Ako vyvolať pôrod

1 skúsenosť

Ako vyvolať pôrodAko vyvolať pôrod - prenášanie bábätka nie je príjemné mnohým nastávajúcim mamičkám. V samom finále tehotenstva sa už žena cíti veľká, nemotorná, unavená a každý pohyb býva ťažší a ťažší. Jediným prianím v týchto dňoch je konečne porodiť32.
Preto sa mnoho tehotných žien začne obzerať po nejakom "zaručenom" recepte ako prírodu máličko postrčiť a pomôcť pôrod vyvolať. Lekár môže žene na vyvolanie pôrodu pomôcť tzv. Hamiltonovými hmatom.

Viac sa o ňom dočítate v samostatnom článku: Hamiltonov hmat7.

Než žena začne svoj pôrod doma vyvolávať rôznymi "overenými a zaručenými" prostriedkami, mala by sa poradiť so svojím gynekológom alebo pôrodnou asistentkou alebo dulou, či je dieťa v poriadku, donosené a je možné priviesť ho už na svet.

Niekoľko tipov ako vyvolať pôrod

Babských rád ako vyvolať pôrod je veľa, aj keď zaručený výsledok zrejme žiadna z nich neprinesie.

Jedlá vhodné na vyvolanie pôrodu

 • Čaj z ostružiny malinovej - tento čaj sa odporúča piť v posledných týždňoch tehotenstva. Vďaka jeho účinkom by mal byť pôrod kratší a ľahší, obsahuje totiž látky, ktoré uvoľňujú maternicu a posilňujú panvu.
 • Ľanové semienka1 - pojedaním ľanového semienka dochádza ku zmäkčeniu stolice a zvláčneniu hladkého svalstva, čo by malo pomôcť k rýchlejšiemu otváraniu krčka maternice v prvej dobe pôrodnej.
 • Pupalkový olej - mnoho pôrodných asistentiek odporúča pupalkový olej, ktorý napomáha skráteniu krčka maternice a pripravuje pôrodné cesty na pôrod. Olej sa môže konzumovať v kapsuliach (ústne alebo vložiť ich do pošvy) alebo je ním možné potrieť krčok maternice v posledných týždňoch tehotenstva. Pupalkovému oleju by sa mala vyhnúť tehotná žena, ktorej bola v tehotenstve stanovená diagnóza Placenta praevia3.
 • Lyžička ricínového oleja - táto pomerne drsná metóda funguje ako preháňadlo a spôsobuje silné kŕče, ktoré vyvolajú hnačku, čo môže pôrod urýchliť.
 • Korenisté jedlá - korenené jedlá môžu vyvolať podráždenie čriev, ktoré spôsobí hnačku a následne môže podnietiť telo k pôrodu. V nežiaducich prípadoch sa pôrod nedostaví a žene spomienku na korenistú večeru zanechá len nepríjemné pálenie záhy2.
 • Červené víno - táto metóda je sporná, pretože na užívanie alkoholu počas tehotenstva existujú rôzne názory. Tehotná žena by sa defacto mala počas tehotenstva alkoholu vyvarovať. Ak však túži nastávajúca mamička vyskúšať aj tento recept, mala by zostať len pri jednom pohári.

Fyzická námaha

 • Domáce práce - upratovanie, umývanie okien alebo vysávanie... Aj tieto činnosti môžu viesť k urýchleniu pôrodu.
 • Chôdza - vďaka pohybujúcim sa bokom a gravitácii sa dieťa počas chôdze a dlhých prechádzok posúva dole do panvy. Prechádzky by nemali byť pre ženu príliš namáhavé a únavné, aby mala žena dostatok energie na pôrod.

Vyvolanie pôrodu relaxáciou

Viac o tom ako vyvolať pôrod pomocou masáže hrádze sa dozviete v hlavnom článku na tému: Masáž hrádze

 • Aromaterapia - na túto metódu je potrebné masážny olej zmiešaný so škoricou. Táto zmes uvoľňuje podbruško.
 • Sedací kúpeľ z byliny senny (kvetov) - tieto kúpele, ktoré zmäkčujú a uvoľňujú svaly panvového dna, je možné prevádzkovať až od 38. týždňa tehotenstva.
 • Akupunktúra - ako vyvolať pôrod pomocou tejto metódy vedia veľmi dobre skúsené akupunkturistky. Vložením tenkých ihiel do určitých bodov na ľudskom tele môžu stimulovať maternicu k činnosti a priviesť ju k samotnému pôrodu.
 • Akupresúra - pomocou tlakov na určité body na ľudskom tele je možné vyvolať činnosť maternice. Tlak je vykonávaný prstami na rukách. Body slúžiace na vyvolanie pôrodu môžu byť napr. popruh medzi palcom a ukazovákom a druhý sa nachádza vo vnútri nohy okolo štyroch prstov šírky nad členkom.
 • Hypnopôrod - žena dáva bábätku i svojmu telu najavo, že je pripravená porodiť. Robí tak vďaka predchádzajúcemu nácviku čo najvyššieho uvoľnenia a vnímania svojho organizmu a bábätka.

Povzbudzovanie hormónov na vyvolanie pôrodu

Hormóny a ich vplyv na pôrod

 • Stimulácia bradaviek - masáž bradaviek sa vykonáva od 39. týždňa tehotenstva. Touto masážou možno docieliť vyplavovanie hormónu oxytocínu20, ktorý môže naštartovať pôrod a vyvolať kontrakcie.
 • Pohlavný styk - spermia obsahuje podobné látky tým, z ktorých sú vyrábané vaginálne tablety používané pôrodnicami na indukciu pôrodu (umelému vyvolaniu pôrodu). Ejakulát zmäkčuje a uvoľňuje maternicové hrdlo, čím sa uľahčuje jeho otváranie. Dokonca aj ženský orgazmus môže pomôcť k urýchlenie pôrodu.
 • Masáž - partnerská masáž a maznanie vyvolá oxytocín, ktorý stimuluje maternicu ku kontrakciám a môže vyvolať pôrod.

Všeobecne sa nastávajúcim mamičkám neodporúča vyvolávanie pôrodu doma svojpomocne. Hoci je toto obdobie veľmi ťažké, v skutočnosti sa jedná len o posledných pár dní, čo je v porovnaní s dĺžkou celého tehotenstva naozaj len kvapka v mori.

Súvisiace články

Viac o tom ako vyvolať pôrod na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=777710
 2. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/prilis-dlouhe-tehotenstvi-aneb-kdyz-nechcete-pre...
 3. https://web.archive.org/web/20120318121731/http://www.kouzelnydomov.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vyvolaním pôrodu

Máš skúsenosť s vyvolaním pôrodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
decode
13. jan 2015

Ako mi vyvolali pôrod v 36+3tt

Ahojte, tak mne museli pôrod vyvolávať doktori.

Mala som preklampsiu a veľmi vysoký tlak. Na poradni v 35+6tt som už bola otvorená na 2 prsty. V 36+0tt som nastúpila do nemocnice a hneď na druhý deň mi pichli do zadku vyvolávačku. Nezabrala a iba som z nej zaspala. Na druhý deň - 36+2tt mi chceli prepichnúť vodu, ktorá mala tiež urýchliť pôrod, ale z dôvodu môjho strachu som to odložila a ihneď išla na koníka po rady, či to bolí :-D Nebolí :)

Na druhý deň 36+3tt mi prepichli vodu. Už ráno som bola otvorená na 4 prsty. Aby mi rozbehli kontrakcie dostala som 2 jednotky oxytocínu, ktoré mi tiekli takmer počas celého pôrodu. Odpájali mi to iba keď som šla s mužom do sprchy alebo som nemohla ležať. Ešte aj s tým oxytocínom mi pichli ďalšiu vyvolávačku a do hodiny som porodila.

Veľa ľudí mi hovorilo, že pôrod s oxytocínom a vyvolávačkami veľmi bolí, ale na to, že som bola prvorodička to bolo v poriadku. Takže sa nemusíte báť :)
8 poďakovaní