku prsných implantátov, ktoré splňujú potreby i tých najnáročnejších zákazníkov a plastických chirurgov.                                                                                                                     

 • Najnovšie patentované technológie, ktoré dbajú predovšetkým na bezpečnosť pacientky
 • Výnimočná elasticita pre jednoduchšie vloženie implantátu a menšiu jazvu
 • Veľmi mäkký gél pre udržanie optimálneho tvaru a pocitu prirodzeného poprsia
 • Najkomplexnejšia škála veľkostí a profilov implantátov k dosiahnutiu očakávaní tak ako chirurga, tak aj pacientky
 • Špeciálna povrchová textúra implantátu, ktorá neobsahuje žiadne cudzie materiály
 • Takmer žiadne pooperačné komplikácie v zmysle ruptúr, kapsulárnych kontraktúr, vlnenia a neskoršieho serómu                                   
 • Spoľahlivá záruka Always Confident Warranty:registered:.

Čo je to metóda #malajazva?

V máji minulého roka na klinike plastickej chirurgie eveclinic Bratislava ako prví na Slovensku zväčšili prsia silikónovými prsnými implantátmi Motiva Ergonomix 375 ml z rezu iba 2,5 - 3 cm a Motiva Ergonomix 500 ml z rezu iba 3,5 cm!

V oblasti zväčšenia pŕs prsnými implantátmi ide o prelomový okamih, pretože k vloženiu bežného silikónového implantátu musí zručný plastický chirurg štandardne spraviť rez dlhý najmenej 5 cm.

Ako je tak malá jazva možná?

K vloženiu implantátu použili lekári špeciálnu techniku. Implantát pred vložením do prsníka stlačili na minimálnu veľkosť vďaka tzv. Insertion Sleeve, čo je sterilné vrecúško v tvare lievika. Táto technika má taktiež tzv. "No touch" benefit, kedy implantát nie je počas vkladania do tela kontaminovaný žiadnými okolitými baktériami. Výsledná jazvička je potom po zahojení naozaj nepatrná. Túto metódu operácie je možné aplikovať iba pri implantátoch značky Motiva, ktoré majú mäkký gél.

Ide o úplnú novinku na trhu a jazva sa dá zmenšiť aj na veľkosť 2 cm. Samozrejme, vždy záleží od veľkosti zvoleného implantátu. Prečítajte si viac o samotnej operácii, ktorá bola premiérou na Slovensku.

Video: Zväčšenie prsníkov s minimálnou jazvou!

MUDr. Jozef Fedeleš, PhD.

Doktor Fedeleš je vysoko skúsený atestovaný plastický chirurg so špecializáciou na oblasť plastickej a rekonštrukčnej chirurgie s plným rozsahom chirurgických zákrokov a ich súčasných modifikácii používaných v EÚ. Študoval na lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a je taktiež držiteľom titulu PhD. v odbore chirurgia.

Je členom mnohých medzinárodných spoločností ako je Medzinárodná spoločnosť pre plastickú a estetickú chirurgiu ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), Medzinárodná spoločnosť pre plastickú, rekonštrukčnú a estetickú medicínu IPRAS (International Plastic, Reconstructive and Aesthetic Society), členom európskej spoločnosti ESPRAS (European Society of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery), taktiež členom Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie SSPECH, Slovenskej asociácie pre rázštepy SAPRO a Slovenskej spoločnosti chirurgie ruky SSCR.

Pôsobil na II. Chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Svoje praktické skúsenosti v plastickej a estetickej chirurgii získaval taktiež na súkromných klinikách v Bratislave. Jeho aktuálne pôsobenie je v eveclinic Bratislava.

Video: Takto šťastne môžete vyzerať aj Vy po zväčšení prsníkov

Fotky spokojných klientiek môžete vidiet na našich Instagram účtoch:

Motiva_cz_sk

eveclinic_ba

O samotnej súťaži vás budeme informovať v ďalšom článku. Ste pripravené? 

Čítaj celý článok
alohim AMBASÁDORKA
27. mar 2019 Čítané 847x

Nude odtiene očných tieňov používame rady a sú našimi obľúbenými. Ale modré tiene v nás evokujú retro a myslíme si, že "vyšli z módy". Tieto predsudky v nás vyvolali možno mamine fotky, kde sa vedľa modrých tieňov snúbila trvalá s krikľavým ružovým rúžom, alebo naša postaršia suseda, ktorá neprispôsobila líčenie z jej mladosti k svojej aktuálnej vizáži.
Zaujíma vás ako nosiť tieto odtiene? Pripravila som si pre vás zopár tipov a inšpirácii...

Priznám sa, že ani ja nie som fanúšikom modrej a šedej. Tieto odtiene sú ale nadčasové - len treba vedieť ako ich nosiť.
Essence ma príjemne prekvapila touto paletkou Hello New York, kde sú nakombinované s vkusom a eleganciou. Obsahuje dva matné, dva saténové, 5 metalických / holografických odtieňov. Od bielej s modrým odleskom na prejasnenie, cez krémový odtieň s broskyňovými a zlatistými odleskami, cez šedé a modré tóny po tmavý slivkový odtieň. S tieňmi sa pracuje dobre, najlepšie hodnotím metalické, matné šedé a slivkový sú suchšie a prášia, no dá sa to vyriešiť oklepaním štetca. Na drogériobé pomery je paletka slušná, či už výberom odtieňov, peknými originálnymi odtieňmi ale aj krásnym dizajnom.

Komu modrá a šedá najviac pristane?

Studené typy (najmä letné a chladý zimný) s ružovkastým tónom pokožky v týchto odtieňoch vyzerajú najlepšie. Môžu ich kombinovať aj s jemnou ružovou, či fialkovou.

Ak patríte k teplým typom, alebo máte hnedé oči, buďte opatrné a kombinujte ich s pre vás vhodnejšími odtieňmi.

Modrá + nude + výrazná linka

Ak máte z modrej strach, najväčšia istota je ju naniesť na pohyblivé viečko a zvyšok líčenia ponechať v neutrálnych farbách. Skombinujte ho s leskom/rúžom v decentných nude farbách. Ak ste teplejší typ, vyvážte ho teplejším rúžom. Mne sa veľmi osvedčil hnedý - modrú trošku utlmí a ladí mi s očami (napr. Essence Mad About Matte 01 Dusty Romance). Takéto líčenie doplním linkou, ktorá oko orámuje a nevhodný odtieň oddiali od dúhovky. Toto funguje aj pri iných farbách, ktoré vám menej pristanú.

Modrá na malej ploche

Ak patríte k teplým typom, alebo vám veľa studených odtieňov nesvedčí, použité modrú na malú plochu - napr. vnútorný kútik oka, alebo linku. Zvyšok líčenia ponechajte neutrálny. V tomto líčení som trocha zaexperimentovala. Zmiešala som na oku slivkové a šedé tóny z paletky, dodala metalickú modrofialovú linku a do vnútorny kútik rozžiarila bledomodrou. K tomuto líčeniu som doladila bordový rúž Essence Mad About Matte 09 Magnetic Gloom. A výsledkom je elegantné večerné líčenie, ktoré nepôsobí nevkusne ani prekombinovane.

Čo vy a modré a šedé odtiene? Nosíte ich? Ak áno, ako ich kombinujete?
Podeľte sa o vaše tipy a otázky v komentároch :slight_smile: 

Miška

#essence

Čítaj celý článok
redakcia
3. apr 2019 Čítané 2222x

Na materstvo sa žena nemôže pripraviť. Môže počúvať rady mamy či babky. Čítať príučky a múdre knihy. Prelúskať všetky (ne)možné diskusie. Môže sa pripraviť v teoretickej rovine. No potom to príde. Do náručia vám vložia to malé klbko šťastia a všetky nadobudnuté rady a tipy sa začínajú strácať. Pomaly miznú ako stopy v piesku. Ako sa to vraví? Človek mieni, Pán Boh mení? Nahraďte slovo Pán Boh slovom dieťa a máte presnú definíciu materstva. Aspoň toho môjho ;)

Čo však každá mamička s určitosťou potvrdí je, že materstvo je jednoznačne to najkrajšie, čo sa môže žene prihodiť. Samozrejme, je plné nielen krásnych chvíľ, no aj chaosu, zúfalstva a únavy. Čo si budeme klamať, všakže? No práve v týchto (ne)dokonalých, (ne)radostných chvíľach spočíva jeho krása a jedinečnosť. S materstvom však prichádza aj množstvo otázok a neistoty. Pretože tomu malému klbku chceme dať všetko. To najkrajšie z najkrajšieho. Najlepšie z najlepšieho. Jednorazové plienky alebo látkové? Používať vlhčené utierky alebo nie? Dojčenie? Cumlík? Kočík? Šatkovanie? Prvé príkrmy? Možno si ešte počas tehotenstva spravíte v tom množstve otázok jasno. Viete, že ten malý obyvateľ vo vašom bruchu bude používať látkové plienky. Dojčiť budete aspoň 2 roky. Samozrejme, cumlík ani vlhčené utierky nepripisujete na zoznam do výbavičky. Veď načo? Budete mu variť zásadne domácu stravu. A tak ďalej. Všetko máte dokonale premyslené minimálne na dobu prvých 3 rokov. Do bodky. Potom to však príde a sme pri starom, známom „Mama mieni, dieťa mení“.

Pri dieťati je to skrátka niekedy tak, že plány musíte zahodiť a riadiť sa podľa aktuálnej situácie. Aj ja som mala plány… No teraz som vďačná za niekoľko skvelých produktov, ktoré mi uľahčujú každodenný chod s mojimi krpcami. Pretože dni s nimi sú jedinečné, plné úsmevov a krásnych okamihov. No zdá sa mi, že utekajú prirýchlo. Preto si chcem naplno užiť  každý jeden okamih. Aj ten nepatrný. Prestala som riešiť veci, ktoré neviem ovplyvniť. Po márnych pokusoch, prerevaných nociach, bolestivom odsávaní, pokusoch o opätovné „rozdojčenie“ a pocitoch zúfalstva som sa skrátka jedného dňa rozhodla, že budem vďačná za tie krásne mesiace dojčenia, no už to nebudem siliť. Pretože umelé mlieko zo mňa nespraví zlú mamu. A tak sme prešli na pokračujúce mlieko, vďaka ktorému som mala doma šťastné a spokojné dieťatko. A to dieťatko sa konečne nepozeralo na zúfalú kôpku nešťastia, ale na prešťastnú maminu, ktorá bola opäť späť vo svojej koži.

No počas tých mesiacov dojčenia tu bol jeden produkt, bez ktorého som nevyšla z domu. Seriózne. Tak, ako mi niekedy, v dávnych časoch slobodných, v kabelke nechýbal deodorant, rúž na pery a tampóny, teraz som sa na vzdialenosť viac ako meter od domu nepohla bez jednorazových vložiek do podprsenky. Pretože to určite poznáte. Aj spotené fľaky v podpazuší sú šuvix oproti fľakom na tričku od vytečeného mlieka. Takže tak. Poviem vám iba toľko, že s týmito vložkami som mala istú dobu veľmi intenzívny vzťah :slight_smile:

A čo som to vravela v tehotenstve o plienkach? Aha, áno. Že budem látkovať. No, takmer sa mi to podarilo. Takmer. Nejako som to nedala a podľahla som čaru jednorazových plienok. Nevadí, možno sa pri ďalšom odhodlám na tie látkové ;)

Pomaly prichádzame k niečomu výnimočnému, špeciálnemu, jedinečnému. Vlhčené utierky. Tie, ktoré určite nebudem potrebovať. Lebo veď doma nám voda tečie. Ale čo na cestách, v parku, na ihrisku či v aute? Tak ďaleko som nerozmýšľala. A keďže sme aktívna rodinka, dnes sú pre mňa utierky niečím, čo by som pokojne nazvala záchrancom každej mamy. A to nehovorím, že sa nimi výborne čistia topánky od blata, sedačka od jedla či počmáraný nábytok.

Aj moje silné presvedčenie, že moje deti nebudú jesť kupované výživy, išlo bokom. Pretože zistíte, že ak zvolíte kvalitné hotové príkrmy, dávate mu vlastne suroviny, ktoré sú v baby kvalite a prísne kontrolované. Praktické, rýchle, kvalitné. Navyše ako stvorené na výlety a túlačky. A tie máme my veľmi radi.

Celodenné dobrodružstvo treba zakončiť poriadnym kúpeľom. Aj vy máte doma malé vodné živly? Moja malá citlivka neznesie akékoľvek umývacie prípravky, preto používame tento balzam, ktorý mu nerobí žiadne problémy. Večerný kúpeľ je u nás skrátka čerešničkou na torte po aktívnom dni plnom dobrodružstiev. Krpci si ho užívajú a pre mňa to znamená jedno – už je to len kúsok od toho momentu, keď si sadnem a na chvíľu si vyložím nohu. Na tú chvíľku, kým mi nedoperie práčka. Kým ma nezdvihne neumytý riad. Alebo – najčastejší jav - kým nezaspím.

A tak sa stanete maminou a zisťujete, že ďakujete za jednorazové plienky. Vlhčené utierky sú uctievaným pomocníkom, a aj na to umelé mlieko sa už nepozeráte cez prsty a s hrôzou, že svojmu dieťatku nedávate to najlepšie. Pretože ste mama. Pretože robíte to najlepšie, čo môžete. To najlepšie pre to, aby ste boli spokojní obaja. Vy aj vaše dieťatko. A presne o tom je materstvo. O spokojnosti, radosti a užívaní si spoločných chvíľ, ktoré utekajú ako voda… Pretože každá mama, ktorá je spokojná, je pre svoje dieťatko dokonalá. Všetky sme v tom spolu. Preto nesúďme jedna druhú podľa toho, či si zvolila cestu jednorazových plienok či látkových. Či svoje dieťatko dojčí alebo mu dáva mlieko vo fľaške. Sme v tom predsa spolu, nie? Tak sa podporujme a povzbudzujme.

A ako ste na tom vy? Tiež máte svojich záchrancov, produkty, bez ktorých by ste si nevedeli predstaviť svoj bežný deň na materskej? Prezraďte nám, čo nesmie chýbať vo vašej každodennej výbave, a možno práve vás potešíme týmto babylove balíčkom skvelých pomôcok :slight_smile:

-----

Tento článok vyšiel s podporou dm drogerie markt

Čítaj celý článok
redakcia
26. mar 2019 Čítané 485x

    V dnešnom článku prinášame rozhovor s Lídoo Salemovou, ktorá nám vysvetlí princíp fungovania Bachových esencií. A k čomu všetkému sú tieto kvapky dobré? U detí je záber široký: od hladšej adaptácie v šestonedelí, podpory dojčenia, cez ľahšie zvládanie rastu zúbkov, zabezpečenie lepšej znášanlivosti očkovania, zmiernenie ťažkostí so zaspávaním a spánkom, vrátane úľavy od nočných desov. 

"K prírodnej liečbe ma pred 20 rokmi priviedla vlastná závažná choroba, s ktorou mi bohužiaľ klasická medicína aj napriek mnoho vyšetreniam a liekom nedokázala pomôcť. To bol pre mňa vtedy šok, do tej doby som sa spoliehala výlučne na lekára. Išlo o veľmi náročné obdobie, ale vďačím mu za veľké zmeny v živote, ktoré ma nakoniec doviedli k tomu, že sa 8 rokov venujem holistickému liečeniu profesionálne. Začínala som etikoterapiou a štúdiom Bachových esencií.

Práca s nimi mi potvrdila, že veľká časť našich telesných i psychických ťažkostí má príčinu v psychike a to dokonca aj tam, kde by sme to vôbec nepredpokladali. Bez práce s príčinami (nie následkami) sa choroba nelepší alebo sa vracieva. Začala som sa venovať viacerým metódam, ktoré sa mi veľmi osvedčili pri práci práve preto, že sú celostné - teda berú do úvahy celého človeka, jeho vývoj a prostredie, ktoré ho obklopuje. Absolvovala som výcvik v rodinných konšteláciách, uvoľňovanie emočných blokov (EFT), kraniosakrálnu terapiu, špeciálne masáže vychádzajúce z psychoterapie a ušnú akupunktúru. Posledné roky sa venujem tiež čínskej medicíne a psychoterapii orientovanej na telo."

Čo to sú vlastne Bachove esencie a na akom princípe fungujú?

    Bachove esencie sú prírodné liečivé kvapky, ktoré sa vyrábajú z rastlín. Používajú sa od 30. rokov 20. storočia a ich meno pochádza od anglického lekára dr. Edwarda Bacha, ktorý pôvodne pracoval ako bakteriológ. Pre nás ako používateľa je dôležité, že Bachove esencie nie sú homeopatiká ani výťažky - teda nemusíme strážiť odstup od jedla a je možné ich použiť kedykoľvek počas dňa. Zároveň ich tak môžu užívať aj tehotné ženy, novorodenci, vážne chorí ľudia alebo silní alergici. A možno ich kombinovať aj s alopatickými (klasickými) lieky, nevadia ani psychofarmakám.

Bachove esencie fungujú na princípe vibračnej rezonancie. Nesú vysoko harmonickú energiu. Tá dokáže harmonizovať našu energiu, ktorá je v chaose (ak cítime napr. strach, zlosť, netrpezlivosť, nepokoj, depresiu, vyčerpania). Predstavte si to, asi ako keď s pomocou ladičky ladíme trebárs piano. Účinok je postupný, ale veľmi efektívny. Navyše nehrozí žiadne zhoršenie na začiatku užívania ani závislosť.

Ako sa užívajú? Možno ich užívať aj vnútorne?

    Bachove esencie sa väčšinou užívajú vnútorne: buď sa kvapkajú pod jazyk, na plastovú lyžičku alebo do pohára akéhokoľvek nápoja (okrem stimulantov ako je káva alebo alkohol). Malým deťom je teda možné nakvapkať ich aj do mlieka, do šťavy. Chuť majú neutrálnu alebo ľahko sladkú, podľa typu konzervácie. Okrem toho sú aj situácie, kedy je výhodné použiť esenciu na kožu - napr. do kúpeľa pre upokojenie, pri kožných ťažkostiach a pod. Ja esencie používam pri terapeutických masážach. Pridávajú sa tiež do krémov, vedia pomôcť, ak máme veľmi citlivú alebo napríklad unavenú pleť. Možno ich pridať aj do krému alebo olejčeka, ktorý používame napríklad pri bolestiach brucha alebo pri migrénach. Pridať možno ako jednotlivú esenciu, tak zmes esencií.

Čo všetko môžu mamičky riešiť Bachovými esenciami?

    U detí je záber až neuveriteľne široký: od hladšej adaptácie v šestonedelí, podpory dojčenia, cez ľahšie zvládanie rastu zúbkov, zabezpečenie lepšej znášanlivosti očkovania, zmiernenie ťažkostí so zaspávaním a spánkom, vrátane úľavy od nočných deosv. Ďalej pomáhajú na vzdor, vyrovnanie sa s príchodom súrodenca, zvládanie nástupu do škôlky alebo školy, sústredenie v škole, podporu rozvoja (reč, motorika), do určitej miery aj ri ťažkostiach s nechutenstvom a odmietaním stravy.

Veľmi často sa stretávam aj so psychosomatickými ťažkosťami typu bolesti bruška, kožné problémy, situácia, kedy deti odmietajú chodiť na nočník a nechcú sa napr. vykakať ani do plienky a nastávajú problémy so zápchou. U starších detí sa okrem toho Bachove esencie často využívajú pre zvládanie sklonov k úzkostiam a strachom, pretože od prepuberty (9-10 rokov), ale často aj oveľa skôr, sa deti veľa hodnotia a tlačia na seba (školské výsledky, komunikácia s rodičmi, neskôr prvé lásky).

Ženy využívajú Bachove esencie tiež veľmi často - jednak ak chcú založiť rodinu a z nejakého dôvodu sa nedarí. To je pre ženu veľmi záťažová situácia. Ďalej potom v tehotenstve a pri pôrode - v tom čase sa najviac žien vôbec o existencii Bachových esencií dozvie.

Druhou skupinou sú potom mamičky, ktoré sa na mňa obracajú, pretože sú preťažené, vyčerpané, a tak im chýba trpezlivosť alebo nemôžu spať , prípadne sa objavujú výčitky, úzkosti až pocit vyhorenia. Bachovky je tiež možné využiť napríklad pri návrate do práce po materskej dovolenke pre lepšie sústredenie a sebavedomie. Samozrejme sú tiež veľmi využívané pri partnerskej kríze alebo pre zvládanie rozvodového obdobie, pri strate niekoho blízkeho, v menopauze atď.

Môže si ich človek "naordinovať sám" alebo je potrebné konzultovať situáciu s odborníkom?

    Naordinovať sami si ich môžeme, ale bohužiaľ s tým nemám veľmi dobré skúsenosti (stretla som sa aj s následným kolapsom pri extrémne nevhodne vybraných esenciách). Jednak sa vidíme trochu inak, než nás vidí niekto nezávislý, teda máme tendenciu vyberať si iné esencie, ako potrebujeme. Toto ešte zosilňuje, ak sme dlhšiu dobu v strese. Povedala by som, že ak sú ťažkosti dlhodobé alebo výrazné, tak už aj samotná konzultácia s terapeutom môže výrazne pomôcť, aby sa niečo uvoľnilo.

Pokiaľ si esencie vyberáme sami, tak si tiež väčšinou vyberieme len 1 alebo 2 esencie, tie ale skoro nikdy nepokrývajú všetko, čo by sme vlastne potrebovali riešiť. Užívanie bez konzultácie je tiež často len náhodné, predčasne prerušené alebo sú esencie nesprávne dávkované. Je to veľká škoda, pretože esencia tak nemôže rozvinúť to, čo tak dobre vie.

Bachove esencie vedia korigovať aj veľa nepríjemných psychických stavov, je ale dobré byť v kontakte s niekým, kto sa esenciami zaoberá profesionálne a dlhšiu dobu. Jednotlivé esencie sú pomerne drahé a v malom balení, cenový rozdiel oproti konzultácii a zmesi na mieru je teda v skutočnosti minimálny. Dobrý terapeut má nielen certifikát, ale aj dlhodobejšiu prax, ktorá pri zostavovaní zmesi veľmi pomôže. Poradí tiež so správnym dávkovaním a prípadne podá celkovú terapiu.

Je nejaké obmedzenie v užívaní počas gravidity a u najmenších detí, alebo je všetko dovolené?

    Tehotenstvo a malé deti, to sú presne dve oblasti, kde Bachove esencie doslova kraľujú. Žiadne reverzné reakcie (zhoršenie na začiatku užívania), žiadne obmedzenia, čo sa týka napríklad dĺžky užívania alebo interakcií s liekmi. Iba ak užívate homeopatiká, tak odporúčam užívať od esencií s aspoň hodinovým odstupom. Určité obmedzenia môže byť v dávkovaní, niekto potrebuje výrazne vyššiu dávku, iný naopak o dosť nižšiu, než je priemerná odporúčaná dávka.

Môžete mamičkám poradiť, ako si môžu pomocou Bachových esencií spríjemniť pôrod?

    Ideálne je mať zmes Bachových esencií na mieru. Každá mamička je iná - niektoré sa pôrodu veľa bojí, iná sa teší, ale je veľmi citlivá na vnemy a bolesť, pre ďalšiu je najväčší problém komunikácia s personálom alebo začiatok dojčenia. Osobná zmes esencií na mieru sa potom môže užívať kedykoľvek počas pôrodu - nakvapkaním do úst alebo do nápoja. Dôležité tu je, že pri Bachových esenciách musí byť každá dávka zvlášť. Nie je možné nakvapkať väčšie množstvo kvapiek do fľaše k pôrodu a z nej upíjať. Zmes s esenciou možno potom doužívať v šestonedelí, kedy je psychika ženy veľmi "otvorená" a spracováva pôrod, hormonálne výkyvy a zároveň musia zvládať prerušované spanie a novú životnú situáciu.

Uveďme si tri základné a časté problémy, ktoré riešia mamičky u malých detí: bolenie bruška, tzv. koliky, rast zúbkov a problémy so zaspávaním. Ako môžu mamičky svojim deťom pomôcť Bachovými esenciami?

    Budem sa opakovať, ale odporúčam zmes na mieru. Naozaj neexistuje žiadna univerzálna zmes na koliky, zúbky alebo spanie. Jednoducho preto, že každý sme iný. Ak uvidíte niekde zmes "na" niečo (predzmiešanú zmes), tak tam ide naozaj len o to, aby ste kúpili tovar, u ktorého ale nie je žiadna garancia kvality. Nikto nereguluje zloženie týchto zmesí. Môžete tak vziať 3 rôzne zmesi "na spanie" od 3 rôznych výrobcov a tie sa môžu pokojne aj v 90 percentách líšiť. Dokonca ich ani vôbec nemusí zostavovať niekto, kto má dostatok praxe. Je to taká lotérie.

Uvediem príklad: kolika môže byť z rýchleho dojčenia a prehĺtanie vzduchu, môže byť ale aj z nepokoja a vyčerpania, ktoré pociťuje mamička a prenáša sa na dieťa, môže byť z obavy, že mamička nie je na dosah, môže byť kvôli celkovej citlivosti nervovej sústavy. U mnohých detí sa budú tieto príčiny samozrejme kombinovať. Každé z týchto detí bude potrebovať niečo iné.

Čo by ste odporučili mamičkám, ktoré riešia, že má ich dieťa problém s adaptáciou v škôlke (plače, nechce tam chodiť...)?

    Po prvé neriadiť sa vekom, ale pozrieť sa na to, či konkrétne dieťatko je naozaj na škôlku pripravené, či na neho nie je príliš skoro, nie je tam príliš dlho alebo trieda nie je príliš veľká, nie sú na neho predčasne kladené neprimerané požiadavky. Niekedy sa narodí mladší súrodenec a dvojročné alebo trojročné dieťa sa nám zdá veľké. Je to ale v skutočnosti naozaj malé dieťa, ktoré potrebuje niektoré základné istoty, blízkosť a uistenie, že ten, pre neho veľký svet, je zvládnuteľný. To je veľmi dôležité. Na celý život.

Neznamená to, že do škôlky ustráchanejšie alebo ostýchavejšie dieťa nemôže, ale možno zatiaľ bude zvládať len dopoludnia alebo menšiu skupinku detí. Deti, ktoré sú úzkostlivejšie môžu v škôlke úplne odmietať stravu, chodenie na wc alebo mávajú tendenciu k uzatváraniu sa do seba. Najskôr sa teda pozrite na situáciu z nadhľadu: Ako to budem vidieť o 10 rokov? Bude naozaj tak dôležité, kedy moje dieťa začalo chodiť do škôlky, kedy som sa vrátila do práce alebo keď bolo moje dieťa odplienkované?

Skúste tiež vypozorovať či s jedným z rodičov nie je dieťa pri rannom odchode do škôlky pokojnejšie. Vezmite do úvahy aj ďalšie veci ako príchod súrodenca, dochádzanie, imunitu, rast dieťaťa.

Bachove esencie sú pri dochádzke do škôlky (alebo školy) možné podávať ráno, popoludní a večer. V prípade, že škôlka umožní priniesť si vlastnú fľaštičku, môže mať dieťa esenciu nakvapkanú v pití, ktoré popíja v škôlke / škole počas dňa.

Starostlivosť o deti je niekedy veľmi náročná. Čo by ste odporučila mamičkám, ktoré sú už z detí veľmi unavené?

1. Neporovnávajte sa s ostatnými. Nemyslite si, že všetci ostatní všetko zvládajú s úsmevom na tvári. Silný stres zažívajú aj ľudia, ktorých hodnotíme ako veľmi schopných, pohľadných alebo úspešných.

2. Uberte. Viem, že to je s deťmi ťažké, obzvlášť ak sú maličké alebo choré a vy nemáte žiadnu pomocnú ruku. Ale verte mi, že keď niekto príde pred kolapsom a keď niekto príde po kolapse, tak je naša komunikácia diametrálne odlišná. Veta "to nejde" v nej už nebýva.

3. Nebičujte sa neustále požiadavkami. Áno, dnes je možno deň, keď sa jedno dieťa vyčúralo na koberec, druhé dostalo kiahne, manžel je týždeň na služobnej ceste a vy máte črevnú chrípku a pritom ste mali robiť tortu na narodeniny a dokončiť niečo do práce. To je deň, kedy odporúčam nič nehodnotiť. Ani seba. Postarať sa o to naozaj najzákladnejšie a večer sa pochváliť jednoducho za to, že sme ten deň prežili. Doslova. Všetko ostatné je v niektoré dni luxus. Môžete si sama seba predstaviť ako malé dievčatko, to vám pomôže byť k sebe láskavejšia.

4. Nezabúdajte na dlhodobú perspektívu a na svoju odmenu. Nech je to dnes akokoľvek náročné, raz, za 10, 15, 20 rokov uvidíte veci inak. A najdôležitejšie v tých spomienkach budú VZŤAHY. Nie to, či bola teplá večera alebo či bolo vyžehlené. Nezabudnite na vašu odmenu - objatie, lásku a či pošteklenie od vašich detí.

Máte skúsenosť s užitím Bachových esencií pri neplodnosti, kedy potom žena otehotnela?

    Neplodnosť je určitá nerovnováha - psychická alebo zdravotná, najčastejšie je to kombinácia oboch. Bachove esencie vedia vyrovnať psychiku, podporiť regeneráciu tela, zlepšiť precitlivenosť na vplyvy v prostredí a podobne. Pokiaľ ide napr. o endometriózu, PCOS alebo u mužov napríklad o varikokélu alebo oligospermiu, tam odporúčam okrem klasickej medicíny tiež čínsku medicínu. Sama mám až vďaka nej dve krásne deti a tiež ju často používam, či už vo forme dietetiky alebo fytoterapie.

Keby ste mali vypichnúť nejaké základné esencie, ktoré by ste odporučili každému, aby ich mal doma, ktoré by to boli?

    Určite Krízová esencia. Použiť ju môžete pre základné uzemnenie pri veľkých konfliktoch alebo strachu. Je to taká prvá pomoc, výborná napríklad pri mdlobách, úraze alebo šoku. V takom prípade najprv podajte sebe, až potom tomu, kto mal úraz, pomôže Vám to jasnejšie a pokojnejšie konať. Pamätám si, ako moja dcérka asi v 5 rokoch spadla v izbičke a bola v šoku, nebola schopná povedať odkiaľ spadla, čo sa stalo, len sa triasla, nevedeli sme či ísť do nemocnice. Po podaní Krízovej esencia za chvíľku začala hovoriť. Povedala, že sa pošmykla a spadla z poschodovej postele dozadu, bola schopná povedať, či jej je na zvracanie atď.

Krízová esencia môže byť aj súčasťou zmesi esencií na mieru, prípadne sa s ňou môže kombinovať. Krízová esencia je ale len prvá pomoc. Len jedna zo stoviek kombinácií esencií, to mnoho ľudí vôbec netuší.

Je niečo, čo nepadlo v rozhovore a rada by ste to mamičkám odkázala?

    Neodsúvajte nepríjemné pocity, neprehliadajte a nebagatelizujte ich. U seba ani u druhých. Stretávam sa niekedy s naozaj závažnými stavmi, ktoré mali byť riešené oveľa skôr. Inokedy naopak so stavmi, ktoré možno zlepšiť pomerne ľahko a je tak zbytočné sa trápiť, keď zlepšenie môže byť už v rámci dvoch troch týždňov.

Starostlivosť o dušu potrebujeme, rovnako tak ako napríklad čistenie zubov, DENNE. Psychika nie je niečo, čo sa dá niekedy neskôr, až sa nám to bude hodiť, "opraviť" počas jednej konzultácie. Niektoré ťažkosti potrebujú dlhšiu terapiu a často kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Určité zlepšenie je ale prakticky vždy možné - ak naozaj chceme zmenu.

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor!

Čítaj celý článok
Strana
z 20
Predošlá Strana
z 20
Ďalšia