Tehotenská kalkulačka

tehotenská kalkulačka

Stačí zadať dátum, kedy sa ti začala posledná menštruácia, alebo termín pôrodu od lekára. Tehotenská kalkulačka ti vypočíta:

 • termín pôrodu,
 • týždeň tehotenstva a trimester,
 • priemernú dĺžku a hmotnosť bábätka,
 • počet dní do pôrodu,
 • časové rozmedzie pre pôrod,
 • odborné označenie doby tvojho tehotenstva.

Vyplň dátum, ktorý poznáš:

Termín pôrodu
Týždeň tehotenstva
Lekárske označenie doby tehotenstva
Trimester
Počet dní do pôrodu
Časové rozmedzie pre pôrod (38+0 až 42+0)
Priemerná dĺžka plodu
Priemerná hmotnosť plodu

Ako funguje tehotenská kalkulačka?

Ak ťa zaujíma, ako naša tehotenská kalkulačka funguje, pozri sa na video.

Zisti viac o týždni tehotenstva, v ktorom práve si!

Klikni na týždeň tehotenstva a dozvieš sa podrobné informácie.

1. týždeň tehotenstva 2. týždeň tehotenstva 3. týždeň tehotenstva
4. týždeň tehotenstva 5. týždeň tehotenstva3 6. týždeň tehotenstva
7. týždeň tehotenstva 8. týždeň tehotenstva 9. týždeň tehotenstva8
10. týždeň tehotenstva 11. týždeň tehotenstva3 12. týždeň tehotenstva
13. týždeň tehotenstva1 14. týždeň tehotenstva 15. týždeň tehotenstva
16. týždeň tehotenstva 17. týždeň tehotenstva 18. týždeň tehotenstva
19. týždeň tehotenstva 20. týždeň tehotenstva 21. týždeň tehotenstva
22. týždeň tehotenstva1 23. týždeň tehotenstva 24. týždeň tehotenstva
25. týždeň tehotenstva 26. týždeň tehotenstva1 27. týždeň tehotenstva
28. týždeň tehotenstva 29. týždeň tehotenstva1 30. týždeň tehotenstva3
31. týždeň tehotenstva1 32. týždeň tehotenstva 33. týždeň tehotenstva
34. týždeň tehotenstva 35. týždeň tehotenstva 36. týždeň tehotenstva
37. týždeň tehotenstva 38. týždeň tehotenstva 39. týždeň tehotenstva
40. týždeň tehotenstva2 41. týždeň tehotenstva 42. týždeň tehotenstva

Najčastejšie otázky

1. Ako sa počítajú týždne tehotenstva?

Vedomosť o tom, v ktorom týždni tehotenstva sa práve nachádzaš, ti bude najviac osožná, ak budeš chcieť sledovať, aké pokroky bábätko v brušku robí. Jeho vývoj ide totiž vpred priam míľovými krokmi. Týždne tehotenstva môžeš zistiť pomocou našej tehotenskej kalkulačky alebo si ich môžeš vypočítať od prvého dňa poslednej menštruácie, ktorú si mala pred otehotnením. Pred návštevou gynekológa sa preto určite do kalendára, aby si vedela presný dátum, kedy si naposledy menštruovala.

2. Ako sa týždne tehotenstva zapisujú?

Doktor do tvojej tehotenskej knižky nezapíše iba napríklad „8. týždeň tehotenstva“, ale za plus uvedie takisto deň.

Napríklad 8. týždeň tehotenstva vyzerá takto:

 • 7tt + 0 = prvý deň ôsmeho týždňa tehotenstva,
 • 7tt + 1 = sedem týždňov + jeden deň (druhý deň ôsmeho týždňa tehotenstva),
 • 7tt + 2 = sedem týždňov + dva dni (tretí deň ôsmeho týždňa tehotenstva),
 • 7tt + 3 = sedem týždňov + tri dni (štvrtý deň ôsmeho týždňa tehotenstva),
 • 7tt + 4 = sedem týždňov + štyri dni (piaty deň ôsmeho týždňa tehotenstva),
 • 7tt + 5 = sedem týždňov + päť dní (šiesty deň ôsmeho týždňa tehotenstva),
 • 7tt + 6 = sedem týždňov + šesť dní (siedmy deň ôsmeho týždňa tehotenstva),
 • 8tt + 0 = prvý deň deviateho týždňa tehotenstva.

3. Ako sa počítajú mesiace tehotenstva?

Doktori mesiace tehotenstva neriešia, pre nich je rozhodujúci týždeň + deň. Ak ťa ale zaujíma, ako spočítať, v ktorom mesiaci presne si, potom záleží, či sa budeš opieraš o kalendárne alebo lunárne mesiace.

a) Kalendárne mesiace tehotenstva
V prípade tehotenstva sa väčšinou počítajú kalendárne mesiace.

 • 1. mesiac – 1., 2., 3. a 4. týždeň tehotenstva,
 • 2. mesiac – 5., 6., 7. a 8. týždeň tehotenstva,
 • 3. mesiac – 9., 10., 11., 12. a 13. týždeň tehotenstva,
 • 4. mesiac – 14., 15., 16. a 17 týždeň tehotenstva,
 • 5. mesiac – 18., 19., 20., 21. a 22. týždeň tehotenstva,
 • 6. mesiac – 23., 24., 25. a 26. týždeň tehotenstva,
 • 7. mesiac – 27., 28., 29., 30. a 31. týždeň tehotenstva,
 • 8. mesiac – 32.. 33., 34. a 35. týždeň tehotenstva,
 • 9. mesiac – 36., 37., 38., 39., a 40. týždeň tehotenstva.

b) Lunárne mesiace tehotenstva
Ak chceš predsa len vedieť, v akom lunárnom mesiaci tehotenstva práve si, potom musíš zohľadniť informáciu, že lunárny mesiac má štyri týždne. To znamená, že v tomto prípade by tehotenstvo trvalo 10 lunárnych mesiacov.

4. Ako sa počítajú trimestre?

Mesiac tehotenstvaTrimester
1.–3.1. trimester
4.–6.2. trimester
7.–9.3. trimester

5. Ako sa počíta predpokladaný termín pôrodu?

Termín pôrodu ti oznámi tvoj gynekológ alebo si ho môžeš vypočítať v našej tehotenskej kalkulačke. A ako sa stanoví finálny termín? Berie sa do úvahy priemerná dĺžka tehotenstva – 40 týždňov, a predpokladaným termínom pôrodu je posledný deň 40. týždňa tehotenstva. Ale bábätko nemá kalendár a môže prísť na svet o niečo skôr aj neskôr. 🙂


Tehotenská kalkulačka

Vďaka tehotenskej kalkulačke zistíš viac dôležitých informácií o svojom tehotenstve


Zisti o tehotenstve viac

Som tehotná. Čo bude ďalej?

Nedostavila sa ti menštruácia a na tehotenskom teste sa objavili dve čiarky? Prečítaj si, čo ťa v priebehu nasledujúcich mesiacov čaká – či už ide o tehotenské príznaky, zmeny v stravovaní, vyšetrenia, alebo ďalšie dôležité radosti i starosti, ktoré k tehotenstvu patria.

Som tehotná

A je to tu! Na tehotenskom teste sa objavili dve čiarky, ktoré sú začiatkom krásnej, no rovnako i náročnej 9-mesačnej cesty. Na jej konci sa staneš mamou. Určite si zvedavá, ako bude tehotenstvo prebiehať týždeň po týždni, a radosť z očakávaného prírastku chvíľami striedajú strach a obavy, či všetko bude v poriadku.

Tehotenstvo týždeň po týždni

V priebehu tehotenstva sa neustále niečo deje. Mení sa tvoja postava a občas s tebou poriadne zamávajú aj emócie. Avšak tie najväčšie zmeny prebiehajú vo vnútri tvojho bruška, kde sa bábätko vyvíja priam závratnou rýchlosťou. Pozri sa, aké je práve teraz veľké a ako vyzerá.

Tehotenstvo týždeň po týždni

Všetci vedia, že tehotenstvo trvá 9 mesiacov. V súvislosti s tehotenstvom, si teraz ale vypočujete skôr termíny ako prvý, druhý a tretí trimester. Každý trimester (ako už názov napovedá) trvá 3 mesiace a má svoje špecifiká, v našej wiki nájdete podrobné informácie o tom, čo sa s vami a vaším bábätkom v jednotlivých trimestroch bude diať.

Kedy pocítim prvé pohyby bábätka?

Nastávajúce mamičky sa na to, že pocítia prvé pohyby, nesmierne tešia, pretože je to vlastne taký prvý kontakt s bábätkom. Na okamih, kedy sa „ozve“ po prvýkrát, sa preto nezabúda. Chceš vedieť, kedy ich približne pocítiš?

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

Prečo bábätko v brušku štikúta?

Ak máš pocit, akoby tvoje dieťatko v bruchu štikútalo, môžeš si byť istá, že sa ti to len nezdá. Skutočne už v brušku dochádza ku štikútaniu. Pozri sa, ako k tomu dochádza…

Štikútka bábätka v brušku

Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.

Aké je bábätko veľké?

Bábätko v brušku rastie ako z vody. O jeho veľkosti ti mnoho napovie naša tehotenská kalkulačka. Prípadne sa pozri na článok, ktorý sa veľkostiam vyvíjajúceho sa bábätka venuje.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

Mohlo by ťa zaujímať

Ako sa pripraviť na pôrod?

Strach z pôrodu je úplne prirodzený, a hoci ťa ešte čaká dlhá cesta, je logické, že sa už teraz zamýšľaš, čo ťa asi čaká. Ako sa na pôrod pripraviť, ako spoznáš, že sa to už blíži, a ako sa popasovať s pôrodnými bolesťami? Tieto aj omnoho viac informácií nájdeš v našom článku.

Príprava na pôrod

Príprava na pôrod by mala byť komplexná, t.j. pripraviť budúcu rodičku po stránke fyzickej, psychickej a vedomostnej. Predpôrodná príprava nie je povinná, preto si niektoré ženy myslia, že je pre nich zbytočná. Pôrod je prirodzená vec, ale je to pre organizmus a aj psychiku veľká námaha. Vďaka príprave odbúra budúca mamička aspoň časť strachu a obáv a tiež urobí pre svoje telo niečo užitočné, aby ľahšie zvládlo pôrod a následné zotavovanie sa po ňom.

Ako vybrať pôrodnicu?

Na výber pôrodnice máš ešte dostatok času, no na to, aby si mala vo veciach jasno, nikdy nie je priskoro. Aké kritériá by si pri výbere pôrodnice mala zvážiť? A na čo by si nemala zabudnúť?

Výber pôrodnice

Vybrať pôrodnicu nie je práve ľahkou úlohou, preto sa budúci rodičia snažia nájsť čo najviac informácií, ktoré by im s rozhodovaním vedeli pomôcť. Čo by však mali konkrétne zisťovať, na čo si dať pozor a kde vlastne všetky dôležité podrobnosti hľadať? To zistíš v nasledujúcich riadkoch.

Termín pôrodu

Ako sa počíta termín pôrodu? A prečo stanovených termínov býva niekedy viac? Pozri sa, aká je šanca, že sa dieťatko narodí presne v deň, ktorý ti bude vypočítaný.

Termín pôrodu

Termín pôrodu je dátum, kedy má podľa výpočtu s najväčšou pravdepodobnosťou začať pôrod donoseného dieťaťa. Iba 5% detí sa narodí presne vo vypočítanom termíne.