Tehotenstvo po týždňoch

Každý týždeň tehotenstva so sebou prináša niečo nové. Niektoré udalosti síce nie sú navonok viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa aj potichu odohráva celé spektrum zmien. Bodaj by aj nie, veď v priebehu 40tich týždňov sa zo zhluku buniek stane bábätko. Pozri sa, čo ťa v jednotlivých týždňoch tehotenstva čaká a na čo by si nemala zabudnúť. Stačí kliknúť na týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.
Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo týždeň po týždni prináša stále nejaké novinky.

Prvý trimester: 1. až 13. týždeň tehotenstva

V prvom trimestri ťa k zisteniu, že si tehotná, s najväčšou pravdepodobnosťou dovedie pozitívny tehotenský test. Je dosť možné, že si o niečo neskôr prejdeš rôznymi príznakmi tehotenstva, ako sú nevoľnosti, únava, citlivosť na pachy a bolesť prsníkov. Okrem toho tvoje cesta povedie k lekárovi, ktorý ti tehotenstvo potvrdí a medzi 10. až 14. týždňom tehotenstva absolvuješ aj prvotrimestrálny screening alebo tzv. kombinovaný test.

Prvý trimester týždeň po týždni

1. týždeň tehotenstva 2. týždeň tehotenstva 3. týždeň tehotenstva
4. týždeň tehotenstva 5. týždeň tehotenstva3 6. týždeň tehotenstva
7. týždeň tehotenstva 8. týždeň tehotenstva 9. týždeň tehotenstva8
10. týždeň tehotenstva 11. týždeň tehotenstva3 12. týždeň tehotenstva
13. týždeň tehotenstva1

Druhý trimester: 14. až 26. týždeň tehotenstva

V druhom trimestri zvyčajne odznievajú nepríjemné príznaky tehotenstva a nastupuje vlna energie. Bruško zatiaľ nie je tak veľké, aby ťa akokoľvek obmedzovala, tým pádom sa zatiaľ necítiš tak nemotorne. V druhom trimestri by si si mala dať pozor, aby si neprešvihla registráciu do pôrodnice (niektoré pôrodnice ju vyžadujú do 14. týždňa tehotenstva). Čo sa týka vyšetrení, morfologický alebo tzv. veľký ultrazvuk sa vykonáva od 20. do 22. týždňa tehotenstva, medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva ťa čaká glukózový tolerančný test na tehotenskú cukrovku a v rozmedzí 24. a 30. týždňom je ideálny čas na 3D alebo 4D ultrazvuk.

Druhý trimester týždeň po týždni

14. týždeň tehotenstva 15. týždeň tehotenstva 16. týždeň tehotenstva
17. týždeň tehotenstva 18. týždeň tehotenstva19. týždeň tehotenstva
20. týždeň tehotenstva 21. týždeň tehotenstva 22. týždeň tehotenstva1
23. týždeň tehotenstva 24. týždeň tehotenstva 25. týždeň tehotenstva
26. týždeň tehotenstva1

Tretí trimester: 27. až 40. týždeň tehotenstva

Tretí trimester býva znovu trochu náročnejší, pretože bruško stále rastie a môžu sa opätovne objaviť aj únava, striedanie nálad či nevoľnosti. Avšak neboj sa, všetko zvládneš a čoskoro budeš v náručí držať svoj uzlíček šťastia. Ešte predtým, ako sa tak stane, ťa bude pravdepodobne zaujímať, ako sa pripraviť na pôrod, čo si so sebou vziať do pôrodnice a ako spoznáš, ako sa dieťatko hlási na svet.

Tretí trimester týždeň po týždni

27. týždeň tehotenstva 28. týždeň tehotenstva29. týždeň tehotenstva1
30. týždeň tehotenstva331. týždeň tehotenstva132. týždeň tehotenstva
33. týždeň tehotenstva 34. týždeň tehotenstva35. týždeň tehotenstva
36. týždeň tehotenstva 37. týždeň tehotenstva38. týždeň tehotenstva
39. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva2

Týždne po predpokladanom termíne pôrodu: 41. a 42. týždeň

Len málo žien porodí presne v termíne predpokladaného pôrodu. Mnohé privedú bábätko na svet o niečo skôr, iné zase o trošku neskôr. Ak sa dostaneš cez 40tt + 0, lekári ťa budú pozorne sledovať a je možné, že zohľadňujúc tvoje zdravie i zdravie dieťatka odporučia vyvolanie pôrodu.

Všetko o týždňoch prenášania:

41. týždeň tehotenstva 42. týždeň tehotenstva

Ako sa počítajú týždne tehotenstva?

Keď pôjdeš ku gynekológovi, ktorý ti potvrdí tehotenstvo a skontroluje, či je všetko v poriadku, stanoví ti tzv. gestačný vek tehotenstva. Počíta sa od týždňa poslednej menštruácie, ktorá prebehla pred otehotnením. Je to celkom paradox, pretože tým pádom sa tehotenstvo začína ešte pred oplodnením. Každopádne ide o údaj, s ktorým budú lekári naďalej pracovať a ktorý je vyjadrený práve týždňami tehotenstva.

Okrem toho ti lekár tiež povie predpokladaný termín pôrodu, pričom ten sa počíta takto: prvý deň poslednej menštruácie + 40 týždňov (280 dní).


Pre zaujímavosť: Existuje aj tzv. fetálny vek, ktorý vyjadruje, koľko týždňov má vyvíjajúci sa plod. S týmto údajom však lekári nepracujú.


Ako sa zapisujú týždne tehotenstva?
Okrem týždňa lekár zapíše aj deň tehotenstva. Zápis potom vyzerá napríklad takto: 9tt + 2, čo znamená, deväť týždňov a dva dni, ale tiež aj tretí deň desiateho týždňa tehotenstva. Desiaty týždeň tehotenstva vyzerá rozpísaný nasledovne:

  • 9tt + 0 = prvý deň 10. týždňa tehotenstva,
  • 9tt + 1 = 9 týždňov + jeden deň (druhý deň 10. týždňa tehotenstva),
  • 9tt + 2 = 9 týždňov + dva dni (tretí deň 10. týždňa tehotenstva),
  • 9tt + 3 = 9 týždňov + tri dni (štvrtý deň 10. týždňa tehotenstva),
  • 9tt + 4 = 9 týždňov + štyri dni (piaty deň 10. týždňa tehotenstva),
  • 9tt + 5 = 9 týždňov + päť dní (šiesty deň 10. týždňa tehotenstva),
  • 9tt + 6 = 9 týždňov + šesť dní (siedmy deň 10. týždňa tehotenstva),
  • 10tt + 0 = prvý deň 11. týždňa tehotenstva.

Viac nájdeš v samostatnom článku výpočet týždňa tehotenstva.
Výpočet týždňa tehotenstva.

Spočiatku ťa môže počítanie týždňov tehotenstva trochu zmiasť.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Video: Sex, lietanie, farbenie vlasov a iné… Ako je to v tehotenstve?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Často kladené otázky k týždňom tehotenstva

  • V ktorom týždni mám tehotenstvo oznámiť v práci?

Neexistuje žiadny právny predpis, ktorý by stanovoval lehotu, dokedy musíš svojmu zamestnávateľovi povedať, že si tehotná. Sú však pracovné pozície, ktoré v tomto stave zastávať nemôžeš, pretože by si tým mohla bábätko ohroziť. Ak teda tvoje zamestnanie patrí medzi ne, oznám nadriadenému, že si tehotná, čo najskôr.

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.

  • V ktorom týždni tehotenstva sa musím zaregistrovať do pôrodnice?

Záleží od konkrétnej pôrodnice. Na niektorých pracoviskách vyžadujú registráciu už od 14. týždňa tehotenstva, inde zasa od 34. či 36. týždňa. Je preto dobré včas si zistiť, ako je na tom pôrodnica, v ktorej by si chcela rodiť.

Pôrodnice

Ak hľadáš zoznam pôrodníc, pozri: Zoznam pôrodníc

  • V ktorých týždňoch tehotenstva prebiehajú jednotlivé vyšetrenia?

Okrem špeciálnych vyšetrení, ktoré by ti lekár odporučil v prípade, že by potreboval viac informácií o tvojom zdravotnom stave alebo stave bábätka, existujú základné vyšetrenia. Konkrétne ide o:

  • Do 10. týždňa tehotenstva by si mala absolvovať prvú tehotenskú prehliadku u gynekológa, počas ktorej skontroluje, či je všetko v poriadku.
  • Medzi 10. až 14. týždňom sa vykonáva prvotrimestrálny screening.
  • Okolo 13. týždňa je ideálne navštíviť zubára, aby skontroloval stav tvojho chrupu. Zuby sa totiž v tehotenstve môžu viac kaziť a byť pre telo nebezpečným zdrojom zápalu.
  • Medzi 20. až 22. týždňom tehotenstva sa zvykne absolvovať ultrazvukový screening druhého trimestra – tzv. veľký alebo morfologický ultrazvuk.
  • Medzi 24. a 28. týždňom tehotné ženy podstupujú glukózový tolerančný test na tehotenskú cukrovku (OGTT).

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

  • Ako často sa chodí do tehotenskej poradne?
    • Do 34. týždňa tehotenstva sa do tehotenskej poradne chodí v rozmedzí 4 až 6 týždňov, pričom najlepšie je zájsť ku gynekológovi raz za mesiac.
    • Od 34. týždňa tehotenstva až do termínu sa do poradne pre tehotné chodí každé dva týždne.
    • Od 40. týždňa tehotenstva sa odporúča navštíviť poradňu každý druhý deň.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.

  • V ktorých týždňoch tehotenstva sa robí 3D alebo 4D ultrazvuk?

Aby bolo bábätko čo najlepšie vidieť, ideálna doba na vykonanie 3D či 4D ultrazvuku je medzi 24. až 30. týždňom tehotenstva.

3D ultrazvuk

Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?

  • V ktorom týždni dostanem injekciu, ak mám negatívny Rh faktor krvi a otec dieťaťa má Rh faktor pozitívny?

Ide o injekciu imunoglobulínu a podáva sa v 28. týždni tehotenstva.

Rh faktor

Rh faktor býva určovaný spolu s krvnou skupinou človeka. Rh faktor sa určuje podľa výskytu aglutinogénu D v červených krvinkách.

  • Kedy sa vykonáva Hamiltonov hmat?

Hamiltonov hmat, ktorého cieľom je urýchliť nástup pôrodu, ti lekár môže odporučiť od 38tt + 0, teda od 39. týždňa tehotenstva.

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu v snahe vyvolať pôrod.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku.

Mohlo by ťa zaujímať

Tvrdnutie brucha v tehotenstve

Tvrdnutie brucha v tehotenstve patrí v tehotenstve k najčastejším komplikáciám. Hlavnou príčinou takého tvrdnutie brucha býva najmä rast maternice a bábätka, ale aj bolesti v podbrušku, bolesti v slabinách, bolesti chrbta alebo kombinácie týchto ťažkostí majú v drvivej väčšine prípadov na svedomí kontrakcie maternice. Jedná sa o tzv. Braxton Hicksove kontrakcie (ľudovo poslíčkovia), čo sú nepravidelné sťahy maternice. Objavujú sa už okolo 6. týždňa, hoci väčšina tehotných žien tieto kontrakcie nie je schopná v tomto období ešte vnímať.

Časté močenie v tehotenstve

S častým močením v tehotenstve sa stretne každá nastávajúca mamička. Pocit na močenie môže prichádzať dokonca bezprostredne po už vykonanej potrebe. S rastúcim štádiom tehotenstva veľa budúcich mamičiek zistí, že sa frekvencia nutkania stále zvyšuje.

Pálenie záhy

Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.

Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Poď do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách sa stretávajú užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája. Môže to byť napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu.
    • Tematické skupiny
  • Opýtaj sa odborníka – zadarmo a s možnosťou anonymity
    • V Poradniach sa môžeš spýtať na čokoľvek. Odpovedať ti bude profesionál, ktorý sa v danej oblasti pohybuje ako doma.

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenstvom po týždňoch

Máš skúsenosť s tehotenstvom po týždňoch?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke